» 3DPE » جوزف یاغی! درباره بنیانگذار چاپگرهای سه بعدی پروسا
پرینتر3بعدی پروسا

جوزف یاغی! درباره بنیانگذار چاپگرهای سه بعدی پروسا

کسی که از تحصیل در دانشگاه اقتصاد پراگ انصراف داد چون میدانست چطور یک ایده خوب را به محصول پرفروش بازار تبدیل کند. او اکنون مالک یک کمپانی  240میلیون یورویی با مشتریانی از 130 کشور است و در لیست افراد برتر فوربس قرار گرفته است.

اکثر عشاق 3D Printer، لوگوی پرینترهای پروسا را دیده اند، اما واقعا چه کسی پشت این برند ایستاده است؟ بیایید با بنیانگذار، مبتکر و نماد چاپگرهای سه بعدی اوپن سورس، «جوزف پروسا» آشنا شویم.

جوزف پروسا، بنیانگذار Prusa Research، یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها در جامعه چاپگر سه‌بعدی اوپن سورس است ولی بطرز عجیبی گمنام باقیمانده است، آنچنان که یک صفحه ویکی پدیای تمام و کمال برایش درست نشده است. همه اینها این سؤال را ایجاد می کند: این آقای پروسا کیست و چگونه توانست یکی از بزرگترین برندهای چاپگر سه بعدی را ایجاد کند؟

جوزف پروسا می گوید که از همان بچگی همیشه به فناوری علاقه داشته، اما بیش از هر چیز دیگری به کامپیوتر و برنامه نویسی علاقه مند است. پدرش صاحب یک شرکت مبلمان و مادرش آرایشگر بود و او بعداً شروع به کار در تجارت خانوادگی خودشان کرد (او سال 1989 در شهر پراگ کشور جمهوری چک بدنیا آمده است). بنابراین، درست مانند پدرش، پروسا می‌خواست شرکتی بسازد و چیزی ایجاد کند، اما به یاد می‌آورد: «وقتی کوچک بودم اصلا نمی‌دانستم رشته‌ام چه خواهد بود و هیچ هدفی نداشتم».

او فکر می‌کرد که بعد از بازنشستگی پدرش، کسب‌وکار خانوادگی را بدست می‌گیرد، اما می‌گوید: «تقدیر، مسیر زندگی مرا به سمت دیگری برد.»

لوگو پروسا

در سال 2012، یک اتفاق باعث تغییر مسیر زندگی پروسا میشود تا او و برادرش میکال، استارت آپ دو نفره Prusa Research را تأسیس کنند، شرکتی که از آن زمان تا کنون بیش از 300000 چاپگر سه بعدی رومیزی فروخته و سال به سال نیز رشد درآمدی غبطه‌ برانگیزش را گزارش می‌دهد. این شرکت مجموعه‌ای از محصولات با نام‌های مشابه از جمله متریال فیلامنت خود بنام Prusament را ارائه می‌کند. همچنین دارای مدلهای چاپگر Prusa i3 MK3S ، محبوب ترین دستگاه آن، Original Prusa Mini، نسخه کوچکتر و مقرون به صرفه تر MK3S، و یک چاپگر رزین سه بعدی MSLA، SL1، که با یک ماشین پولیشکاری اختیاری نیز ارائه میشود.

تجربه او با پرینت سه بعدی زمانی آغاز شد که در دانشگاه اقتصاد پراگ دانشجو بود. آن زمان وقت آزاد زیادی داشت، بنابراین او و برادرش شروع به ور رفتن با دستگاههای میکس موسیقی کردند تا در موزیک پارتی هایی که مکررا میرفتند یک دیجِی باز محبوب شوند! او می‌خواست کنترل‌کننده‌های موسیقی بهتری بسازد، بنابراین برای ساخت قطعات بدنه دستگاههای ابتکاری اش به خرید چاپگر سه بعدی روی آورد. این امر او را به پروژه رایگان RepRap سوق داد (یک ابتکار اجتماعی که توسط استاد دانشگاه بات انگلستان، آدریان بویر برای ایجاد یک چاپگر سه بعدی منبع باز آغاز شد که می توانست بسیاری از اجزایش را چاپگری دیگر از همان رده بسازد و در نتیجه هزینه ها را کاهش دهد). جوزف پروسا در نهایت طراحی این دستگاهها را بهبود بخشید و با انجام این کار، یک مدل مندل ساده شده از پروژه REPRAP بنام 3D Printer  Prusa را ایجاد کرد.

ایده آغازین جوزف پروسا برای تاسیس Prusa research

خودش می گوید:

ترکیبی از شهریه کمرشکن دانشگاه که شروع به مکیدن جیب من کرده بود و محبوبیت و تقاضاهای روزافزون دیگران به من برای ساخت پرینتر سه بعدی ابتکاری ام باعث شد بی خیال درس خواندن شوم و دانشگاه را ترک کنم. آنوقت تمام وقت بر روی چاپگر سه بعدی خودم متمرکز شدم.

جوزف پروسا

پروسا به یاد می آورد:

«بدیهی است که خانواده ام این کار وحشیانه من را دوست نداشتند، اما در نهایت احترام گذاشتند و حمایتم کردند. “شما باید در نظر داشته باشید که در آن زمان (اوایل دهه 2010)، فناوری چاپ سه بعدی رومیزی به اندازه اکنون شناخته شده نبود و خانواده‌ام احتمالاً از خود می پرسیدند که “این سرگرمی عجیب چیست؟”

خوشبختانه این “سرگرمی عجیب” من نتیجه داد و حالا داشتن یک چاپگر سه بعدی Prusa در میان بسیاری از سازندگان، نشان افتخار است.

جوزف پروسا کیست

جوزف پروسا درباره نحوه راه اندازی شرکت می‌گوید:

ما خیلی کوچک شروع کردیم؛ هیچ سرمایه‌گذاری و کمپین Kickstarter وجود نداشت. فقط من بودم و میکال، برادر فسقلی‌تر از خودم و کلی نقشه‌های  اسمبلی مکانیک – الکترونیک و انبوهی از جعبه‌های مقوایی که برای ارسال قطعات چاپگر سه بعدی از کارگاه کوچک زیرزمینی خودمان به مشتریان سراسر دنیا استفاده میکردیم؛ شروع ساده بود، اما بسیار هیجان انگیز.

روند صعود برند Prusa Research

با گذشت زمان، طرح Prusa i3 به یکی از محبوب‌ترین طرح‌های چاپگر سه بعدی FDM تبدیل شد که توسط بسیاری از تولیدکنندگان و علاقه‌مندان در سراسر جهان به دلیل ماهیت منبع باز آن پذیرفته شد.

و حالا؟ در حال حاضر، بیش از 600 نفر در Prusa Research کار می کنند و ما هر ماه بیش از 10000 چاپگر و اقلام مرتبط را برای سرتاسر جهان مستقیماً از مقر خود در پراگ ارسال می کنیم! ما با نرخ رشد 17118 درصد در چهار سال گذشته به شماره 1 سریعترین شرکت فناوری در اروپای مرکزی Deloitte 2018 تبدیل شده ایم و با نرخ رشد 4527 درصد، رتبه اول را در رده 2019 BIG 5 Deloitte کسب کرده ایم.

جوزف و میکال پروسا

جوزف و برادرش میکال

اما با وجود همه این اعداد، بازدید شما از Prusa Research همانند بازدید از کارگاه یک صنعتگر معمولی خواهد بود  – کارگاهی که در هشت طبقه یک کارخانه بزرگ قدیمی پراگ گسترده شده است. ما سخت‌افزار و نرم‌افزار خود را توسعه می‌دهیم، اختراع می‌کنیم، بهبود می‌دهیم، سرهم‌بندی می‌کنیم، آزمایش می‌کنیم و انواع کارهای عالی دیگر را انجام می‌دهیم.

و ما به ریشه های خود وفادار می مانیم. پرینترهای سه بعدی اصلی Prusa i3 برنده جایزه، هنوز منبع باز هستند و بسیاری از قطعات آنها توسط چاپگرهای سه بعدی دیگر چاپ می شوند – به همین دلیل است که ما همچنین The Farm را داریم، سالن بزرگی با بیش از 600 چاپگر سه بعدی صنعتی با کنترل هوشمند که قطعاتی را برای چاپگرهای دیگر ایجاد می کند.

علیرغم موفقیت شرکت، پروسا مردی ساده به نظر می رسد. او به خاطر پوشیدن تی‌شرت‌های مشکی که روی آن نوشته شده «همه سازنده هستند، فقط من پرینتر پروسا هستم»، عینک‌های مشکی با لبه‌های ضخیم، کلاه صاف و ریش‌های اسپورت معروف است. جدای از انتخاب‌های طنزآمیزش، این جوان جمهوری چک بعنوان چهره‌ای تقریباً بزرگ‌تر از حد معمول در جامعه چاپ سه‌بعدی اروپا شناخته می‌شود.

با این حال بنظر می رسد قیمت چاپگرهای سه بعدی پروسا کمی گران باشد مثلا یک دستگاه آماده Prusa MK3S برچسب قیمت 1099 دلاری و کیت مونتاژی همین دستگاه برچسب قیمت 799 دلاری خورده است (در تاریخ نگارش این مطلب). البته هیچ شکی نیست که این دستگاه در مقایسه با برندهای هم رده دیگر، کیفیت بهتری دارد زیرا سخت افزار و نرم افزار آنها کاملا سازگار و بروز است و رفرنس راهنما بروز و آموزش کاملی برای آن منتشر میشود.

پروسا درباره علاقه اش به شرکت می گوید:

«احساس میکنم من و شرکت تقریباً با هم ترکیب شده‌ایم. منظورم این است که اگر من شرکت را ترک کنم چه اتفاقی می افتد؟ فکر نمی‌کنم زنده بماند؛ جوزف پروسا با خنده می‌افزاید: «من نمی‌دانم چه کار دیگری جز چاپگرهای سه بعدی انجام دهم، بنابراین احتمالاً بعد از فاصله گرفتن از شرکت، برای مدت طولانی هم زنده نخواهم ماند!»

در مدتی که Bre Pettis بنیانگذار کمپانی آمریکایی چاپگرهای سه بعدی MakerBot در راس آن قرار داشت و رهبر محبوبی شده بود، جوزف پروسا هم بعنوان رئیس یک شرکت چاپ سه بعدی در جمهوری چک دارای چنین نمایه عمومی شده که بطور جدایی ناپذیری به آن وابسته است.

تبلیغات خلاقانه جوزف پروسا

فیلم کوتاه زیر (یک روز در کنار جوزف پروسا) یکی از ایده های خلاقانه او برای تبلیغات شرکتش را نشان میدهد:

مدیر عاملی jusef Prusa

پروسا می‌گوید:

«من فکر می‌کنم بسیار مهم است که مردم بتوانند کسی را پشت سر شرکت ببینند. زیرا اگر بگویید «Creality»، این فقط یک شرکت پرینتر سه بعدی است؛ اگر بگویید «Ultimaker»، این فقط یک شرکت پرینتر سه بعدی است؛ «MakerBot» زمانی «بِری پتیس» افسانه ای را داشت ولی حالا این هم فقط یک شرکت پرینتر سه بعدی است. مردم عمیقا به شرکتی نزدیک‌تر میشوند که با شخصی از راس آن در ارتباطی مستقیم و غیر رسمی باشند؛ آنها یک لیدر میخواهند و  بدیهی است، من هم دوست دارم بخشی از جامعه آنها باشم.

جوزف پروسا

اما او اعتراف می کند که چهره عمومی بودن این شرکت دارای جنبه های منفی نیز هست:

من سالی 20، 30 بار سفر می‌کنم و این واقعاً برایم ضرر دارد. مدیریت یک شرکت، همچنین یک مسئولیت بزرگ است زیرا اگر ما چیزی را خراب کنیم مقصر می شوم و ایمیل و پیام نفرت انگیز دریافت می کنم!

پروسا می گوید: داشتن یک برنامه خواب عادی غیرممکن است. او همچنین می گوید که زمان زیادی برای دنبال کردن سرگرمی های خود ندارد، از جمله توسعه دستگاههای دی جی موزیک و ساختن هواپیماهای بدون سرنشین FPV (کوادکوپتر دست ساز)، که او از زمان قرنظینه  بیماری کووید 19 پی گرفته است.

بنظر می‌رسد پروسا متعهد به ارج نهادن به پروژه RepRap است (او حتی چند خالکوبی سخت‌افزاری اوپن سورس روی ساعد و بازوی خود بعنوان یادآوری دارد).

تتوی جوزف پروسا

پروسا می‌گوید: «خیلی شرم‌آور است که افراد زیادی از پروژه RepRap منعفت می‌گیرند، اما هیچ‌کدام بعدا نم هم پس نمی‌دهند.» اساساً اکثر شرکت‌های چاپ FFF دنیا که در 6 سال گذشته شروع به کار کرده‌اند، از چیزهایی استفاده می‌کنند که 10 سال پیش در REPRAP ایجاد شدند و اکنون این افراد حتی آنرا تأیید نمی‌کنند. این ماموریت شخصی من است که RepRap را بعنوان بهترین چاپگر سه بعدی داشته باشم.”

