» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی تفنگ اسباب بازی
3d print tutorial

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی تفنگ اسباب بازی

صرف نظر از این که در چه دهه نسلی به دنیا آمده‌اید، احتمالاً بخشی از خاطرات شیرین کودکیتان به ساختن دنیاهای تخیلی با آجرهای لگو مربوط میشود. این بلوکهای ساختاری دانمارکی که در جهان معروف هستند، به یکی از مهم ترین اسباب بازیهای فکری جهان تبدیل شده اند و حتی به صنعت سینما و بازی های ویدیویی هم راه پیدا کرده اند.

پروژۀ این هفته چاپگر سه بعدی توسط یک طراح نروژی به نام Stian Ervik Wahlvaag طراحی شده و فراتر از اسلحه‌های اسباب بازی معمولی است. این تفنگ به نور LED مجهز شده و همچنین صدای تفنگ فضایی تولید می‌ کند. در نتیجه، اسباب بازی مناسبی برای فرزندان شما یا حتی کودک درون خود شماست.

طراح پروژه، که با نام کاربری agepbiz در Thingiverse فعالیت می کند، معتقد است که این پروژه برای اهداف تحقیقاتی و تفریحی مناسب است. پس بیایید به طرز ساخت این تفنگ فضایی لگو نگاهی دقیق تر داشته باشیم.

آموزش پرینت3بعدی

وسایل مورد نیاز و طرز ساخت 

پس از اطمینان از عملکرد صحیح پرینتر سه بعدی خود به بررسی مدلهای سه بعدی پروژه بپردازید. ما فایلهای STL پروژه را از myminifactory.com برداشته و برای دانلود قرار دادیم. هشت بخش متفاوت برای چاپ سه بعدی وجود دارد که برای چاپ برخی از آنها باید از ساختارهای ساپورت استفاده کنید. طبق گفتۀ طراح، برای پرینت قطعات بهتر است از 15 تا 20 درصد ضریب پرشوندگی استفاده شود.

در نمونۀ اصلی، از فیلامنت PLA خاکستری برای بخش اعظم بدنه و از فیلامنت شفاف آبی برای نوک تفنگ استفاده شده که به تفنگ ظاهری کاملاً شبیه به لگو می دهد. یادتان باشد که این پروژه به کمی لحیم کاری و اسمبل الکتروینک نیاز دارد، اما اگر با مبانی لحیم کاری آشنا باشید، کار مشکلی در پیش نخواهید داشت.

به غیر از بخش های چاپی، به اجزای دیگری هم نیاز دارید که لیستی از آنها را در زیر مشاهده می کنید:

 • کیت تفنگ فضایی Elenco K-10
 • باتری 9 ولت
 • سیم اضافه
 • دو عدد نگهدارندۀ LED 5 میلیمتری
 • دو عدد LED شفاف 5 میلیمتری
 • پیچ سردکمه ای M3
 • پیچ سردکمه ای M2

وقتی همۀ اجزای چاپی و غیرچاپی جمع آوری شد، وقت این است که به مرحلۀ مونتاژ بروید. همان‌طور که در ویدیوی آموزشی میبینید، طراح پروژه کار را با جدا کردن ساپورتها از بخشهای چاپی شروع میکند.

سپس، کیت Elenco K-10 را بردارید و با دقت کامل اجزای تخته مدار را به یکدیگر لحیم کنید. میتوانید فرآیند لحیم کاری را از روی ویدیو دنبال کنید. در ادامه، باید LED را به سیم اضافی و سپس به کیت Elenco لحیم کنید.

3d print project

وقتی لحیم کاری تمام شد، باید همه چیز را سرهم کنید. در ویدیو می بینید که طراح هر یک از اجزا را کجا قرار می دهد و چطور از پیچ های M3 و M2 استفاده می کند. پس از اتمام این مراحل، شما یک تفنگ فضایی لگویی دارید، که با صدا و نورش می تواند حال شما را بهتر کند.

خب حالا اگر دارای پرینتر سه بعدی باشید، انگیزه شروع این پروژه را پیدا میکنید یا خیر؟

لطفا سوالات و نظرات خود درباره این مقاله را در بخش کامنتیگ مطرح کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی تفنگ اسباب بازی»

  1. آموزش پرینتر سه بعدی

   سلام
   یک تفنگ اسباب بازی از یک بازی کامپیوتری است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین