» 3DPE » آموزش قالبگیری بتنی گلدان با چاپگر سه بعدی خانگی
پرینت3بعدی

آموزش قالبگیری بتنی گلدان با چاپگر سه بعدی خانگی

آیا هوس پرورش گیاه به سرتان زده است؟ با استفاده از پرینتر سه بعدی یک گلدان متریال پلاستیک و سپس ساخت قالب بتنی از آن، قادر خواهید بود مجموعه ای از گلدانهای فوق العاده را ساخته و برای خود منبع درآمدی ایجاد کنید.

گاهی اوقات، پرینت سه بعدی یک گلدان پلاستیکی نمی تواند رضایت کافی را برای شما به ارمغان بیاورد. شما نیاز به گلدانی محکم تر دارید که منتقل کردن گیاه به آن راحت تر باشد و بتواند هر چقدر آب که گیاه نیاز دارد را در خود نگه دارد.

در واقع، شما قالبهایی خواهید ساخت که بعداً می توانید آنها را با بِتُن یا سیمان یا هر ماده دیگری پر کرده و از این طریق گلدان مورد نظرتان را بسازید.

در این پروژه، با هم نگاهی خواهیم داشت به قالبگیری گلدان های بتنی، که توسط یک طراح آرژانتینی به نام «اسپارتاکو دگانو» طراحی شده و اخیراً در سایت Thingiverse قرار گرفته است. با چاپ سه بعدی قالب اولیه و سپس قالبگیری ثانویه، شما می توانید عناصر خلاق مختلفی را به آن اضافه کنید که با پرینترهای سه بعدی رومیزی غیر ممکن است.

3d model

بیایید به طرز ساخت این گلدان های بتنی هندسی نگاهی نزدیکتر داشته باشیم.

وسایل مورد نیاز و طرز قالبگیری گلدان بتنی

فایلهای STL مربوط به قالب گلدان های هندسی در سایت Thingiverse.com موجود است که از لینک زیر میتوانید دانلود کنید.


ابتدا باید سه بخش مختلف را چاپ کنید و سپس آنها را مونتاژ کنید. شما می توانید هر سه بخش را با فیلامنت PLA چاپ کنید. اما برای نتیجۀ بهینه، بهتر است قسمت داخلی قالب را، که با برچسب FLEX مشخص شده، با یک فیلامنت انعطاف پذیر مانند TPU پرینت کنید. در زمان آماده سازی فایلهای STL در برنامه اسلایسر، تنظیم دیواره داخلی مدل ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد تا استحکام هنگام قالب ریزی حفظ گردد.

مطلب مرتبط: فیلم آموزشی قالب گیری قطعات صنعتی با آلومینیوم توسط چاپگر۳بعدی

مطلب مرتبط: آموزش قالب گیری چراغ بتنی با استفاده از چاپگر سه بعدی

اگر از فیلامنت انعطاف پذیر استفاده کنید، می توانید از هر یک قالب، حداقل پنج گلدان بتنی تولید کنید. اگر پرینت را به آرامی و با دقت انجام دهید و بعد از هر بار قالب گیری آن را بشویید، احتمال دارد که بتوانید پیش از خراب شدن قالب، ۲۰ گلدان بتنی با آن بسازید.

3d model

هنگامی که چاپ سه بعدی قطعات به پایان رسید، آنها را به سادگی به یکدیگر متصل کنید و آماده ترکیب کردن مخلوط بتنی شوید. البته می توانید مخلوط بتنی را از بیرون بخرید. پس از ساخت قالب، می توانید از درزگیر اکریلیک استفاده کنید تا سطح نهایی صاف تر شده و از نشت آب از گلدان نیز جلوگیری شود.

طراحِ پروژه چند روش جالب و سرگرم کننده برای تزئین این گلدان ها پیشنهاد داده است. مثلا می توانید قالب ها را در مقیاس های مختلف پرینت کنید تا مجموعه گلدان های متنوعی داشته باشید، یا می توانید رنگ را با مخلوط بتنی ترکیب کنید تا حالتی مرمری به آن بدهید، یا می توانید به راحتی گلدان ها را پس از خشک شدن رنگ کنید.

دست شما در انجام این پروژه باز است و می توانید گلدان ها را با سلیقه خودتان هم تزئین کنید. لطفا سوال ها و پیشنهادات و خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین