» پرینتر3بعدی » بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ
3d printer

بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ

معرفی تنها پرینتر سه بعدی FDM با متریال فیلامنت در جهان که اجسام را به صورت تمام رنگی تحویل می دهد.  اگر از نقاشی کردن دستی بر روی اجسامی که پرینت سه بعدی کرده اید خسته شده اید، جایی را روی میز خود خالی کنید.

شرکت XYZpriting یک پرینتر سه بعدی رومیزی FDM‌ تولید میکند که می تواند تمام مدل ها، مجسمه ها، اسباب بازی ها و هر چیز دیگری را به صورتی تمام رنگی پرینت کند.

پرینتر سه بعدی da Vinchi Color علاوه بر فیلامنت از کارتریج جوهر CMYK نیز استفاده می کند و از این طریق در طول فرآیند پرینت رنگدانه ها را روی هر لایه از پلاستیک فیلامنت می چکاند. این دستگاه با رزولوشن 100-400 میکرون پرینت می کند و بنابراین اگر از نزدیک نگاه کنید، خطوطی که در آن دو رنگ متفاوت با هم برخورد می کنند کمی تار به نظر می رسد.

با این وجود، نتیجه نهایی بسیار چشمگیر است. اساسا این دستگاه تلفیقی از یک پرینتر جوهرافشان است که چاپ سه بعدی را هم انجام می دهد، پس در نتیجه نمی تواند به اندازه دستگاههای حرفه ای کیفیت بسیار بالایی داشته باشد.

بیشتر محصولات شرکت XYZprinting برای استفاده کودکان مناسب است و این پرینتر جدید نیز از این قضیه مستثنی نیست. نرم افزار طراحی XYZmaker  متعلق به این شرکت است و کار با آن راحت است و همچنین توانایی چاپ اکثر فرمت های فایل سه بعدی مانند AMF، PLY، Obj، STL، 3cp را دارد. کاربرها در هر سنی می توانند طراحی را دانلود و رنگ ها را اضافه کنند و یا نمونه رنگی خود را از ابتدا بسازند.

از آنجا که پرینتر da Vinci Color در نوع خود اولین به شمار می رود، چندان ارزان نیست. خود پرینتر به تنهایی حدود 3500 دلار قیمت دارد. از آن گذشته، شما باید چهار کارتریج جوهر ( فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی) بخرید که حدود 65 دلار هزینه در بر دارد و همچنین به فیلامنت مخصوصی نیاز دارید که با جوهر کار کند و هر رول آن حدود 35 دلار قیمت دارد. با این قیمت ها پیشنهاد می کنیم یک مدل تمام رنگی از جت شخصی خود پرینت کنید و در گوشه دفتر کارتان قرار دهید!

مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری پرینتر سه بعدی رنگی داوینچی:

– Material Compatibility:
3D Color-inkjet PLA / PLA / Tough PLA / PETG
Filament Diameter:
1.75 mm
– Ink Type:
Separate Ink Cartridge (CMYK)
– Extruder:
Nozzle Diameter:
0.4 mm
– Number of Nozzles:
1
– Max. Moving Speed:
180 mm/s
– Print Bed:
Ez-removable Metal
– Calibration:
AUTO
– Filament Feeding System:
YES
– Stepper Motors:
1.8° HB Stepper Motors
– User Interface:
5″ Touch Panel LCD
– Language:
Multilingual
– Connectivity:
USB 2.0 Cable, WiFi 802.11 b/g/n, USB Flash Drive
– Power Requirements:
100V ~ 240V 240W
– Operating Temperature:
15 ~ 30 °C / 59 ~ 86 °F
– Operation Humidity:
30 ~ 60 % RH (no condensation)
– Storage Temperature-Filament: 
10 ~ 40 °C / 50 ~ 104 °F
– Storage Temperature-Ink cartridge:
15 ~ 35 °C / 59 ~ 95 °F
– Packed Dimensions (WxDxH):
27.9″ x 27.5″ x 32.2″ (710 x 700 x 820 mm)
– Product Weight:
32kg (71 lbs)
– Print Technology:
Color Texture Inkjet Printing 3D Structure 
Fused Filament fabrication (FFF)
Printing Software:
XYZmaker
– Max. Build Area (WxDxH):
7.9″ x 7.9″ x 5.9″ (200 x 200 x 150 mm)
– Layer Resolution:
100 – 400 microns
– XY Positioning Precision:
X/Y 12.5 micron
– Z Positioning Precision:
Z : 0.0004 mm
– Printing Software:
XYZmaker
– Supported File Formats:

.amf , .ply , .obj , .stl , .3cp, .3mf

– Operating Systems:

Windows 7, 8, 8.1, 10 (64 bits) 

MAC OS X 10.10, 10.11, 10.12, 10.13

– Operating Systems on Mobile Devices:

Android 5.0 and above 

iOS 9 and above (iPad Only)

– Minimum Hardware Requirements:

For PC: CPU 4th Generation Intel® Core™ i5 Processor or more / RAM: 8GB/ Hard disk space: 20GB or more 

For MAC: RAM: 8GB / Hard disk space: 20GB or more

– Product Dimensions (WxDxH):
23.6″ x 22.8″ x 25.2″ (600 x 581 x 640 mm)
– Packed Weight:
43 kg (95 lbs)

پرینت سه بعدی با پرینتر da Vinchi Color رنگی تر می شود

چندی پیش «Gary Shu»، مدیر ارشد شرکت XYZprinting، یک ماسک مینیاتوری به من داد و پرسید که درباره طرح آن چه فکر میکنم؛ یک ماسک رنگارنگ که دارای الگوهای زینتی بود. به طوری که خطوط طلایی روی پس زمینه قرمز چرخیده بود، ستاره های آبی از روی رنگ سفید بیرون آمده بود و رنگ های سبز و آبی روی پس زمینه زرد با هم ادغام شده بود.

به نظر می رسید که به وسیله دست روی آن نقاشی شده و این کار چندین روز طول کشیده است. اما در واقع این ماسک توسط آخرین پرینتر سه بعدی XYZ و تنها در طول چند ساعت ساخته شده بود.

همانطور که گفتیم پرینتر سه بعدی da Vinci Color محصول نسبتا جدید شرکت XYZ است و حدود 3500 دلار قیمت دارد. این پرینتر می تواند مدل ها را در هر رنگی که تصور کنید چاپ کند. این پرینتر که با تکنولوژی 3DColorJet تولید شده است در واقع از ترفندی بهره می برد که پرینت جوهرافشان را با تکنولوژی فیلامنتی پرینت سه بعدی ترکیب می کند.

پرینتر da Vinci Color از یک قرقره فیلامنت PLA برای ساخت لایه ها بهره می برد و همچنین یک کارتریج چهار رنگ CMYK نیز وجود دارد که وظیفه چکاندن قطره های رنگ را دارد که پس از پایان چاپ روی مدل نمایان می شوند.

آنطور که گفته می شود، این پرینتر سه بعدی می تواند 16 میلیون رنگ را در چاپ تولید کند. با توجه به این که اکثر پرینترهای سه بعدی امروزی تنها توانایی چاپ تک رنگ و یا دو رنگ مختلف با کمک اکسترودرهای چندگانه را دارند، این پرینتر سه بعدی پیشرفتی بزرگ محسوب می شود.

در کنار پرینت قطعه مذکور که زمینه سبز داشت، آقای Shu یک پرینت دیگر از یک جغد با چشمهای کاملا باز به من نشان داد که تزئینی راه راه داشت و با مجموعه ای از ستاره ها نقاشی شده بود.

پرینتر سه بعدی da Vinci Color حجم پرینت تقریبی 20x20x15 سانتیمتر دارد. سایز خود پرینتر کمی بیشتر از 65.2×57.9×53.5 سانتیمتر است و با این حال بدون دردسر روی میز جا می گیرد.

با این دستگاه شما می توانید پرینت خود را به وسیله یک صفحه نمایش رنگی 5 اینچی کنترل کنید. این پرینتر داری ویژگیهایی مانند کالیبراسیون خودکار و بستر چاپ قابل جدا شدن است که این ویژگی آخر باعث می شود برداشتن مدل بعد از پایان چاپ به راحتی انجام گیرد.

به دلیل این که این پرینتر از جوهرهای CMYK بهره می برد، شما باید هزینه خرید وسایل مصرفی را در نظر بگیرید. قیمت هر رول فیلامنت مشخص است ولی هر کارتریج 4 جوهر حدود میانگین 65 دلار قیمت دارند.

نکته: با توجه به این که قیمت خود پرینتر 3500 دلار است، می توانید با پیش خرید آن به قیمت 3000 دلار، حدود 500 دلار صرفه جویی کنید.

مترجم: مهرداد سینایی

2 دیدگاه دربارهٔ «بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ»

  1. علی رضا حسن بکلو

    سلام وقت بخیر ببخشید ایا با این پرینتر نیتوان مجسمه ادم را رنگی تولید کند

  2. آموزش پرینتر سه بعدی

    میتواند ولی با توجه به کیفیت رزولوشن جزییات بسیار ریز از صورت یا موها در نمی آید
    میتوانید یک پرینتر سه بعدی مرسوم ایرانی تک رنگ با رزولوشن چاپ بالاتر بخرید و خودتان پس از پرینت آنرا رنگ کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image