» 3DPE » آموزش پرینتر سه بعدی : آکادمی
آموزش پرینتر3بعدی

آموزش پرینتر سه بعدی و طرز کار انواع چاپگر سه بعدی

“همه چیز درباره پرینترهای سه بعدی”

  • انواع پرینتر سه بعدی
  • مخترعان چاپگر سه بعدی
  • مواد مصرفی پرینتر سه بعدی
  • اجزای سازنده چاپگر سه بعدی FDM
  • آموزش نرم افزارهای پرینت سه بعدی
  • ویدئوی نحوه کار با نرم افزار چاپگر سه بعدی
  • کتاب راهنمای چاپ سه بعدی
  • عیب یابی و رفع خطای چاپ سه بعدی
تکنولوژی پرینتر3بعدی

«تکنولوژی پرینتر سه بعدی»

انواع پرینترهای سه بعدی

طرز کار پرینتر سه بعدی چگونه است؟

تمامی فناوریهای 3D Printing از روش لایه گذاری برای ساخت قطعات استفاده میکنند؛ یعنی یک مدل سه بعدی دیجیتال را دریافت کرده و سپس هر جز قطعه تدریجا با لایه گذاری بسیار دقیق متریال (بر اساس مختصات سه بعدی) تا انتها تکمیل میشود. سالها تحقیق روی متریالها و روشهای پرینت سه بعدی منجر به توسعه دهها شیوه جدید شده است. بطور کلی چهار روش عمده عبارتند از: اکستروژن گرم متریال، اکستروژن سرد متریال، شیوه های پرداخت بر بستر پودر و مخزن رزین.

فهرست مطالب:

قطعات پرینتر3بعدی

«قطعات مورد نیاز ساخت پرینتر سه بعدی»

آناتومی پرینتر سه بعدی

ساختار پرینترهای سه بعدی:

لیست مهمترین قطعات الکترونیک و مکانیک مورد استفاده در چاپگر سه بعدی FDM/FFF که رشته ترموپلاستیک (فیلامنت) را ذوب و از نازل خارج میکند تا با لایه گذاری ساخت قطعه کامل شود. FDM 3DPrinter مرسوم ترین نوع چاپگر سه بعدی برای استفاده در خانه یا کارگاههای تولیدی است.

فهرست مطالب:

نرم افزار پرینت3بعدی

«روش استفاده از چاپگر سه بعدی»

آموزش نرم افزار پرینت سه بعدی

برای استفاده از پرینتر سه بعدی نیاز به یک نرم افزار واسط دارید که فایل سه بعدی را دریافت کرده، آنرا برای 3D Print آماده کند. ابتدا باید فایل سه بعدی CAD به فرمت قابل خوانش با این برنامه (مثلا STL) تبدیل شود. از آنجاییکه فایل STL در نرم افزار پرینت سه بعدی تبدیل به هزاران لایه میکرونی میشود (تا برای فرآیند لایه گذاری 3DPrint آماده شود)، بنام نرم افزار برش دهنده یا Slicer (اسلایسر) معروف شده است. همزمان با اعمال لایه گذاری، نرم افزار اسلایسر وظیفه برنامه نویسی حرکت نازل و محورهای چاپگر سه بعدی را نیز دارد؛ نهایتا همه دستورات لایه گذاری و حرکت محورها در فرمت فایل Gcode بصورت کاراکتری ذخیره میشوند. پس فایل نهایی چاپ، فرمت «جی کد» است که شما آنرا در SDCard یا Flash Memory ذخیره میکنید و پرینتر سه بعدی برای ساخت قطعه از آن استفاده می نماید.

فهرست مطالب:

آموزش فیلامنت

«معرفی انواع متریال فیلامنت»

درباره ماده مصرفی چاپگر سه بعدی

Filament نوعی رشته ترموپلاستیک در قطر 1.75 تا 3 میلیمتر است که آنقدر به دور یک رول پیچیده میگردد تا به وزن 1 تا 5 کیلوگرم برسد. رولهای عمدتا یک کیلویی فیلامنت متریال مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی FDM است که همه ما در خانه یا محل کار آنها را مشاهده می کنیم. ترکیب شیمیایی فیلامنت متنوع است و با رنگبندی و خواص مکانیکی متغیری به بازار عرضه میشود؛ مثلا یک نوع فیلامنت مقاومت ضربه خوبی دارد یا نوع دیگری در برابر مواد شیمیایی پایدار می ماند. بنابراین با توجه به نحوه استفاده از قطعه، متریال مناسب و سازگار را برای چاپ آن بکار ببرید. بر خلاف تصور عموم افراد، مرسوم ترین فیلامنتهای بازار ایران یعنی PLA – ABS و PETG مقاومت کمی در برابر حرارت، نور خورشید یا دمای محیطهای محصور دارند و قطعاتی که تحت چنین تنشهایی هستند باید با متریالهای جدیدتر مثل نایلون، ASA و … پرینت سه بعدی شوند.

فهرست مطالب:

اختراع پرینت سه بعدی

«تاریخ اختراع پرینتر سه بعدی»

نحوه ظهور فناوری چاپ سه بعدی

دهه 1980 میلادی اولین روش 3D Printing بنام استریولیتوگرافی : SLA توسعه یافت. پس از آن محققان زیادی روی دیگر روشهای چاپ سه بعدی کار کردند و سبب توسعه بیشتر تکنیکهای قابل استفاده در پرینترهای سه بعدی شدند.

فهرست مطالب:

آموزش رزین پرینت3بعدی

«معرفی متریال رزین»

آموزش رزین چاپگر سه بعدی

Resin نوعی مایع فتوپلیمری است که در برابر تابش منبع نوری سخت و جامد میشود. از این خاصیت در هر سه نوع چاپگرهای سه بعدی تابنده نور یعنی SLA/DLP/LCD برای ایجاد لایه گذاری میکرونی استفاده میگردد تا قطعه فیزیکی ساخته شود.

فهرست مطالب:

Scroll to Top