» 3DPE » آموزش پرداخت کاری پرینت سه بعدی رزینی
sla 3d print

آموزش پرداخت کاری پرینت سه بعدی رزینی

به طور معمول پولیشکاری روی قطعات متریال فیلامنت انجام میشود و پرینت سه بعدی رزینی نیازی به پرداختکاری ندارند. با این حال برای چاپگرهای DLP یا SLA کم دقت در برخی قطعات چاپی به پولیشکاری نیاز پیدا میکنید. این مقاله  روشهای پرداخت قطعات متریال رزین را توضیح میدهد.

برای بهبود نتیجه نهایی شما نیاز به تعدادی ابزار جانبی دارید که عبارتند از:

  • الکل ایزوپروپیل 91 درصد (IPA) یا Rubbing Alcohol -IPA 99 درصد بهتر است.
  • ظرف مقاوم بزرگی که پرینت 3 بعدی شما کاملا در آن قرار بگیرد
  • دستکش یک بار مصرف
  • یک جفت انبر یا سیم چین
  • لامپ UV 

1- پرینت را با استفاده از یک تیغ یا یک وسیله تیز دیگر از روی بستر بردارید. حین این کار دقت کنید.

2- سپس، پرینت خود را در ظرف حاوی الکل ایزوپروپیل (IPA) به مدت 3 دقیقه غرق کنید. بعد آن را داخل الکل بچرخانید تا رزین های اضافی از روی آن شسته شوند. همچنین می توانید از یک بطری فشاری برای شستشوی رزین های اضافی استفاده کنید. این مرحله، لایه های غیر لازم از روی پرینت حذف می کند و چسبندگی باقی مانده را کاهش می دهد.

3- در این نقطه، پرینت شما باید چسبندگی خیلی کم داشته یا اصلا چسبندگی نداشته باشد. سپس، به آرامی ساپورتهای پرینت شده را به وسیله سیم چین بردارید. از آنجا که ساپورت ها تیز هستند، بهتر است آنها را از نزدیکی نوک آنها جدا کرد.

نکته: نسبت به این که پرینت شما چه مقدار نیاز به دقت دارد، باید یک برجستگی کوچک از ساپورت را روی سطح پرینت جا بگذارید تا از ایجاد فرورفتگی جلوگیری کنید. این برجستگی را بعدا میتوان سمباده زد. بیرون کشیدن ساپورت یا بریدن آن  از نزدیکی نقطه اتصال، این خطر را دارد که یک فرورفتگی کوچک به جا بگذارد.

4- شما می توانید از لامپ UV و یا نور مستقیم خورشید برای کامل کردن فرآیند پرداخت نهایی قطعه رزینی استفاده کنید. زمان لازم برای پرداخت نسبت به اندازه پرینت و روشی که استفاده می کنید متفاوت است. استفاده از ظرف تمیز حاوی آب شیرین برای غرق کردن پرینت نیز می تواند گزینه انتخابی شما باشد اما زمان پرداخت را بالا میبرد.

  • فرآیند پرداخت قطعه رزینی با استفاده از لامپ UV

پرینت را در ظرف تمیز حاوی آب شیرین غرق کنید. ظرف را به مدت 5 دقیقه در زیر لامپ UV قرار دهید. اگر هنوز پرینت به خوبی پرداخت نشده بود یا هنوز چسبنده بود، آنرا چند دقیقه بیشتر زیر نور UV قرار دهید.

  • فرآیند پرداخت رزین با استفاده از نور خورشید

پرینت را در ظرف تمیز حاوی آب شیرین غرق کنید. ظرف را به مدت 15 دقیقه در زیر نور خورشید قرار دهید. اگر هنوز پرینت به خوبی پرداخت نشده بود یا هنوز چسبنده بود، آن را چند دقیقه بیشتر زیر آفتاب قرار دهید.

هدف از این مرحله خشک و محکم کردن سطح بیرونی پرینت است. در حین انجام چاپ، اکسیژن هوا به لایه های بیرونی رزین نفوذ کرده و از پرداخت کامل آن جلوگیری می کند. از آنجا که آب مانع نفوذ اکسیژن می شود، غرق کردن پرینت در آب برای مهار اکسیژن و دفع اکسیژن موجود در پرینت است.

این کار باعث می شود که پرداخت در زیر نور UV لامپ یا خورشید سریع تر انجام گیرد. این فرآیند بدون قرار دادن پرینت در آب زمان بسیار طولانی تری نیاز دارد. عموما این فرآیند به خوبی کار پرداخت سطوح را انجام می دهد. ساختار داخلی به آرامی و به مرور زمان تحت تاثیر نور UV پرداخت می شود.

formlab 3d print

سیستم کمپانی Formlabs برای پولیشکاری SLA 3D Print

شرکت آمریکایی مشهور Formlabs که پرچمدار پرینترهای سه بعدی SLA و DLP در جهان میباشد، از یک سیستم خودکار شستشو و پرداخت نهایی برای پرینت سه بعدی رونمایی کرده است. با استفاده از دستگاه های Form Wash و Form Cure  می توانید کل فرآیند پرداخت نهایی را در زمانی کوتاه تر و با تلاش کمتر و با بالاترین دقت و به شکلی موثرتر انجام دهید.

دستگاه Form Wash:

یک سیستم یکپارچه، مطمئن و خودکار برای فرآیند شستشو است که از بستر چاپ Form 2 و یا بخشی که در خود آن ساخته شده است استفاده می کند تا به صورت اتوماتیک مدل پرینت شده را شسته و تمیز کند. کاربران تنها باید زمان مورد نظر را تنظیم کنند و باقی کار را به عهده خود دستگاه بگذارند.

کنجکاوی بیشتر: تکنیکهای پولیشکاری فیلامنت abs

پروانه مکانیکی دستگاه Form Wash مدل را در الکل ایزوپروپیل (IPA) شستشو می دهد و زمانی که کار به پایان رسید، بستر چاپ یا سبد دستگاه بالا می آید تا مدل را که به خوبی و کاملا تمیز شده و برای پرداخت نهایی تحویل دهد.

این دستگاه دارای یک منطقه برای تمیز نگه داشتن ابزار و همچنین یک هیدرومتر است که به شما امکان می دهد از زمانی که باید الکل ایزوپروپیل را تعویض کنید، مطلع شوید.

دستگاه Form Cure:

یک روش پیشرفته برای پرداخت نهایی قطعات پرینت شده است که نور، دما و زمان را کنترل می کند. این دستگاه 405 nm نور را با یک سیستم حرارتی هماهنگ می کند تا شرایط لازم و مناسب با خواص پرینت SLA به دست بیاید.

شرکت Formlabs معتقد است که این سیستم باعث بهتر شدن عملکرد و کیفیت مواد می شود. رزین های استاندارد از خود قدرت بیشتری نشان می دهند، رزین های مهندسی به حداکثر عملکرد خود می رسند و کار با رزین های کستیبل (castable  یا قالبگیری) تمیز تر انجام می شود.

«دیوید لاکاتوس»، مدیر اجرایی محصولات Formlabs می گوید: 

“هر کسی که از پرینترهای سه بعدی استفاده کرده باشد از فرآیند کثیف و دردسرساز رزین آن در بین مرحله پرینت و به دست آوردن محصول نهایی آگاه است. به نظر ما بهتر است که کاربران وقت خود را بیشتر صرف طراحی و ساخت کنند و به همین دلیل ما Form Wash و Form Cure را تولید کردیم تا این شکاف را از بین ببریم. حالا تحویل گرفتن قطعه آماده به کار پس از پایان پرینت از همیشه ساده تر است.

لطفا نظرات و شیوه هایی که برای پرداخت قطعات رزین را میشناسید، بنام خودتان در بخش نظردهی پایین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشتریان گرامی، شروع فعالیت شرکت در سال جدید از تاریخ ۱۴ فروردین می باشد.

Scroll to Top