» 3DPE » معرفی پاور یا منبع تغذیه : قطعه الکترونیک چاپگر سه بعدی FDM
پاور چیست

معرفی پاور یا منبع تغذیه : قطعه الکترونیک چاپگر سه بعدی FDM

در این مقاله میخواهیم درباره یکی از مهمترین اجزای الکترونیک در چاپگرهای سه بعدی صحبت کنیم؛ قطعه ای که برق رسانی به کلیه اجزای پرینتر سه بعدی را بر عهده دارد؛ بله درست حدس زده اید، میخواهیم درباره Power Supply یا منبع تغذیه در 3D Printer صحبت کنیم.

در 3D Printer نیز همانند PC Computer نمیتوان مادربرد پرینتر سه بعدی را مستقیماً به برق AC وصل کرد. این برد مداری به ولتاژ پایین DC نیاز دارد که بسته به نوع مادربرد و اجزای پرینتر سه بعدی می تواند 12 یا 24 ولت باشد. یک منبع تغذیۀ رگوله شدۀ DC ولتاژ AC را از پریز  برق گرفته و تعدیل می کند تا جریان ثابت DC تامین شود. اکثر منابع تغذیه DC جعبه هایی فلزی با یک ردیف ترمینال پیچی هستند. سه ترمینال پیچی به خطوط برق AC مربوط میشوند، در حالی که ترمینال های دیگر خروجی های مثبت و منفی یک ولتاژ ثابت DC را تامین می کنند.

پاور ساپلای یا منبع تغذیه 12 ولت یا 24 ولت برای پرینتر سه بعدی

در حقیقت، منبع تغذیۀ 24 ولت بیشتر از منبع تغذیۀ 12 ولت برای چاپگر سه بعدی توصیه می شود. منبع 24 ولتی عملکرد موتورهای استپر را در سرعت های بالا بهبود می بخشد و در آن می توان از سیم های سبک تر استفاده کرد زیرا بستر گرم شونده در ولتاژهای بالاتر به جریان کمتری نیاز دارد. هر کدام از ولتاژها را که انتخاب می کنید، حواستان باشد که اکسترودر و بستر گرم شوندۀ شما با آن سازگار باشند. اکسترودرها به صورت مدل های 12 و 24 ولتی به فروش می رسند. بستر گرم شونده معمولاً می تواند با هر دو ولتاژ کار کند اما محل اتصال سیمها به ولتاژ مصرفی بستگی دارد.

منبع تغذیه

نرخ جریان منبع تغذیه

پس از تصمیم گیری در مورد ولتاژ، تنها موردی که باید در نظر بگیرید جریان خروجی است. جریان خروجی (A) ضرب در ولتاژ (V) برابر با وات منبع تغذیه (W) خواهد بود. هر چه وات بالاتر باشد، منبع تغذیه گران تر و بزرگ تر خواهد بود. مقدار وات منبع تغذیۀ شما به نحوۀ پیکربندی چاپگر سه بعدی شما بستگی دارد؛ موتورهای استپر، اکسترودرها، فن ها، هیتر بستر ساخت و ال‌ای‌دی ها همگی برق مصرف می کنند. وات هر جزء را میتوانید در دفترچه راهنمای شرکت سازنده مشاهده کنید، اما یک قانون کلی وجود دارد که میگوید در دستگاهی با یک اکسترودر، 100 وات انرژی برای همۀ اجزای الکتریکی به غیر از بستر گرم شونده کفایت می کند. بستر گرم شونده قطعه ای پرمصرف است و به راحتی می تواند تا چند صد وات مصرف داشته باشد.

اهمیت کیفیت منبع تغذیه پرینتر3بعدی

آخرین نکته در مورد power supply این است که آن را از یک تولیدکننده معتبر در بازار شهرتان تهیه کنید. منابع تغذیۀ بی کیفیت در چاپگرهای سه بعدی ارزان ممکن است مادربرد دستگاهتان را بسوزاند یا دائما درگیر کیفیت پایین پرینت سه بعدی و خطاهای مکرر مرتبط شوید.

سازگاری منبع تغذیه با سیستمهای بازیابی چاپ در پرینتر سه بعدی

اگر نگاهی به محصولات شرکتهای ایرانی تولید کننده چاپگر سه بعدی بیندازید، متوجه میشوید که اکثر با ضمائمی مثل UPS، Hibernate و سنسور اتمام تشخیص فیلامنت عرضه میشوند؛ کار این قطعات چیست؟ حفظ فرآیند پرینت و جلوگیری از خرابی پرینت هنگام برق، یا مشکلات مکش فیلامنت و غیره – مثلا «یو پی اس» هنگام قطع برق، دستگاه چاپگر را همچنان روشن نگه میدارد تا فرآیند پرینت مختل نشود؛ وجود این قطعه در چاپگر سه بعدی شما بسیار مفید است چون متاسفانه در همه شهرهای کشور اغلب خاموشی بی برنامه برق داریم “مخصوصا در تابستانها” – پس دقت کنید که وقتی «هیتر بستر» روشن باشد و برق قطع شود، با توجه به قدرت ups ، زمان نگهداری و ذخیره برق دستگاهتان شدیدا کاهش می یابد. بنابراین توصیه میکنیم وقتی برق میرود، برای داشتن زمان ذخیره برق بیشتر در چاپگرتان، بستر گرم شونده را خاموش کنید تا مصرف بالای برق چاپگر کاهش یابد.

نکته مهم دیگر اسمبل صحیح منبع تغذیه با قطعه UPS است تا در زمانیکه دستگاه در حالت عادی است و برق خانگی را مصرف میکند، شارژ مانده و در حالت آماده بکار باشد و هنگامی که برق شهری قطع میشود، بتواند به سرعت و بدون نوسان به مدارات چاپگر برق رسانی کند.

نمونه محصول پاور برای چاپگر سه بعدی

محصولات زیر را به عنوان نمونه در نظر بگیرید و محصولات مشابه را در اینترنت بررسی کنید.

پاور چیست

منبع تغذیۀ 24 ولت

منبع تغذیۀ 24 ولت 14.6 آمپر DC - ساخت Mean Well

منبع تغذیه

منبع تغذیۀ 12 ولت

منبع تغذیۀ 12 ولت 29 آمپر DC - ساخت Mean Well

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست
پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین