» پرینتر3بعدی » تنظیمات بهینه ساپورت پرینت سه بعدی
خطای پرینت سه بعدی

تنظیمات بهینه ساپورت پرینت سه بعدی

نرم افزار چاپگر سه بعدی هنگام اسلایس در صورتی که مدل نیاز به ساپورت داشته باشد بصورت اتوماتیک در بخشهای لازم آنرا اضافه میکند و فایل آماده پرینت میشود؛ اما پس از فرآیند چاپ و هنگام جدا کردن ساپورتها از ساختار مدل متوجه میشوید که بافت ساپورت براحتی جدا نمیشود و بقایای کمی روی سطح مدل باقی می گذارد که زیبایی کار را شدیدا تحت تاثیر قرار میدهد. پس تصمیم میگیرید با پولیشکاری و سمباده آنها را بزدایید ولی به سطح قطعه صدمه وارد میشود. اکنون تمام زحمات شما به هدر رفته است و مدل پرینت  شده را خودتان سهوا خراب کرده اید.

در فرآیند پرینتر سه بعدی، ساپورتها بخش مهمی از مدل سه بعدی محسوب میشوند. برخی مدلها با کمی تنظیمات ساده، امکان چاپ بدون ساپورت را دارا خواهند شد (معمولا با تنظیمات زاویه عمودی) حتی در برخی مدل ها با توجه به نوع طرح، میتوانید ساپورت گذاری بافت داخلی مدل را طراحی کنید تا دیگر نیازی به ساپورت خارجی نباشد.

نرم افزارهای آماده سازی فایل پرینتر سه بعدی مثل Cura و Simplify3D هم راهکارهای خاص خودشان دارند. این نرم افزارها میتوانند به صورت اتوماتیک ساپورت گذاری را برای مدلها انجام دهند اما هنگام جداسازی ساپورتها ممکن است به مشکل برخورید. اگر در پرینت سه بعدی مهارت کمی پیدا کرده اید، ارزشش را دارد تا ساختار ساپورتها را خودتان تغییر دهید. این امر مستلزم تنظیمات پیچیده ای در setting نرم افزار است ولی نترسید و آنرا امتحان کنید:

• در نرم افزار Cura روی بخش Custom کلیک کنید و سپس به بخش supports بروید. در حالت پیش فرض دو گزینه برای انتخاب وجود دارد: Enable Support – Support Placemen. حالا موس را روی bar خاکستری ببرید تا آیکون gear ظاهر شود، روی آن کلیک کنید تا preferences نرم افزار cura را ببینید. Support Pattern و Support Density برای شروع خوب است. این قسمت گزینه های کاربردی دیگری هم دارد که باید با امتحان هر کدام کم کم اصطلاحا قلق کار دستتان بیاید.

در واقع این تنظیمات به شما در پیدا کردن بهترین نوع ساختار ساپورت پرینت سه بعدی کمک میکنند و اثرات نامطلوب سطح ساپورت روی سطح مدل را به حداقل میرسانند. البته توجه داشته باشید که به هر حال ساپورت جزیی از استخوانبندی فرآیند چاپ سه بعدی است و با توجه به فرآیند FDM، نشانه هایی بسیار جزیی از ساپورت روی طرح باقی خواهد ماند. هدف از این تنظیمات به حداقل رساندن این ردپاهاست.

اشکالات جداسازی ساپورت پرینت سه بعدی بسته به اندازه و شکل طرح و همچنین نوع متریال مورد استفاده متغیر است، مثلا فیلامنت PLA نسبت به فیلامنت ABS ساختار شکننده تری دارد پس کندن ساپورتهای آن مشکلتر خواهد بود. در زیر راه حلهای مرسوم در زمینه این مشکل ساپورت را می آوریم:

• پرینتر سه بعدی دو نازله:

ممکن است برای شما کمی گران باشد ولی اگر طرح ساختاری پیچیده ای دارید استفاده از پرینترهای سه بعدی با دو اکسترودر واقعا کمک کننده است.

• مکان قرارگیری ساپورت پرینت سه بعدی:

نرم افزارهایی مثل Cura به شما امکان تعیین محل اتصال ساختار ساپورت را به صفحه چاپ (build plate) یا هر جای دیگر را میدهند. پیشنهاد میشود برای اغلب مدلها حالت “صفحه چاپ” انتخاب شود، با این حالت مطمئن میشوید که بخشهای تمیز و غیرضرور مدل در هنگام چاپ بدون ساپورت تکمیل میشوند.

• کیفیت پرینتر سه بعدی:

اغلب افراد فکر میکنند چاپگر سه بعدی آنها قادر به تکمیل لایه ها با فاصله یا در زاویه های تند نیست. بیشتر پرینترهای سه بعدی میتوانند خلاءهای کمتر از ۵۰ میلیمتر یا زاویه های کمتر از ۵۰ درجه را بدون ساپورت به طرز قابل قبولی تکمیل کنند. بهتر است یکبار با چاپگرتان این قابلیت تست کنید.

• تنظیمات الگوی بافت ساپورت:

با توجه به ساختار مدل سه بعدی، تغییر الگوی ساپورت (support pattern) راه گشا خواهد بود مثلا تغییر از Grid به Zig Zag.

• کاهش تراکم ساپورت:

اگر نرم افزار Slicer شما امکان تعویض (switch) به حالت Layers را دارد، نگاهی به ساختار ساپورت بیندازید. معمولا نرم افزارها در تنظیمات پیش فرض چگالی بافت ساپورت را زیاد در نظر می گیرند. بهتر است تا جاییکه به فرآیند چاپ صدمه وارد نشود و اختلالی در کار پرینتر سه بعدی پیش نیاید این تراکم را کاهش دهید. در Cura، چگالی ساپورت ۵ ایده آل است و باعث کاهش خطاهای جداسازی ساپورت پس از اتمام چاپ میشود.

• کاهش دمای نهایی فیلامنت:

طیف دمایی فیلامنت استفاده شده را دوباره بررسی کنید. حرارت نازل را به میزان حداقل توصیه شده فیلامنت برسانید. دقت کنید که در کیفیت چاپ تاثیر مخربی نگذارد چون با کاهش دما، استخوانبندی مدل ضعیفتر خواهد شد و البته حسن این کار هم کاهش میزان چسبندگی ساپورت به سطح مدل کمتر خواهد بود.

Rating: 5.0/5. From 3 votes. Show votes.
Please wait...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

تخفیف محصولات بمناسب یلدای ایرانی
This is default text for notification bar