» 3DPE » بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ
3d printer

بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ

در این مطلب به معرفی تنها پرینتر سه بعدی FDM رنگی جهان (با متریال پلاستیک یا همان فیلامنت) میپردازیم که اجسام را به صورت رنگی تحویل می دهد. اگر از نقاشی کردن دستی بر روی اجسامی که پرینت سه بعدی کرده اید خسته شده اید، اکنون وقتش است جایی را روی میز خود برای دستگاهی جدید خالی کنید.

شرکت XYZpriting یک چاپگر سه بعدی رومیزی FDM‌ تولید کرده است که می تواند تمام قطعات ساخته شده خود از جمله مجسمه ها، اسباب بازی و هر چیز دیگری را حین پرینت، همزمان رنگ کند.

چگونه رنگ کردن پرینت سه بعدی فیلامنت ممکن شده است؟!

خیلی ساده؛ پرینتر سه بعدی da Vinchi Color علاوه بر فیلامنت از کارتریج جوهر CMYK نیز استفاده میکند و از این طریق در طول فرآیند پرینت رنگدانه ها را روی هر لایه از پلاستیک فیلامنت می چکاند. این دستگاه با رزولوشن 100-400 میکرون پرینت می کند و بنابراین اگر از نزدیک نگاه کنید، خطوطی که در آن دو رنگ متفاوت با هم برخورد می کنند کمی تار به نظر می رسد.

با این وجود، نتیجه نهایی بسیار چشمگیر است. اساسا این دستگاه تلفیقی از یک پرینتر جوهرافشان است که چاپ سه بعدی را هم انجام می دهد، پس در نتیجه نمی تواند به اندازه دستگاههای حرفه ای کیفیت بالایی داشته باشد.

ارزانترین محصولات شرکت XYZprinting برای استفاده کودکان مناسب است و این پرینتر جدید نیز از این قضیه مستثنی نیست. نرم افزار طراحی XYZmaker متعلق به این شرکت است و کار با آن راحت است و همچنین توانایی چاپ اکثر فرمت های فایل سه بعدی مانند AMF، PLY، Obj، STL، 3cp را دارد. کاربرها در هر سنی می توانند طراحی را دانلود و رنگ ها را اضافه کنند و یا نمونه رنگی خود را از ابتدا بسازند.

از آنجا که پرینتر da Vinci Color در نوع خود اولین به شمار می رود، چندان ارزان نیست. آخرین قیمت هنگام انتشار این مطلب برای پرینتر به تنهایی حدود 3500 دلار است. از آن گذشته، شما باید چهار کارتریج جوهر ( فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی) بخرید که حدود 65 دلار هزینه در بر دارد و همچنین به فیلامنت مخصوصی نیاز دارید که با جوهر کار کند و هر رول آن حدود 35 دلار قیمت دارد. خب، اگر توانایی تقبل این همه هزینه را دارید؛ پیشنهاد می کنیم یک مدل تمام رنگی از جت شخصی خودتان پرینت کنید و در گوشه دفتر کارتان قرار دهید.

اگر از عاشقان نرم افزارهای رایگان اوپن سورس هستید، خبر بدی برایتان داریم؛ داوینچی رنگی فقط با نرم افزار انحصاری XYZmaker قادر به چاپ سه بعدی رنگی است و نمیتوانید از نرم افزارهای مشهوری مثل Cura بهره ببرید. این نرم افزار فقط در ویندوز و مک قادر به نصب است و نسخه لینوکس ندارد. همچنین کاربران ایرانی باید مراحل رجیستری نرم افزار یا تحریم شدن احتمالی را در نظر بگیرند.

مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری پرینتر سه بعدی رنگی داوینچی:

پرینتر3بعدی رنگی

برای سری داوینچی میتوانید نازل فولادی و کیت جانبی حکاکی دو بعدی را نیز سفارش دهید. تمامی مدلهای داوینچی نیز مجهز به وایرلس و سنسور فیلامنت و گالری فایل آماده پرینت هستند.

– Material Compatibility:
3D Color-inkjet PLA / PLA / Tough PLA / PETG
Filament Diameter:
1.75 mm
– Ink Type:
Separate Ink Cartridge (CMYK)
– Extruder:
Nozzle Diameter:
0.4 mm
– Number of Nozzles:
1
– Max. Moving Speed:
180 mm/s
– Print Bed:
Ez-removable Metal
– Calibration:
AUTO
– Filament Feeding System:
YES
– Stepper Motors:
1.8° HB Stepper Motors
– User Interface:
5″ Touch Panel LCD
– Language:
Multilingual
– Connectivity:
USB 2.0 Cable, WiFi 802.11 b/g/n, USB Flash Drive
– Power Requirements:
100V ~ 240V 240W
– Operating Temperature:
15 ~ 30 °C / 59 ~ 86 °F
– Operation Humidity:
30 ~ 60 % RH (no condensation)
– Storage Temperature-Filament: 
10 ~ 40 °C / 50 ~ 104 °F
– Storage Temperature-Ink cartridge:
15 ~ 35 °C / 59 ~ 95 °F
– Packed Dimensions (WxDxH):
27.9″x27.5″x32.2″ (710x700x820 mm)
– Product Weight:
32kg (71 lbs)
– Print Technology:
Color Texture Inkjet Printing 3D Structure 
Fused Filament fabrication (FFF)
Printing Software نرم افزار:
XYZmaker
– Max. Build Area ابعاد ساخت (WxDxH):
7.9″x7.9″x5.9″ (200x200x150 mm)
– Layer Resolution (دقت چاپ):
100 – 400 microns
– XY Positioning Precision:
X/Y 12.5 micron
– Z Positioning Precision:
Z : 0.0004 mm
– Printing Software:
XYZmaker
– Supported File Formats:

.amf , .ply , .obj , .stl , .3cp, .3mf

– Operating Systems:

Windows 7, 8, 8.1, 10 (64 bits) 

MAC OS X 10.10, 10.11, 10.12, 10.13

– Operating Systems on Mobile Devices:

Android 5.0 and above 

iOS 9 and above (iPad Only)

– Minimum Hardware Requirements:

For PC: CPU 4th Generation Intel® Core™ i5 Processor or more / RAM: 8GB/ Hard disk space: 20GB or more 

For MAC: RAM: 8GB / Hard disk space: 20GB or more

– Product Dimensions (WxDxH):
23.6″x22.8″x25.2″ (600x581x640 mm)
– Packed Weight:
43 kg (95 lbs)

پرینت سه بعدی با پرینتر da Vinchi Color رنگی تر می شود

چندی پیش «Gary Shu»، مدیر ارشد شرکت XYZprinting، قطعه ای به یک بازدیدکننده داد و پرسید که درباره طرح آن چه فکر می کند؟ آن قطعه یک ماسک رنگارنگ با الگوهای زینتی بود، بطوری که خطوط طلایی روی پس زمینه قرمز چرخیده بود، ستاره های آبی از روی رنگ سفید بیرون آمده بود و رنگ های سبز و آبی روی پس زمینه زرد با هم ادغام شده بود.

در ابتدا به نظر می رسید که به وسیله دست روی آن نقاشی شده و این کار چندین روز طول کشیده است. اما در واقع این ماسک توسط آخرین پرینتر سه بعدی XYZ و تنها در طول چند ساعت ساخته شده بود!

آقای Shu یک پرینت دیگر از یک جغد با چشمهای کاملا باز به بازدید کننده شگفت زده نشان داد که تزئینی راه راه داشت و با مجموعه ای از ستاره ها نقاشی شده بود.

همانطور که گفتیم پرینتر سه بعدی رنگی da Vinci Color محصول شرکت XYZ است و حدود 3500 دلار قیمت دارد. این پرینتر می تواند مدل ها را در هر رنگی که تصور کنید چاپ کند. این پرینتر که با تکنولوژی 3DColorJet تولید شده است در واقع از ترفندی بهره می برد که پرینت جوهرافشان را با تکنولوژی فیلامنتی پرینت سه بعدی ترکیب می کند.

پرینتر da Vinci Color از یک رول فیلامنت PLA (نوعی ترموپلاستیک) برای ساخت قطعه بهره می برد و همچنین یک کارتریج چهار رنگ CMYK نیز وجود دارد که وظیفه چکاندن قطره های رنگ را روی دیواره بیرونی قطعه دارد که پس از پایان چاپ روی مدل نمایان می شوند.

آنطور که گفته می شود، این پرینتر سه بعدی می تواند 16 میلیون رنگ را در چاپ تولید کند. با توجه به این که اکثر پرینترهای سه بعدی امروزی تنها توانایی چاپ تک رنگ تا حداکثر 5 رنگ مختلف با کمک اکسترودرهای چند نازله یا کیت رنگی پروسا را دارند، این پرینتر سه بعدی پیشرفتی بزرگ محسوب می شود.

خرید چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی در ایران هزینه زیادی روی دست تان خواهد گذاشت؛ چون در ساختار این دستگاه از کاتریج جوهر افشان برای رنگ کردن سطح قطعه استفاده شده است. جدا از هزینه بالای وارد کردن چندباره کاتریج انحصاری آن به کشور، این نوع کاتریجها مستعد فرسودگی، خشک شدن جوهر و … هستند و حین پرینت سه بعدی قطعه با پلاستیک، شما را دچار دردسر میکنند. پس اگر بودجه کمی دارید، بی خیال این محصول شوید و همان رنگ کردن قطعه با اسپری یا قلمو پس از پرینت برای شما بهتر است.

ارزانترین مدل پرینتر سه بعدی da Vinci Color حجم پرینت تقریبی 20x20x15 سانتیمتر دارد. سایز خود پرینتر کمی بیشتر از 65.2×57.9×53.5 سانتیمتر است و با این حال بدون دردسر روی میز جا می گیرد.

با این دستگاه شما می توانید پرینت خود را به وسیله یک صفحه نمایش رنگی 5 اینچی کنترل کنید. این پرینتر داری ویژگیهایی مانند کالیبراسیون خودکار و بستر چاپ قابل جدا شدن است که این ویژگی آخر باعث می شود برداشتن مدل بعد از پایان چاپ به راحتی انجام گیرد.

به دلیل این که این پرینتر از جوهرهای CMYK بهره می برد، شما باید هزینه خرید وسایل مصرفی را در نظر بگیرید. قیمت هر رول فیلامنت مشخص است ولی هر کارتریج 4 جوهر حدود میانگین 65 دلار قیمت دارند.

با توجه به اینکه در زمان انتشار این مطلب، قیمت پایه پرینتر سه بعدی رنگی داوینچی 3500 دلار است، می توانید با پیش خرید آن به قیمت 3000 دلار، حدود 500 دلار صرفه جویی کنید.

خب، هیجان زده شده اید تا لذت ساخت یک مخلوق رنگی توسط خودتان در خانه را تجربه کنید؟! اگر اینطور است در پایین همین صفحه نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «بررسی چاپگر سه بعدی رنگی داوینچی Davinchi FullColor XYZ»

 1. علی رضا حسن بکلو

  سلام وقت بخیر ببخشید ایا با این پرینتر نیتوان مجسمه ادم را رنگی تولید کند

  1. آموزش پرینتر سه بعدی

   میتواند ولی با توجه به کیفیت رزولوشن جزییات بسیار ریز از صورت یا موها در نمی آید
   میتوانید یک پرینتر سه بعدی مرسوم ایرانی تک رنگ با رزولوشن چاپ بالاتر بخرید و خودتان پس از پرینت آنرا رنگ کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین