» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی لوستری زیبا
3d model

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی لوستری زیبا

یکی از کاربران آلمانی سایت Thingiverse طرحی برای پرینت سه بعدی ساخته است که با آن می توانید حسی دریایی را در خانه خود تجربه کنید.

اکنون با داشتن یک پرینتر سه بعدی دیگر چه کسی به خرید از فروشگاه های وسایل چوبی و تزئینی نیاز دارد؟ خب، البته بعضی مواقع بد نیست که سری به مغازه ها بزنیم و وسایل راحتی جدید و مبلمان را تهیه کنیم، اما گزینه دیگر این است که وسایل دکوری و شیک را برای منزلتان با دست خود بسازید. یکی از استفاده های متداول از پرینت سه بعدی، ساخت وسایل روشنایی مخصوص است که ایده های بیشمار و فوق العاده ای از آنها به اشتراک گذاشته شده است.

این دانشجوی آلمانی اخیرا چراغ های شناوری به شکل عروس دریایی طراحی کرده است. این طراحی از علم ریاضیات و مفهوم دیاگرام ورونوی (Voronoi) الهام گرفته و برای چاپ سه بعدی تولید کرده است.

مطلب مرتبط:‌ ده مدل جاسوییچی برای پرینت سه بعدی

استفاده از دیاگرام ورونوی باعث شده است حس دریایی بیشتری در این طراحی وجود داشته باشد. روی پوسته، تعدادی سوراخ تعبیه شده تا نورپردازی روی دیوار به زیبایی انجام شود. به اینها بازوهای عروس دریایی و تاثیر نورپردازی آن را نیز اضافه کنید و آن وقت احساس خواهید کرد که زیر دریا زندگی می کنید.

وسایل مورد نیاز و روش ساخت:

از آنجایی که لوستر در سبک پیچیده ای طراحی شده است، برای پرینت بخش پایه مدل نیاز به استفاده از ساپورت دارید. تمام فایل های STL مربوط به بازوها و دیگر بخش ها در سایت Thingiverse به صورت رایگان موجود است و می توانید این فایلها را در بخش زیر دانلود کنید:

به غیر از پرینتر سه بعدی، فیلامنت (ترجیحا رنگهای شاد و گرم) و فایل مدل سه بعدی، به برخی اجزای دیگر نیاز دارید تا لوستر خود را روشن کنید. این وسایل عبارتند از:

  • باتری 9 ولت
  • LED پنج میلیمتری
  • سوییچ الکتریکی
  • مبدل ولتاژ
  • رابط باتری 9 ولت
  • تعدادی کابل

هنگامی که تمامی بدنه لوستر را پرینت سه بعدی کردید و همینطور وسایل الکترونیکی لازم را تهیه کردید، وقت آن رسیده که آنها را مونتاژ کنید. حالا LED ها را برداشته و آنها را از انتهای مدل پرینت شده عبور دهید و به وسیله سوئیچ به باتری وصل کنید.

قسمت های بالایی و پایینی مدل پرینت شده طوری طراحی شده اند که به راحتی روی هم قرار بگیرند اما با این حال ممکن است نیاز به کمی سمباده زنی داشته باشید. در نهایت، لوستر را به کابل ها وصل کنید که برای روشن کردن LED به کار می روند. مونتاژ در همین نقطه به پایان می رسد. اگر می خواهید بدانید که نورپردازی این چراغ عروس دریایی تا چه اندازه شگفت انگیز است، می توانید ویدیوی مربوط به طراح آن را مشاهده کنید.

ترجمه مهرداد سینایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.