» 3DPE » سوالات متداول درباره قلم سه بعدی 3Doodler
3doodler pen

سوالات متداول درباره قلم سه بعدی 3Doodler

تمام چیزی که باید در مورد قلم سه بعدی 3Doodler بدانید

28 سوال و پاسخ عمومی و کاربردی حوزه قلم سه بعدی؛ قلم سه بعدی یا 3D Pen شرکت 3Doodler  ابزاری مناسب برای ایجاد خلاقیت در فضای سه بعدی است. اگر در زمینه قلمهای سه بعدی تازه کار هستید یا پرسشهایی در مورد  برند معروف 3Doodler دارید، پیشنهاد می کنیم این آموزش را بخوانید.

قلمهای سه بعدی بسیار جالب هستند و 3Doodler نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله، به مهمترین سوالات در این زمینه پاسخ خواهیم داد. این مقاله دارای چهار بخش اصلی است:

 1. پیش از خرید
 2. شروع و استفاده اولیه
 3. مشکل یابی
 4. ایمنی

اگر سوال دیگری دارید می توانید آن را در قسمت نظرات مطرح کنید.

فیلم راهنمای قلم سه بعدی 3D Doodler

نکته های پیش از خرید

سوال 1: 3Doodler چکار می کند؟

این یک وسیله نقاشی سه بعدی است. تصور کنید که یک تفنگ حرارتی چسب از رشته های پلاستیک به جای چسب استفاده می کند. هر زمان که شما دکمه را فشار دهید، پلاستیک داغ از نوک قلم اکسترود می شود. این به شما اجازه می دهد تا در فضای خالی نقاشی کنید و اجسام سه بعدی بسازید.

سوال 2: چند مدل 3Doodler وجود دارد؟

3d pen

در واقع دو مدل موجود است. مدل اصلی در سال 2013 بعد از یک کمپین موفق Kickstarter عرضه شد. این مدل دیگر به صورت رسمی به فروش نمی رسد، هرچند شاید بتوانید آن را در eBay یا amazon پیدا کنید.

در ژانویه 2015 یک مدل پیشرفته به موفقیت دست پیدا کرد. مدل 3Doodler Create توانست بیش از 1.5 میلیون دلار درآمدزایی داشته باشد. این مدل در مواردی بهبود یافته بود که از آن جمله می توان به قابلیت تغییر اندازه و شکل نوک قلم، طراحی کوچک تر و فن ساکت تر اشاره کرد.  

سوال 3: هزینه این قلم سه بعدی چقدر است؟

از ماه اوت سال 2016 قیمت 3Doodler در سایت آمازون برای خریداران در ایالات متحده 99 دلار است؛ بدیهی است که هزینه وارد کردن آن به ایران بالاتر از قیمت فوق خواهد بود.

سوال 4: آیا می توانم از برندهای دیگر فیلامنت برای این قلم استفاده کنم؟

شرکت سازنده به روشنی اعلام کرده که بهتر است کاربران 3Doodler از فیلامنتهای مخصوص این قلم استفاده کنند. اگر از متریال دیگری استفاده کنید گارانتی قلم باطل می شود و حتی ممکن است آسیب ببیند. البته این قضیه باعث ناامیدی بسیاری از کاربران شده و در بسیاری شبکه های اجتماعی مانند Reddit نیز در مورد آن بحث می شود.

سوال 5: آیا جایگزینی برای این مدل وجود دارد؟

حتما! از زمانی که 3Doodler به بازار عرضه شد، شرکت سازنده با رقبای زیادی روبرو شده است. اکنون تعداد بسیار زیادی قلم سه بعدی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. در حقیقت، تنها در سایت آمازون بیش از 60 مدل رقابتی وجود دارد که البته بیشتر آنها شبیه به هم هستند.

برخی از این مدل ها مدعی کیفیت و عملکرد مشابهی با 3Doodler هستند ولی برچسب قیمت پایین تری دارند. پیشنهاد میکنیم مقاله «آموزش کار با قلم پرینت سه بعدی» را مطالعه کنید؛ در این مقاله علاوه بر آموزش جامع، مشخصات تعدادی از بهترین مدلها قابل بررسی است.

نکته: میتوانید مستقیما در اینترنت بهترین شرکتهای واردکننده قلم های سه بعدی در ایران را جستجو کنید.

سوال 6: آیا لوازم جانبی برای این قلم موجود است؟

3d pen

جواب مثبت است؛ شما می توانید برای قلم خود شابلون، پایه، نازل جدید، دستگاه تنظیم برق، کتاب پروژه و پدال بخرید (در ایران معمولا پک کامل موجود نیست ولی در اینترنت الگوهای نقاشی، کتاب، آموزشها قابل جستجوست و همچنین مدلهای سه بعدی لوازم جانبی آن در سایتهایی مثل thingiverse.com برای دانلود رایگان موجود است و شرکتهای خدمات پرینت سه بعدی آنرا برای شما میسازند).

شروع و استفاده ابتدایی از قلم دادلر

3d pen

سوال 7: چه رنگ هایی برای انتخاب وجود دارد؟

قلم سه بعدی در پنج رنگ مختلف عرضه می شود:

 • آبی
 • سبز
 • صورتی
 • آبی نفتی
 • زرد

در حال حاضر شرکت سازنده رنگهای مختلفی را برای فیلامنت توزیع می کند. روی هم رفته، فیلامنت پلاستیکی در 65 رنگ مختلف و طیف وسیعی از مواد عرضه می شود که برای نمونه می توان از مدلهای مات، براق، شفاف، درخشان و انعطاف پذیر نام برد.

سوال 8: از چه متریالی می توان استفاده کرد؟

هم اکنون، از دو نوع متریال برای این قلم سه بعدی می توان استفاده کرد: PLA و ABS

قلم سه بعدی طوری طراحی شده است که دارای دو تنظیم دمای متفاوت است زیرا متریال PLA دمای ذوب پایین تری نسبت به ABS دارد. دمای تنظیمی به متریالی بستگی دارد که با آن کار می کنید. به این معنی که شما باید حواستان باشد که با کدام پلاستیک کار می کنید و دمای قلم را نسبت به آن انتخاب کنید.

سوال 9: در زمانی که قلم را خاموش می کنم آیا ایرادی ندارد که فیلامنت در قلم بماند؟

این کار توصیه نمی شود؛ با رها کردن پلاستیک داغ در داخل قلم، سرعت تخریب پلاستیک افزایش مییابد و این می تواند باعث بروز مشکلات متفاوتی برای قلم شود (سوختن فیلامنت و گرفتگی نازل).

سوال 10: از کجا متوجه شوم که باید فیلامنت جدید را در قلم بارگذاری کنم؟

شما به سرعت متوجه این قضیه خواهید شد که پلاستیک بیشتری نیز دارید. به این دلیل که سرعت کار قلم افت می کند و دیگر پلاستیک اکسترود نمی شود.

سوال 11: لامپ LED روی قلم برای چه کاری است؟

چراغ قرمز نشان دهنده این است که قلم برای مدتی استفاده نشده است یا ساده تر این که بیش از حد داغ شده است – چراغ سبز به معنی آماده به کار است. اگر در حال تعویض فیلامنت باشید چراغ شروع به چشمک زدن می کند – چراغ چشمکزن زرد به این معنیست که باید قلم را شارژ کنید یا این که قلم در حال شارژ است. به محض این که شارژ قلم کامل شد چراغ به صورت زرد ثابت در می آید.

سوال 12: چه مدت می توانم از قلم استفاده کنم؟

این قلم یک ابزار مستحکم و فوق العاده است ولی مانند تمام دستگاه های مکانیکی هر از گاهی نیاز به استراحت دارد. پیشنهاد می شود که بعد از دو ساعت کار مداوم، حدود نیم ساعت به آن استراحت دهید.

سوال 13: آیا می توانم روی پرینتی که با قلم کرده ام رنگ بزنم؟

به محض این که پرینت شما خشک شد، می توانید تزئین کردن آن را شروع کنید. برای این کار میتوانید از هر چیزی که به پلاستیک بچسبد استفاده کنید که اسپری رنگ و رنگ اکریلیک از آن جمله اند.

سوال 14: قدرت و استحکام پرینت هایی که به قلم انجام داده ام چقدر است؟

این کاملا به شما و طرز استفاده شما از قلم بستگی دارد. شما می توانید با تولید ساختارهای ساپورت، طراحی خود را مستحکم تر کنید. همچنین اگر قطعه های ضخیم بسازید قدرت بیشتری خواهند داشت. برای این کار باید قلم را چند دفعه از روی یک محل عبور دهید.

اگر می خواهید برعکس این کار را انجام دهید باید از تعداد لایه کمتری در یک محل استفاده کنید و به راحتی بخش های قابل انعطاف تری بسازید. باید مهارت های خود را بیازمایید.

سوال 15: آیا می توانم از قلم سه بعدی برای تعمیر استفاده کنم؟

بله حتما! کاربران راه های متفاوت و خلاقانه ای پیدا کرده اند که می توان از قلم برای تعمیر اجسام دیگر استفاده کرد. قلم به عنوان وسیله جوشکاری پلاستیک می تواند پرینت های سه بعدی قبلی یا هر چیز دیگری که از پلاستیک ABS ساخته شده باشد را تعمیر کند.

سوال 16: یک بسته فیلامنت پلاستیکی چقدر دوام می آورد؟

شگفت انگیز است که یک رشته فیلامنت پلاستیکی به اندازه 10 برابر اندازه خود کش می آید. با یک حساب سر انگشتی می توان فهمید که  با یک رشته فیلامنت 15 سانتیمتری می توانید 150 سانتیمتر طراحی کنید. این برای چند ساعت کار شما و فرزندتان کفایت می کند.

سوال 17: چه مدت می توانم بدون سیم از قلم دادلر استفاده کنم؟

اگر شارژ قلم کامل باشد، می توانید بین 45 دقیقه تا یک ساعت از آن استفاده کنید. با این وجود، میتوانید کار خود را زمانی که قلم به شارژر متصل است ادامه دهید.

سوال 18: چگونه فیلامنت را تعویض کنم؟

تمام کاری که باید بکنید این است که دکمه نارنجی را دوبار فشار دهید. این باعث می شود که فیلامنت به صورت معکوس حرکت کند تا شما رنگ آن را تغییر دهید.

 1. مشکل یابی 3Doodler:

سوال 19: چرا نمی توانم در هوا نقاشی کنم؟

این مهارتی است که نیاز به تمرین زیاد دارد. با این حال، مهم ترین کاری که باید بکنید این است که نقاشی خود را به صفحه کاغذ وصل کنید. باید یک نقطه بزرگ روی صفحه ایجاد کنید. زمانی که مطمئن شدید که پلاستیک به خوبی به کاغذ چسبیده است قلم را به آرامی بالا بیاورید. زمانی که به ارتفاع مورد نظر رسیدید، باید قلم را متوقف کنید و در همان جا نگه دارید. این باعث استحکام نقاشی می شود.

سوال 20: چگونه پلاستیک را به کاغذ بچسبانم؟

اگر در این مورد مشکلی دارید، به سادگی قلم را به کاغذ نزدیک تر کنید. زمانی که یک قطره بزرگ پلاستیک روی کاغذ اکسترود شد، فیلامنت به کاغذ چسبیده است.

سوال 21: چرا نقاشی های من خوب و زیبا نیستند؟

کسب مهارت در این زمینه نیازمند صرف وقت زیاد است. اما مانند همیشه، تمرین شما را کامل می کند. با استفاده مداوم از قلم، مهارت شما به سرعت بالا می رود. تسلیم نشوید. تعدادی ویدیوی آموزشی نیز در این زمینه وجود دارد که می توانید از انها کمک بگیرید.

سوال 22: آیا قلم نیاز به مراقبت و نگهداری دارد؟

در واقع قلم چندان نیاز به نگهداری ندارد اما ممکن است دچار مشکل تراکم و انسداد بشود که احتمالا به دلیل رها کردن فیلامنت در داخل قلم است.

سوال 23: اگر پلاستیک به آرامی حرکت می کند چکار باید کرد؟

اگر تمام شدن فیلامنت نزدیک باشد احتمالا متوجه می شوید که اکسترود با سرعت پایین انجام میشود. اما نگران نباشید زیرا تنها کاری که باید بکنید این است که فیلامنت جدیدی را در قلم قرار دهید. اگر هنوز کار به آرامی انجام می شود، به سادگی فیلامنت را به سمت پایین فشار دهید.

سوال 24: آیا قالبهای خلاقانه ای وجود دارد؟

بله وجود دارد؛ تولیدکنندگان آرشیوی از شابلون های مختلف درست کرده اند که میتوانید آنها را رایگان استفاده کنید. همچنین می توانید چندین پروژه عالی را در انجمنهای اینترنتی پیدا کنید.

 1. ایمنی 3Doodler:

3d pen

سوال 25: آیا کار با قلم برای نوجوانان مجاز است؟

این قلم باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود. سن پیشنهادی برای کار با قلم بالای 14 سال است و نوجوانان هرگز نباید بدون نظارت شما با آن کار کنند. به این دلیل که نوک فلزی قلم می تواند تا 240 درجه سانتیگراد داغ شود. این می تواند منجر به سوختگی شود.

سوال 26: آیا می توانم از قلم روی پوست استفاده کنم؟

به هیچ وجه این کار را نکنید زیرا خودتان را میسوزانید.

سوال 27: آیا فیلامنت پلاستیکی از خود گازهای مضر متصاعد می کند؟

شرکت سازنده مدعی است که فیلامنت آنها غیر سمی، بدون BPA و کاملا سالم برای کار و محیط زندگی است. آنها حتی پیشنهاد می کنند که یک گلدان گیاه برای خود تهیه کنید و پلاستیک های استفاده شده را درون آن بریزید زیرا فیلامنت آنها در تماس با خاک در کمتر از 45 روز تجزیه میشود.

اما به هر حال، عقل حکم میکند که از تنفس پلاستیک ذوب شده حین کار تا حد امکان دوری کنید. همچنین نوشیدنی و مواد غذایی گرم در تماس با این مواد قرار نگیرند.

سوال 28: آیا می توانم به پلاستیکی که از قلم بیرون آمده دست بزنم؟

شما می توانید پلاستیکی را که از قلم خارج شده است لمس کنید اما باید بدانید که پلاستیک هنوز داغ است.

9 دیدگاه دربارهٔ «سوالات متداول درباره قلم سه بعدی 3Doodler»

 1. سلام می خواستم بپرسم نورهای قلم سه بعدی به چه معناست

 2. آموزش پرینتر سه بعدی

  منظورتان را از نورها نفهمیدیم ولی قلم سه بعدی ابرازی برای کارهای طراحی دستی ساده میباشد که رشته متریال پلاستیک ذوب شده را روی سطوح پخش میکند.

 3. سلام از این قلم میشه برای زهکشی راکت بدمینتون استفاده کرد؟

 4. آموزش پرینتر سه بعدی

  خیر – چون استحکام ندارد و کار هم نازیبا خواهد شد

 5. سلام ببخشید برای دخترم که ۱۲ سالشه مناسبه

 6. آموزش پرینتر سه بعدی

  با نظارت والدین بله مناسب هست ولی تنهایی صلاح نیست ایشان استفاده کنند.

 7. سلام
  اگر فیلامنت داخل قلم گیر کند چگونه آن را دربیاورید

 8. آموزش پرینتر سه بعدی

  بهتر است به کاتالوگ انگلیسی یا سایت سازنده مراجعه کنید و راهنما را مطالعه کنید. یا به انگلیسی نام قلم سه بعدی را در گوگل سرچ کنید مثلا
  نام برند + trouble shooting
  یا از فروشنده محصولتون مشورت بگیرید
  معمولا با وارد کردن فیلامنت جدیدتر – افزابش دما و کمی فشار میتوان فیلامنت قبلی را خارج کرد
  یا اینکه با یک سوند یا سوزن بلند و باریک فیلامنت سوخته را خارج کنید.
  اگر میخواهید قطعات را باز کنید که پیشنهاد نمیشود چون ممکن است وکیوم باشند و بعدا نتوانید آنرا دوباره در هم ست کنید ولی مجبور شدید بهتر است قبل هر بار مرحله باز کردن با موبایل از نحوه اسمبلی عکس بگیرید تا بعدا فراموش نکنید قطعات چطور در هم وصل میشوند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشتریان گرامی، بعلت اختلال مخابراتی تلفن ثابت لطفا با شماره پشتیبانی تماس بگیرید >>> ۰۹۱۲۱۹۶۹۸۲۵