» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی مکعب بی نهایت
چاپ سه بعدی

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی مکعب بی نهایت

آیا لوگویی دارید که میخواهید برای همیشه باقی بماند؟ این مکعبِ بی نهایت، که توسطِ «مایکل لاوز» طراحی شده، می تواند لوگو یا نشانۀ محبوبتان را در داخل یک جعبه، که با  Ardunio کار می کند و بازتاب هایی بی پایان تولید می کند، برای همیشه حفظ و نگهداری کند.

در این مقاله خلاقیت جالبی را آموزش میدهیم؛ یکی از نمونه های بارزی که می تواند ویترینی مناسب برای برخورد این دو دنیا باشد، مکعبی یا تصاویر تودرتوی بی نهایت است. این یک جعبۀ بازتابی است که بوسیلۀ مدار آردونیو تکمیل میشود و توسط طراحی استرالیایی به نام «مایکل لاوز» ساخته شده است.

وقتی تکنولوژی پرینت سه بعدی را با مدارات الکترونیک ترکیب کنیم، می توانیم اشیاء و دستگاه هایی جالب توجه بسازیم. سخت افزار و نرم افزار برد مداری آردوینو که حمایت وسیعی که از سوی جامعۀ اوپن سورس دارد، به طور مداوم به عنوان پایه و اساسی برای پروژه های پیشرفتۀ چاپ سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد (قیمت این بردهای مداری در ایران ارزان نیز است).

او به تازگی در کانال پرطرفدار یوتیوب‌اش، Teaching Tech، ویدیویی را بارگذاری کرده که در آن جزئیات ساخت مکعب بی نهایت را توضیح می دهد. شما می توانید آرم یا نشانه ای را به انتخاب خودتان در این جعبۀ پرینت سه بعدی وارد کنید و سپس این جعبه آن را برای شما در بازتابی بی پایان نمایش می دهد (فرضا لوگوی شرکت تان).

این مکعب بی نهایت سه بعدی در اصل یک نسخۀ شش طرفه از آینۀ بی نهایت است، که برای بازتاب نور از فیلم انعکاسی دوطرفه استفاده می کند و جلوه ای از تکراِ بی نهایت هر چیزی که در جعبه قرار دهید تولید می کند.

وسایل مورد نیاز و طرز ساخت پروژه

به غیر از بخش های چاپی، برای ساخت این پروژه شما به قطعاتی که در لیست زیر آمده هم نیاز دارید:

  • بورد ELEGOO ONO R3 یا کیتهای مشابه
  • نوار شصت تایی LED با مدل رنگی RGB
  • ورق اکریلیک پلکسی شفاف و فیلم براق انعکاسی
  • کیت سیم کشی
  • ابزار سوکت زن
  • هشت عدد پیچ M3 بیست میلیمتری
  • چهار عدد پیچ M3 شانزده میلیمتری

اولین و مهمترین چیزی که در ساخت مکعب بی نهایت لازم دارید، یک پرینتر سه بعدی آماده بکار است. فایلهای STL برای پرینت قاب، که شامل پنج قطعه می شود، از سایت Thingiverse برداشته شده است. شما باید تیرک ها را چهار بار، تکه های نهایی را دو بار و باقی قطعات را یک بار چاپ سه بعدی کنید.

بنا بر گفتۀ طراح پروژه، قطعات باید با حداقل ضریب پرشوندگی 10 درصد و رزولوشن لایه 0.2 میلیمتر چاپ شوند. به ساختارهای ساپورت نیازی نیست اما افزودن یک لایه Raft برای پرینت سه بعدی تیرکها میتواند مفید باشد.

نکته: به جهت اینکه باید دیواره های مکعب در هم پیچ شوند، پس تا حد امکان بالاترین دقت چاپ و تراکم مناسب را در نظر بگیرید.

3d print project

وقتی همۀ قطعات را جمع کردید، باید به مرحلۀ مونتاژ بروید. در این مرحله به مقداری سیم کشی، بریدن و برنامه نویسی مداری نیاز است، پس اگر مبتدی هستید باید حواستان را جمع کنید؛ خوشبختانه، طراحِ پروژه یک راهنمای مونتاژِ جامع را در سایت یوتیوب به اشتراک گذاشته که می توانید از آن کمک بگیرید (فیلم همین مقاله). ما هم مختصر توضیحی در مورد کارهایی که باید انجام دهید را برایتان آماده کرده ایم.

بعد از این که پرینت سه بعدی قطعات تمام شد، باید شش مربع یکسان به اندازۀ 100*100 میلیمتر از ورق اکریلیک برش دهید. سپس باید فیلم انعکاسی دو طرفه را در اکریلیک اعمال کنید؛ این مرحله حتی برای خود طراح هم دردساز بوده اما با تمرین شما هم میتوانید؛ در واقع چیزی شبیه کار گذاشتن لایه محافظ تبلت Ipad میباشد.

در ویدیو نشان داده می شود که چطور باید نوار LED را در قسمت های بالایی و پایینی قطعات پرینت شده سیم کشی و نصب کرد. توضیحات بیشتر در مورد نحوۀ برنامه نویسی و استفاده از Arduino در ویدیو موجود است.

3d print project

پیش از این که نوار LED را درون تکه های نهایی وصل کنید، باید چند مورد را بسنجید و آزمایش کنید. تیرک ها را سر جای خود قرار دهید و کاشیهای آینه ای را به داخل شکافهای مخصوص سُر دهید. یکی از کاشیها باید بالای LED قرار بگیرد که پایین تکۀ نهایی قرار دارد.

پس از برپا کردن تیرکها و جا دادن کاشیها، باید دوباره فرآیند سیم کشی را برای تکه های نهایی بالایی و پایینی انجام دهید. در پایان ویدیو، سازنده پیچ ها را سفت می کند و به ما نشان می دهد که چطور مکعب بی نهایت را روشن کنیم.

نظرتان چیست؟ آیا دوست دارید این پروژه جالب و چالشی را با چاپگر سه بعدی امتحان کنید؟

نویسنده: مهرداد سینایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.