تا اینجای کار، به نظر می رسد که پروسا دقیقاً به آن دست یافته است. هنگامی که Prusa i3 MK2 اصلی در می 2016 منتشر شد، بازخوردهای مثبتی دریافت کرد و MK3 نیز به طور مشابه توسط جامعه تحسین شده است.

Prusa اخیراً به دلیل رهبری ابتکاری برای طراحی و تولید تجهیزات حفاظت تنفسی  PPE برای کمک به کاهش شیوع کووید-19 مورد تحسین قرار گرفته است.

ماسک پروسا

این شرکت یک محافظ (شیلد) صورت منبع باز طراحی کرد (اکنون بعنوان محافظ صورت Prusa PRO Face Shield شناخته می شود) که هر کسی می تواند آنرا در خانه بر روی چاپگر شخصی خود یا حتی در یک محیط حرفه ای تر چاپ کند و به به کاهش پاندمی بیماری کمک کند.

این شیلد دارای گواهینامه CE است و از مقررات اتحادیه اروپا پیروی می کند و Prusa به هر کسی در اتحادیه اروپا که به دنبال تولید طرح خود در مقادیر زیاد است کمک می کند. آنها همچنین می توانند برای گواهینامه برچسب برند خود از Prusa درخواست بدهند و شرکت هزینه آن را پوشش خواهد داد.

همه این اتفاقات با روزهای ابتدایی شرکت، جایی که جوزف پروسا و برادرش تمام جنبه های تجارت را اداره می کردند، فاصله زیادی دارد. با گذشت سالها، اکنون یک روز معمولی برای او کاملاً از آن روزهای هیجان برانگیز به “جلسات، جلسات، جلسات، جلسات، جلسات” خسته کننده تبدیل شده است.

اما او این تغییر روند را مفید میداند و فکر می کند امروز مدیون توانایی خود در اداره شرکت است:

«در هر زمینه‌ای مهم است که افرادی را استخدام کنید که بسیار بهتر از شما هستند. این همان چیزی است که شرکت را به جلو سوق می دهد، من سعی میکنم از همه اصول و همه زمینه ها آگاهی کسب کنم.

پروسا نقش خود را “چسبی که همه مردم را در کنار هم نگه می دارد” می داند و می گوید که او مسیر شرکت را تعیین می کند، محبوبیت چاپگر سه بعدی خانگی را بیشتر می کند، به جامعه اهمیت می دهد، با مردم مشورت می کند، و هنوز هم ایده های جدیدی برای کارهایی که پرینترهای سه بعدی باید انجام دهند، ارائه می کند.

Prusa می‌گوید که این شرکت خط تولید رزین را برای تکمیل چاپگر سه بعدی رزین SL1 خود راه اندازی کرده است و همچنین چاپگر سه بعدی با فرمت بزرگتر خود، Prusa XL را عرضه کرده و بلندپروازانه در تلاش است تا کاملاً خودکفا شود.

پروسا می‌گوید: «ما می‌خواهیم اساساً تمام قطعات، از جمله موتورها را تولید کنیم». من نمی گویم که موفق خواهیم شد، اما می خواهیم تلاش کنیم تا به تامین کنندگان وابسته نباشیم.

و در مورد آینده خود در شرکت، جوزف پروسا می گوید که هیچ برنامه ای برای فروش یا ترک آن ندارد.

او می‌گوید: «می‌دانم در این زمانه همه استارت‌آپ‌ها را فقط برای فروش آن‌ها می‌سازند، واقعا آدم‌های عجیبی هستیم. ولی ما در حال ساختن شرکت برای طولانی مدت و امکان انتقال آن به فرزندانمان هستیم.

تایم لاین زندگی جوزف پروسا

جوایز پروسا
آزمایشگاه پروسا
فیلامنت پروسا
رکورد شکنی پروسا
افتخارات پروسا
کیت 5 رنگ پروسا
وبسایت پروسا
پرینتر رزینی پروسا
رکورد گینس پروسا
رزین پروسا
کمپین پروسا
جوزف پروسا کیست
فیلامنت پروسا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
فهرست
پیمایش به بالا