» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی پروژکتور خانگی
3d print project

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی پروژکتور خانگی

با این پروژکتورِ 12 فریمی می توانید هر تصویری را در ابعاد بزرگ ببینید. پس بیایید ساختن آن را یاد بگیریم.

طراحی با نام کاربری 3DSage، پس از تماشای طرز کار مکانیزم  دستگاه ابتکاری بنام چرخ ژنوا (Geneva Drive)، در یک کانال پرطرفدار یوتیوب، تصمیم گرفت این ایده را گسترش دهد.

چرخ ژنوا یک ساز و کار چرخ‌ دنده ای است، که حرکت دورانی پیوسته را به حرکت دورانی متناوب تبدیل می‌کند. به عبارت دیگر، این دستگاه پیش از حرکت به موقعیت بعدی توقف می‌کند و همین موضوع آن را برای ساخت وسیله ای مانند پروژکتور مناسب می سازد.

این کاربر، با الهام از این مکانیزم و با استفاده از پرینتر سه بعدی و برخی اجزای دیگر، توانسته پروژکتوری بسازد و آنرا در سایت Instructables به اشتراک بگذارد.

این پروژکتور پرینت سه بعدی که 12 فریم دارد، ترکیبی از شش موقعیت مشابه دستگاه چرخ ژنوا است. نتیجه این که با استفاده از این ابتکار، شما می‌ توانید عکس های دلخواه تان را روی دیوار ببینید. این پروژۀ فوق العاده برای یاد آوری خاطرات دوست داشتنی گذشته کاربردی عالی دارد.

بیایید نگاهی داشته باشیم به وسایل مورد نیاز و طرز ساخت این دستگاه جذاب.

نحوه پرینت سه بعدی قطعات پروژکتور

فایلهای STL مربوط به این پروژه را دانلود کنید (از سایت Instructables دریافت شده اند با فرمت فشرده .zip)

همۀ آنها در یک فایل Zip قرار دارند. پنج بخش مختلف برای چاپ سه بعدی وجود دارد که باید با ارتفاع لایه گذاری 0.2 میلیمتر و بدون استفاده از ساختارهای ساپورت پرینت شوند. طراح پروژه برای کمک به ساخت چرخ دوار، الگویی هم در بستۀ فایل ها قرار داده است.

بغیر از بخش های چاپی، به اجزای الکترونیکی دیگری نیاز دارید که باید از بازار خریداری شوند؛ لیستی از آنها را در زیر می بینید:

  • موتور سروو 360 درجه LS-3006
  • تستر دیجیتال موتور سروو سه کاناله
  • نگهدارندۀ چهارتایی باتری AA
  • چراغ قوۀ LED با قدرت بالا
  • گردن آویز ذره بینی

خود چرخ به دو بخش تقسیم می شود، که این کار برای ساده تر کردن چاپ پایه انجام شده است. یک طرف چرخ طوری طراحی شده که اصطکاک در نیمۀ دیگر اتفاق بیفتد. طراح توصیه می کند که بخش های مربوط به چرخ با سرعت پایین تری چاپ شوند تا از سالم بودن قسمت های نازک عمودی اطمینان حاصل شود.

3d print project

وقتی که تمام بخش های چاپی را پرینت سه بعدی کردید و اجزای دیگر هم خریداری شد، وقت آن است که به مرحلۀ مونتاژ بروید. Servo motor و باتری ها را به تستر سروو متصل کنید، سیم سیاه به منفی و سیم قرمز به مثبت وصل می شوند. با استفاده از الگوی ارائه شده، چرخ ژنوا را بسازید.

شما می توانید با وصل کردن باتری ها و چرخاندن اهرم تستر سروو، مکانیزم را امتحان کنید. با این کار چرخ ژنوا باید شروع به حرکت کند.

مقاله مرتبط: پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی مکعب بی نهایت

حالا که مکانیزم ساخته شده، باید تعدادی تصویر با پسوند PNG پیدا کنید (ترجیجاً عکس هایی که کنتراست بالایی دارند) و آنها را در مرکز یک کاغذ شفاف پرینت کنید (منظور کاغذهای زیر 70 گرم) یا میتوانید با فیلم نوارهای عکاسی قدیمی امتحان کنید. وقتی اسلایدها در شکافهای مربوطه قرار می گیرند، به نگه داشتن قطعات چرخ کمک می کنند.

هنگامی که چراغ قوه روشن شود، یک تصویر تار و مبهم روی دیوار نقش می بندد. ذره بین را در بخش پرینتی چفت کنید و تا زمانی که تصویر واضح شود آن را بچرخانید. ممکن است لازم باشد تصویر را به صورت عمودی قرار دهید تا تصویر روی دیوار درست نشان داده شود.

در نهایت، با تنظیم اسلایدها و لنزها، می توانید چرخ ژنوای ابتکاری خود را روشن کنید و با کمک چراغ قوه تصاویر انتخابی خودتان را روی دیوار تماشا کنید. هر چه اتاق تاریک تر باشد، بهتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین