» پرینتر3بعدی » قویترین تیتانیوم جهان برای اولین بار با پرینتر سه بعدی چاپ گردید
پرینتر سه بعدی

قویترین تیتانیوم جهان برای اولین بار با پرینتر سه بعدی چاپ گردید

پرینت سه بعدی قویترین تیتانیوم جهان توسط دانشگاه دیکین استرالیا

در میان تحقیقات گسترده حوزه پرینت سه بعدی، به تازگی دانشمندان دانشگاه دیکین استرالیا شیوه موثری برای پرینت سه بعدی دو ماده فوق مستحکم روی کره زمین را کشف کرده‌اند. موادی فوق سبک، بسیار مستحکم و مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت؛ کامپوزیتی از ترکیب دو ماده: «نانولوله بِرون (بور) نیترید تیتانیوم»

Boron Nitride Nanotube (BNNT)/Titanium

این ماده در صنایع هوانوردی،‌ خودرو،‌ انرژی،‌ نظامی و پزشکی کاربردهای وسیعی دارد. ماده فوق به اختصار BNNT نامیده شده است. دانشگاه دیکین پرینت سه بعدی این ماده را به عنوان پیشرفتی غیرمنتظره در تکنولوژی اعلام کرده و از قصد خود برای تجاری سازی آن خبر داده است.

پرینت سه بعدی قویترین تیتانیوم جهان نانولوله کربنی نیترات بور اخبار فناوری

تسلط بی‌همتای ماده BNNT در بازار صنعت

عنصر (Boron Nitride Nanotubes (BNNT، اولین‌بار در سال ۱۹۹۵ کشف گردید. با تحقیقات گسترده مشخص شد که تولید این ماده در حجم بالا بسیار مشکل و گرانقیمت خواهد بود. بنابراین مرکز پژوهشی دانشگاه دیکین روشی برای شکل‌دهی و کنترل فرآیند خنک‌سازی در تولید این ماده بوسیله پرینتر سه بعدی ابداع نمود. پروفسور دینگ چن، رئیس بخش نانوتکنولوژی دانشگاه دیکین می‌گوید:‌

روش چاپ سه بعدی بدیع و مقیاس‌پذیر تیم ما توانسته مشکلات تجاری‌سازی این ماده مفید را به طور موثری برطرف کرده و تقاضای واقعی برای ماده BNNT در بازار تجارت قطعی شود.

پرینتر سه بعدی نانولوله کربن بور نیتریت تیتانیوم اخبار فناوری

خواص کامپوزیت بور نیترید تیتانیوم (BNNT)

علاوه بر استحکام بسیار بالا و تحمل حرارتی تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد، BNNT در برابر تشعشعات ماوراءبنفش و نویزهای وسایل الکترونیک نیز مقاوم است. در یک آزمایش مشخص شد که به خاطر  خاصیت عایق الکتریکی و امکان برق‌رسانی حتی هنگامی که تحت فشار قرار دارد،‌ BNNT می‌تواند به طور بالقوه‌ای برای پرینت سه بعدی باتری استفاده گردد.

روکش محافظ نانولوله‌های کربنی که به عنوانbuckypapers  معروف هستند هم در فرآیند تولید BNNT قابلیت ترکیب دارند، پروفسور چن دراینباره توضیح می‌دهد:‌

BN buckypapers در هواپیماها به عنوان یک پوشش ضد تشعشع یا بدنه‌ای سبک و مقاوم کاربرد وسیعی دارند، در صنعت به عنوان فیلترکننده مواد زائد از آب مفید هستند و صدها کاربرد دیگر.

پرینت سه بعدی نانولوله‌ها فاکتوری کلیدی در تولید متریال‌های فوق مقاوم هستند. حالا که چاپ سه بعدی «بور نیترید» امکان‌پذیر گشته است، راه روشنی برای اکتشافات جدید گشوده شده است. پژوهشگران دانشگاه دیکین قول ابداعات شگفت‌انگیزی برای آینده این ماده داده‌اند، مخصوصا با انعطافی که پرینتر سه بعدی برایشان مهیا کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image