» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی گیرۀ نگهدارنده
3d print project

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی گیرۀ نگهدارنده

آیا به گیرۀ نگهدارنده برای کارهای ساده و سبک نیاز دارید؟ ابزار فروشی ها را فراموش کنید؛ شما می توانید با استفاده از پرینتر سه بعدی و چند فنر، یک گیرۀ نگهدارنده با متریال پلاستیک برای خودتان بسازید.بیاید ببینیم چطورانجام میشود! در وسایل تمام کارگاه های تولیدی، حداقل چند عدد گیرۀ نگهدارنده پیدا می شود. عملکرد آن توسط یک ماشه است و هر فشار باعث می شود که گیره ها محکم تر شوند. این ابزار ساده اما بسیار موثر است و برای ثابت نگه داشتن قطعات و چسباندن آنها به یکدیگر استفاده میشود. استفاده از مکانیزم ماشۀ فنری باعث میشود که کاربران بتوانند با یک دست ماشه را فشار داده و قطعه را در گیره محکم کنند، همچنین در زمان پایان کار می توانند به سرعت قطعه را آزاد کنند. شما میتوانید این گیره ها را از ابزار فروشی ها یا به صورت اینترنتی بخرید، اما آیا این کار لذتی دارد؟ در عوض، می توانید گیرۀ نگهدارندۀ ماشه ای را که فردی بنام Arron Mollet طراحی کرده، خودتان بسازید. فایل سه بعدی این پروژۀ چاپگر سه بعدی در سایت Thingiverse به رایگان اشتراک گذاشته شده و برای کسانی که دنبال یک پروژه جالب هستند یا می خواهند ابزار کارگاهشان را تکمیل کنند عالی است. بیایید به این پروژۀ ساده و مفید نگاهی دقیق تر داشته باشیم.

وسایل مورد نیاز و طرز ساخت گیره

اول فایلهای سه بعدی STL مربوط به این پروژه را دانلود کنید. هفت قطعۀ متفاوت وجود دارد که طراح آنها را توسط نرم افزار Fusion 360 تولید کرده است.
بدنه و بخش پایانی گیره (clamp body and clamp end) باید با کمک ساختارهای ساپورت پرینت شوند، به خصوص اگر آنها را همزمان چاپ می کنید. با افزودن لایه Brim میتوانید از موفقیت پرینت سه بعدی اطمینان حاصل کنید. در برنامۀ اسلایسر باید فایل دستۀ پمپ (pump handle) را به صورت عمودی و رو به پایین مستقر کنید. مطمئن شوید که محور دایره ای روی بستر چاپ قرار بگیرد.

3D Printed Quick-Grip Trigger Clamp

پروژه چاپگر3بعدی

ماشه رها کننده، قلاب گیره و میله محور را می توانید با هم پرینت کنید، مگر این که بخواهید از رنگ های مختلف فیلامنت برای آنها استفاده کنید. میله محور و قلاب گیره باید کاملا روی بستر قرار بگیرند و ماشه باید در لبه باشد. در ضمن، شما به دو قلاب گیره نیاز دارید و می توانید آنها را همزمان پرینت کنید.
نکته:‌ پیشنهاد می‌شود از فیلامنتهای مقاوم مثل نایلون، PETG یا پلی پروپیلن با درصد پرشوندگی infill بالای اسلایسر در چاپ قطعات بهره ببرید؛ توجه کنید به قطعات گیره از دو جهت فشار زیادی وارد می‌شود و باید استحکام مناسبی داشته باشند.
فنرهایی که برای ساخت مکانیزم ماشه ای لازم است را می توانید از ابزار فروشی تهیه کنید. ابعاد فنر لازم برای ماشه رهاسازی ۰٫۰۳۵*۰٫۲۵*۰٫۵ و برای ماشه گیرنده ۰٫۰۴۱*۰٫۴۳۷*۱٫۰۶۲ است.
بخش مونتاژ ساده است، فقط کافی است که به تصویر زیر نگاه کنید و هر قسمت را به ترتیب در جای خود قرار دهید. همان طور که در نمونۀ طراح می بینید، بعضی قسمتها با رنگهای متفاوت ساخت چاپ سه بعدی شده اند. با این کار مونتاژ آسان تر می شود و محصول نهایی هم زیباتر به چشم می آید.
نکته: توجه کنید این گیره ماشه ای برای کارهای سبک و اجسام نه چندان سخت کاربرد دارد؛ پس یکوقت هوس نکنید با آن قطعه ای فلزی را خم کنید، چون گیره سریعا میشکند!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.