» 3DPE » پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی ماشین کوکی
3d print

پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی ماشین کوکی

همیشه از این که با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی و اجزای دیگر می توان پروژه های کاربردی و جالبی ساخت، مسحور و شگفت زده می شویم. اما این شگفتی زمانی بیشتر می شود که طرحی را پیدا کنید که کاملا با پرینت سه بعدی انجام می شود و نیازی به هیچ وسیله الکترونیکی، LED و چیز های گران قیمت دیگر ندارد.

در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به یک ماشین کوکی که توسط کاربری بلژیکی به نام Brian Brocken طراحی و چاپ شده است. این پروژه خاص به دلایل گوناگونی جالب است:

  • اول از همه، شما می توانید بدون نیاز به موتور یا هیچ منبع انرژی دیگری این ماشین را به حرکت در بیاورید؛ همه قطعات شامل محور ها، چرخ دنده ها و چرخها قابل پرینت هستند.
  • دوم این که، تمام قطعات پرینت شده در دو پکیج که شبیه به کارت هستند تولید می شوند که باید از هم جدا شده و مونتاژ شوند.
  • مهم تر از همه این ها، این ماشین کوکی را می توان به راحتی چاپ سه بعدی کرد و به کودکان و بزرگسالان دل جوان هدیه داد.

می خواهید یکی از این ها برای خودتان بسازید؟ بیایید نگاهی سریع داشته باشیم به این که چطور قرار است فرمان ماشین پرینت سه بعدی خودتان را به دست قرار بگیرید.

وسایل مورد نیاز و طرز ساخت

از آنجایی که این اسباب بازی یک پروژه تمام سه بعدی است، همه چیزی که لازم دارید فایل سه بعدی، 3D Printer و فیلامنت است. طراح به این نکته اشاره می کند که داشتن یک چکش کوچک و یک چاقو ممکن است برای مونتاژ کردن به کارتان بیاید اما وجودشان ضروری نیست.

فایلهای STL برای پرینت سه بعدی ماشین کوکی از سایت Thingiverse برداشته شده است. طراح پیشنهاد می کند که پرینت را با 100 درصد ضریب پرشوندگی (Infill) و بالاترین دقت چاپ (بر حسب میکرون) انجام دهید تا عملکرد فنرها و قسمتهای ارتجاعی و متحرک بهتر شود.

پرینت اولین پکیج که بیشترین تعداد قطعات را شامل میشود حدود چهار ساعت زمان می برد، در حالی که چاپ پکیج دوم تنها به دو ساعت زمان نیاز دارد. حواستان باشد که برای پکیج اول باید از ساختارهای ساپورت استفاده کنید.

3d print

هنگامی که هر دو پکیج را پرینت کردید، وقت آن رسیده که مرحله مونتاژ را انجام دهید. سازنده پروژه، فرآیند مونتاژ را به سادگی در چهار مرحله خلاصه کرده که در یک صفحه جا می شوند. دستورالعمل های مونتاژ دستی را می توانید در کلیپ ویدئویی ببینید.

مقاله مرتبط: پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی کمان صلیبی

نکته: اگر یک چاقوی کوچک داشته باشید، می توانید با دقت هر قطعه پرینت شده را از پکیج جدا کنید (دقت کنید خود را زخمی نکنید). بسیار مهم است که جدا کردن قطعات کاملا تمیز و با دقت انجام شود زیرا این امر پس از پایان مونتاژ در عملکرد ماشین تاثیرگذار خواهد بود.

هنگامی که قطعات پرینت شده را از پکیج جدا کردید، باید آنها را به هم متصل کنید. اگر به دستورالعمل تصویری نگاه کنید متوجه می شوید که کل این فرآیند بیشتر از 10 دقیقه وقت شما را نمی گیرد. شما هیچ نیازی به چسب یا ماده دیگری ندارید، تنها باید قطعات را در جای درست خود قرار دهید.

نظرتان چیست؟ آیا وسوسه شده اید که این اسباب بازی را با چاپگر سه بعدی خود بسازید و شانستان را امتحان کنید؟

نوشته: مهرداد سینایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.