» 3DPE » کووید-19: ده گجت کاربردی قابل ساخت خانگی برای کمک به فاصله‌ گذاری اجتماعی
COVID 19 UTILITY

کووید-19: ده گجت کاربردی قابل ساخت خانگی برای کمک به فاصله‌ گذاری اجتماعی

کرونا: جدا از یکدیگر ولی همچنان با هم بودن

حالا دیگر همۀ ما می دانیم که برای کاهش ابتلا به بیماری کووید-19 باید فاصلۀ اجتماعی و دیگر اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنیم. با این حال، با از سر گیری کارها و بازگشایی ادارات، فاصله گیری اجتماعی کمی چالش برانگیز خواهد بود.

تصمیم گرفتیم در اینترنت برای یافتن راه حل های خلاقانه جستجو کنیم تا از طریق پرینتر سه بعدی، به شما در حفظ فاصله گذاری اجتماعی یاری برسانیم. از آنجا که در مورد ماسک و شیلد در اینترنت خیلی مقالات هست، آنها را در این مقاله وارد نکرده ایم؛ تمرکزمان روی ابزارهای مکمل کاربردی مرتبط با پیشگیری از بیماری کروناست.

1. پرینت سه بعدی محافظ گوش

covid 19 accessory

از آنجا که شغل ها و اصناف دوباره شروع به کار کرده اند، بسیاری از ما مجبوریم تمام روز صورتمان را با ماسک بپوشانیم. متاسفانه، گوش اکثر افراد پس از استفادۀ طولانی مدت از ماسک و فشار کش آن، دچار خراش پوستی (یا حتی گوش درد) میشوند. این نوار چاپی در پشت گوش ها قرار می گیرد و بندهای ماسک به آن متصل می شود، بنابراین استفاده از ماسک را بسیار راحت تر می کند.

نکته 1: طراح توصیه می کند که پرینت را با فیلامنت PLA و ارتفاع لایه گذاری 0.35 میلیمتر انجام دهید.

نکته 2: برای صاف بودن سطح پرینت و عدم لایه لایه شدن سطح که خود باعث زبری و خارش سرتان نشود، حتما دقت پرینت را بالاترین حد ممکن قرار دهید. بعد از چاپ نیز میتوانید برای صیقلی شدن بیشتر آنرا رنگ کنید یا با کاغذ سمباده آنرا پولیش کنید.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ این مدل بر اساس یک طراحیِ بند ماسک توسط کاربر Thingiverse به نام Marsalm ساخته شده و سپس تغییراتی یافته است. این طرح بیش از 460 هزار بار دانلود و توسط سازمان ملی سلامت آمریکا تایید شده است.

چه کسی آن را پرینت کرده؟ توسط کاربران Thingiverse ساخته شده و با توجه به تادییه از سمت سازمان سلامت، می توان به قابل پرینت بودن آن مطمئن بود.

از کجا پیدا کردیم؟ Thingiverse یا NIH

2. پرینت3بعدی هولدر بطری ضد عفونی

covid19 tool

حالا دیگر هر کجا که می رویم، دستان خودمان را قبل و بعد از تماس با سطوح ضدعفونی می کنیم. با استفاده از این نگه دارندۀ قابل حمل، همیشه به بطری ماده ضدعفونی دسترسی خواهید داشت و همچنین استفاده از آن را فراموش نمی کنید.

این مدل برای بطری های 30 میلی لیتری طراحی شده (در نرم افزار اسلایسر با توجه به حجم بطری خود میتوانید آنرا مقیاس دهید) و از طریق سوراخی که در پشتش قرار دارد، می توانید آن را به هر جا که خواستید وصل کنید. طراح این مدل سه بعدی را به صورت عمودی در پرینتر سه بعدی چاپ کرده است.

نکته: چون قطعه مخصوصا در بخش حلقه نگهدارنده متحمل فشار زیادی میشود، پیشنهاد میشود قطعه کاملا توپر (با ضریب پرشوندگی 90 تا 100 درصد) پرینت شود.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Zakzakattackx

چه کسی آن را پرینت کرده؟ این طراحی بیش از 600 بار دانلود شده است.

از کجا پیدا کردیم؟ Thingiverse

3- فایل3بعدی فشاردهندۀ دستگیره و دکمه

گجت کرونا ویروس

با توجه به همه‌گیری کرونا، دستگیرۀ درهایی که باید آنها را باز و بسته کنید، می توانند منبع آلودگی باشند. پس هنگامی که از یک درب عمومی رد می شوید، باید حواستان باشد که پیش از ضدعفونی کردن دست‌ها، به چه چیزی دست می زنید.

این ابزار فوق‌العاده مفید هم به شما در باز کردن درها بدون دست زدن به دستگیره کمک می کند و هم در فشار دادن دکمه ها (مثلاً دکمه های آسانسور یا حمل و نقل عمومی). برای کسانی که رفت و آمد زیادی دارند، این وسیله بسیار کاربردی خواهد بود.

طراح، این مدل را با فیلامنت PLA و ارتفاع لایه گذاری 0.2 میلیمتر و 90 تا 100 درصد پرشوندگی، پرینت  سه بعدی کرده است.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Coolioiglesias

چه کسی آن را پرینت کرده؟ حداقل 470 کاربر Thingiverse این مدل را با پرینتر سه بعدی ساخته اند و 260 نفر دیگر نسخۀ تغییریافتۀ آن را ترجیح داده اند.

از کجا پیدا کردیم؟ Thingiverse.com

4- چاپ سه بعدی گیرۀ ماسک

گجت کرونا ویروس

برخلاف ماسکهای پزشکی که حاوی یک نوار فلزی انعطاف پذیر برای مسدود کردن فضای اطراف بینی هستند، اغلب ماسک های ارزان این ویژگی را ندارند. در نتیجه، این شکاف باعث تکان خوردن ماسک از روی صورت یا ایجاد بخار روی عینک می شود؛ به لطف این طراحی، که در قسمت بالایی ماسک وصل می شود، ماسک بهتر روی صورت می نشیند.

پیشنهاد میشود این گیره را بدون استفاده از ساپورت و با فیلامنت PETG یا پلی پروپیلن تولید کنید (تا بتوان آن را در دمای 60 درجه سانتیگراد شستشو داد).

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Meanwhile

چه کسی آن را پرینت کرده؟ حداقل 370 بار دانلود و پرینت سه بعدی شده است.

از کجا پیدا کردیم؟ MyMiniFactory

5- پرینت فایل سه بعدی جداکنندۀ دستکش

ابزار ضد ویروس کرونا

این وسیلۀ ساده در هنگام درآوردن دستکش، خطر آلودگی را کاهش می‌ دهد. این مدل به ویژه برای کسانی که اغلب مجبور به پوشیدن دستکش هستند، بسیار مفید و کاربردی است؛ مانند کادر پزشکی، کارکنان موسسه های آرایشی و بهداشتی، سرآشپزها و غیره.

جداکنندۀ دستکش را می توان روی دیوار یا لوله نصب کرد. 

نکته: بجهت فشاری که به قطعه وارد میشود، در نرم افزار چاپگر سه بعدی میزان تراکم را بالای 50 درصد در نظر بگیرید.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Atoll

چه کسی آن را پرینت3بعدی کرده؟ معلوم نیست چند نفر آن را پرینت کرده اند اما پرینت سه بعدی آن به وضوح خیلی ساده است.

از کجا پیدا کردیم؟ Atoll

6- نگه دارندۀ چوب پرده

covid-19 tool

بخشی از فاصله گذاری اجتماعی به این معنی است که شما مجبورید موانع و حصارهایی موقتی ایجاد کنید. این وسیله به شما کمک می کند که در مواقع لزوم از پرده استفاده کنید، به خصوص اگر در محیط های کوچک کار میکنید.

این مدل با چوب پردۀ 13 میلیمتری سازگار است و طراح آن را با فیلامنت PETG و استفاده از ساپورت برای بخشهای آویزان پرینت کرده است.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Kubajs

چه کسی آن را پرینت کرده؟ این مدل سه بعدی به تازگی در اینترنت قرار گرفته و تا اینجا 500 بار دانلود شده است.

از کجا پیدا کردیم؟ printables.com

7- نشان فاصله گذاری اجتماعی

نشان کرونا ویروس

در حالی که شما فاصلۀ اجتماعی و نکات ایمنی را در طول همه گیری رعایت می کنید، شاید اطرافیان‌تان نیاز به یادآوری داشته باشند. این طرح برای همین موارد استفاده می شود: این نشان یک علامت بصری برای مردم است تا فاصلۀ خود را حفظ کنند.

به گفتۀ طراح، می توانید این مدل را با رنگهای متفاوت متریال فیلامنت چاپ کنید و در زمان پرینت، روی مدل باید به پایین باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود. او همچنین از ارتفاع لایه گذاری 0.3 میلیمتر و نازل سایز 0.6 میلیمتر استفاده کرده است. می توانید گیره را با استفاده از چسب معمولی یا چسب دوطرفه به پشتِ دست وصل کنید.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ CNCer

چه کسی آن را پرینت کرده؟ این طراحی بیش از 50 بار دانلود شده است.

از کجا پیدا  کردیم؟ Thingiverse.com

8- جعبه کمک های اولیه کووید-19

جعبه کرونا

همانطور که جعبۀ کمک های اولیه لوازم ضروری را در مواقع اضطراری در اختیار شما قرار می دهد، این کیت مخصوص کووید-19 شما را در مکان های عمومی برای مقابله با بیماری آماده نگه می دارد. طراحیِ این مدل به شکل یک جعبۀ قابل حمل است که محفظه هایی مخصوص ماده ضدعفونی، دستمال مرطوب ضدعفونی، دستکش و ماسک دارد.

طراح پیشنهاد می کند که پرینت را با ارتفاع لایه گذاری 0.1 میلیمتر و با استفاده از فیلامنت ABS یا PLA انجام دهید.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Ryan Stinebaugh

چه کسی آن را پرینت کرده؟ این مدل بیش از 70 بار دانلود شده است.

از کجا پیدا کردیم؟ printables.com

9- پایۀ لپ‌تاپِ قابل تنظیم

پایه نگهدارنده لپ تاپ

پس از همه گیری کرونا، بسیاری افراد مجبور به دورکاری از خانه شدند. این پایۀ چندمنظوره را می توان برای لپ‌تاپ، تبلت یا مدارک کاغذی استفاده کرد. حالا وقتی روی میز کار یا میز معمولی نشسته و آماده به کار هستید، با استفاده از این ابزار می توانید ارتفاع مناسب را برای خود تنظیم کنید. زاویۀ دستگاه تا 63 درجه بالاتر یا پایین‌تر از خط دید قابل تنظیم است و به صورت 1 درجه ای تغییر می کند.

پیشنهاد میشود قطعات با متریال PETG یا ABS چاپ سه بعدی شوند، اگرچه طبق گفتۀ طراح باید با متریال PLA هم کار کند. توصیه می شود که حداقل صفحۀ ضدلغزش را با TPU پرینت سه بعدی کنید. در مجموع، پرینت با ارتفاع لایه گذاری 0.2 میلیمتر حدود 40 ساعت طول می کشد. این یک مدل سه بعدی بزرگ و پیچیده است که کاربران حرفه ای پرینتر سه بعدی بهترین نحوه تنظیم نرم افزاری چاپ را بلد هستند.

چه کسی آن را طراحی کرده؟ NLarson

چه کسی آن را پرینت کرده؟ این مدل 67 بار دانلود و چندین بار تولید شده است.

از کجا پیدا کردیم؟ printables.com

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که این مدلهای سه بعدی قابل چاپ، بعنوان گجت کمکی است و نمیتواند جایگزین توصیه های سازمانهای بهداشت کشوری و جهانی شود.

10- لباس هشدار دهندۀ فاصله (فقط بعنوان ایده پردازی برای پرینترهای رزینی)

AI dress

بخش آخر را تنها بعنوان تفنن آوردیم تا قدرت ایده پردازی با چاپگرهای سه بعدی برایتان واضحتر باشد. بدون تردید، این مدل سه بعدی چیزی نیست که کاربران پرینترهای سه بعدی متریال ترموپلاستیک یا رزینی معمول قادر به ساختنش باشند؛ چون یک طراحی باورنکردنی با ترکیب هوش مصنوعیست که نمادی از آیندۀ پرینت سه بعدی در زمینۀ  گجتهای پوشیدنی محسوب میگردد. این لباس ترکیبی ست از قطعات چاپ سه بعدی و الکترونیکی که توسط یک طراح و مخترع مد هلندی ساخته شده است.: کلاه محافظ و یقۀ و بخشی از بدنه این لباس که با متریال رزین پرینت سه بعدی شده اند، دارای حسگریست که وقتی افراد بیش از حد به شما نزدیک می‌ شوند، هشدار می دهد!

چه کسی آن را طراحی کرده؟ Anouk Wipprecht

چه کسی آن را پرینت کرده؟ Anouk Wipprecht

فایل دانلود؟ در دسترس عموم نیست.

امیدواریم از این مقاله و گجتهای قابل ساخت آن لذت ببرید و برایتان کاربرد داشته باشد. نظرات خود درباره ابزارهای کمکی کووید 19 در بخش کامنتیگ مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
فهرست
پیمایش به بالا