» 3DPE » مجموعه نرم افزارهای پرینتر سه بعدی
کالکشن نرم افزار

دانلود رایگان مجموعه نرم‌افزارهای پرینتر سه بعدی

3D Printer Software

نرم افزار چاپگر سه بعدی موسوم به اسلایسر (Slicer) میباشد؛ چاپگر سه بعدی بوسیله اسلایسر، فایل سه بعدی از هر نرم افزار سه بعدی ساز مرسوم در فرمتهای STL- OBJ-3MF-AMF را به فایل مختصاتی G-Code تبدیل و آماده پرینت میکند.

| راهنمای ساخت فایل STL |

دانلود سیمپلیفای

نرم‌افزار Simplify3D

سیمپلیفای‌تری‌دی، برنامه سبک اسلایسر چاپگرهای FDM (با کرک فعالسازی ویندوز) است.

> کتاب آموزش نرم افزار سیمپلیفای

نرم‌افزار برش FlashPrint

نرم افزار اسلایسر کمپانی چینی سازنده چاپگر سه بعدی Flash Forge بنام FlashPrint هر شش ماه بصورت رایگان بروزرسانی می شود (اسلایسر مخصوص چاپگر FDM: متریال ترموپلاستیک). با این اسلایسر میتوانید بسرعت مدل3بعدی خود را CUT کرده و بصورت پارت جداگانه ذخیره یا پرینت کنید.

این شرکت، چندین نرم افزار دیگر برای سایر فناوریهای چاپ سه بعدی مثل SLA – DLP – LCD – SLS و … بنامهای FlashDental ،FlashDLPrint ،FlashAD ،FlashVaxJetPrint در وبسایت خود منتشر کرده است.

دانلود کیورا

نرم‌افزار Cura

کیورا، محبوبترین برنامه اسلایسر رایگان چاپگرهای FDM دنیا میباشد.

3dpe.ir/cura-3d-print-software-book.pdf

نرم‌افزار RepetierHost

برنامه فلش دی ال پرینت

نرم‌افزار FlashDLPrint

FlashDlprint توسط FlashForge (برند چینی) ساخته شده و برنامه اسلایسر مخصوص چاپگرهای رزینی DLP/LCD می‌باشد.
«فلش‌دی‌ال‌پرینت» شامل کارکردهای ویژه، پیکربندی آسان و آماده‌سازی سریع است.
این برنامه از زمان آغاز در سال 2018، بروزرسانی منظم سه ماهه را حفظ کرده، ثبات و سهولت استفاده آن مورد ستایش قرار گرفته و اعتبار خوبی در بازار پیدا کرده است.
در حال حاضر ، تمام محصولات چاپگرهای DLP/LCD 3D که توسط Flashforge فروخته میشوند با این نرم‌افزار مطابقت دارند ولی میتوان برای برخی از دستگاههای برندهای دیگر نیز بکار برود.

چیتوباکس پرو

نرم‌افزار ChituBox

برنامه چاپ رزینی Chitubox توسط CBD-Tech در سال 2013 تأسیس شد و روی توسعه سیستم‌های کنترلری چاپگر3بعدی و سایر کنترل‌بردها تمرکز دارد. نرم افزار رسمی Chitubox از سال 2017 توسط تعداد زیادی از سازندگان دستگاهها و متریال مورد استفاده قرار گرفته و هم‌اکنون یکی از پراستفاده‌ترین اسلایسرهای پردازش فایل پرینتر SLA به انتخاب کاربران میباشد.

اکنون دو نسخه برای کاربران وجود دارد. Chitubox Basic (رایگان با امکانات محدود) و Chitubox Pro (فول آپشن) که شامل هزینه لایسنس دوره‌ای میباشد ولی کرک فعالسازی ویندوزی برای کاربران ایرانی وجود دارد.

از نظر عملکرد بین این دو نسخه، کمی تفاوت وجود دارد:

Chitubox Basic فقط به شما امکان میدهد فایلهایی در فرمت پرینت .stl و .obj را وارد کنید، درحالیکه Chitubox Pro بدون محدودیت تا چندین فرمت فایل CAD را ایمپورت مینماید. نسخه پرو امکان ویرایش، عیب‌یابی و تعمیر درون برنامه‌ای فایلها را نیز فراهم کرده است.

Chitubox Pro بخاطر امکانات زیاد آن مورد استقبال جامعه کاربری چاپگرهای استریولیتوگرافی قرار گرفته است.

برنامه فلش دنتال

نرم‌افزار FlashDental

برنامه «فلش‌دنتال» از شرکت «فلش‌فورج» بعنوان اسلایسر چاپگرهای رزینی SLA حوزه ایمپلنت دندانپزشکی عرضه شده است و دارای ویژگیهای زیر میباشد:

 • رابط کاربری جدید

رابط بروز شده نه تنها با توجه به عادات عملکرد کاربران دندانپزشکی بهتر میشود، بلکه گردش کار پیش درمانی مدل را نیز ساده می‌کند.

 • کنترل شبکه چاپگرها

در چاپ چند ماشینه میتوان مدیریت لیست پرینت را تحقق بخشید که به کاربران امکان میدهد چندین فرآیند را در رابط واحدی همزمان نظارت کنند و عملکرد آنلاین از راه دور را تحقق بخشند.

 • ویرایشگر کارآمد

حرکت و چرخش مدل در رابط کاربری، انعطاف‌پذیری بالایی ارائه می‌نماید و با عادات عملکردی دندانپزشکان مطابقت داده شده است.

 • طراحی چند کلیکی

بسرعت طرح مدلها در بهینه‌ترین نرخ فضاسازی آماده‌ کنید تا صرفه‌جویی در هزینه‌های مواد را بهبود بخشید. تنظیمات پارامتری ساده و بصری است و اعمال بافت موقت ساپورت، سریع و خودکار با یک کلیک ایجاد میگردد؛ بطوری که مدلهای پیچیده و ظریف نیز میتوانند با کیفیت بالا و بافت ساپورت آسان‌حذف پرینت شوند.

 • پارامترهای سفارشی

هر دو پارامتر چاپ (سفارشی سازی پارامتر) و پارامترهای ساپورتینگ (حالت پیشرفته) را میتوان سفارشی کرد. پارامترها همچنین می توانند وارد و صادر شوند و بین دستگاههای مختلف منتقل شوند و کارایی پردازش داده‌ها را بهبود بخشند.

 • تولید پایه مدل دندانپزشکی

پس از وارد کردن داده اسکن داخل دهانی، ایجاد چند کلیکی از پایه مدل دندانپزشکی به آسانی قابل تحقق است.

 • راهنمای مشاهده

رابط اصلی برنامه دارای View guide است. روی مکعب کمکی کلیک کنید تا بسرعت بین حالتهای مختلف مشاهده و با یک کلیک به نمای اصلی برگردید.

 • تشخیص برخورد

هنگامیکه مدلها در طول فرآیند چینش بستر همپوشانی پیدا میکنند، ناحیه مماس به رنگ قرمز نمایش داده شده و به کاربران هشدار رفع خرابی پرینت اعلام می‌گردد.

 • سازگاری نرم‌افزاری

هماهنگ با اکثر برنامه‌های اصلی مدلسازی سه بعدی است و از فرمتهای stl ،obj ،fpp و 3mf پشتیبانی می‌کند.

نانو دی ال پی

نرم‌افزار NanoDLP

NANODLP یک برنامه ریموت اسلایسر تحت وب است که امکان پرینت و نظارت بر هر سه نوع چاپگرهای رزینی SLA/DLP/LCD و پلمیری SLS را فراهم مینماید و توانایی اجرا روی هر سیستم‌عامل دسکتاپ، تبلت یا مدار Raspberry Pi متصل به اینترنت را دارد. این نرم‌افزار رایگان است اما از تولیدکنندگان خواسته می‌شود مجوز خریداری کنند.

این سیستم از یک رابط وب و یک صفحه کنترل تشکیل شده است. اگر بسمت کانفیگ رسبریپای بروید (کاربران ماهر تمایل به انجام آن دارند)، میتواند بطور مستقیم کانکت شود.

توجه داشته باشید که پیکربندی و رابط کاربری Nanodlp ساده نیست؛ از این رو، مناسب کاربران آماتور نمیباشد و این افراد بهتر است برنامه‌های صرفا اسلایسری مثل ChituBox ،FlashDLPrint یا Lychee را استفاده کنند.

ویژگی اصلی Nanodlp امکان نظارت از راه دور و کنترل چاپگرهای رزینی از طریق وب است. همچنین مجهز به Slicer پیش‌فرض است؛ اما چندان قوی نیست و کاربرانی که مایل به پردازش بهتر مدلها هستند از برشگرهایی مانند Chitubox یا Lychee استفاده می‌نمایند.

یکی از جنبه های کمتر شناخته شده NANODLP، امکان سازگاری با هر دو فناوری چاپ مایع رزینی SLA و چاپ پودر پلیمری SLS است.

لایسنس اکثر برنامه‌های دستگاههای پلیمری SLS در حال حاضر گران است که مانع مهمی در دستیابی به SLS سطح پایین/متوسط اوپن‌سورس میباشد. برنامه «NanoDLP» با رویکرد متن باز خود سعی در پر کردن این شکاف دارد (فعلا در حالت آزمایشی بتا).

برای کاربرانی که با چاپگر SLA و برنامه NanoDLP تجربه دارند. استفاده از این برنامه برای چاپگرهای SLS نیاز به پیکربندی تنظیمات در بخشهای مختلف دارد؛ برای انجام این کار باید 2 مرحله انجام گردد:

در صفحه تنظیمات پروفایل (مشخصات سخت‎ افزاری چاپگر) حالت را به چاپگر لیزر پلیمر تغییر دهید.
کد رمپ را برای حرکت محور x ، y در صفحه پروفایل وارد کنید.

Machine settings / Profile settings / Printer Type

 • Change 3D printer mode to laser printer > setup page.
 • Enter RAMPS code > x,y axis movement > profile page.

برنامه nanodlp در این حالت، اسکریپت Gcode هر لایه را با توجه به توالی حرکات ارتفاع و چرخش on/off دیود لیزر، تولید می‌کند.

docs.nano3dtech.com/manual/settings

نت فب رایگان

نرم افزار تعمیر NetFabb

نسخه رایگان Netfabb منتشر شده در وبسایت «گیت هاب» دیگر بروزرسانی نخواهد شد ولی همچنان یک ابزار خوب آنالیز و اصلاح خرابی فایلهای STL برای کاربران آماتور است که حوصله تنظیمات پیچیده ندارند. سابقا این برنامه از سیستمهای ویندوز، لینوکس و مک پشتیبانی می کرد اما از زمانیکه امتیاز آن توسط Autodesk خریداری شد، فقط بحالت پریمیوم برای ویندوز منتشر میگردد و نسخه لینوکس و مک ندارد.

نرم‌افزار پیشرفته AutoDesk NetFabb در دو نسخه Premium و Ultimate برای آنالیز و ویرایش فایل چاپگرهای سه بعدی رزینی، پودر پلیمری و فلزی عرضه شده است. این برنامه ابزارهای جامع اسلایسینگ (ایمپورت و مبدل فرمت‌های فایل CAD)، آنالیزگر، بهینه‌ساز، برشگر مدل، ویرایش و لیبل‌زنی فایل چاپ سه بعدی را فراهم نموده است. بعلت استقبال سازندگان چاپگرهای صنعتی از این برنامه، اتودسک نت‌فب دارای پروفایل پیکربندی پیش‌فرض اکثر دستگاههای رزینی و پلیمری بروز دنیاست.

مش میکسر

نرم افزار آنالیزگر MeshMixer

نرم افزار مش میکسر کمپانی آتودسک یکی از برنامه های حرفه ای پردازش و اصلاح فایل سه بعدی خراب است که از سال 2021 دیگر بروزرسانی نخواهد شد و تمام ویژگیهای آن به نرم افزار Fusion360 اتودسک منتقل شده است. آخرین نسخه این نرم افزار برای تحلیل و رفع مشکلات فایل پرینت سه بعدی مناسب است. بعلت پیچیدگی ابزارهای این برنامه، استفاده از آن به کاربران آماتور توصیه نمی شود.

آموزش فارسی نرم افزار مش میکسر

نرم افزارهای آنلاین ساخت فایل پرینت سه بعدی

تینکرکد

وبسایت TinkerCad.com

TinkerCAD یک برنامۀ طراحی کامپیوتری آنلاین (CAD) مبتنی بر مرورگر از کمپانی Autodesk است که نقطۀ ورود خوبی برای کابران تازه کار محسوب میشود.

کاربران ایرانی باید اول پلاگین V-P-N مرورگر خود را نصب کنند (VEEPN).

در پلتفرم آنلاین «تینکِرکَد»، ثبت نام بسرعت انجام میشود:

Start Tinkering > On your own > personal account

TinkerCad را میتوان برای طراحی جواهرات ساده و مجسمه های زیبا یا سکه طلا به کار برد. میتوانید براحتی یک متن یا عکس را به لوگوی سه بعدی تبدیل یا از پایه مدل سه بعدی ساده ای را طراحی کنید تا نهایتا فرمت پرینت آنرا دانلود کنید. در محیط کاربری این نرم افزار انواع قطعات پرکاربرد تنها با یک درگ موس به صفحه کاری منتقل می شوند. یک ویژگی خوب این نرم افزار امکان دورکاری مدلسازی سه بعدی برای آموزش گروهی است تا در یک محیط کاری مشترک یک مدل را آماده کنند (با ایجاد و فرستادن لینک share در محیط نرم افزار).

مدلساز آنلاین

وبسایت 3DSlash.net

3D Slash یک نرم افزار چاپ سه بعدی آنلاین میباشد که استفاده از آن هم آسان و بصورت دلنشینی متفاوت است.

کاربران ایرانی بهتر است پلاگین V-P-N مرورگر خود را نصب کنند (VEEPN).

با استفاده از 3D Slash، میتوانید مدلهای سه بعدی را با بهره گیری از مفهوم سادۀ سنگ بنا و ساختمان سازی، طراحی کنید! یعنی با یک بلوک بزرگ شروع کنید و مکعب های کوچک را با استفاده از ابزارهایی مانند چکش یا مته، که در اصل بعنوان سنگ تراش مجازی عمل می کنند، حذف کنید؛ یا کار را با فضای خالی شروع کنید و مدل خود را با افزودن مکعب ها یا اشکال دیگر بسازید. همچنین میتوانید رنگ را به کار بیفزایید و از تصاویر به عنوان الگو استفاده کنید.

از دیگر ویژگی های پلفترم ابتکاری 3D Slash می توان به لوگوساز و متن ساز سه بعدی اشاره کرد. لوگوساز یک تصویر را گرفته و مدلی سه بعدی ایجاد کند، در حالی که متن ساز به شما اجازه میدهد متن را وارد کرده و قالب بندی کنید و سپس به متنی سه بعدی تبدیل کنید.

می‌خواهید بهترین نتیجه را از پرینت سه بعدی FDM بگیرید؟! در این مطلب چند نرم‌افزار محبوب اسلایسینگ و آماده سازی فایل برای چاپگر متریال پلاستیک را معرفی می‌کنیم:

فناوری ابداعی و محبوب پرینت سه بعدی شامل یک مبحث ضروریست؛ قطعاً شما فایل و چاپگر  خود را دارید؛ اما یک تکه مهم پازل بین این دو مسیر فراموش نکنید: نرم‌افزار slicing بعنوان یک واسط بین مدل سه بعدی و پرینتر سه بعدی عمل میکند و در کیفیت نهایی قطعه تأثیر عمیقی می گذارد.

برای کسانی که اطلاع کاملی ندارند،‌ نرم افزار اسلایسر، مدل سه بعدی (فرمت STL) را آماده چاپ کرده، خروجی Gcode (فرمت قابل خوانش توسط پرینتر سه بعدی) را آماده میکند. دو نوع نرم افزار اسلایسر برای چاپ FDM وجود دارد: پولی و رایگان.

در اینجا ما محبوبترین پلتفرمهای رایگان نرم‌افزار اسلایسینگ پرینت سه بعدی را معرفی میکنیم.

 • نرم‌افزار اسلایسر Cura:

آموزش پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار توسط کمپانی قدرتمند Ultimaker که خود برند محبوبی در دنیای چاپگرهای FDM میباشد، توسعه و پشتیبانی میشود. به علت استراتژی متن باز بودن این کمپانی، نرم‌افزار ابداعی آن‌ها نیز رایگان میباشد. کمپانی «آلتی میکر» مدتهاست که با استفاده از این نرم‌افزار، تکنیک و قدرت فناوری خود را به رخ رقبا کشیده است.

نرم‌افزار کیورا (Cura)، فرمتهای STL – ۳MF – OBJ و برخی فرمتهای دیگر را پشتیبانی میکند. این نرم‌افزار فرآیند چاپ، زمان پرینت و نوع متریال را قابل تنظیم نموده است. اگر کامپیوترتان لینوکس یا مکینتاش اپل است، پیشنهاد اول ما انتخاب Cura است.

با نرم افزار Cura میتوانید توسط پرینتر سه بعدی دو نازل خود یک مدل سه بعدی سازگار را با دو رنگ یا دو متریال مکمل چاپ کنید.

چه چیز آن عالیست: هم برای افراد مبتدی و هم حرفه‌ای ها نرم افزاری کاملاً راضی کننده است. در حالت پیش‌فرض با رابط کاربری Recommended،‌ براحتی مهمترین تنظیمات چاپ قابل دسترسی است (برای افراد حرفه ای با رابط کاربری Custom، بیش از ۲۰۰ کمیت پیشرفته قابل تنظیم وجود دارد). امکانات و ویژگیهای بسیار متنوع داشته و هر ماه بروزرسانی و آپدیتهایی با ویژگیهای بهتر منتشر می کند. درصورتیکه کامپیوتر قدرتمندی داشته باشید،‌ میتوانید فایلهای حجیم فرمت STL را نیز با Cura مدیریت کنید.

وبسایت Ultimaker رفرنسهای راهنمای خوبی به زبان انگلیسی برای پرینت سه بعدی منتشر کرده است.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: افراد آماتوری که بار اول رابط کاربری آنرا مشاهده کرده اند میگویند مدتی سردرگم شدند تا کم کم نحوه کار با آنرا یاد بگیرند. همچنین نرم افزار کیورا برنامه ای نسبتا سنگین است و در هر سیستمی قابل اجرا نیست.

برای چه کسانی مناسب است: افراد تازه کار و تا حرفه ای با سخت افزار نسبتا قوی.

پلتفرم رایگان – آماده برای ویندوز، مک و لینوکس

لینک دانلود: Cura WindowsCura MacCura Linux

وبسایت سازنده نرم‌افزار Cura برای دانلود آخرین ورژن (نیازمند v-p-n) : 

ultimaker.com/software/ultimaker-cura

نکته: متاسفانه وبسایت Cura Ultimaker به روی IP کاربران ایرانی مسدود شده است؛ بنابراین سرویس VPN سیستم خود را فعال کنید.

 • نرم‌افزار اسلایسر Simplify3D:

سیمپیلیفای

این نرم افزار نیز قدرتی همانند Cura دارد ولی پلتفرم آن تجاری میباشد. در ایران نیز محبوبیت خوبی دارد و میتوانید به رایگان از آن استفاده کنید.

چه چیز آن عالیست: نرم‌افزار اسلایسینگ قوی با  امکانات حرفه ای و رابط کاربری آسان. در وبسایت Simplify3D میتوانید به انگلیسی راهنمای چاپ با این نرم افزار و عیب یابی خطاهای مرسوم را مطالعه کنید.

simplify3d.com/support

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: اگر از سیستم عاملی غیر از ویندوز استفاده می‌کنید، برای نصب فعالساز (کرک) آن به سختی یافت میشود. اکثر افراد آماتور نیز حوصله کرک کردن این نرم افزار را ندارند.

با انتخاب سیمپلیفای، همیشه یک گام عقب تر از ویژگیهای بروزشده نرم افزار رایگان Cura خواهید بود که در بهبود باگهای نرم افزاری پرینت سه بعدی عامل حیاتی محسوب میشود.

برای چه کسانی مناسب است: مناسب همه افراد از مبتدی تا حرفه ای 

لینک دانلود: Simplify3d Windows Simplify3D MacSimplify3D Linux

 • نرم‌افزار اسلایسر MatterControl:

یادگیری پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار همانند همتایش Repetier (در ادامه توضیح میدهیم) مثل یک هاست پرینتر سه بعدی روی کامپیوتر شما عمل میکند: بدین معنی که قادرید کل فرآیند پرینت را مدیریت کنید و همچنین امکان خروجی گرفتن فرمت جی کد را روی SD Card خواهید داشت. رابط کاربری آن ساختار قابل قبولی دارد. در این نرم‌افزار امکان واردسازی چند فرآیند پرینت پشت سرهم و تعریف queue (یعنی کدام فایل زودتر از دیگری چاپ شود) را با موس دارید: منتها باید به پرینتر وصل باشید.

نرم‌افزار MatterControl از ساختار موتور پردازشی سه نرم‌افزار MatterSlice ,Cura, Slic3r بهره برده است: بنابراین برای آزمایش و مقایسه کیفیت و تستهای آزمایشگاهی بین کاربران باتجربه ایده‌آل است. در حالت پایه، کاربر قادر است تا layer height – ضخامت لایه داخلی – متریال ساپورت – raft و غیره را تنظیم کند. این تنظیمات قابل ذخیره سازی نیز هست تا از تکرار مراحل جلوگیری شود. برای افراد حرفه‌ای امکانات جالبی مثل auto mesh repair و مدیریت اکسترودرهای چندگانه فراهم شده است. در نرم‌افزار MatterControl امکان پیش نمایش کل فرآیند چاپ به دقت بالا و لایه به لایه فراهم میباشد.

چه چیز آن عالیست: نرم‌افزار اسلایسینگ کار راه انداز آنالیز و تست برای آماده سازی و رفع خطاهای معمول. برای افراد خبره نیز بعنوان تست فرآیندهای چاپ کاربرد دارد.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: رابط کاربری قدیمی و پیچیده، تجربه نتیجه متفاوت پرینت برخلاف آنچه در نرم‌افزار مشاهده میکنید و …. افراد معمولی سراغ این نرم‌افزار نروند بهتر است زیرا رفرنس و راهنمای آموزشی چندانی هم ندارد!

برای چه کسانی مناسب است: افراد حرفه‌ای که زیاد با پرینت سه بعدی سروکار دارند.

پلتفرم نیمه رایگان – آماده برای ویندوز، مک و لینوکس

وبسایت سازنده نرم‌افزار MatterControl

 • نرم‌افزار OctoPrint:

پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار تنها به slice خلاصه نمیشود، در‌واقع یک ماشین هوشمند و هاست ریموت کنترل پرینتر سه بعدی است. امکانات آن واقعاً غیر قابل باور و شگفت انگیز است! با OctoPrint به راحتی امکان مدیریت و مانیتور و هندل پرینترهای سه بعدی روی مرورگر اینترنت شما فراهم خواهد شد. این نرم‌افزار روی مدار  Raspberry Pi نیز نصب میشود، طوری که امکاناتی مثل استفاده از وب کم و دیگر پلاگینهای اضافه فراهم میشود.

| آموزش نرم افزار OctoPrint |

بدین طریق فرآیند چاپ (3D printing job) از هر مکان با مرورگر روی دستگاههای آنلاین راه اندازی می‌شود و نیازی به SD Card ندارید. این نرم‌افزار از موتور Cura بهره میبرد: بنابراین حتی نیاز ندارید فایل را روی کامپیوتر جداگانه اسلایس کنید، تنها کافیست مدل STL را در این نرم‌افزار لود کرده و کل کارها انجام میشود.

چه چیز آن عالیست: نرم افزاری تمام‌عیار و کاربردی آنهم با پلتفرمی تقریبا رایگان که بر تعداد استفاده کنندگان آن روز به روز افزوده میشود.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: حیف است که عیبی بر آن بگذاریم!

برای چه کسانی مناسب است: افراد مهارت متوسط تا حرفه‌ای.

پلتفرم رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس و مدار Raspberry Pi

وبسایت سازنده نرم‌افزار OctoPrint

 • نرم‌افزار Repetier:

چاپ سه بعدی

اگر این آمادگی را در خود میبینید که از مرحله پایه slicing پرینت سه بعدی فارغ شده و قدم در سطح پیشرفته‌تری بگذارید ولی همچنان یک پلتفرم اوپن سورس را دنبال نمایید، نرم‌افزار رپیتیر یکی از بهترین انتخابهای شماست. نرم‌افزار Repetier از پیشکسوتان این حوزه است و اولویت اول جامعه بزرگ سازندگان RepRap میباشد.

نکته مهم درباره این نرم‌افزار میانبر بودن آن از سطح متوسط به پیشرفته است. ریپیتیر همچون نرم‌افزار OctoPrint اپلیکیشنی اصطلاحاً All-in-One محسوب شده و هاست پرینتر سه بعدی شما خواهد بود. با این نرم‌افزار، امکان مدیریت اکسترودر چندگانه تا ۱۶ عدد فراهم است. پشتیبانی از Slice چندگانه با پلاگین و همچنین سازگاری قابل قبولی با اکثر پرینترهای FDM برندهای مشهور جهان را نیز داراست.

آموزش نرم افزار Repetier Host |

نرم‌افزار Repetier Host امکان ارتباط از راه دور را به سرور رپیتیر (همانند OctoPrint) میدهد: یعنی اگر این اپلیکیشن را روی مدار Raspberry Pi نصب کنید قادر خواهید بود تا در هر زمان و مکانی پرینتر خود را بوسیله یک مرورگر اینترنتی (موبایل، تبلت یا کامپیوتر) مدیریت کنید.

چه چیز آن عالیست: یکی از محبوب‌ترین اسلایسرهای سازندگان RepRap و از بهترین نرم افزارهای پرینتر سه بعدی.

چه چیزی چندان در آن جالب نیست: برخی ادعا کرده‌اند در مدلهای سه بعدی خاص، کیفیت پرینت در مقایسه با نرم افزارهای جدیدتر پایینتر است.

برای چه کسانی مناسب است: افراد متوسط که از پیشرفت کردن ترسی ندارند.

پلتفرم نیمه رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس و مدار Raspberry Pi !

وبسایت سازنده نرم‌افزار Repetier

 • نرم‌افزار Slic3r:

نرم افزار چاپگر سه بعدی

این یکی هم از انواع اسلایسرهای اوپن سورس است. شهرت آن در اضافه کردن ویژگیهای انحصاری مربوط به حاشیه یا bleeding edge میباشد که تقریبا در هیچ نرم‌افزار دیگری قابل تنظیم نیست. این نرم‌افزار قابلیت multipleView را نیز داراست، پس پیش نمایش بهتری از مدل سه بعدی برای کاربران فراهم میشود.

یک ویژگی جذاب دیگر نرم‌افزار Slice3r فرم تراکم داخلی لانه زنبوری با سه وجه خاص است: اولین الگوی مدل infill با توجه به لایه ها قابلیت تنوع پذیری دارد و از تکرار متناوب یک طرح جلوگیری شده است، بنابراین در کیفیت نهایی پرینت سه بعدی و مقاومت لایه داخلی تأثیر مثبتی خواهد داشت.

در بخشهای قبل درباره نرم‌افزار قدرتمند OctoPrint صحبت کردیم، نرم‌افزار Slic3r سازگاری خوبی با OctoPrint دارد: وقتی یک مدل با Slic3r اسلایس شود با چند کلیک ساده امکان انتقال به OctoPrint box فراهم میشود.

طی سالها، کاربران تجربه زیادی با تنظیمات، متریالها و اخبار پرینتر داشته اند، تمامی این دانشها در نرم‌افزار Slice3r لحاظ گردیده است: اکسترودر چندتایی، میکرو لایه گذاری، bridge هوشمند، Brim (حاشیه – لبه)، command line slicing، امکان تعریف layer heights متنوع، ترتیب پرینت یا sequential printing: one object at a time ،honeycomb infill ،mesh cutting ،object splitting into parts و غیره.

چه چیز آن عالیست:‌ باید بر ویژگی پردازش در لحظه یا real-time 3D slicing این نرم افزار آفرین گفت: اگر سیستم ضعیفی نیز دارید، با Slic3r کمتر با مشکل مواجه خواهید شد. اگر یک تنظیم را تغییر دهید،‌ این نرم‌افزار تنها محدوده مورد نظر را تحت تأثیر قرار میدهد. این نرم‌افزار تمامی ویژگیهای زیر را بصورت Real time ارائه میکند:

slicing, 3D preview, toolpath preview in 2D and 3D, 3D honeycomb infills

همچنین این نرم‌افزار قابلیت تنظیم سفارشی بستر چاپ را داشته و هماهنگی بسیار خوبی با نرم‌افزار قدرتمند OctoPrint نیز دارد.

چه چیزی چندان در آن جالب نیست:‌ طبق گفته برخی کاربران حرفه ای گاهی در این نرم‌افزار خبری از تخمین صحیح زمان پرینت و مصرف متریال نیست. شاید با آپدیتها این مشکل برطرف شود.

برای چه کسانی مناسب است: کارشناسان پرینت سه بعدی و هواداران. افراد مبتدی ممکن است در اولین بار استفاده از آن دچار هراس شوند.

پلتفرم رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس

وبسایت سازنده نرم‌افزار Slic3r

پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین