» 3DPE » خرید فیلامنت طرح چوب | راهنمای جامع Wood Filament |
فیلامنت چوب

خرید فیلامنت طرح چوب | راهنمای جامع Wood Filament |

filament shop

اگر هدف شما از پرینت سه بعدی، ساخت حجمهای معماری است که ظاهر خوب مهمترین الویت محسوب میشود، با هزینه کردن و خرید متریال فیلامنت طرح چوب میتوانید به بهترین کیفیت چاپ برسید. در این مقاله به طور کامل درباره ویژگیهای Wood Filament در پرینت سه بعدی صحبت میکنیم.

بسته به برند، می توانید انواع مختلفی از رشته های چوب مانند بامبو، توس، سدر، چوب پنبه، آبنوس، زیتون، کاج و حتی نارگیل را پیدا کنید. اما به فیلامنتی که خریداری می‌کنید دقت کنید: مطمئن شوید که فیبر چوبی (کامپوزیت) دارد و نه اینکه فقط رنگ چوب است، زیرا نمای نهایی یکسان نخواهد بود. فراموش نکنید در بازار ایران فیلامنت طرح چوب، متریالی گران محسوب میشود و انواع بی کیفیت و ارزان فیلامنت چوبی، بازار را اشباع کرده اند.

راهنمای فیلامنت طرح چوبی (Wood Filament):

فیلامنت طرح چوب برخلاف نام فریبنده اش چوب خالص نیست، بلکه ظاهری چوبین به قطعه میدهد (عملا یک فیلامنت پلاستیک قهوه ای رنگ است با درصد کمی کامپوزیت چوب). این فیلامنت، دردسرهای چاپ زیادی دارد و تنها به افراد حرفه ای توصیه میشود. به علت ذرات ناخالص مخلوط با پلاستیک،‌ این فیلامنت گران، باعث گرفتگی نازل شما هم میشود. پس باید یک نازل جداگانه (در چاپگرهای سه بعدی دو اکسترودی) برای چاپ با این فیلامنت پردردسر استفاده کنید و قطر سر نازل بالا مثل ۰٫۵ بکار ببرید. 

هدف استفاده از فیلامنت‌های پلیمری طرح چوب ساخت وسایلی است که احساس چوبی‌بودن را در شخص ایجاد نماید. به طور معمول فیلامنت PLA با طرح‌های چوبی متنوع در بازار جهانی (و خیلی محدودتر در بازار ایران) وجود دارد: بامبو، غان، سرو، گیلاس، نارگیل، چوب‌پنبه‌، آبنوس، زیتون، کاج و بید. هر کدام از این کامپوزیتها، ترکیبی از PLA و فیبر چوب (عمدتا ۳۰ درصد) هستند که بافت‌ پرینت متفاوتی را ایجاد میکنند.

بخاطر این ترکیبات، فیلامنت طرح چوب انعطاف و استحکام کمتری دارد ولی به لحاظ زیبایی بصری بالای آن کاربرد خوبی در پرینت سه بعدی داشته و انواع گران‌قیمت که ترکیب کامپوزیت-فیبر خوبی دارند، حتی عطر چوب نیز از خود ساطع می‌کنند!

wood filament

ویژگی‌های عمومی فیلامنت طرح چوب:

 • مهمترین مزیت، حس بصری چوبی بودن است
 • عمده کاربرد در معماری و قطعات هنری
 • برای دکورسازی خانگی، مجسمه‌سازی و نمای چوبی با کارایی فیلامنت PLA
 • دوام معمولی با توجه به شکل هندسی طرح
 • شکنندگی قطعه
 • غیر محلول
 • در برندهای باکیفیت دارای ۳۰ درصد کامپوزیت چوب
 • میانگین دمای استاندارد بین ۱۹۵ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد می‌باشد
 •  سازگاری با قطر نازل ۰٫۵ به بالا
 • تداوم پرینت با فیلامنت چوب باعث گرفتگی نازل میشود
 • به بستر ساخت گرم‌شونده نیاز دارند.
 • نیازمند استفاده از چسب ماتیکی، نوار BlueTape، لایه Raft و غیره برای افزایش چسبندگی بستر

ترکیب شیمیایی فیلامنت Wood:

فیلامنت طرح چوب معمولا شامل ۷۰ درصد ترموپلاستیک PLA و ۳۰ درصد کامپوزیت چوب میباشد. به دلیل همین درصد چوب اضافه شده، قطعات ساخته شده نسبت به PLA معمولی ظریف تر هستند و راحت تر میشکنند. در ابتدای عرضه، رشته های چوب در فیلامنت wood با خاک اره ساخته می شدند که چاپ های نهایی بیشتر شبیه مقوا بودند تا چوب! مزیت خاک اره انعطاف پذیری بیشتر آن بود، اما امروزه با رشته الیاف چوب صنعتی، اشیاء چاپ شده می توانند درست مانند چوب حکاکی شده به نظر رسیده و تا حدی احساس و بو شوند (در ایران این نوع فیلامنت چوب با کیفیت، قیمت بسیار بالایی دارد و به سختی هم میتوانید آنرا در بازار پیدا کنید).

تنظیمات دمایی فیلامنت چوب برای پرینت سه بعدی

دمای نازل:

مشابه فیلامنت PLA معمولی، بهتر است اکسترودر چاپگر خود را از قبل بین ۱۷۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد گرم کنید. به طور طبیعی، دمای دقیق به توضیحات سازنده فیلامنت چوب بستگی دارد.

یک چیز جالب در مورد فیلامنت چوب این است که می توانید دماهای مختلف را برای تولید طیف رنگ مکمل آزمایش کنید. به این دلیل که یک اکسترودر در دماهای بالاتر فیبر چوب را می سوزاند و سایه های تیره تری ایجاد می کند.

wood filament
ترفند تغییر دمای پرینت سه بعدی که منجر به رنگ تیره تر در وسط قطعه ساخته شده با فیلامنت طرح چوب شده است

نکته: توجه داشته باشید که الیاف چوب قابل اشتعال است؛ اگر «هات اند» خیلی داغ باشد، نازل به اندازه کافی رشته را اکسترود نمی کند، پس چاپ شما ممکن است آسیب ببیند یا حتی آتش بگیرد!

برای جلوگیری از گرفتگی نازل، توصیه می شود چاپگر خود را به نازلی بزرگتر از استاندارد ۰٫۴ میلی متر مجهز کنید. علاوه بر این، تمیز نگه داشتن نازل برای کار با فیلامنت چوب بسیار مهم است.

دمای بستر چاپ:

برای ایجاد چاپ با کیفیت با فیلامنت چوب، بستر گرم شونده لازم است. بهتر است بستر در دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد گرم شود و حتما از چسب ماتیکی، چسب BlueTap، لایه RAFT همزمان بهره ببرید.

ترفندهای چاپ سه بعدی با فیلامنت چوبی:

فیلامنت چوب

هنگامیکه چاپ با فیلامنت چوب را شروع می کنید، ممکن است مشکلاتی مثل Stringing یا رشته ای شدن، گرفتگی سر نازل و تراوش بیش از حد نازل را تجربه کنید. بازی با کمیتهای تنظیمی نرم افزار اسلایسر می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

retraction speed –  layer height –  printing speed

 • به طور کلی، هنگام استفاده از فیلامنت چوب از تنظیم تعداد لایه ها (دقت چاپ) نترسید. فیلامنت چوب معمولاً در پنهان کردن خطوط لایه بسیار خوب است، بنابراین دقت چاپ خوب (تعداد لایه های بیشتر) معمولا مشکلی ندارد.
 • از آنجایی که فیلامنت چوب نسبتاً سریع جامد می شود، برای جلوگیری از گرفتگی میتوانید افزایش سرعت چاپ را امتحان کنید.
 • اسلایسر رایگان Cura دارای کمیتی به نام شانه زدن یا Combing است که حرکات نازل را مجدداً محاسبه می کند تا در داخل بافت قطعه باقی بماند. این کار زمان چاپ را تا حدی کاهش یا گاهی افزایش میدهد ولی از تراوش کردن نازل نیز جلوگیری می کند و کیفیت را بهبود می بخشد. این همان کمیتی است که در اسلایسر Simplify3D هم قابل تنظیم است.
 • در نرم افزار Simplify3D تنظیماتی به نام Coasting دارد که هر بار که نازل به انتهای یک بخش چاپ می‌رسد، فشار روی نازل را کاهش می‌دهد. همچنین می توانید سعی کنید برخی از پارامترها مانند ریترکشن، سرعت و حجم مواد را تنظیم کنید. استفاده از مقادیر منفی ممکن است به کاهش احتمال تراوش کردن یا رشته شدن کمک کند.

پولیشکاری قطعات ساخته شده با فیلامنت طرح چوب

فیلامنت چوبی

هنگامی که فرآیند پرینت سه بعدی wood filament به پایان رسید، می توانید پرداخت کاری نهایی را در قطعه شروع کنید. با این حال، فراموش نکنید که در سطر قبل چه گفتیم: با فیلامنت چوب، حتی می توانید رنگ آمیزی طبیعی در حین چاپ داشته باشید: یعنی تغییر دمای چاپ، باعث تغییرات ظریف رنگ در بافت قطعه می شود (گرچه این ترفند برای آماتورهای چاپ۳بعدی توصیه نمیشود).

سنباده زدن قطعه ساخته شده با فیلامنت طرح چوب، بسیار شبیه سنباده زدن یک تکه چوب معمولی است؛ مثلا میتوانید با یک کاغذ سمباده سخت تر شروع کنید و بتدریج به سمت یک کاغذ سمباده نرم تر بروید تا زمانی که جسم کاملا صاف شود.

درست مانند چوب واقعی، اشیاء چاپ شده با رشته چوب نیز نسبتا متخلخل هستند، به این معنی که به راحتی رنگ ها و لکه های مختلف را جذب می کنند.

اگر چاپگر سه بعدی شما مجهز به ماژولهای دو بعدی برش لیزر یا حکاکی CNC سبک است، می توانید نقش هایی زیبا را به سطح قطعه اضافه کنید (به درصد پر شوندگی قطعه پرینت شده توجه داشته باشید).

خرید فیلامنت طرح چوب

پیدا کردن یک برند wood filament با کیفیت خوب در ایران مشکل است. اکثر محصولات وارداتی فیلامت چوب بازار ایران، درصد کامپوزیت چوب خوبی ندارند و بیشتر یک ترموپلاستیک رنگ چوب هستند. در ادامه برندهای معروف فیلامنت چوب را که در بازار جهانی فعالیت دارند معرفی میکنیم (این فیلامنتها کیفیت خوب و قیمت گرانی دارند).

فیلامنت چوب

Colorfabb: WoodFill & CorkFill:

Composition: ۷۰% PLA, 30% wood

Wood options: Pinewood, cork

Diameters: ۱٫۷۵ mm, 2.85 mm

Spool sizes: ۶۰۰ g, 1.8 kg  (WoodFill); 650 g (CorkFill)

Price per spool: ~$۴۷ (۶۰۰ & 650 g), ~$112 (1.8 kg)

Printing temperatures:

Woodfill: 195-220 °C (hot end), 0-60 °C (bed)

Corkfill: 210-230 °C (hot end), 0-60 °C (bed)

 

فیلامنت چوب

Filamentive:

Composition: ۶۰% PLA, 40% wood

Color options: Light, dark

Diameters: ۱٫۷۵ mm, 2.85 mm

Spool size: ۷۵۰ g

Price per spool: ~$۶۶

Printing temperatures: ۲۰۰-۲۳۰ °C (hot end), 0-60 °C (bed)

 

فیلامنت چوبی

Fillamentum:

Composition: ۷۰% PLA, 30% wood

Color options: Champagne, cinnamon, rosewood, light wood

Diameters: ۱٫۷۵ mm, 2.85 mm

Spool size: ۷۵۰ g

Price per spool: ~$۵۲

Printing temperatures: ۱۶۵-۱۸۵ °C (hot end), 40-55 °C (bed)

 

فیلامنت چوب

FormFutura:

Composition: ۶۰% PLA, 40% wood

Wood options: Pine, cedar, olive, coconut, willow, ebony, birch

Diameters: ۱٫۷۵ mm, 2.85 mm

Spool sizes: ۲۵۰ g, 500 g, 2.3 kg

Price per spool: ~$۲۲ (۲۵۰ g), ~$41 (500 g), ~$172 (2.3 kg)

Printing temperature: ۲۱۰-۲۳۰ °C (hot end), 0-60 °C (bed)

فیلامنت چوب

Hatchbox:

Composition: ۶۰% PLA, 40% wood

Color options: Wood, black, brown

Diameters: ۱٫۷۵ mm, 3.00 mm (wood color only)

Spool size: ۱ kg

Price per spool: ~$۳۱

Printing temperature: ۱۸۰-۲۲۰ °C (hot end), heated bed not required

 

Lay Filaments:

Composition: ۶۵% PLA, 35% wood

Wood option: Light cherry

Diameter: ۱٫۷۵ mm

Spool size: ۲۵۰ g

Price per spool: ~$۳۸

Printing temperatures: ۱۹۰-۲۵۰ °C (hot end), heated bed not required

فیلامنت چوب

SainSmart:

Composition: ۶۰% PLA, 40% wood

Wood options: Light brown, dark brown

Diameter: ۱٫۷۵ mm

Spool size: ۱ kg

Price per spool: ~$۱۵

Printing temperature: ۱۸۵-۲۳۰ °C (hot end), 40-60 °C (bed)

فیلامنت چوبی

YOUSU WOOD Filament:

Composition: 70% PLA, 30% wood

Wood options: Light brown : look and smell wood – polishing – no wrap error

Diameter: ۱٫۷۵ mm

Spool size: ۱ kg

Price per spool: ~$26

Printing temperature: 190-240 °C (hot end), 60-70 °C (bed)

امیدواریم از مقاله آموزش فیلامنت  چوب لذت برده باشید و برایتان سودمند باشد. در صورتی که مارک فیلامنت چوب خوبی میشناسید که در ایران قابل فروش است یا مطلبی تکمیلی  درباره wood Filament میدانید، بنام خودتان در بخش کامنتیگ مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
فهرست
پیمایش به بالا