» پرینتر3بعدی » آموزش پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا
3dprint

آموزش پرینت سه بعدی محفوظ در برابر آب و هوا

در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چگونه تنظیمات اسلایسر را انجام دهید تا ظروف، فنجان و مخازن را به صورت کاملا آب بندی و هوابندی شده پرینت کنید.

با استفاده از پرینترهای سه بعدی رومیزی می توان اجسام بسیار زیاد و گوناگونی را چاپ سه بعدی کرد، اما عواملی وجود دارند که تولید قطعات خاص برای اهداف فنی آزمایشگاهی یا ایمن برای غذا  را دشوار میکند. کسانی که خدمات پرینت سه بعدی ارائه میدهند، حتما با این سوال مشتری روبرو شده اند که آیا قطعه ساخته شده با متریال فیلامنت کاملا ضدآب یا وکیوم هست ؟

به صورت کلی، لایه گذاری در پرینت FDM باعث به وجود آمدن فضاهای بسیار ریزی می شود که به باکتری ها اجازه رشد می دهد یا باعث عبور آب و هوا می شود.

با کمی کلنجار رفتن با تنظیماتِ اسلایسر می توان تا حد زیادی ظروف و فنجان و مخزن های کاملا ضدآب و هوابندی شده با پرینتر متریال فیلامنت تولید کرد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که اسلایسر خود را طوری تنظیم کنید که اکستروژن اضافه فیلامنت به سرعت انجام شود.

نکته مهم: با توجه به عرضه فیلامنتهای نوین و بسیار کاربردی پلی پروپیلن و PETG در بازار ایران که ضد آب هستند (بدون دردسر تنظیمات زیر برای ABS و PLA) پیشنهاد میشود از این متریالهای جدید برای قطعات وکیوم استفاده نمایید. توضیحات زیر برای افراد حرفه ایست و در واقع نوعی آزمایش با متریال PLA میباشد.

این تقریبا اصل ماجرا است. شما باید تنظیمات اسلایسر را به صورت دستی تغییر دهید؛ همچنین اگر چیزی را برای آشپزخانه پرینت می کنید پس باید فیلامنت ایمن مواد غذایی، اکسترودر تمیز و نازل مناسب را نیز در نظر بگیرید (در ادامه همه را توضیح میدهیم).

بیایید به این روش، تنظیمات اسلایسر و نتیجه فوق العاده آن نگاهی دقیق تر داشته باشیم.

پرینت3بعدی

نحوه تنظیمات اسلایسر

یادگیری پرینتر

به غیر از پرینتر سه بعدی، شما به یک نرم افزار خوب اسلایسر و فیلامنت PLA یا PP نیاز دارید.

برای دستیابی به اکستروژن اضافه، باید سرعت پرینت را کم کنید و ضریب اکستروژن را بیفزایید. با این کار، اکستروژن عریض تر شده و با لایه ها همپوشانی کامل پیدا می کند.

برای انجام این کار باید تعدادی از تنظیمات را تغییر دهید که در زیر آنها را مشاهده میکنید؛ این کمیتها را می توان روی تمام اسلایسر ها پیاده کرد:

GENERAL
layers/surface
Layer height: .2mm
First layer height: .25mm
Perimeters: 2
Avoid crossing perimeters X
Eternal Perimeters first X
Start end overlap: 140%
Merge overlapping lines X
Expand thin walls X
Top solid layers: 9
Bottom solid layers: 9
Infill Fill density: 100%
Infill type: lines
starting angle: 0
Infill overlap: .9mm
Fill thin gaps X
Speed infill: 20mm/s
Top solid infill: 20mm/s
raft: 100%
inside perimeters: 20mm/s
outside perimeters: 20mm/s
support material: 20mm/s
bridges: 25mm/s
Travel: 130mm/s
First layer speed: 20mm/s
FILAMENT
Material Diameter- 1.75mm
Temperatures
Extruder temperature: 233 Deg C
Extruder wipe temp: 0 Deg C
Retraction
speed: 70mm/s
Extrusion
Extrusion multiplier: 1.5
First layer: 160%
Outside perimeters: 160%

نکته: تنظیمات فوق به صورت پیش فرض و با توجه به مدلهای سه بعدی زیر آزمایش شده است. ممکن است تنظیمات با توجه به فایل سه بعدی شما کمی متفاوت باشد.

این تنظیمات باعث می شود که جسم پرینت شده سختتر باشد و در نتیجه راحت تر تمیز می شود و به باکتریها اجازه رشد داده نمیشود.

طراح این پروژه ادعا می کند که از این تنظیمات میتوان برای نمونه سازی اجسام هوابندی شده دیگری مانند مخزن فشار نیز استفاده کرد.

نکته: نگهداری غذاهای خشک برای فیلامنت PLA امکان پذیر و بی ضرر است؛ اما در مورد مواد غذایی مایع یا گرم، شما حتما باید از فیلامنت کاملا تمیزی استفاده کنید که مواد افزودنی نداشته باشد و در دسته بندی ایمن غذایی قرار داشته باشد (مثل فیلامنت پلی پروفیلن).

در ضمن باید از یک اکسترودر پاکیزه برای پرینت های مربوط به مواد غذایی استفاده کنید. به این دلیل که ممکن است کمی از فیلامنتی که قبلا استفاده کردید در داخل اکسترودر باقی مانده باشد و به همراه فیلامنت مخصوص مواد غذایی وارد پرینت شود.

3d print

در نهایت، حواستان باشد که برای پرینت وسایل مربوط به مواد غذایی، به جای نازل های برنجی که معمولا استفاده می کنید، باید از نازلهای فولادی ضدزنگ یا نازلهای بدون سرب استفاده کنید. برخی از نازلهای برنجی دارای آلیاژ هایی هستند که شامل سرب نیز می شود و ممکن است در طول پرینت خارج شده و با غذا در تماس قرار بگیرند.

نویسنده: مهرداد سینایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image