» 3DPE » مشهورترین زنان در صنعت چاپ سه بعدی
زنان قدرتمند دنیای پرینتر سه بعدی

مشهورترین زنان در صنعت چاپ سه بعدی

از زمان تجاری شدن فناوریهای چاپ سه بعدی (دهه 80 میلادی قرن بیستم) این صنعت در دست مردان پیش رفت که بازتاب کلی از بخشهای مهندسی و تولید صنعتی جهان محسوب می شود. زمانی نه چندان دور، حتی در کشورهای پیشرفته، تفکر غالب آن بود که زنان توانایی حضور در برخی حوزه‌های تخصصی فنی مهندسی را ندارند اما با قدرت گرفتن جنبش فمینیسم از ابتدای دهه 70 میلادی، تلاش برای برابری جنسیتی زنان و مردان در تمامی مشاغل وسعت گرفت، خوشبختانه این قضیه در حوزه 3DPrint هم در حال تغییر است. همزمان با پیشرفت تکنولوژیهای لایه افزایشی (AM)، تنوع افرادی که در آن فعالیت می‌کنند، فارغ از بحث جنسیت، گسترش یافته است. می توانیم فرض کنیم که صنعت چاپ سه بعدی دموکراتیک‌تر از سایر حوزه‌های تکنیکی است. فناوری‌های ساخت افزودنی حالا تقریبا به آسانی در وبسایتها، مدارس، دانشگاهها و کتابخانه‌ها، خانه و کارگاههای تولیدی قابل دسترس است تا به تحقق دیدگاههای متقاضیان آن کمک کند.

در این مطلب به شناسایی زنان شجاعی می پردازیم که امروزه در صنعت پرینت سه بعدی الهام بخش هستند. هر کدام از این بانوان به روشهای مختلف به گسترش فناوری لایه افزایشی کمک کرده اند یا در زمینه‌هایی مانند طراحی، معماری، پزشکی، مهندسی، تولید پیشرفته، محصولات تعاملی، دانش و بیوتکنولوژی از آن بهره برده‌اند. افسوس که در جوامع توسعه نیافته و استبدادی مَسخ در کج‌فهمی سنت و مذهب، همچنان محدودیت و تبعیض علیه زنان امری عادیست؛ واقعا بی خردی دردناکی است. فرهنگ لیبرال و ضد جنسیت‌گرایی کشورهای پیشرفته نشان داده است که وقتی به زنان فرصت شکوفایی استعدادهای نهفته‌ داده شود، نه تنها بنیان خانواده به خطر نمی‌افتد بلکه میتوانند دست‌آوردهای شگفت انگیزی رقم بزنند، در زندگی زناشویی موفق بمانند، مادران خوبی باشند و جهان ما را هم زیباتر و لطیف‌تر کنند.

“Most Influential Women in 3D Printing”

 1. Morehshin Allahyari موره‌شین الله‌یاری

هنرمند دیجیتالیسم، فمینیست، اکتیویست رسانه ای، فعال حقوق بشر، نویسنده و بنیانگذار پروژه مدلسازی/ پرینت سه بعدی آثار تاریخی در معرض خطر

https://morehshin.com

https://virgool.io/@3dpe/morehshin-allahyari-art-lhib4oxga0z4

زنی با اصالت کردی (مادربزرگ) و متولد 1364 خورشیدی (1985 میلادی) که تمام زندگی‌ خود را وقف هنر، تاریخ ایران و خاورمیانه کرده است. وی در سال 2016 کتابی بنام «آشپزی و مانیفیست افزایش گرای سه بعدی : The 3D Additivist Manifesto and Cookbook» با مشارکت Daniel Rourke منتشر کرده است (در کشورهای صنعتی اصطلاح Additive Manufacturing : AM یا ساخت لایه افزایشی، واژگان رسمی بیانگر فناوری‌های 3DPrinting محسوب میشود).

آثار نمایشگاهی او عمدتا بازآفرینی الهه‌ها و سمبلهای زنانه ناشناخته و سرکوب شده تاریخ باستانی خاورمیانه است که با مدلسازی دیجیتالی کامپیوتری طراحی و بوسیله پرینتر سه بعدی ساخته شده اند. یکی از مشهورترین فعالیتهای هنری بشردوستانه موره‌شین الله‌یاری در زمان سلطه داعش در سوریه و عراق، هنگام تخریب عمدی آثار باستانی این کشورها صورت گرفت: موره‌شین اللهیاری، مخالفتش با این ویرانگری را با راه اندازی کمپین «اندیشه ورزی مواد: داعش:Material Speculation: ISIS» نشان داد؛ پروژه‌ای که درآن 12 اثر باستانی از جمله مجسمه پادشاه اوتال و برخی سمبلهای سلسله‌های ایران و عراق و سوریه، مدل‌ سازی کامپیوتری و سپس چاپ سه بعدی متریال رزین شده‌ اند. نسخه‌‌های قابل چاپ این آثار هنری، بهمراه تحقیقات علمی، فیلمها و تصاویر باکیفیت از نسخه‌های اصلی در یک فایل زیپ روی بستر اینترنت منتشر شده اند تا برای همیشه جاودانی گردند.

موره‌شین، سال 2007 پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه تهران به آمریکا مهاجرت کرد. این فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان در آثارش، سانسور و استبداد در خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا را مورد انتقاد قرار داده است. موره شین در آثار تجسمی پُست مدرنش موضوعاتی مثل زن ستیزی، تبعیض جنسیتی، عوام‌فریبی، مردسالاری، دیکتاتوری و … به چالش کشیده است.

آخرین اثر هنری موره‌شین الله‌یاری، سری پرتره‌های سه بعدی ماه طلعت (Moon-faced) است. در ادبیات پارسی باستان، ماه طلعت صفتی بدون جنسیت برای تعریف زیبایی در مردان و زنان بود بر خلاف ادبیات ایران معاصر که فقط به زیبایی زنان اشاره دارد. اللهیاری برای پروژه “ماه طلعت، ماه رو” یکسری کلمات کلیدی (به دقت تحقیق شده) را انتخاب و با کمک مدل هوش مصنوعی چندوجهی برای تولید یک سری ویدئو عکس سه بعدی نمادین از آرشیو نقاشی سلسله قاجار (1786-1925) استفاده کرد. این برنامه ماشینی یاد می‌گیرد که پرتره‌های جدید بدون جنسیت بکشد، حرکتی نمادین برای اصلاح روند فرهنگ غرب‌گرایی (تجددخواهی) ایرانیان و بازآفرینی تاریخی که به دوره بازنمایی جنسیتی غیردودویی در فرهنگ بصری فارسی پایان داد. موسیقی این ویدیو توسطMani Nilchiani ساخته شده است. کلیه آثار زیبای این زن هنرمند ایرانی را میتوانید در وبسایتش مشاهده کنید.

 1. Behnaz Farahi – بهناز فرحی

معمار، مخترع، طراح مُد، فعال حقوق بشر، دیزاینر تعاملی

https://behnazfarahi.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Behnaz_Farahi

بهناز فراهی (فرهی) متولد 1985، طراح و مدرس میان رشته ای آمریکایی متولد ایران است که آثارش هنرهای معماری، مُد، طراحی تعاملی، رباتیک، پرینت سه بعدی، فناوری پوشیدنی و بدن انسان را در هم می آمیزد. طرح‌های او رابطه بدن انسان با فضای اطرافش و اینکه چگونه تکنولوژی پوشیدنی می تواند به محرکهایی مانند احساسات انسانی یا عوامل محیطی واکنش نشان دهد، مربوط است (هدف او تقویت تعامل بین انسان و محیط با پیروی از اصول مورفولوژیکی/رفتاری الهام گرفته از سیستمهای طبیعی است). آثار فرحی با بهره‌گیری از فناوری و هنر، تفسیرهایی درباره پویایی قدرت، جامعه و هویت هستند که اغلب از پیشینه فرهنگی او و تئوریها غربی الهام می‌گیرندکه زیربنای مفاهیم نظری از جمله نظریه فمینیستی اجتماعی-سیاسی و انسان‌شناسی است.

بهناز فرحی صنعت فشن

فراهی با همکاری پروفسور بهرخ خوشنویس، در موسسه مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا (NASA Innovative Advanced Concepts:NIAC) در توسعه دو پروژه علمی چاپگرهای سه بعدی رباتیک ماه و مریخ همکاری کرده است. وی همچنین هنرمند موسسه اتودسک (Autodesk Pier 9) هم هست و توانسته آثار نمایشگاهی متعددی را که ترکیب خلاقانه صنعت مد با فناوری پرینت سه بعدی و هوش مصنوعی است، تکمیل کند (لباس Bodyscape). مثلا در پروژه نوازش (ناز) نگاه: Caress of the Gaze(سال 2015) خانم فرحی، یک لباس زنانه متحرک با کمک پرینتر سه بعدی ساخت که با خیره شدن به آن، بخشهایی از لباس بصورت هوشمند واکنش نشان داده، باز و بسته میشوند (به نگاه دیگران واکنش نشان می دهد). این گجت پوشیدنی در طرح پره‌های ظریف حاصل از فناوری 3DPrinting و یک دوربین ردیابی چشم (مخفی) است که به لباس اجازه میدهد بصورت فیزیکی به خیره شدن تماشاگران واکنش نشان دهد. طراحی این لباس دارای یک شبکه نیمه انعطاف پذیر است که با تارهای ارتجاعی ادغام شده و بر اساس نگاه ثبت شده توسط دوربین حرکت میکنند و می تواند جنسیت و احتمالا سن را نیز تشخیص دهد. فرحی این قطعه را هم بعنوان بیانیه ای علیه توجه ناخواسته یا آزاردهنده علیه زنان و هم یک ابزار تعامل پوشیدنی توصیف می کند.

بهناز فراهی در اتودسک
بهناز فرحی در شرکت اتودسک (نفر سوم از راست)

بهناز فرهی در تهران به دنیا آمد و از کودکی شروع به طراحی و ساخت وسایل مکانیکی کرد. پس از پایان تحصیلات در رشته معماری دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه آزاد ایران به آمریکا (لس آنجلس) مهاجرت و دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشکده معماری USC اخذ کرد. او دارای مدرک دکترا در هنرهای رسانه ای میان رشته ای از دانشکده هنرهای سینمایی USC است و در حال حاضر استادیار طراحی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، لانگ بیچ می‌باشد.

فرهی در علوم رباتیک، فناوری‌های تعاملی، تولید افزودنی (چاپ سه بعدی) و فناوری‌های ساخت دیجیتال تخصص دارد. وی طراح سیستمهای تعاملی، فن‌شناس خلاق و منتقد هنری است. وی برنده جوایز متعددی از جمله جایزه طراحی دیجیتال موزه کوپر هویت اسمیتسونیان، جایزه Fast Company Innovation By Design Linda Tischler، جایزه جهانی فناوری (WTN) است. آثار او در مجموعه دائمی موزه علم و صنعت شیکاگو و سطح بین المللی در Ars Electronica، Linz و Context Art Miami، SIGGRAPH، موزه La Piscine فرانسه و A+D Architecture and Design Museum لس آنجلس به نمایش گذاشته شده و در چندین مجله و وبسایتهای آنلاین از جمله WIRED، BBC، CNN، گاردین و … نمایش یافته است. خانم فرحی با شرکتهای پیشرو مانند Adidas، Autodesk، Fuksas Studio و 3DSystems کار کرده است. نگاه به آثار شگفت انگیز این زن خلاق ایرانی در وبسایتش واقعا لذت‌بخش است.

 1. Anouk Wipprechtانوک ویپرشت

مخترع، طراح تعاملی و هنرمند

https://www.anoukwipprecht.nl

انوک ویپرشت

این هنرمند، طراح فشن، مخترع و مربی لباس‌های هوشمند الکترونیک آلمانی برای بسیاری از اختراعات سبک پُست مدرنش از پرینت سه بعدی استفاده می‌کند (با همکاری شرکت مشهور Materialise).

او همچنین با برندهایی مثل Black Eyed Peas، Super Bowl، Eurovision و خودروسازی Audi، Volkswagen و غیره کار کرده است. تجسمهای معروف پرینتی این زن خلاق شامل لباس ساطع کننده دود (Smoke Dress) و لباس عنکبوتی (Spider Dress) و لباس DrinkBot (گجت پوشیدنی زنانه ای که نوشیدنی خنک آماده می‌کند) است. او همچنین سرپرست نمایشگاه TECHNOSENSUAL “جایی که مد با فناوری روبرو می شود” است.

 1. Jennifer A. Lewis جنیفر ای لویس

محقق زیست پزشکی، پروفسور دانشگاه هاروارد و بنیانگذار Voxel8

voxel8.co

seas.harvard.edu/directory/jalewis

جنیفر ای لویس- زنان دنیای پرینتر3بعدی

این زن سرپرست آزمایشگاه لوئیس میباشد که در زمینه‎‌های بیوپرینت (زیست چاپ) و علوم مواد، تحولهایی جدید و نوآورانه را ایجاد کرده است. تمرکز او عموما بر روی کارکرد و مونتاژ متریال‌های نرم کاربردیست که از طریق سیستم اکستروژن پنوماتیک پاشش میشود. خانم لوئیس در کنار تحقیقات موفقیت‌آمیز متریال چندگانه بیوپرینت در شبکه‌های مویرگی، شرکت Voxel8 را نیز پایه‌گذاری کرده که در آن از یک اکستروژن پنوماتیک منحصر بفرد برای ساخت دستگاههای الکترونیکی کاربردی استفاده می شود.

 1. Nora Toure – نورا توره

مدیر فروش و سرپرست گروه تجاری «Women in 3D Printing»

https://womenin3dprinting.com

نورا توره

نورا توره در سانفرانسیسکو برای کمپانی خدمات چاپ Sculpteo بعنوان مدیر فروش کار می کند. او همچنین گروه تجاری “زنان در پرینت سه بعدی” را ایجاد کرد که بانوان پیشرو در این صنعت را به نمایش می گذارد، بعلاوه یک سری جلسات با حضور سخنرانان زن و یک گروه شبکه اجتماعی Linkedin.

 1. Bathsheba Grossman – باثشبا گروسمن

مجسمه ساز و طراح جواهر

 • https://www.bathsheba.com
 • materialise.com/en/shop/item/two-inch-klein-bottle?designer=bathsheba&sortBy=mostResent&pageNumber=1&pageSize=9&index=0
 • materialise.com/shop/item/ora-pendant-casted-metals?designer=bathsheba&sortBy=mostResent&pageNumber=1&pageSize=9&index=1
 • materialise.com/shop/item/cuttlefish-pendant?designer=bathsheba&sortBy=mostResent&pageNumber=1&pageSize=9&index=3

باثشبا گروسمن مجسمه ساز و طراح جواهرات

یکی از اولین هنرمندانی است که امکانات بالقوه پرینت سه بعدی فلز برای جواهرات را کشف کرد. او محصولات شگفت انگیزی مانند درب بازکن بطری کلاین (Klein Bottle Opener)، آویز اورا (Ora Pendant) و آویز ساقه ماهی (Cuttlefish Pendant) را خلق کرد.

او مجسمه ساز اشکال متقارن و بیومورفیک نیز هست. حرفه او حاصل ترکیب مهارت علوم ریاضی و مدرسه هنر بوده که بمنظور فلزکاری سنتی استفاده میشود. چند سال تجربه بین مجسمه سازی و کارهای روزانه در نرم افزارهای طراحی سبب شد در اواخر دهه 90 که پرینت سه بعدی تجاری از راه رسید، آنرا با طرحی‌های نرم افزاری مجسمه سازی ادغام کند. از آن زمان این زن هنرمند با استفاده از فرآیندهای کامپیوتری عمدتاً بر پایه چاپ و حکاکی لیزری روی شیشه و فلز، هنر جواهرسازی خاص خودش را توسعه داده است. او گجتهای فشن مدرن، جواهرات لاکچری، اسباب بازیهای خالاقانه، وسایل خانه را طراحی می‌کند: چیزهای آنتیکی که در دست انسانها جا میشود.

 1. Kegan Schouwenburg – کیگان شوونبرگ

بنیان‌گذار و مدیر اجرایی SOLS

crunchbase.com/person/kegan-schouwenburg

شروع فعالیت خانم کیگان در صنعت چاپ سه بعدی از شرکت Shapeways آغاز شد. وی آنجا در نقش‌های مختلفی کار کرد تا بعدا شرکت SOLS را برای تحقق چشم‌اندازش بمنظور آوردن فناوری‌های نوپا به بازار مصرف راه اندازی کرد. بعنوان بنیانگذار و مدیریت عامل SOLS، خانم کیگان رهبری شرکتی را بر عهده دارد که محصولات اندام مصنوعی ارتز را برای بهبود تناسب از طریق اسکن سه بعدی و فناوری پرینت تولید می کند. برند او هم اکنون بیش از 30 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

 1. Neri Oxman – نری آکسمن

پروفسور آزمایشگاه Mediated Matter Lab  و دانشگاه MIT

نری اوکسمان

نری آکسمن، استاد دانشگاه ام آی تی، دکتر، طراح، معمار، هنرمندی است که جوایز و تقدیرنامه های زیادی بخاطر استعداد خلاقش دریافت کرده است.

بسیاری از تجربیات هنری او مرزهای فناوری پرینت سه بعدی را جابجا می کنند. ابداعات او اغلب با همکاری و حمایت شرکت Stratasys صورت گرفته است. در میان پروژه‌های مورد بحث و تاثیرگذار در پنج سال گذشته می‌توان به اجسام بسیار پیچیده چند رنگ، چند ماده و چند چگالی اشاره کرد که با ماشینهای Connex3 PolyJet Stratasys و پرینت اکستروژنی متریال شیشه ساخته شده‌اند.

 1. Katie Weimer – کیتی ویمر

معاون بهداشتی، کارشناس تجهیزات پزشکی، مهندس 3DSystems و Medical Modeling

کیتی ویمر

خانم کِیتی، بیش از ده سال است که با نرم افزارهای پیشرفته و پرینت سه بعدی کار می کند. او ابتدا با کمپانی MeicalModeling کار میکرد و زمانیکه توسط 3DSystems در سال 2013 خریداری شد، به آنجا نقل مکان کرد. امروز او معاون بخش تجهیزات پزشکی، مراقبت‌های بهداشتی است که روی اکوسیستم جامع بهبود مراقبت‌های بهداشتی بیماران با ارائه ابزارهای حرفه‌ای پزشکی تمرکز دارد.

 1. Iris Van Herpen – آیریس ون هرپن

طراح مد و هنرمند

irisvanherpen.com

آیریس ون هرپن

امروزه بردن مرزهای فناوری 3D Print به صنعت مُد (فشن) عادی شده است ولی در گذشته ای نه چندان دور یعنی سال 2010، «آیریس ون هرپن» اولین زن طراح مد برجسته ای بود که فناوری 3DPrinting را در مجموعه خود گنجاند و همچنان به استفاده از این فناوری بطریقی نوآورانه ادامه می دهد.

بسیاری از مجموعه‌های او – که از سال 2010 در کت‌واک‌های هفته‌های مُد آمستردام، لندن و پاریس به نمایش گذاشته شده‌اند – بر اجرای طراحی مولد تمرکز دارند که با فناوری‌های چاپ سه‌بعدی صنعتی خلق شده اند. تنها چند مورد برجسته عبارتند از Quaquaversal، Hacking Infinity، Biopiracy، Wilderness Embodied و Voltage و Hybrid Holism. او همچنین با خانم Neri Oxman هم همکاری کرده است.

 1. Jessica Rosenkrantz Virginia San Fratello – جسیکا روزنکرانتز

یکی از بنیانگذاران برند Nervous System

twitter.com/nervous_jessica?lang=en

جسیکا روزنکرانتز
بنیانگذار Nervous System

در سال 2007، جسیکا روزنکرانتز و جسی لوئیس روزنبرگ Nervous System را تأسیس کردند. این استودیوی طراحی پیشتاز در حوزه‌های علم، هنر و فناوری فعالیت می کند. خانم «جسیکا روزنکرانتز» در سال 2005 از MIT فارغ التحصیل شد و دارای مدرک معماری و زیست شناسی است. سپس در دانشکده طراحی هاروارد در رشته معماری تحصیل کرد. او از پدیده‌های طبیعی الهام می‌گیرد که سپس در الگوها و فرآیندهای مولد کدگذاری می‌شود. نتیجه شگفت انگیز این خلاقیت می تواند هنر، جواهرات و وسایل خانه منحصربفرد باشد.

 1. Deirdre McCormack – دیردر مک کورمک

مدیر ارشد بازاریابی «مکور تکنولوژیز»

https://twitter.com/deemac01

دیردر مک کورمک
مدیر بازاریابی مکور تکنولوژیز

خانم دیردر مک کورمک در حساب توییترش، خود را بعنوان “همسر، مادر، زن تاجر….. علاقه مند به چاپ سه بعدی معرفی کرده است”.  این زن قدرتمند حوزه تجارت، قبل از تبدیل شدن به بخشی از صنعت چاپ سه بعدی، با شرکتهایی مانندPanavision New York، Golden Books Entertainment، Carlsberg، Vodafone و Cadburys در انواع سِمت‌های بازاریابی، تجربه فرامرزی خوبی کسب کرد. از سال 2006، او یکی از اعضای حیاتی تیم کمپانی Mcor بوده و در کنار همسرش کانر (مدیر عامل) و برادر شوهرش، فینتان، کار می کند. این شرکت مستقل و خانوادگی چاپ سه بعدی در خارج از ایرلند فعالیت مینماید. او در نقش خود، دو محصول شاخص را روانه بازار کرده و مکور را در چندین جایزه تجاری/بازاریابی به موفقیت رسانده است. وی همچنین در سال 2015 جایزه زنان در تجارت (رده مدیر زن سال محصولات تجاری)، نقره گرفت.

 1. Michelle Mihevc – میشل میهوچ

بنیانگذار و مدیر عامل، FATHOM

Michelle Mihevc یکی از بنیانگذاران و مدیر شرکت FATHOM مستقر در کالیفرنیاست که در سال 2008 با شریک تجاری خود Rich Stump تأسیس شد. بدنبال رشد سال به سال، FATHOM اکنون دارای یک تیم 70 نفره است که خدمات چاپ سه بعدی جامع را به طیف گسترده ای از مشتریان و همچنین فروش پلتفرمی ارائه میدهد. خانم میشل در فهرست بانفوذترین زنان حوزه تجارت سانفرانسیسکو در مجله تایمز سال 2016 قرار گرفت و همچنین شرکت فتوم، چهار سال متوالی در فهرست Inc 5000 “سریعترین رشد شرکت‌های خصوصی” رکورد زد.

 1. Sherry Huss – شری هاس

نایب رئیس Maker Media، از بنیانگذاران Maker Faire

https://makerfaire.com

https://makezine.com

شری هاس-نایب رئیس Maker Media، بنیانگذاران Maker Faire

دیدگاه و اشتیاق خانم شری به جنبش سازندگان آزاد، همراه با شریک تجاری او، دیل دوگرتی، بدیهی است و بخش عمده ای از حمایتهای پشت سر بنیادهای Maker Faire و مجله مشهور MAKE را فراهم کرده است. برندهای محبوبی که سبب شدند، چاپ سه بعدی بعنوان ابزاری کاربردی در اکوسیستم سازندگان و مخترعان فراگیر شود. او همواره یک مدافع مشتاق 3DPrinter بوده است.

 1. Virginia San Fratello – ویرجینیا سن فراتلو

از بنیان‌گذاران Emerging Objects و استادیار دانشگاه ایالتی سن خوزه (San José State University)

rael-sanfratello.com/ideas/the-hydro-wall

خانم ویرجینیا سان فراتلو، بهمراه شریک خود رونالد رائل، تحقیقات مواد را در چاپ سه بعدی، بویژه با توجه به کاربردهای معماری و مسکن، رهبری می کند. آنها استودیوی معماری Rael-San Fratello و همچنین Emerging Objects را تأسیس کردند، برندهایی که بر روی آزمایش متریالهای جدید فناوری‌های پرینت بایندر جت (با همکاری 3DSystems) تمرکز دارد. او جایزه طراحیNext Generation Design Award مجله متروپلیس را برای مفهوم Hydro Wall دریافت کرد.

 1. Dana McCallum – دانا مک کالوم

رئیس بخش مشارکت های تولید در Carbon و معاون گروه کاربران تولید افزودنی (Additive Manufacturing Users Group)

https://www.carbon3d.com

Dana McCallum - دانا مک کالوم

خانم دانا که علاقه زیادی به فناوری‌های چاپ سه بعدی، تولید و توسعه روابط دارد، این اشتیاق را در هر دو نقش تجاری خود برای برندهای Carbon و AMUG به کار گرفته است. او با فرآیند پرینت فوق سریع CLIP و پیشرفت دامنه مواد پلاستیک، نقش حیاتی در قدرتمند کردن شرکت Carbon بعنوان یک رقیب جدی صنعت 3D Printer ایفا کرده است. AMUG در سازماندهی، برنامه‌ریزی، ترویج و اجرای کنفرانس‌های سالانه تولید مواد افزودنی برای چندین سال نقش محوری داشته است.

 1. Stefanie Mueller – استفانی مولر

استادیار MIT EECS

hcie.csail.mit.edu/stefanie-mueller.html

hpi.de/en

استفانی مولر-استادیار MIT EECS

خانم استفانی مولر، دانشجوی دکترای Hasso-Plattner آلمان، روی پروژه های چشمگیر زیادی کار کرده است. از جمله آنها می توان به Protopiper، یک دستگاه طراحی که به کاربران اجازه می دهد تا اشیاء به اندازه اتاق را در مقیاس واقعی ترسیم کنند، می باشد یا LaserStacker، یک ماشین کاتر که به کاربران اجازه می دهد تا اشیاء سه بعدی را با یک برش لیزری معمولی از طریق فرآیند برش، جوش، بهبود، رهاسازی بسازند. او همچنین نرم افزار مولد WirePrint و faBrickator را توسعه داده که یک رویکرد خلاقانه از بازی Minecraft برای طراحی اشیاء چاپ سه بعدی است. اکنون، خانم مولر استادیار MIT EECS (مهندسی برق و علوم کامپیوتر) است.

 1. Arita Mattsoff – آریتا ماتسوف

معاونت بازاریابی در Stratasys

آریتا ماتسوف- معاونت بازاریابی Stratasys

خانم آریتا بعنوان معاون جهانی بازاریابی Stratasys، از اولین و بزرگترین شرکت‌های سازنده 3D Printer دنیا یکی از تأثیرگذارترین افراد در این صنعت است. او قبلاً همین نقش را در Objet (شرکتی که در پایان سال 2012 با Stratasys ادغام شد) داشت (از سال 2010 فعالیتهای بازاریابی آن شرکت را رهبری می کرد). امروزه این زن همچنان پیشتاز فناوری است: توسعه ماشین J750 جدیدترین فناوری پرینت سه بعدی رنگی صنعتی.

 1. Louise “Loubie” Driggers – لوئیز “لوبی” دریگر

طراح سه بعدی

thingiverse.com/loubie/about

خانم لوئیز "لوبی" دریگرلوئیز دریگرز که بیشتر با نام «لوبی» شناخته می‌شود، در پروفایل وبسایت Thingiverse، خودش را اینگونه توصیف می‌کند: «کارشناس فنی بریتانیایی در سال 2013 که به تگزاس نقل مکان کرد. اکنون یک هنرمند مستقل تمام وقت هستم. علاقه مند به طراحی و مونتاژ. طرفدار مدل‌های بدون بافت نگهدارنده.»

او یک طراح پرکار و درخشان است؛ با خلاقیت‌هایی از جعبه‌های قفل مخفی تزئین شده تا مدل‌های زیبای اژدها. این زن بخاطر نشان دادن اهمیت حقوق مالکیت معنوی یک طرح سه بعدی ایموجی بنام “چهره غمگین -Sad Face! IMPORTANT NOTICE” را به رایگان در اینترنت منتشر کرده است (thingiverse.com/thing:1350837). چون خودش تجربه ناراحت کننده ای داشته است: زمانیکه شخص ثالثی، کار او را بدون اجازه او در eBay فروخت.

 1. Marinella Levi – مارینلا لوی

بنیانگذار LAB، پروفسور دانشگاه Politecnico di Milano

piulab.it

مارینلا لوی-بنیانگذار LAB

خانم لوی از سال 2007 در سمت استاد تمام دانشگاه پلی تکنیک میلان، گروه مهندسی شیمی و مواد فعالیت می کند. او در سال 2013 شرکت LAB+ را تأسیس کرد که مهندسان، طراحان، محققان و سازندگان را برای ایجاد یک رویکرد چند رشته ای حوزه چاپ سه بعدی استخدام می کند. مکانی که در آن آموزش، تحقیق و طراحی بمنظور توسعه نوآوری در مواد و فناوری ترکیب می شوند. خانم Levi همچنین بطور فعال با بخش سبز غول انرژی ایتالیایی ENI همکاری می کند.

 1. Julielynn Wong – دکتر جولیلین وانگ

بنیانگذار 3D4MD

https://www.3d4md.com

دکتر جولیلین وانگ-بنیانگذار 3D4MD

خانم وونگ، پزشک بهداشت عمومی، مبتکر، مدرس آموزشی و پیشگام در پرینت ابزارهای پزشکی حوزه محیطهای سخت است. او در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده است. وی چندین آزمایش مربوط به پرینت و اکتشاف فضا را با همکاری ناسا (سازمان فضانوردی آمریکا) انجام داد و اولین فعالیت آموزشی پرینت سه بعدی را برای دانش آموزان و معلمان در تنها مرکز آموزشی چلنجر کانادا راه اندازی کرد. همچنین بطور مکرر با رسانه‌های مختلف از جمله ABC News، Forbes و Huffington Post همکاری می کند.

 1. Livia Cevolini – لیویا چوولینی

CRP Group، مدیر عامل Energica Motor S.p.A

https://www.crptechnology.com

https://www.energicamotor.com/en

خانم لیویا چوولینی -مدیر عامل Energica Motor S.p.A

خانم مهندس Livia Cevolini در نقش های متعددی در CRP Group، یک تجارت خانوادگی ایتالیایی مستقر در مودنا از سال 2002، خدمت کرده است. این شرکت خدمات مهندسی، از جمله چاپ صنعتی، عمدتاً برای صنعت خودرو ارائه می دهد. CRP همچنین خط تولید اختصاصی مواد WindForm را برای پرینت توسعه و تجاری سازی کرده است. از سال 2013، خانم لیویا بعنوان مدیر اجرایی شرکت Energica Motor S.p.A خدمت کرده و در عین حال مدیر CRP را حفظ کرده است.

 1. Eva Wolf – اوا ولف

از بنیانگذاران Airwolf3D

airwolf3d.com

اوا ولف - بنیانگذاران Airwolf3D

او در مصاحبه‌ای در سمینار Women in 3D Printing اظهار داشت که “حس شهودی و خلاقیت زنانه، مزیت قطعی برای هر شرکت فناوری است.”

وولف، دارای لیسانس علوم و مدیریت بازرگانی به مدت 15 سال در زمینه اوراق قرضه دولتی کار می‌کرد. سپس از طریق همسرش دنیای پرینت سه بعدی را کشف کرد و از آن زمان دیگر به مشاغل گذشته اش نگاه نکرده است. او یکی از بنیانگذاران Airwolf3D، یک شرکت مستقر در کالیفرنیاست که چاپگرهای سه بعدی، متریال ترموپلاستیک فیلامنت و پشتیبانی آموزشی را می فروشد. آنها همچنین یک چاپگر سفارشی و با استقبال خوب به نام AXIOM ارائه می دهند. پایگاه مشتریان Airwolf شامل هواپیماسازی Boeing، John Deere، Raytheon، Saleen Automotive و Honeywell و همچنین مدارس و صنعت سرگرمی‌های خانگی است. جالب است بدانید که نیمی از کارکنان Airwolf3D زن هستند!

 1. Gina Häußge (Gina Haubge) – جینا هاوسگه

برنامه نویس، گِیمر، مشارکت کننده گیت هاب، بنیانگذار نرم افزار اوپن سورس Octoprint

https://foosel.net

https://github.com/foosel

http://octoprint.org

github.com/readme/stories/gina-haeussge

devm.io/careers/women-in-tech-haeussge

makezine.com/article/digital-fabrication/3d-printing-workshop/interview-with-octoprints-gina-hausge

جینا هاوسگه برنامه نویس نرم افزار Octoprint

اگر یک خوره کامپیوتر دارای پرینتر سه بعدی رومیزی هستید، بعید است نام نرم افزار اکتو پرینت را نشنیده باشید! با نرم افزار متن باز Octoprint، خانم Gina توانسته رابط کاربری گرافیکی تحت وب برای کاربران سراسر دنیا ایجاد کند؛ خیلی ساده با کانفیگ مدار Raspberry Pi، می‌توانید چاپگرتان را به شبکه بی‌سیم اضافه کنید، پرینت‌های خود را کنترل/نظارت کنید و حتی ویژگی‌های وب‌کم را نیز داشته باشید و همه اینها رایگان است. او بطرزی باورنکردنی، Octoprint را در سال 2012 طی یک تعطیلات کریسمس دو هفته ای توسعه داد و از آن زمان تا کنون، زندگی اش تسخیر آن شده است.

 1. Limor “LadyAda” Fried – لیمور “لیدی آدا” فرید

بنیانگذار بنیاد Adafruit

https://www.adafruit.com

یکی از زنانی که به بهترین شکل نمایانگر نسل جدید سازندگان و طراحان است. لیمور فرید اولین مهندس زن روی کاور مجله WIRED بود و جوایز بی‌شماری را برای دستاوردهای کارآفرینی‌اش دریافت کرده است.

خانم فرید، موسسه Adafruit را بعنوان مکان یادگیری مهارت الکترونیک و بهترین بستر طراحی محصولات برای سازندگان تاسیس کرد. Adafruit از آن زمان با بیش از 50 کارمند در قلب نیویورک با یک کارخانه بیش از 15000 فوت مربع، به یک خرده‌فروش آنلاین پیشرو برای پروژه‌های پرینت سه بعدی سازندگان خلاق و حوزه های دیگر مهندسی دنیا تبدیل شده است. این بنیاد توانایی‌های خود را به ابزار، تجهیزات و لوازم الکترونیکی گسترش داده است.

 1. Danit Peleg – دانیت پلگ

طراح مُد، هنرمند و مربی خلاقیت

https://danitpeleg.com

دانیت پلگ - طراح مُد، هنرمند

دنیت پلگ، طراح صنعت فشن، زمانی که کلکسیون لباس‌های لاکچری او در فضای مجازی منتشر شد، مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت زیرا کاملاً با استفاده از مواد منعطف و چاپگرهای سه‌بعدی رومیزی Witbox (تامین شده توسط TechFactory و BQ) ساخته شده بودند (ژاکت زنانه 1500 دلاری Danit Peleg). او همچنین یک سخنران عمومی ماهر است و برای نشان دادن رویکرد فکری خود در سراسر جهان، از جمله TEDx، سخنرانی داشته است.

 1. Lena Kotlar – لنا کوتلار

طراح صنعتی در Nano Dimension

https://www.nano-di.com

لنا کوتلار

لنا کوتلار پس از فارغ التحصیلی از آکادمی هنر و طراحی Belazel مستقر در اورشلیم در سال 2014 به شرکت Nano Dimension (متخصص در پرینت سه بعدی مدارهای الکترونیکی) پیوست. حدود یک سال و نیم بعد، دیزاین صنعتی چاپگر سه بعدی Nano Dimension DragonFly 2020 را ایده‌پردازی و نهایتا ساخت. اگرچه چاپگر مورد انتظار تنها به تعداد انگشت شماری از تست‌های بتا حوزه صنعت را تکمیل کرده است اما انتظارات از این دستگاه هوشمند تولید بُرد PCB در حال حاضر بسیار بالاست.

 1. Amy Karle – امی کارل

بیوآرتیست و طراح مد

https://www.amykarle.com

ایمی کارل، هنرمند و طراح تعاملی زیستی، از فناوری چاپ سه بعدی برای بیان رابطه بین بدن و ذهن انسان و محیط اطراف استفاده می‌کند. مانند بهناز فرحی، کارل نیز یک هنرمند موسسه Autodesk Pier 9 Residence است. در سال 2016، او در یک طرح بلندپروازانه علمی تخیلی، بافت استخوانی یک دست خودش را پرینت سه بعدی کرد. خانم کارل با کمک دانشمند زیستی کریس ونتر و دانشمند مواد جان ورسیلا، ابعاد ساده دست خود را به یک پرده استخوانی CAD تبدیل کرد. سپس این پرده بر روی چاپگر زیستی Ember با استفاده از هیدروژلی بنام PEGDA بعنوان ماده پایه ساخت (این دستگاه بطور ویژه برای کمک به رشد سلولها ساخته شده است). پروژه‌های شگفت انگیز او هنر و زیست شناسی را در هم ترکیب می کند. شبکه پرینتی اسکلت دست او از یک هیدروژل زیست تخریب پذیر ساخته شده و بنابراین در طول زمان متلاشی می شود. خانم کارل قصد دارد سلول‌های بنیادی را روی این طرح بکارد و در نهایت بافتی را رشد دهد و شبکه زیست چاپی را به یک استخوان واقعی با همان شکل معدنی طبیعی تبدیل کند. در یک پروژه عجیب دیگری نیز کارل با ساختن موسیقی حاصل اسکن ذهن خود از طریق هدست عصبی الکتروانسفالوگرام (EEG) کارهای شگفت انگیزی انجام داده است.

 1. Mary Huang – مری هوانگ

طراح تعاملی و موسس Continuum Fashion

https://www.continuumfashion.com/projects.php

مری هوانگ - Continuum Fashion

مری هوانگ شرکت طراحی Continuum را در سال 2011 تاسیس کرد و امروز ریاست این برند را بر عهده دارد. Continuum مرکز دیزاینینگ و آزمایشگاه قطعه توصیف می‌شود و در ایده‌هایی مانند مجموعه‌های مُد مبتنی بر نرم‌افزار و فناوری چاپ سه‌بعدی پیشگام بوده است. مری می‌گوید که دوست دارد «شیوه‌های نمونه‌سازی، چه بصورت کد و چه فیزیکی» را در کنترل داشته باشد و فناوری‌های لایه افزایشی نقش اصلی را در کار او بازی می‌کند.

 1. Darlene Farris-Labar – دارلین فاریس-لابار

هنرمند

darlenefarris.com

دارلین فاریس-لابار - زن هنرمند پرینت سه بعدی

این زن دانشیار دانشگاه East Stroudsburg در پنسیلوانیاست، جاییکه در آزمایشگاه طراحی اشیاء سه بعدی کار میکند و دانشجویان را به استفاده از فناوری 3DPrint در زمینه هنر و طراحی تشویق می کند.

آخرین آثار خانم لابار، منعکس کننده دنیای طبیعی است که موضوع آن رابطه آدمی با محیط طبیعی و مسئله پایداری است. پروژه های فعلی او پرینت3بعدی مدلهایی از گونه های گیاهی کمیاب است که به گفته خودش به زودی منقرض خواهند شد. او می‌گوید که تلاش می‌کند «گونه‌های آسیب‌پذیر و زیبا را که در سرتاسر دنیای ما هستند، اسکن بگیرد، اسنادی جاودانی از گیاهان و گل‌هایی که ممکن است روزی در اطراف ما نباشند ولی نسلهای آینده زمین به آرشیو دقیقی از آن دسترسی داشته باشند».

 1. Naomi “SexyCyborg” Wu – نائومی “سکسی سایبورگ” وو

سازنده آماتور، مخترع و یوتیوبر

youtube.com/channel/UCh_ugKacslKhsGGdXP0cRRA/feed

نائومی وو - زن مخترع چینی

بعنوان یکی از محبوب ترین سازندگان در جامعه چاپ سه بعدی، نائومی وو مقیم شنزن چین (که بیشتر با نام SexyCyborg شناخته میشود) با کانال آموزنده و سرگرم کننده یوتیوب خود موارد جالبی را ایجاد کرده است: پروژه‌های وو، حول ابزارهای پوشیدنی پرینت شونده است که هوش و زیبایی را با هم ترکیب می‌کند. «نائومی وو» از انواع آموزشهای کاربردی گجتهای ابتکاری و تست محصولات جدید گرفته تا نحوه پرینت سه بعدی بیکینی در کانال یوتیوبش منتشر کرده است!

 1. Julie Reece – جولی ریس

معاون بازاریابی و عضو تیم اجرایی Rize Inc

جولی ریس

جولی که یک حرفه ای بازاریابی با توانایی جاذبه شدید است، به صنعت چاپ سه بعدی نیز معتاد میباشد. او شجره طولانی در هدایت برندها به سمت توسعه موفق دارد. وی ابتدا در ZCorporation (از مشهورترین کمپانی‌های سازنده پرینتر سه بعدی) مشغول بود تا اینکه شرکت 3DSystems این برند را خرید. او قبل از بازگشت به صنعت چاپ سه بعدی بعنوان مدیر بازاریابی Mcor، کار کرده بود. حالا خانم ریس نقشی مشابه برای شرکت تازه وارد Rize (فعالیت حوزه فناوری چاپ سه بعدی)، ایفا می کند.

 1. Michaella Janse van Vuuren

طراح و بنیانگذار NOMILI و Createneering

خانم دکتر وُرِن، یک طراح و هنرمند اهل آفریقای جنوبی است که متخصص آثار هنری، جواهرات، مُد و دکوراسیون است. با داشتن مدرک دکترا در مهندسی برق قادر است هنر و فناوری را با هم در قطعات استادانه ای ترکیب می کند. در سال 2007، او شرکت NOMILI را بعنوان “وسیله برای ترویج علوم مهندسی سه بعدی، هنرهای زیبا و کارهای طراحی” تاسیس کرد. اخیرا، Createneering را نیز تأسیس کرد، یک پروژه آموزشی که مهندسی و هنر را آموزش می دهد.

 1. Jenny Chen – جنی چن

متخصص نورورادیولوژی و بنیانگذار 3DHEALS

https://3dheals.com

جنی چن

خانم جنی چن بعنوان متخصص رادیولوژی عصبی، نقش مهمی در ادغام فناوری چاپ سه بعدی در بخش پزشکی ایفا کرده است. شرکت 3DHEALS بر روی مدیریت و بهبود اکوسیستم مراقبت های بهداشتی متمرکز است. هدف چن و تیم او، تسهیل نوآوری های مشترک جهانی در فناوری لایه افزایشی پزشکی و همچنین ترویج کنترل کیفیت و استانداردسازی بیشتر است. وی همچنین یکی از اعضای هیئت علمی بالینی در بخش رادیولوژی در Stanford Healthcare و همچنین مربی گروه زنان در دپارتمان 3D Printing است.

 1. Karolina Bołądź (Carolina Boladz) – کارولینا بولادز

مدیر عملیاتی Zortrax

کارولینا بولادز - مدیر پرینتر سه بعدی Zortrax

کارولین، کارشناس و مدیر Zortrax است، یک شرکت مشهور سازنده چاپگرهای سه بعدی مناسب خانه، دفاتر و کارگاهها. خانم بولادز  میگوید که خط تولید زورتراکس «هر روز حرفه‌ای‌تر می‌شود، زیرا می‌بینیم که شکاف بزرگی بین چاپ سه بعدی خانگی و چاپ صنعتی وجود دارد. در عین حال، ما یک جامعه بزرگ راه اندازی کسب و کارهای کوچک تا متوسط داریم – همه می‌خواهند چیزهای نوآورانه جدیدی خلق کنند.»

 1. Joan Horvath – جوآن هوروات

ستاره شناس، نویسنده و بنیانگذار Nonscriptum LLC

joanhorvath.com

جوآن هوروات، اخترشناس، دانشمند هوانوردی، نویسنده و کارآفرین آمریکاییست. او به مدت شانزده سال در آزمایشگاه پیشرانه جت، در دفتر انتقال فناوری و در پروژه های پرواز Magellan و TOPEX/Poseidon کار کرده است. وی شرکت چاپ سه بعدی Nonscriptum LLC را تأسیس کرد و تعداد زیادی کتاب درباره فناوریهای لایه افزایشی نوشته است که شما هم باید به دنبال خواندنش باشید، زیرا مخاطبانش عمدتاً معلمان، دانشمندان، والدین و جوانان هستند.

 1. Nancy Liang – نانسی لیانگ

از بنیانگذاران Mixeelabs

mixeelabs.com

وقتی کلاس دوم بودم، یک زیرسیگاری در کلاس هنر مدرسه‌ام درست کردم… پدر و مادرم سیگار نمی‌کشیدند و بنظر خودم واقعاً یک قطعه خاک رس زشت و بد شکل بود، اما… پدرم هنوز آن را در دفترش دارد چون فکر میکند اولین خلاقیت دخترش است.

نانسی لیانگ مهندس پیشرو طراحی در شرکت Mixee Labs است؛ یک سرویس مبتنی بر وب که به کاربران اجازه می‌دهد بدون داشتن تخصص در مدل‌سازی یا حتی داشتن چاپگر سه بعدی، پرینتهایشان را سفارشی‌سازی کنند. قبل از آن، او گروه محصولات مواد را در Shapeways اداره کرده است. لیانگ علاقه زیادی به سفارشی‌سازی تولید محصولات و پروتوتایپینگ دارد – نه تنها فناوریهای جدید پرینت، یک برتری نسبت به تولید سنتی است؛ بلکه یک روند ارزش افزوده نیز هست. برند «میکسی لبز» هم اکنون در پلتفرم Shapeways ادغام شده و دیگر بصورت مستقل فعالیت ندارد.

 1. Anne Marie Shillito – آن ماری شیلیتو

از بنیانگذاران Anarkik Creations

anarkik3d.co.uk/software

 

آن ماری شیلیتو یکی از بنیانگذاران Anarkik Creations است که یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی با رابط کاربری لمسی و برنده جایزه است.

نرم افزار طراحی لمسی Shillito به کاربر مبتدی امکان می دهد با رابط تاچ، مدل سه بعدی ایجاد کند. ابزار پیشرفته مدل سازی آنها فرآیند خلاقیت را برای هنرمندان و طراحانی که با CAD دست و پنجه نرم می کنند، بسیار آسان تر مینماید. ماوس لمسی Anarkik یک تجربه طراحی سه بعدی کاملاً تاچ ایجاد می کند و شکاف بین طراحان آماتور و فناوری پرینت سه بعدی را پر می کند. این مبتکر آینده‌نگر که در اصل بعنوان طراح جواهرات از اسکاتلند شناخته می‌شود، در تلاش است تا برنامه مدل‌سازی سه بعدی خود را در آموزش STEM ادغام کند.

 1. Liza Wallach-Kloski – لیزا والاچ-کلوسکی

از بنیانگذاران HoneyPoint3D

https://www.honeypoint3d.com

خانم کلوسکی یکی از موسسان شرکت آموزشی HoneyPoint3D است. پلتفرم آنلاین این برند، کلاس‌ها و کارگاه‌های اینترنتی را ارائه می‌دهد که فناوری را در برنامه درسی ادغام می‌کند. HoneyPoint3D هر جنبه ای از فناوری سه بعدی را پوشش می دهد، از جمله طراحی سه بعدی، اسکن سه بعدی و البته 3DPrint. این شرکت همچنین خدمات چاپ و طراحی ارائه می دهد. علاوه بر این، Wallach-Kloski مربی زنان در حوزه پرینت سه بعدی است.

 1. Annielle Guedes – آنیل گودس

بنیانگذار و مدیر عامل Urban3D

urban3d.co

آنیل گودس - زن مدیر عامل Urban3D

خانم گودس، موسس و مدیر عامل Urban3D، یک استارت آپ برزیلی است که هدفش کاهش هزینه مصالح و زمان ساخت مسکن تا 80 درصد با فناوری پرینت است.

Urban3D فقط راه اندازی معمولی ساخت و ساز نیست. برند Guedes با استفاده از مواد تکنولوژی بالا، چاپ سه بعدی روباتیک میخواهد مسکن پایدار با یک دهم هزینه و ده برابر سرعت ساخت و ساز سنتی ایجاد کند. هدف نهایی حذف بی خانمانی در 15 سال آینده با ایجاد مسکن مناسب برای 3 میلیارد نفر در جهان بدون سقف است.

 1. Carrie Stern – کری استرن

بنیانگذار MirrorMe3D

mirrorme3d.com

کری استرن - بنیانگذار MirrorMe3D

خانم استرن، موسس MirrorMe3D، اولین شرکت جهان است که پرینت سه بعدی را به بخش جراحی زیبایی وارد کرد. در سال 2015، دکتر استرن، استارتاپ MirrorMe3D مستقر در نیویورک را راه اندازی کرد. هدف شرکت پزشکی او آنست که فناوری 3DPrint را برای پزشکان زیبایی در سراسر جهان در دسترس و مقرون بصرفه کند. MirrorMe3D مدل های خاص بیمار را ارائه میدهد تا بیماران ایده بهتری از روشی که قرار است انجام شود داشته باشند. این نتایج نهایی بصورت کاملا قابل لمس و زیبای ارائه میگردد. استرن بیش از 30 نشریه با داوری را تالیف کرده است که بر استفاده از فناوری پرینت برای جراحی پلاستیک تمرکز دارند.

 1. Susan Taing – سوزان تاینگ

مخترع، مهندس، طراح و بنیانگذار Bhold

https://bhold.co

سوزان تاینگ - کارآفرین زن شرکت Bhold

“فناوری ممکن است پیشرفته باشد، اما «ضرورت نیاز» هنوز مادر اختراع است”.

رزومه خانم سوزان، مملو از نام‌های بزرگ است – گوگل، MIT، استنفورد – اما ادعایی شهرت و فخرفروشی ندارد. آخرین محصول او در شرکت Bhold، پوشش هدفون Bsnug است، با ابعاد حدود 2 اینچ در 2 اینچ که برتری آنها را در ایجاد محصولات بازیگوش، مینیمال و مهمتر از همه مفید نشان می دهد.

پرینت سه بعدی کلید توسعه محصولات Bhold است. آنها ابتدا کالاهای خود را از طریق Shapeways توزیع کردند ولی اکنون از چاپگرهای بسیار مشهور Ultimaker برای نمونه اولیه طرح های خود استفاده می کنند. “طراحی محصول پاسخگو” یکی از ویژگیهای کلیدی استراتژی Bhold است – به این معنی که بازخورد زیادی از آزمایش کنندگان محصولات خانگی دریافت کنید که از چاپگر برای آزمایش نمونه‌های اولیه Bhold استفاده می کنند (ثبت نام کنید تا یکی از آزمایش کنندگان محصول Bhold در اینجا باشید).

شخصیت سخت کوش خانم تین برای حل موانع، فراتر از استفاده از فناوری پرینت است: هر یک از طرح های او به چیزی در زندگی خودش پاسخ می دهد که نیاز به بهبود دارد، از گوشی های درهم تا بلندگوهای ضعیف آیفون.

 1. Sonia Diaz and Ana Rodriguez – سونیا دیاز و آنا رودریگز

اختراع، طراحی و مهندسی علوم پزشکی

https://unyq.com

سونیا دیاز و آنا رودریگز - زنان مخترع

دو طراح Unyq مستقر در سویل، شرکتی که در روکش‌های مصنوعی پرینتی و ارتز تخصص دارد. چیزی که شرکت Unyq را متمایز می‌کند این است که طرح‌ها خوب، منحصربه‌فرد بنظر می‌رسند: روکش‌های مصنوعی نه تنها از پروتزها محافظت می‌کنند، بلکه بسیار جذاب به نظر می‌رسند. همانطور که مشتری Unyq کاترین کرافورد اشاره می کند، “مردم فکر می کنند که این یک اکسسوری مد منحصر بفرد است، مانند یک تکه جواهری که روی پای خود می پوشید.” و این به لطف دیاز و رودریگز است که آموزشهای خود را در زمینه طراحی صنعتی و مهندسی صنعتی ارائه کردند تا اطمینان حاصل کنند که این قطعات کاربردی، کاملاً قابل تنظیم و شیک هستند. طرح‌های Unyq برای هر فردی مناسب است – وقتی صحبت از نصب پروتز می‌شود، چیزی وجود ندارد که یک اندازه برای همه مناسب باشد. بنابراین جای تعجب نیست که آنها برای تولید همه موارد در Unyq به فناوری چاپ سه بعدی روی آورده اند.

 1. Caroline Walerud – کارولین والرود

بنیانگذار و مدیر بازاریابی شرکت والومنتال

کارولین والرود - زن قدرتمند شرکت والومنتال

در سال 2016، کارولین بعنوان یکی از بنیانگذاران Volumental، شرکت سوئدی که از اسکن سه بعدی برای یافتن کفش مناسب برای هر مشتری استفاده می کند، جایزه کارآفرین زیر 30 سال فوربس را دریافت کرد. یک اپلیکیشن هوشمند مبتنی بر پردازش ابری پس از اسکن 5 ثانیه‌ای به مشتری می‌گوید که بهترین و مناسبترین محصولات مناسب در کدام مغازه‌ها یا فروشگاههای آنلاین موجود است. در طی سه سال، کارولین توانست 3 میلیون دلار سرمایه خطرپذیر برای کمپانی ولومنتال به ارمغان بیاورد. کارولین به دنبال آنست که خرده فروشی کفش و پوشاک را از طریق اسکن سه بعدی، فناوری چاپ سه بعدی و هوش مصنوعی تا حد امکان کارآمدتر و شخصی‌سازی کند.

جمع بندی

لیستی که مطالعه کردید، تنها بخشی از زنان حاضر در صنعت 3DPrint است. اگر علاقمند به خواندن مطالب جدید و کاملتری هستید، میتوانید به وب‌سایت Women in 3D Printing سر بزنید که میزبان و منتشر کننده مصاحبه‌هایی جذاب با زنان در صنعت چاپ سه‌بعدی است، از جمله پیام‌های الهام‌بخش آن‌ها برای زنان دیگر نقاط دنیا.

اگر شما هم افراد مشهوری در حوزه فناوریهای لایه افزایشی را میشناسید، در پایین صفحه کامنت بگذارید تا نامشان را با دیگران به اشتراک گذاشته باشید.

source:

 • trimech.com/blog/10-influential-women-in-3d-printing-in-2020
 • iconiccollection.com/behnaz-farahis-art-puts-high-tech-style-in-the-spotlight
 • https://all3dp.com/1/40-influential-women-3d-printing
 • en.wikipedia.org/wiki/Morehshin_Allahyari

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
پیمایش به بالا