» 3DPE » برترین اپلیکیشنهای مدل سازی سه بعدی موبایل برای پرینت سه بعدی
بهترین اپهای موبایل پرینت3بعدی

برترین اپلیکیشنهای مدل سازی سه بعدی موبایل برای پرینت سه بعدی

حالا فایل CAD هم قابل حمل شده است! بیایید از بهترین اپلیکیشنهای موبایلی مدل سازی سه بعدی با iPad و Android را بررسی کنیم.

واقعاً خوش شانس هستیم که تلفن‌ها و تبلت‌ها تا حدی تکامل یافته‌اند که قادر به طراحی سه بعدی شده اند. وظیفه‌ای که بطور سنتی برای سیستم‌های دسکتاپ گرانقیمت همچنان محفوظ است. در اینجا، ما برخی از برنامه های آندرویید و مک او اس را برای مدل‌سازی سه‌بعدی در دستگاه‌های تلفن همراه یا تبلت فهرست کرده‌ایم.

اما قبل از ورود به دنیای مدل‌سازی سه بعدی موبایل، تعیین استانداردهایی مهم است؛ ما در هنگام انتخاب خود چند جنبه را در نظر گرفتیم: یک جستجوی سریع نشان می دهد که برنامه های تلفن همراه زیادی برای “طراحی سه بعدی” ساخته شده اند که باعث می شود در جستجو برای یافتن اپلیکیشنی که قابل اعتماد و کاربردی باشد، مشکل پیدا کنید. مخصوصا وقتی متوجه شوید که بیشتر برنامه‌های طراحی سه‌بعدی بجای مدلسازی کاربردی، چه برای پرینت سه‌بعدی یا سایر اهداف، بیشتر بسمت تجسم یا سرگرمی هدفگذاری شده اند!

بنابراین، ما برخی از بهترین برنامه‌های طراحی سه‌بعدی را برای دستگاه‌های تلفن همراه پیدا کرده ایم که در اهداف پرینت سه‌بعدی معمول قرار می‌گیرند. یک نکته دیگر این است که تبلت برای طراحی سه بعدی بسیار مناسب تر از یک صفحه نمایش موبایلی کوچک ۶ اینچی است و چشم انداز تبلتهای بسیار قوی عمدتا تحت سلطه دستگاههای  iOSاست. به این دلایل، بسیاری از توسعه دهندگان این پلتفرم را برای برنامه های خود هدف قرار می دهند، پس برخی از انتخاب های لیست ما نیز فقط برای iOS در دسترس هستند. متاسفانه برای کاربران ایرانی، تبلت اپل و فعالسازی آی او اس، هزینه و دردسر بسیار زیادی دارد؛ پس ما روی اندروید هم تمرکز کرده ایم.

همچنین شایان ذکر است که ما فقط برنامه های ساخته شده برای سیستم عاملهای تلفن همراه را لیست می کنیم. زیرا اگرچه دستگاه‌های سرفیس مایکروسافت از نظر فنی «تبلت‌» هستند، اما سیستم عامل دسکتاپی و نرم‌افزار دسکتاپ را اجرا می‌کنند. پس به SolidWorks،Fusion 360 و دیگر نرم‌افزارهای حرفه‌ای بسیار توانا دسترسی کامل دارند و ربطی به موضوع این مطلب نخواهند داشت.

خب، زمان شیرجه رفتن به دنیای مدل سازی سه بعدی موبایل است؛ در ادامه مطلب، برترین اپلیکیشنهای موبایلی را که بین دسته‌های مدل‌سازی و مجسمه‌سازی تقسیم شده‌اند را مرور می کنیم.

برای کاربر ایرانی که در حال خواندن این مطلب است، فرض را بر این گذاشته ایم که به vpn خوب و یک موبایل یا تبلت با سخت افزار قوی و فضای حافظه کافی دسترسی دارد.

پرینت سه بعدی در حال سیار شدن است. با توجه به اپلیکیشن ها و ویژگی های جدیدی که ارائه می شوند، گزینه ها برای تولید، مشاهده و تبدیل طراحی های سه بعدی در گوشی هوشمند و تبلت شما، هر روز بیشتر میشوند. امروز می خواهیم شما را با اپلیکیشن های موبایلی مدلسازی سه بعدی آشنا کنیم که زندگی را برایتان آسان تر می کند. فرقی نمی کند مبتدی باشید یا حرفه ای یا فقط علاقه مند؛ برای هر فردی یک اپلیکیشن موبایل طراحی سه بعدی وجود دارد.

مدلسازی3بعدی

۳D Modeling

مدل سازی سه بعدی اصطلاحی است که بسیاری از تکنیک های طراحی کامپیوتری را در بر می گیرد. برنامه‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، همگی مدل‌سازی مستقیم را ارائه می‌کنند، به این معنی که اشیاء مورد نظر را با splines، primitives، mesh، توابع Boolean یا سایر روش‌هایی که شامل دستکاری و ایجاد بخش‌های مختلف یک جسم هندسی می‌شود، ایجاد می‌کنند.

دستگاه های تلفن همراه به عنوان ابزارهای مدل سازی سه بعدی برای علاقه مندان و حرفه ای ها به طور یکسان محبوب شده اند و به آنها این مزیت را می دهد که در هر مکانی ایده ذهنی را طراحی کنند. با این حال، متأسفانه، برنامه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی برای iPad و Android در حال حاضر مدل‌سازی پارامتریک را ارائه نمی‌کنند (یعنی طراحی مدل‌هایی با پارامترهایی که مانند کدی اجرایی هستند که به برنامه دستور می‌دهد چه کاری انجام دهد). پس برنامه های برنامه های موبایلی برای طراحی اشیاء کاربردی و به طور کلی اشیاء دارای زاویه بیشتر مناسب هستند، زیرا ایجاد اشکال ارگانیک با مدل سازی مستقیم دشوارتر است.

۱- اپلیکیشن موبایلی مدلسازی سه بعدی و پرینت ۳DC

استارت آپ کوچک کشور استونی، یک اپلیکیشن طراحی سه بعدی ساده و کاربر پسند تولیدکرده است. اپلیکیشن ۳DC صفحه کاربری ساده ای دارد که آن را برای مبتدیان، کودکان و جوانانی که تازه می خواهند کار طراحی را شروع کنند، مناسب می سازد. این اپلیکیشن طراحی سه بعدی روی آموزش متمرکز است و به مدارس و آموزشگاه ها تخفیف می دهد و به معلمان کمک می کند تا طراحی سه بعدی را با برنامه های درسی خود ادغام کنند.

3dprinter app

۳DC.io یک برنامه طراحی سه بعدی است که قصد دارد ابزاری ساده باشد تا هر کسی بتواند طرح های سه بعدی خود را ایجاد کند. همچنین یک نسخه متمرکز بر آموزش بنام learn 3DC وجود دارد که قصد دارد معلمان و مربیان را قادر سازد تا مفاهیم اولیه مدل سازی سه بعدی را به مردم آموزش دهند. هر دو ابزار با این امکان کار می کنند که امکان می دهند اشکال مختلف را قرار دهید، تغییر دهید و رنگ کنید تا یک مدل بزرگتر ایجاد کنید.

۳DC.io ظاهر و احساسی شبیه به برخی از برنامه‌های دیگر دارد، اما با رابط کاربری مدرن خود از بقیه متمایز است. همچنین شامل یک گالری تحت وب است که کاربران می توانند مدل های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و همینطور تازه واردان می توانند از آنها الهام بگیرند. الگوهایی نیز وجود دارد که می توان بر روی آنها کار کرد. علاوه بر برنامه تلفن همراه، یک برنامه برای سیستم عامل کروم و یک نسخه مبتنی بر مرورگر وجود دارد.

این اپلیکیشن طراحی سه بعدی تقریبا رایگان است و می توانید آنرا با پرداخت مبلغ ماهیانه یا سالیانه، بروزرسانی و ارتقاء دهید. همچنین میتوانید با استفاده از اپلیکیشن ۳DC.io طراحی های خود را برای ویرایش به فرمت OBJ یا برای پرینت به فرمت STL تبدیل کنید. به محض تبدیل فایل به این فرمت، شما می توانید پرینت را شروع کنید.

 • هدف برنامه: مدلسازی و مجسمه سازی – ۳D Modeling / 3D SCULPTING
 • مناسب برای مبتدی ها، کودکان و دانش آموزان
 • نسخه های موجود: Android، iOS، Web، Desktop، ChromeOS
 • قیمت: رایگان محدود ( نسخه پیشرفته ۲٫۹۹ دلار ماهیانه یا ۱۴٫۹۹ دلار سالیانه)
 • زبان ها: انگلیسی، استونیایی، اسپانیایی، فرانسوی، پرتغالی، فنلاندی، ژاپنی، روسی

۲- اپ موبایل مدلسازی Morphi

اپلیکیشن مدلسازی موبایل

با تاکید بر سادگی، مورفی، یک برنامه iPad است که هدف آن جلب رضایت طیف متنوعی از موارد استفاده و مخاطبان است. سبک مدل‌سازی Morphi سعی می‌کند از شهودی بودن طراحی دو بعدی روی صفحه لمسی در یک محیط سه‌بعدی استفاده کند.

برخی از ویژگی های خوب وجود دارد که طراحی در Morphi را در حین حرکت آسان می کند. بعنوان مثال، می‌توانید تصاویر با کنتراست بالا (که می‌توانید در iPad خود ثبت کنید) را تبدیل کنید و آنها را بطور خودکار به اشیاء سه بعدی تبدیل کنید.

این اپلیکیشن موبایل طراحی سه بعدی روی تجسم متمرکز است. به لطف ویژگی واقعیت مجازی در این اپلیکیشن، شما می توانید مدل های خود را طراحی کرده و آنها را به واقعیت تبدیل کنید. 

همچنین این اپلیکیشن دارای حجم و الگوهای آماده است که از طریق ابزار موجود در برنامه می توانید آنها را تغییر دهید. ایده پشت این اپلیکیشن سه بعدی، که توسط یک استارت آپ نیویورکی به نام The Inventery تولید شده، همگانی کردن طراحی سه بعدی است. مقالات و ویدیو های آموزشی زیادی برای یادگیری آن نیز وجود دارد.

این اپلیکیشن نیز روی آموزش تمرکز دارد و برای مدارس تخفیف قائل می شود و همچنین دارای فضای کار مجازی آنلاین و آفلاین است. مسلما این مورد برای کاربران ایرانی بی فایده است!

 • مناسب برای مبتدی ها و مدارس
 • نسخه های موجود: iPad، Mac و ویندوز بتا
 • قیمت: نسخه آزمایشی رایگان ( با پرداخت ۹٫۹۹ دلار می توانید ویژگی ها بیشتری مانند مشاهده طرح در AR و خروج فایل در فرمت های STL و OBJ را بخرید. ۱۵ روز نیز نسخه آزمایشی رایگان دارد).
 • زبان: انگلیسی

| خرید پرینتر سه بعدی صنعتی |

۳- نرم افزار سه بعدی سازی Microsoft 3D Builder

این اپلیکیشن شرکت مایکروسافت برای مدل سازی و پرینت سه بعدی است. اپلیکشن ۳D Builder از سال ۲۰۱۳ جزء ویژگی های استاندارد نسخه ویندوز دسکتاپ به شمار می رود و حالا برای ویندوز ۱۰ موبایل و Xbox نیز موجود است. با استفاده از این اپلیکیشن، کاربران ویندوز موبایل می توانند مدل های خود را در گوشی های هوشمند خود مشاهده، ضبط، شخصی سازی و پرینت کنند.

3d builder

اپلیکیشن ۳D Builder با بهبود صفحه کاربری باعث شده است تا ویرایش و تعمیر بر روی مدل ها راحت تر انجام گیرد. کاربران می توانند با استفاده از این برنامه مدل خود را ساخته و به شرکتهای خدمات پرینت سه بعدی ارسال کنند تا در بهترین شکل و متنوع ترین رنگ ها آن را تحویل بگیرند. اپلیکیشن ۳D Builder بسیاری از فرمت ها از جمله ۳MF، OBJ، STL، PLY و WRL را پشتیبانی می کند.

 • مناسب برای مدل سازی و تغییرات پایه ای
 • نسخه های موجود: ویندوز ۱۰ موبایل، تبلت و دسکتاپ
 • قیمت: رایگان

۴- اپلیکیشن پرینت سه بعدی Umake

اپلیکیشن مدلسازی اپل

یکی از برنامه هایی که به نظر می رسد همیشه در لیست برنامه های طراحی سه بعدی قرار می گیرد، uMake است. شاید به این دلیل باشد که یک رویکرد منحصر به فرد برای مدل سازی دارد: ورودی لمسی.

اگرچه شما عمدتاً از طرح های دو بعدی برای شکل دادن به اشکال سه بعدی استفاده می کنید، اما این تجربه به نوعی بیشتر شبیه طراحی دو بعدی با ابعاد اضافه شده به جای مدل سازی سنتی با هواپیماها و طرح ها است. توضیح آن با کلمات دشوار است – فقط باید خودتان آن را امتحان کنید.

یک امتیاز خوب با uMake این است که می توانید طرح های سه بعدی خود را در واقعیت افزوده مشاهده کنید. می‌توانید مفهوم سوپراسپرت خود را به معنای واقعی کلمه بر روی یک نمای ویدیویی زنده از گاراژ خود بفرستید تا ببینید که آیا مناسب است (در کنار پورشه ۹۱۱ خیالی).

فایل‌های سه‌بعدی‌ای را که با uMake طراحی می‌کنید، میتوانند به نرم‌افزارهای پیچیده‌تری مانند Fusion 360 و Meshmixer صادر شوند. گزینه‌های ایمپورت بیشتر هدفی طراحی محور دارند تا تولید محور پرینت سه بعدی؛ بعنوان مثال Photoshop، Procreate، Sketchbook و دیگر برنامه‌های طراحی دو بعدی محبوب از جمله منابع وارداتی پشتیبانی شده این اپ هستند. پس طراحی سه بعدی با هدف ۳DPrint با اپلیکیشن uMAKE نیاز به بهینه سازی قبل از چاپ خواهد داشت زیرا هدف اصلی این برنامه کار مفهومی و سه بعدی سازی مجازی است.

با اقابلیت اسکن اپلیکیشن اپلی uMake، طرح روی کاغذ و قلم میتواند سه بعدی شود. اپلیکیشن Umake به شما اجازه می دهد که طرح ها و خط خطی های اولیه خود را به مدل های حرفه ای سه بعدی تبدیل کنید. این ابزار طراحی سه بعدی که برنده جوایزی نیز شده است، تمرکز و همت خود را روی مقالات و ویدیوهای آموزشی هفتگی گذاشته است.

برای اینکه طراحی ها را پرینت کنید، امکان ذخیره کردن فایل ها در فرمت های OBJ، STEP، IGES فراهم شده است. یک ویژگی در نسخه پیشرفته این اپلیکیشن امکان ورود و خروج فایل تا حجم ۲۵ مگابایت است. همچنین Umake رنگی ترین اپلیکیشن مدل سازی سه بعدی است. این اپلیکیشن دارای انجمن مجازی بزرگی است که کاربران از آن طریق می توانند طرح های خود را به اشتراک بگذارند، الهام بگیرند و به یکدیگر بازخورد بدهند.

 • مناسب برای طراحانی که می خواهند کار سه بعدی را شروع کنند و افرادی که دنبال کمی تفریح می گردند.
 • نسخه موجود: iOS
 • قیمت: رایگان محدود ( نسخه حرفه ای با پرداخت ۹٫۹۹ دلار ماهانه یا ۹۹ دلار سالانه)
 • زبان ها: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، کره ای، ژاپنی، روسی، چینی، اسپانیایی، پرتغالی

۵- اپلیکیشن مدلسازی سه بعدی Onshape

Onshape یک سیستم کامل Cloud برای ۳D CAD است که به کاربران اجازه می دهد تا از طریق مرورگر، موبایل یا تبلت با هم کار کنند. شما می توانید مدل خود را به صورت مستقیم از داخل صفحه وبسایت Onshape برای پرینت سه بعدی آنلاین ارسال کنید. مسم

کاربران حرفه ای قطعا باید به پلتفرم طراحی Onshape 3D CAD علاقه مند باشند. برنامه تلفن همراه Onshape قرار است همراهی با پلتفرم اصلی رایانه شخصی باشد و بر روی ایجاد تغییرات کوچک در پروژه های بزرگتر شما در حین حرکت تمرکز کند. هر دو نسخه اندروید و iOS این برنامه دارای کنترل های حرکتی چندلمسی دقیق هستند که به شما امکان می دهد تمام قسمت های مختلف مدل خود را به طور دقیق تعامل و ویرایش کنید.

به طور متوسط، برنامه های Onshape با بیش از ۵۰۰۰۰۰ نصب اندروید دارای رتبه ۳٫۸ ستاره هستند. به خاطر داشته باشید که اگر به فکر استفاده از این برنامه هستید، این برنامه فقط برای پروژه های غیرتجاری رایگان است، در غیر این صورت، باید با حدود ۱۵۰۰ دلار در سال در پلتفرم Onshape مشترک شوید. کاربران ایرانی نیز خیلی سخت میتوانند با این پلتفرم کار کنند.

3d printer app

 • مناسب برای طراحان و مهندسان حرفه ای که به صورت گروهی کار می کنند.
 • نسخه های موجود: Android، iOS، Web
 • قیمت: برای اهداف آموزشی رایگان است. نسخه حرفه ای ۱۲۵ دلار در ماه (نسخه آزمایشی موجود است).
 • زبان ها: انگلیسی، آلمانی، کره ای، چینی

۶- اپلیکیشن Shapr 3D: 3D Printer app

معرفی اپلیکیشن آی پد

Shapr3D یک نیروگاه مدل سازی سه بعدی است. این برنامه با امتیاز متوسط ۴٫۸ ستاره، از موتور مدل سازی مشابه نرم افزار مدل سازی حرفه ای SolidWorks بهره می برد. برای اینکه متوجه شوید که این برنامه مهندسین حرفه ای و طراحان صنعتی را هدف قرار می دهد، میتوانید به مرور رابط کاربری و مجموعه ویژگیهای خوب آن نگاهی بیندازید. Shapr3D به شما امکان می دهد مفاهیمی را در حال حرکت ایجاد کنید، که همه آنها می توانند در هر زمان برای ویرایش دقیق تر به نرم افزار دسکتاپ صادر شوند. همچنین لازم به ذکر است که در چند ماه گذشته بروزرسانی‌های قابل توجهی برای ویژگی‌های بصری برنامه، از جمله گزینه‌های مواد جدید، نور و محیط وجود داشته است.

یک اپلیکیشن حرفه ای ۳D CAD برای iPad است، که بصورت اختصاصی برای iPad Pro تولید شده و با Apple Pencil کار می کند. اپلیکیشن Shapr 3D‌ در دیگر دستگاه های iPad برای مشاهده فایل های CAD قابل استفاده است اما امکان ویرایش فایل در آنها موجود نیست.

این اپلیکیشن اپلی برای مراحل ایده های اولیه طراحی سه بعدی مناسب است. نسخه پیشرفته آن به شما فضای کار نامحدود، وارد کردن و خارج کردن تصویر، ارسال فایل به اپلیکیشن های CAP و رنگ های متنوع را ارائه می دهد.

بطور خلاصه، اگر به دنبال برنامه ای برای استفاده حتی نیمه حرفه ای هستید، آنرا پیدا کردید. Shapr3D یکی از کاربردی ترین و قابل اعتمادترین برنامه های تلفن همراه موجود است.

 • مناسب برای مهندسان، طراحان و خلاقان صنعتی
 • نسخه های موجود: iOS برای iPad Pro
 • قیمت: رایگان محدود (نسخه پیشرفته ۲۴۰ دلار سالانه)
 • زبان: انگلیسی

۷- اپلیکیشن مدلسازی موبایلی SketchUp Go

اسکچاپ موبایل

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مدل‌سازی سه بعدی دسکتاپ یعنی SketchUp در حال حاضر دارای یک اپ اپلی برای مدل‌سازی سه بعدی است. این برنامه برای متخصصان و معماران طراحی شده است، زیرا SketchUp یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی در صنعت است.

SketchUp Go، با رابط کاربردی در تلفن همراه در دسترس است. این برنامه با نسخه دسکتاپ SketchUp ادغام کامل دارد و اجازه می‌دهد تا تغییرات و نشانه‌گذاری‌ها را در طرح‌های از قبل ساخته شده یا ایجاد طرح‌های جدید در تلفن همراه و سپس تکمیل آن‌ها روی دسک‌تاپ انجام دهد.

عملکرد این برنامه شامل ترسیم مدل‌های سه بعدی، علامت‌گذاری آن‌ها، ایجاد بافت با دوربین و همچنین آوردن مکان سایت به مدل است. از آنجایی که SketchUp Go با Trimble Connect یکپارچه شده است و همچنین بعنوان یک برنامه وب در دسترس است، همکاری مبتنی بر وب نیز یکی از ویژگی های برجسته برنامه است.

هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling

پلتفرم: iOS

قیمت: ~ ۱۲۰ دلار در سال، اما بدون هزینه اضافی برای مشترکین SketchUp Pro و Studio

۸- اپ موبایلی اسکچاپ SketchUp Viewer 

با این اپلیکیشن اپلی می توانید مدل های سه بعدی خود را در گوشی یا تبلت ببینید. تمرکز این اپلیکیشن روی دسترسی و مشاهده صرف است، در نتیجه شما می توانید اپلیکیشن را به سرویس های ذخیره سازی مانند Warehouse، Dropbox، Google Drive، Trimble Connect یا اینباکس ایمیل وصل کنید. با استفاده از SkechUp Viewer کاربران می توانند از دیدگاه های مختلف مانند Section Planes، Perspective Cameras، Layer visibility و حتی حالت X-ray (برای پرینت سه بعدی این ویوها کاربردی است)، مدل را مشاهده کنند.

اگر برایتان جالب است، شاید بد نباشد بدانید که SkechUp در بخش بصری یک قدم جلوتر رفته و قابلیت HoloLenz را اضافه کرده است. با پرداخت ۱۴۹۹ دلار شما می توانید این ویژگی را روی دستگاه خود داشته باشید.

 • مناسب برای حرفه ای هایی که با SkechUp کار می کنند.
 • نسخه های موجود: Android, iOS, Desktop
 • زبان ها: انگلیسی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، چینی، ترکی، سوئدی، ایتالیایی و …
 • قیمت: ۹٫۹۹ دلار 

۹- نرم افزار سه بعدی موبایل eDrawings 

یکی دیگر از گزینه های مشاهده و به اشتراک گذاری فایل های سه بعدی، eDrawing است. این یک برنامه حرفه ای برای فایل های دو بعدی و سه بعدی CAD در گوشی های هوشمند و تبلت ها است. در آن امکان مشاهده مدل ها در زمینه واقعی با AR و باز کردن فایل ها از سرویس های ذخیره سازی Cloud امکان پذیر است. کاربران با استفاده از قابلیت چند-لمسی می توانند فایل ها را مشاهده و بزرگنمایی کنند و آنها را بچرخانند.

3dmodel app

 • مناسب برای حرفه ای هایی که با Solid Work کار می کنند.
 • نسخه های موجود: Android, iOS, Windows, Mac
 • زبان: انگلیسی
 • قیمت: ۹٫۹۹ دلار (جدیدترین نسخه با کرک رایگان در سایتهای دانلود فارسی و اپ استورهای ایرانی پیدا میشود).

۱۰- اپلیکیشن دانلود مدل سه بعدی Thingiverse

اپلیکیشن موبایل تینگیورز

این برنامه طراحی سه بعدی نیست، اما به شما کمک می کند ایده های خود را پیدا کنید. (سایت جامع دانلود رایگان مدل سه بعدی). Thingiverse یک پایگاه داده برای مدل ها و طراحی های سه بعدی است و برای کسانی که زمان یا مهارت کافی را برای ساخت مدل سه بعدی ندارند، بسیار عالی است. Thingiverse یک انجمن مجازی بسیار فعال دارد که فایل های آماده STL بسیار زیادی در آن برای دانلود و پرینت وجود دارد. با این اپلیکیشن سه بعدی برای اندروید، شما می توانید به راحتی روی مبل خانه تان بنشینید و طرح مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 • مناسب برای کسانی که می خواهند پرینت سه بعدی انجام دهند اما نمی خواهند خودشان طراحی کنند
 • نسخه موجود: Android
 • قیمت: رایگان
 • زبان: انگلیسی

۱۱- نرم افزار AutoCAD Web

اتوکد وب اپلیکیشن

این نمایشگر و ویرایشگر محبوب DWG یک گزینه محکم برای عملکردهای مرتبط با معماری یا BIM است. فقط به خاطر داشته باشید که اگر علاقه دارید چیزی برای چاپگر سه بعدی بسازید، این اپلیکیشن انتخاب شما نخواهد بود.

نسخه وب اتوکد، که از طریق دستگاه های تلفن همراه قابل دسترسی است، می تواند برای پیش نویس، ویرایش و بررسی طرح های دو بعدی استفاده شود. فایل ها را می توان از فضای ذخیره سازی ابری خود یا شخص ثالث Autodesk باز کرد. این برنامه به خودی خود مبتنی بر فضای ابری است، بنابراین شما اصلا نیازی به نصب اتوکد ندارید.

AutoCAD Web جایگزین برنامه AutoCAD Mobile است و هزینه هم دارد. این هزینه مبتنی بر اشتراک است و باید ماهیانه ۱۰ دلار یا سالانه ۱۰۰ دلار بپردازید (البته گاهی اوقات می‌توانید با اشتراک سالانه معامله کنید). اگر قبلاً اشتراک اتوکد یا اتوکد LT دارید، با این حال، اکثر ویژگیها تا زمان انتشار این مطلب، بدون هزینه اضافی در دسترس شما هستند.

علیرغم محدودیت این اپلیکیشن به دو بعدی، نمی‌توانیم از AutoCAD به دلیل شهرت آن در فضای طراحی سه بعدی خودداری کنیم. این در مقوله ای کاملاً متفاوت با سایر برنامه های ذکر شده در اینجا قرار دارد، اما حداقل اکنون آن را به عنوان یک ابزار کمکی مدل سازی سه بعدی برای نیازهای چاپ خود در نظر بگیرید.

 • هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling
 • پلتفرم ها: اندروید، iOS
 • قیمت: آزمایشی رایگان ۳۰ روزه، ۱۰ دلار در ماه، ۱۰۰ دلار در سال – کندی و مشکلات برای استفاده کاربران ایرانی

۱۲- برنامه موبایلی طراحی سه بعدی Moblo

نرم افزار طراحی داخلی

موبلو، یک برنامه مدل سازی۳بعدی است که برای علاقه مندان و علاقه مندان به پروژه های دست ساز DIY که به دنبال طراحی و تجسم پروژه های مبلمان و نجاری هستند ساخته شده است. این عناصر آماده استفاده را برای دستکاری و مونتاژ در قطعات سفارشی فراهم می کند، به نوعی مانند مدل سازی با نمونه های اولیه است.

از آنجایی که جمعیت هدف آن افراد حرفه ای و هنرمندان نیستند، یادگیری و استفاده از Moblo آسان است. یکی از ویژگی های برجسته ای که این اپ مدلساز موبایلی از آن بهره میبرد قابلیت VR: واقعیت افزوده (ترکیب دنیای مجازی با دنیای واقعی) است که به شما امکان می دهد طرح های مبلمان سفارشی را در اتاق خود بصورت مجازی تست کنید. مسلما نسخه رایگان این اپ محدودیت دارد.

 • هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling
 • پلتفرم ها: اندروید، iOS
 • قیمت: رایگان محدود، ~ ۷ دلار برای نسخه پریمیوم

۱۳- Prisma3D

نرم افزار طراحی3بعدی

با بیش از یک میلیون بار دانلود، Prisma3D برنامه ایست که باید در فضای مدل سازی رویش حساب کرد. آنهم با یک کیت کامل ریگ و رندر؛ این برنامه سبک وزن می تواند بیش از ۴۵ نوع فایل سه بعدی را وارد کند. هم به OBJ و هم به MP4 صادر می‌شود، به این معنی که می‌توانید در برنامه‌هایی مانند Blender یا Maya به کار روی آن ادامه دهید یا آن را به‌صورت ویدیو منتشر کنید – همه اینها مستقیماً از تلفن و تبلت خودتان.

یک کلمه احتیاط آمیز: در زمان انتشار این مطلب، برنامه Prisma3D هنوز در مرحله بتاست و کاربران باگ‌هایی مانند حذف پنل‌ها و حتی از دست دادن کل پروژه‌ها را گزارش می‌کنند! (اگرچه پس از بستن برنامه دوباره ظاهر شدند). بنابراین در حال حاضر، بهتر است از آن فقط برای پروژه های شخصی استفاده کنید تا پروژه های ضروری کارفرمایان بی رحمتان!

 • هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling
 • پلتفرم: اندروید
 • قیمت: رایگان برای استفاده غیرتجاری

۱۴- Qubism

برنامه موبایل مدل3بعدی

کوبیسم، یک برنامه مدل‌سازی سه‌بعدی است که هدف آن ارائه یک محیط مدل‌سازی لمسی ساده است که در آن شما می‌توانید qubes یا مکعب گرافیک را دستکاری کنید؛ چیزی که این برنامه آنرا بلوک‌های ساختمان هندسی خود می‌نامد. اگرچه مجموعه ابزار به طور محدود بر روی چند نوع تغییر شکل متمرکز شده است، Qubism در مجسمه‌سازی هندسه‌های ساده و سریع، زمانی که از نحوه عملکرد برنامه مطلع شدید، بسیار توانمند است.

رابط کاربری در مقایسه با برخی از برنامه‌های دیگر موجود در لیست ما کمتر بصری و براق است، اما برچسب قیمت رایگان انگیزه خوبی برای ورود به آن‌هایی که می‌خواهند امتحانش کنند، ایجاد مینماید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر تصمیم دارید مدل خود را به رایانه شخصی خود منتقل کنید، ممکن است لازم باشد فایل خروجی DAE یا JSON را از دستگاه خود تبدیل کنید.

 • هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling
 • پلتفرم: اندروید
 • قیمت: رایگان

۱۵- برنامه تینکرکد : Tinkercad

نرم افزار تینکرکد

بسیاری از عناصر طراحی شناخته شده مدلساز  آنلاین Autodesk’s Tinkercad، مانند سادگی و رابط کاربری آسان آن، به اپلیکیشن رایگان iOS منتقل شده اند. انتظار می رود عملکردی مشابه پلتفرم مبتنی بر مرورگر را مشاهده کنید و البته با اضافه شدن پشتیبانی کامل ازApple Pencil و واقعیت افزوده (AR). در حالی که استفاده از AR برای روی هم قرار دادن شی ۳ بعدی شما در موارد استفاده محدود مفید است، توانایی طراحی با استفاده از انگشت یا قلم خود چیزی است که طراحی روی تبلت ها را بسیار عالی می کند.

این برنامه بیش از ۴۰۰۰ بررسی با میانگین امتیاز ۴٫۶ ستاره دارد. این اپ، بطور کامل با تمام مدل های شما در پلت فرم Tinkercad ادغام و همگام می شود.

 • هدف برنامه: مدلسازی – ۳D Modeling
 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: رایگان

۳D SCULPTING

مجسمه سازی سه بعدی در اصل مدل سازی خاک رس در فضای مجازی است. مدلها به روشی هنرمندانه تر با اضافه کردن یا کم کردن مواد از یک شکل اولیه ایجاد می شوند. این کار روی دستگاه‌های تلفن همراه بسیار خوب عمل می‌کند، زیرا روش‌های ورودی iPad و تلفن‌های همراه مستقیم‌تر از ماوس و مانیتور کامپیوتر هستند. حساسیت فشاری اپل پنسیل، آی‌پد را به گزینه‌ای جذاب برای مجسمه‌سازی سه بعدی تبدیل می‌کند.

همه برنامه‌های این دسته عملکردهای یکسانی را در سطح پایه ارائه می‌کنند، اما در ویژگی‌های اضافی متفاوت هستند. آنها برای ایجاد مدلهای شخصیت و اشکال ارگانیک مناسب هستند. اما به خاطر داشته باشید که مدل‌هایی که با مجسمه‌سازی ایجاد می‌شوند معمولاً وضوح بالایی دارند، که به معنای حجم فایل بزرگ‌تر است که سازگاری آنها را با فرآیند پرینت سه بعدی دچار مشکل کرده و باید بهینه سازی شوند.

۱۶- برنامه ۳D Modeling: Sculpt & Draw

نرم افزار طراحی مجسمه

این برنامه هر دو هدف مدل سازی مستقیم و عملکرد مجسمه سازی را همزمان ارائه می دهد. اپلیکیشن دارای یک رابط کاربری ساده است و براحتی می توان با آن شروع به کار کرد و در عین حال قابلیت های عمیق و بسیاری از امکانات مدل سازی، از جمله ویرایش مواد و ویرایش دقیق صفحات و رئوس را ارائه می دهد.

با بیش از ۱ میلیون بارگیری و میانگین امتیاز ۴٫۷، این اپ اندرویدی گزینه خوبی برای مدل سازی در موبایل شماست، صرف نظر از اینکه به دنبال مجسمه سازی یا مدل سازی مستقیم هستید. نسخه رایگان برنامه اجازه اکسپورت مدل را نمی دهد، بنابراین به نوعی، نسخه رایگان فقط یک آزمایش است!

 • هدف برنامه: مجسمه سازی – ۳D SCULPTING
 • پلتفرم: اندروید
 • قیمت: نسخه رایگان بسیار محدود، ~ ۳۵ دلار در سال

۱۷- اپ موبایل Nomad Sculpt

برنامه موبایل طراحی تندیس

نوماد اسکالپت، یک برنامه مجسمه سازی سه بعدی نسبتاً جدیدی است که از ابتدا برای دستگاه های تلفن همراه طراحی شد. پس یکی از بهترین گزینه ها برای مجسمه سازی سه بعدی در حال حرکت است. این نرم افزار از قلم های حساس به فشار بهمراه تعداد زیادی ویژگی دیگر پشتیبانی می کند.

چیزی که Nomad Sculpt را از سایرین این لیست متمایز می کند، کیفیت رندر داخلی آن است. این به تجسم مدل در حین کار بر روی آن کمک می کند. این برنامه دارای یک انجمن اختصاصی بزرگ با آموزش های زیادی است که به صورت آنلاین در دسترس است تا یادگیری Nomad Sculpt را آسان تر کند.

 • هدف برنامه: مجسمه سازی – ۳D SCULPTING
 • پلتفرم: اندروید، iOS
 • قیمت: آزمایشی رایگان محدود، ~ ۱۵ دلار

۱۸- Forger

نرم افزار مدلسازی موبایلی

Forger برنامه ای است که بطور خاص برای iPad ساخته شده و توسط غول صنعت Maxon توسعه یافته است و معنای ادغام یکپارچه با Cinema4D برای بهترین کاراییست. Forger دارای یک رابط بصری چند لمسی و همچنین تمام ابزارهایی است که یک مدل ساز خلاق به آن نیاز دارد. بعنوان یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های مجسمه‌سازی، دارای یک انجمن گفتگوی بزرگ و منابع زیادی برای کمک به شما در راه‌اندازی و اجرای آن است.

فایل های OBJ و alembic را می توان وارد کرد و مدلها را در OBJ، STL و USD صادر کرد. از آنجایی که فایل های پرینت سه بعدی معمولاً در فرمت STL هستند، Forger یک گزینه عالی برای ساخت مدل های قابل چاپ سه بعدی هم دارد.

 • هدف برنامه: مجسمه سازی – ۳D SCULPTING
 • پلتفرم ها: iOS
 • قیمت: ~ ۲ دلار در ماه، ~ ۱۵ دلار در سال، یا بدون هزینه اضافی برای مشترکین Maxon One

۱۹- برنامه موبایل مدلسازی سه بعدی Putty

برنامه موبایلی مدلسازی

پُتی، یک ابزار مجسمه سازی است که جایگزینی مقرون به صرفه برای برخی از برنامه های مدل سازی دیگر موجود در بازار است. با وجود اینکه برنامه امتیاز بالایی دریافت نکرده است، اما میانگین آن ۴٫۱ است و کار را با قیمتی عالی انجام می دهد.

در مقایسه با برخی از گزینه‌های گران‌تر (مانند Sculptura) ابزارهای مدل‌سازی Putty کمی محدود هستند. با این حال، شما هنوز هم یک تجربه مدل سازی بهینه شده برای موبایل، اکسپورت فایل به برنامه های دسکتاپ و یک رابط کاربری تمیز دارید. اگر بودجه دغدغه شماست، در اینجا شانس شماست که در حال حرکت روی آن شبکه های پایه کار کنید.

 • هدف برنامه: مجسمه سازی – ۳D SCULPTING
 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ~۵ دلار

۲۰- برنامه مدلسازی سه بعدی Sculptura

جایگزین زیبراش

یک سیستم عامل موبایلی اپل لمس محور بدون برنامه های مجسمه سازی چه لذتی خواهد داشت؟ اینجاست که Sculptura وارد می‌شود: این برنامه‌ای است که امیدوار است تمام هوس‌های مجازی شما را برای شکل‌گیری خاک رس برآورده کند. یک ابزار مجسمه سازی بصری که شبیه به ZBrushCoreMini، نسخه سبک نرم افزار دسکتاپ محبوب ZBrush است.

Sculptura یک برنامه مشابه Putty است اما با چند ابزار اضافی. این برای ایجاد مش های پایه بسیار مناسب است که سپس برای ویرایشهای دقیق تر به نرم افزار مدل سازی دسکتاپ صادر می شود. رابط کاربری تمیز است و عملکرد روانی دارد. یک تجربه مدل سازی که به وضوح برای موبایل بهینه شده است، بنابراین اگر عملکرد آن با جریان کاری شما مطابقت داشته باشد، ناامید نخواهید شد.

 • هدف برنامه: مجسمه سازی – ۳D SCULPTING
 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ~ ۱۰ دلار

۲۱- اپ Luna Display

نرم افزار لونا آی پد

و اکنون برای چیزی کاملاً متفاوت که ارزشش را دارد.

تصور کنید: iPad براق شما، با حساسیت فشار و پشتیبانی از قلم دیدنی‌اش، نرم‌افزار مدل‌سازی دسکتاپ را اجرا می‌کند. این واقعیت ایجاد شده توسط Luna Display را توصیف می کند، راه حلی که به iPad شما اجازه می دهد به عنوان نمایشگر دوم و روش ورودی برای Mac شما عمل کند.

برای راه‌اندازی آن، ابتدا دانگل‌های کوچکی را به آی‌پد و رایانه وصل می‌کنید که ارتباط بی‌سیم بین دو دستگاه برقرار می‌کند. سپس، iPad صفحه دسکتاپ شما را آینه می کند و می توانید از ورودی لمسی iPad با برنامه های مدل سازی دسکتاپ مورد علاقه خود استفاده کنید.

زیبایی این رویکرد در این است که رابط تبلت آیپد را با قدرت نرم افزار دسکتاپ ترکیب می کند که از نظر عملکرد در مقایسه با اپلیکیشن های موبایل برتری دارد.

سازندگان Luna Display راه حل دیگری ارائه می دهند که از نظر عملکرد مشابه است: Astropad. Astropad همان کار Luna Display را انجام می دهد، با این تفاوت که با نسخه های بیشتری از iPad کار می کند و به جای جفت دانگل از Wi-Fi یا اتصال USB استفاده می کند.

اگر نمی‌خواهید پولتان را خراب کنید، یا فقط می‌خواهید ببینید که این راه‌حل منحصربه‌فرد برای مدل‌سازی در دستگاه‌های تلفن همراه چیست، آستروپد گزینه خوبی است.

 • هدف برنامه: اتصال ریموت به کامپیوتر دسکتاپ
 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۱۲۰ دلار برای دانگل (ها)

۲۲- برنامه اسکنر Qlone

اسکنر3بعدی موبایلی

اخیرا درباره اپلیکیشن موبایلی اسکن سه بعدی توضیح داده ایم. با استفاده از Qlone شما می توانید به راحتی اشیاء کوچک را اسکن کرده و آنها را برای ویرایش و چاپ تبدیل به مدل سه بعدی کنید. با یادگیری روش کار Qlone اسکن و پرینت سه بعدی را از امروز شروع کنید.

 • مناسب برای الهام گرفتن از دنیای واقعی و تبدیل اشیاء به مدل سه بعدی
 • نسخه موجود: iOS
 • زبان: انگلیسی
 • قیمت: نیمه رایگان (برخی از ویژگی ها هزینه دارد)

 همانطور که می بینید، ویژگی های اپلیکیشن های موبایل برای طراحی و پرینت سه بعدی روشن است. این در حالی است که بسیاری از اپلیکیشن ها در حال بهبود و تکمیل ویژگی های خود هستند.

تولید و ویرایش مدل ها در حال حرکت، گزینه ای عالی برای افرادی است که ذهنی کنجکاو و خلاق دارند و یا حرفه ای هایی که سرشان شلوغ است. به محض این که روی مدل خود کار کردید و آن را به فرمت STL درآوردید.

فایل سه بعدی

نرم افزار پرینتر سه بعدی

2 دیدگاه دربارهٔ «برترین اپلیکیشنهای مدل سازی سه بعدی موبایل برای پرینت سه بعدی»

 1. من umake رو دانلود کردم اما نسخه ازمایشی اجازه نمیده طراحی کنم چرا؟

  1. آموزش پرینتر سه بعدی

   برخی اپها به خاطر شرایط تحریم ایران حتی نسخه آزمایشی را هم محدود کرده اند در ضمن در سایت شرکت سازنده بخش
   price
   را چک کنید ببینید امکانات شرایط آزمایشی شامل چه چیزهایی است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
پیمایش به بالا