» 3DPE » پروژه آخر هفته: چاپ سه بعدی منجنیق با الهام از طرح لئوناردو داوینچی
3d print

پروژه آخر هفته: چاپ سه بعدی منجنیق با الهام از طرح لئوناردو داوینچی

چطور می‌ توان یک روز بلند را با سرگرمی و شادی گذراند؟ این منجنیق مینیاتوری را پرینت سه بعدی کنید تا تمام خستگی و کسالت از بدنتان بیرون برود.

در روزگار باستان، منجنیق یکی از خلاقانه‌ترین ابزاری بود که در زمان جنگ مورد استفاده قرار می گرفت. این وسیلۀ برای پرتاب اجسام از راه دور استفاده می شد و تا جنگ جهانی اول همچنان مورد استفاده قرار می گرفت.

حتی نابغه هنر و دانش، یعنی لئوناردو داوینچی، شیفتۀ این دستگاه مکانیکی شده بود؛ مرد افسانه ای دوران رنسانس تلاش کرد تا با استفاده از یک فنر چوبیِ بزرگ، طراحی منجنیق را بهبود ببخشد.

امروزه، منجنیق دیگر مفهموم خشونت آمیز سابق را ندارد و بیشتر برای پرتاب چیزهایی مانند انسان و کدو تنبل از آن استفاده می شود. به لطف «الیور چتوین»، ‌طراح و دانشجوی انگلیسی، حالا ما هم میتوانیم منجنیق کوچکی برای روی میز خودمان به کمک چاپگر سه بعدی بسازیم.

چتوین با الهام از کار داوینچی، نمونه ای منجنیق قابل پرینت سه بعدی طراحی کرده است که تقریباً 110 میلیمتر ارتفاع دارد. اما نگذارید قد کوتاه این منجنیق شما را گول بزند، این دستگاه هنوز هم می تواند اشیا را، دورتر از آنچه انتظار دارید، پرتاب کند.

این پروژۀ خاص در واقع یک نمونه سازی از مقیاس بزرگ تر است که برای یک پروژه دانشگاهی طراحی شده است. از دانشجویان خواسته شده که یک منجنیق قابل تنظیم بسازند که بتواند اشیا را به فاصلۀ یک تا پنج متری پرتاب کند. نسخه چاپ سه بعدی برای تجزیه و تحلیل حرکت اجزا در رابطه با یکدیگر ساخته شده است.

این نمونه در سایت Thingiverse به اشتراک گذاشته شده و توجه کاربران را به خود جلب کرده است. این پروژه به یکی از محبوبترین مدل های پرینت سه بعدی تبدیل شده است.

3d print

ساخت منجنیق با پرینتر سه بعدی

میخواهید بدانید که چطور می توانید منجنیق رومیزی خود را بسازید؟ پس بیایید به پروژه آخر این هفته نگاهی داشته باشیم.

وسایل مورد نیاز ساخت منجنیق

فایلهای سه بعدی STL منجنیق الهام گرفته از لئوناردو داوینچی را دانلود کنید. سیزده قسمت چاپی مختلف وجود دارد که قاب این دستگاه را شکل می دهند و می توانید آنها را با فیلامنت مورد نظر خودتان چاپ کنید (با این حال، هر چه خواص مکانیکی قوی تری داشته باشد، بهتر است).

به غیر از قسمت های چاپی، شما به اجزای دیگری هم نیاز دارید. در زیر لیستی از بخش های غیرچاپی را مشاهده می کنید:

  • پیچ M4 – تعداد 12 عدد یا بیشتر
  • پیچ M6 – تعداد 6 عدد
  • پیچِ بدون سر M6 100 میلیمتری
  • مهرۀ M4 (یک عدد)
  • مهرۀ M6 (پنج عدد)
  • واشر (اختیاری)
  • کش لاستیکی (هر چه کوچکتر = قدرت بیشتر)

پس از پرینت سه بعدی فایلهای STL و جمع آوری اجزای غیرچاپی، زمان مونتاژ فرا می رسد. طراح اعلام کرده که ممکن است لازم باشد سوراخهای روی بخش های چاپی را با دریل کمی گشاد کنید، به خصوص سوراخی که در بالای بخش A_Frame قرار دارد.

عکسهایی مراحل  مونتاژ و همچنین فیلم بعنوان راهنمای فرآیند اسمبلی کفایت میکند. همانطور که در عکس پایین میبینید، کش های لاستیکی باید دور مکانیسم ماشه و فنر اصلی C بسته شوند.

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی کمان صلیبی

3d print

در مورد سطلی که باید اشیا داخل آن قرار بگیرند و پرتاب شوند، طراح اعلام کرده که خودتان می توانید هر چیزی را به سلیقه خودتان بسازید. تنها شرط لازم این است که سطل باید در انتهایش یک سوراخ 4 میلیمتری داشته باشد تا با پیچ بسته شود.

و یک توصیۀ دوستانه به همه کسانی که این پروژه را می سازند: صرف نظر از ظاهر بی آزار و کوچک منجنیق، مراقب باشید این دستگاه با چشم شما برخورد نکند. 

لطفا نظرات خود را در بخش کامنتیگ مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشتریان گرامی، بعلت اختلال مخابراتی تلفن ثابت لطفا با شماره پشتیبانی تماس بگیرید >>> ۰۹۱۲۱۹۶۹۸۲۵