» 3DPE » هفده پرینتر سه بعدی دو نازله (اکسترودر دوگانه) برتر جهان
پرینتر3بعدی دو نازل

هفده پرینتر سه بعدی دو نازله (اکسترودر دوگانه) برتر جهان

چاپ چند متریالی و فعالسازی ظرفیت دو برابر تنها شروع مزیتهایی است که در چاپگرهای سه بعدی اکسترودر دوگانه خواهید داشت، اما منافع بیشتری نیز وجود دارد. در این مطلب درباره آن کمی توضیح میدهیم و سپس بهترین پرینترهای سه بعدی اکسترودر دوتایی و چندتایی بازار را بررسی خواهیم کرد.

در کشورهای صنعتی، چاپ سه بعدی چند متریاله برای بسیاری از برندها، تبدیل به یک ویژگی استاندارد شده است. اینجا لیستی از بهترین دستگاه هایی که توان تزریق بیش از یک رشته رول فیلامنت را دارند، معرفی می کنیم. 

اکسترودر دوگانه مستقل
چاپگر سه بعدی اکسترودر دوگانه مستقل (IDEX) انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به انواع اکسترودر دوگانه نامستقل (DDEX) ارائه می‌دهد.

قبل از معرفی برترین محصولات بازار بهتر است درباره تفاوت استاندارد اکسترودرهای دوگانه، آگاهی کافی داشته باشید. در بازار دو نوع پرینتر سه بعدی دابل اکسترودری وجود دارد:

 1. چاپگرهایی که جفت اکسترودر روی فقط یک پرینت-هد (حالت ثابت) در جوار هم مونتاژ شده‌اند (عکس پایین سمت چپ).
 2. انواع چاپگرهایی که هر اکسترودر بصورت جداگانه روی چند پرینت-هد مستقل و جدا از هم قرار میگیرند. قدرت ساخت در این استاندارد بسیار بالاتر است (عکس پایین سمت راست).

انواع اکسترودر دوتایی پرینتر سه بعدی

در این مطلب ما محصولات برتر هر دو انواع پرینترهای سه بعدی دو نازله ثابت و مستقل (جداگانه) را به شما معرفی میکنیم. پیشنهاد میکنیم حتما مطلب تکمیلی «انواع اکسترودر پرینتر سه بعدی» را مطالعه کنید.

Craftbot Flow IDEX XL    425x250x500    $3,200

Tumaker NX Pro Dual     295x200x200    $5,500

BCN3D Epsilon W50       420x300x400    $8,500

Sindoh 3DWOX 7X           370x390x450    $10,000

Flashforge Creator 4       400x350x500    $12,000

Aon3D Hylo        450x450x640    $49,999

Essentium HSE 280i HT  695x495x600    ~$185,000

 

برترین پرینترهای سه بعدی با اکسترودرهای دوگانه یا چندگانه مستقل (IDEX)

 1. چاپگر سه بعدی اکسترودر مستقل Craftbot Flow IDEX XL

craftbot.com/products/craftbot-flow-idex-xl

چاپگر سه بعدی رومیزی دو نازل

قیمت: 3.200 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 425x250x500

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 300

Craftbot’s Flow IDEX XL بزرگترین دستگاه اکسترودر دوگانه این شرکت است و دارای یک بستر گرم‌شونده (تا دمای 110 درجه سانتیگراد) ساخته شده از فلز، شیشه سکوریت یا کاپتون برای جدا کردن آسان قطعات است. میتوانید با چندین ماده و مواد مکمل حل‌شونده ساپورتینگ، چاپ کنید یا همزمان دو شی را در حالت آینه ای یا موازی بسازید.

دو «هات اند نازل تمام فلزی» مجزا با درایو مستقیم (یکپارچه) این محصول – با قابلیت گرم کردن تا دمای 300 درجه سانتیگراد – میتواند مواد صنعتی از جمله رشته فیلامنت نایلون و کامپوزیتهای تقویت شده با فیبر کربن را مدیریت کنند و به چاپگر اجازه میدهد در طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده شود.

اگرچه Craftbot در مدل پایه محفظه پرینت محصور را لحاظ نکرده اما محفظه‌های اکریلیک Flow IDEX XL را جداگانه میفروشد. در صورتیکه قصد استفاده از مواد حساس به دما را دارید، یک محفظه چاپ محصور میتواند شرایط محیطی را فراهم کند که عملکرد چاپگر را با مواد مذکور بسیار بهبود میدهد.

چاپگر Cratfbot Flow IDEX XL با نرم افزار اختصاصی CraftWare یکپارچه شده و خوشبختانه روی هر سه سیستم عامل ویندوز، مک او اس و لینوکس کار میکند. در این برنامه، وجود دوربین داخلی و حسگر هوش مصنوعی نظارت بر رشته متریال، چاپ ناموفق را به حداقل میرساند.

Craftbot همچنین نسخه کوچکتری بنام Craftbot FLOW IDEX را ارائه کرده که با رنج قیمتی 1000 دلار کمتر از محصول XL فروخته میشود.

 1. چاپگر اکسترودر مستقل Tumaker NX Pro Dual

tumaker.com/en/3d-printers/professionals/tumaker-nx-pro-pellets

tumaker.com/en/3d-printers/dual-extruder/tumaker-pro-dual-pellets-pellets

پرینتر سه بعدی دو نازله تامیکر

قیمت: 5.500 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 295x200x200

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 300

Tumaker سابقه طولانی در توسعه هدهای پرینت خاص برای نیازهای خاص دارد. طیف پرینترهای سه بعدی IDEX Pro Dual به شما این امکان را میدهد که پرینت‌هد مورد نظر خود را روی دستگاه خود انتخاب تا برای انواع موادی که استفاده میکنید سفارشی شود، حتی حالتی که متریال فیلامنت را نه بصورت مرسوم رشته‌ای بلکه با مواد گلوله‌ای (پِلِت یا گرانول ترموپلاستیک) مخلوط کنید.

متاسفانه این پرینتر فاقد محفظه بسته گرم است ولی دمای نازل در 300 درجه سانتیگراد به اوج خود میرسد و بستر نیز میتواند به 120 درجه سانتیگراد دست یابد. بنابراین پرینت با برخی از مواد درجه مهندسی جدید امکان‌پذیر است. جایی که این محصول میدرخشد سازگاری متریال پلت pellet است (دارای Automatic Pellet Feeder). با برخی از ماژولهای جانبی، می‌توانید با مواد توپی اقتصادی بازار چاپ انجام دهید یا چند نوع متریال پلت را در قیف خوراک مخلوط کنید.

پرینتر سه بعدی چهار نازله مستقل آیدکس

قطعاً در میان پرینترهای سه بعدی اکستروژن جداگانه IDEX بازار، محصول Tumaker’s Pro 4 Extruders هیجان‌انگیزترین می‌باشد: این دستگاه عملکرد 4 اکسترودر مستقل سازگار با متریال‌های ترموپلاستیک پِلِت، رشته فیلامنتی یا ترکیبی از هر دو را – بطور همزمان امکان‌پذیر کرده است؛ قطعات را با چهار ماده ایجاد کنید یا چهار قسمت منحصربفرد را همزمان چاپ کنید.

هر ترکیب اکسترودر با اتصال Wi-Fi، یک صفحه نمایش لمسی پنج اینچی، یک حسگر کنترل هوشمند خروج متریال و یک پردازنده 32 بیتی در دسترس است. Tumaker دارای نرم افزار اختصاصی برای پیکربندی چاپ با اکسترودرهای دوتایی یا چهارگانه است.

 1. چاپگر اکسترودر مستقل BCN3D Epsilon W50

bcn3d.com/introducing-new-generation-bcn3d-epsilon-3d-printer-series-gen2

پرینتر سه بعدی اکسترودر مستقل

قیمت: 8.500 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 420x300x400

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 300

برند BCN3D از کشور اسپانیا، اختصاصا چاپگرهای اکسترودر IDEX را تولید میکند که در حال حاضر جدیدترین سری محصول در سه مدل ارائه میشوند: Epsilon W50، Epsilon W27 و Omega 160 جدید برای چاپ سه بعدی صنعتی در دمای بالا.

BCN3D Epsilon W50 برای ارائه قطعات در مقیاس بزرگ با موادی از PLA و TPU تا PP و Nylon طراحی شده است. دارای یک محفظه با حرارت غیرفعال (تا 60 درجه سانتیگراد) و یک بستر گرم با دمای 120 درجه سانتیگراد میباشد. با این حال، دو کیت ارتقاء، کیت فیبر و کیت فلزی، شامل لوازم جانبی طراحی شده ویژه‌ای است که امکان چاپ با فیلامنتهای پر از فیبر و فلز مانند فیبر شیشه ای PP 30، فیبر کربن PAHT 15، فولاد ضد زنگ 316L و فولاد ضد زنگ 4-17 PH ممکن می‌نماید.

این پرینتر که مانند یک مخزن مکعبی زیبا ساخته شده و دارای رابط کاربری دلپذیر برای استفاده و حس خوش نرم‌افزار اوپن سورس Cura برای مدیریت آسان چاپ است، واقعا یکی از محصولات اکستروژن دوگانه کاربرپسند و زیبا مناسب همه افراد از آماتور تا صنعتگران حرفه‌ای میباشد.

فیلترهای HEPA و کربن فعال موجود در دستگاه، محیط شما را در برابر هر گونه گاز مضر تولید شده توسط مواد مورد استفاده محافظت میکند. Epsilon W50 و Epsilon W27 را میتوان با Hotend X جدید جفت کرد که برای چاپ یکپارچه با مواد پر از فیبر طراحی شده و امکان چاپ قطعات محکم را برای سخت‌ترین کاربردها فراهم میکند.

نرم افزار ابری BCN3D Cloud ارسال کارهای چاپی را مستقیماً از هر کجا میسر نموده و گروهی از چاپگرها را حتی اگر در مکانهای مختلف قرار گرفته باشند، میتوانید بسرعت نظارت کنید یا به راحتی چاپگر خود را با سایر هم تیمی‌ها به اشتراک بگذارید. برنامه مدیریت چاپ IDEX نرم افزار Stratos این شرکت است.

 1. چاپگر اکسترودر مستقل BCN3D Sigma R17

bcn3d.com/bcn3d-technologies-unveils-reengineered-sigma-r17-3d-printer

چاپگر سه بعدی

 

قیمت: 3000 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 210×297×210

یکی ویژگیهای خوب این پرینتر، دو نگهدارنده رول متریال جداگانه قاب آلومینیومی میباشد و به شما امکان میدهد یک رول را بدون مزاحمت برای دیگری تعویض کنید (کار با متریال فیلامنت حساس به رطوبت مثل فیلامنت نایلونی میتواند یکی دیگر از دلایل قرار دادن رول در محفظه باشد).

به دلیل درخواست بسیاری از کاربران، این شرکت فایلهای طراحی خود را در دسترس عموم قرار داده (منبع باز یا OpenSource) تا دیگران نیز بتوانند ایده‌های خود را برای پیشرفت و بهبود طراحی این دستگاه ارایه بدهند.

این چاپگر برای اضافه کردن به کارگاه یا دفتر کار بسیار مناسب است و بطور قطع در بین پرینترهای اکسترودر دوگانه، یکی از بهترینهاست. شرکت BCN3D دستگاه Sigmax را عرضه کرد که مدل بروز شده Sigma محسوب میشود.

 1. چاپگر اکسترودر مستقل Sindoh 3DWOX 7X

top3dshop.com/product/sindoh-3dwox-7x-3d-printer

چاپگر سه بعدی دونازله شیندو

 

قیمت: 10.000 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 370x390x450

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 180

Sindoh طیف وسیعی از چاپگرهای سه بعدی را با سه فناوری ارائه می دهد: برای چاپ اکستروژنی؛ 3DWOX 7X یک محصول حرفه‌ای IDEX است که دو رنگ یا دو ماده را برای کاربردهای مختلف با هم ترکیب مینماید. خوشبختانه بخاطر پلتفرم مواد باز، میتوانید تقریباً با هر سازنده ثالث رشته متریال در محدوده دمای اکسترودر چاپ انجام دهید.

3DWOX 7X دارای تسطیح خودکار بستر، فیلترهای HEPA و یک صفحه تخت جداشونده جدید است. ویژگیهای اضافی عبارتند از اتصال اترنت و Wi-Fi، راهنمای کاربر مبتنی بر صدا و کارتریجهای چاپ رشته‌ای. با وجود دوربین یکپارچه و نور LED، چاپ خود را از طریق یک اپلیکیشن روی تلفن یا تبلت نظارت کنید. 7X با نرم افزار اختصاصی 3DWOX desktop slice مدیریت میشود.

با این حال، محصول سایز بزرگتر 3DWOX 30X با ابعاد 740x490x150 چاپ IDEX را با یک تعویض کننده مواد که 8 رول متریال را در خود جای می‌دهد، شاخص کرده است.

 1. چاپگر سه بعدی اکسترودر مستقل Flashforge Creator 4

flashforge.com/product-detail/flashforge-creator-4-3d-printer

flashforge-usa.com/products/shop-flashforge-creator-4-interchangeable-independent-dual-extruder-3d-printer

پرینتر3بعدی اکستروژن چندگانه فلش فورج کرییتور

قیمت: 12.000 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 400x350x500

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 360

شرکت «فلش فورج» با راه اندازی IDEX Creator 4 با دمای بالا، جهشی بسمت ماشینهای تولید صنعتی حرفه‌ای برداشته است.

«کرییتور فور» که با سه آپشن اکسترودر طراحی شده، میتواند با رشته‌های انعطاف‌پذیر، رشته‌های مهندسی و رشته‌های کامپوزیت فیبرکربن پرینت انجام دهد. به گفته این شرکت، Creator 4 با اندازه ساخت سخاوتمندانه دارای یک محفظه کنترل حرارتی است که در دمای 65 درجه سانتیگراد ثابت میشود، دمایی که انقباض محصول را کاهش داده و کیفیت چاپ بهتر را تضمین مینماید. نرم‌افزار چاپگر به کاربران انعطاف‌پذیری بیشتری برای پیکربندی کنترل‌های دمای داخلی، سفارشی‌سازی بیشتر مشخصات فیلامنت و بازیابی فرآیند چاپ در صورت قطع برق ارائه می‌دهد. برنامه‌های ایده‌آل برای Creator 4 شامل پرینت سفارشی ابزارها، جگ‌ها، وسایل و قطعات و تجهیزات تولید صنعتی است.

اکسترودرهای مستقل آن در دمای حداکثر 360 درجه سانتیگراد بخوبی رشته نایلون، فیبر کربن تقویت شده و رشته PC را قابل پرینت میکنند. یک دوربین داخلی با کنترل از راه دور و یک خشک کن رشته اختیاری نیز در آپشن محصول وجود دارد.

 1. پرینتر سه بعدی اکسترودر مستقل Aon3D Hylo

aon3d.com/hylo

aon3d.com/press/hylo-and-basis-launch-announcement

چاپگر سه بعدی اکسترودر idex

قیمت: 49.999 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 450x450x640

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 500

بتازگی در نوامبر 2023 شرکت Aon3D پرچمدار جدید IDEX FDM خود را راه اندازی کرد: محصول چشم‌نواز Hylo با «نرم افزار مبتنی بر یادگیری ماشینی» جدید Basis که اسلایسینگ، شبیه‌سازی، بهینه‌سازی و سپس چاپ را با بهترین دقت کنترل مینماید.

Hylo که جایگزین ماشین‌های M2 و M2+ این شرکت می‌شود، برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله ابزارآلات، جگ‌ها و فیکسچرها، قطعات مصرفی نهایی و نمونه‌سازی سریع با استفاده از ترموپلاستیک‌های با کارایی بالا طراحی شده است. دارای یک محیط با مواد باز است، بنابراین با طیف گسترده‌ای از مارکهای متفرقه مواد، از جمله Solvay، Sabic، DSM، Infinite Material Solutions و سازندگان دیگر سازگار است و دارای پروفایلهای پیش‌فرض چاپ معتبر برای آنهاست.

علاوه بر مواد باز، پارامترهای باز نیز وجود دارد تا بتوانید فرآیندها، دماها و تنظیمات حرکتی مختلف را بدلخواه خودتان تنظیم کنید.

Hylo دارای بیش از 25 حسگر هوشمند یکپارچه برای کالیبراسیون خودکار، کنترل فرآیند و نظارت بر فرآیند چاپ برای تأیید اعتبار قطعات در حین چاپ است. پس از پرینت، میتوانید نقاط مختلف داده قطعه چاپ شده خود را با دوقلو دیجیتال آن بررسی کنید.

Basis همچنین تمام پرینترها، پروژه‌ها، کاربران، ویرایش‌ها، بهینه‌سازی‌ها و داده‌های چاپ Aon3D را در یک رابط کاربری مدیریت و نظارت می‌کند.

Aon3D می‌گوید نرم‌افزار این شرکت، شبیه‌سازی فرآیند مبتنی بر هوش مصنوعی و بهینه‌سازی فایل‌های دیجیتال را جایگزین چاپ آزمایشی و خطا می‌کند. بیس می‌تواند فرآیند چاپ Hylo را شبیه‌سازی کند و به شما امکان می‌دهد تا قبل از چاپ، مشکلات را شناسایی و تصحیح کنید.

 1. پرینتر سه بعدی اکسترودر دوگانه Essentium HSE 280i HT

essentium.com/3d-printers/high-speed-extrusion-280 پرینتر سه بعدی دو نازل مستقل

قیمت: 185.000 دلار

ابعاد پرینت (میلیمتر): 695x495x600

حداکثر دمای اکسترودر (سانتیگراد): 550

محصول HSE 280i HT با درجه حرارت و پرینت سرعت بالا (high-speed extrusion : اکستروژن سرعت بالا) از Essentium مستقر در ایالات متحده برای مشتریان کارخانه‌ای با حجم قطعه بالا طراحی شده است. در واقع، بلیک تیپل، مدیر عامل Essentium به گفته است که این دستگاه را به بازار عرضه کردیم تا یک سیستم تولید واقعی باشد آنهم با نوآوریهایی که رشد آتی شرکت را پشتوانه خواهد کرد.

اکسترودرهای دوگانه این چاپگر در هر دو محور Y و X مستقل هستند و سازنده آنرا True Idex می‌نامد که بر خلاف سایر محصولات مشابه بازار قادر است هندسه‌های متفاوت را بطور همزمان ایجاد کند، نه فقط قطعات آینه‌ای یا تکراری.

HSE 280i HT ‌بعنوان یک چاپگر با مواد باز، انعطاف‌پذیری کاربردی را ارائه و می‌تواند با موادی مانند PEEK، TPU، و نایلون و مواد دیگر تولیدکنندگان، پرینت صنعتی انجام دهد.

محصول اکسترودر دوگانه کمی کوچکتر Essentium HSE 240 HT است که دارای سر چاپ اکستروژن دوگانه وابسته (ثابت یا غیرمستقل) است؛ شبیه همان چیزی که در اکثر محصولات دو نازله بازار میبینید ولی با قدرت تولید صنعتی بهتر.

 1. چاپگر سه بعدی Makergear M3 Dual Extrusion

makergear.com/products/m3-id چاپگرهای سه بعدی قیمت: 3.299 دلار
 • دو اکسترودر مستقل
 • طراحی سبک و باز دسکتاپی
 • مجهز به وای‌فای داخلی و برنامه Octoprint

وقتی شما دستگاه M3 را با اکستروژن دوگانه خریداری می کنید، در واقع یک اثر مهم و قابل تحسین رومیزی را خریداری کرده‌اید. این محصول که اکسترودرهای آن جداگانه (مستقل) هستند؛ ترکیبی از معماری باز Prusa i3 و مکانیک قابل اعتماد BCN3D Sigma است. یک ریل خطی قوی، هرگونه نیاز به قاب بزرگ را از بین برده است.

نگذارید ظاهر ساده دستگاه شما را فریب دهد. این پرینتر سه بعدی اکسترودر دوگانه، توانایی چاپ با وضوح ۵۰ میکرون را دارد و صفحه تخت شیشه ای آن امکان چاپ آسان را فراهم میکند. در زمان خرید، داخل جعبه یک مجوز نرم‌افزار Simplify3D به ارزش ۱۵۰ دلار نیز دریافت میکنید.

در مجموع، ما فکر می کنیم  M3 دستگاهی است که عملکرد را به سبک طراحی ارجحیت می دهد. تست چاپ آن نتایج عالی را نشان می دهد. تنها چیزی که شاید باعث شود افراد از خرید آن منصرف شوند؛ تناسب غیر معمول اندازه و برچسب قیمت آن است!

برترین چاپگرهای سه بعدی با اکسترودرهای دوگانه ثابت

 1. چاپگر اکسترودر ثابت FlashForge Creator Pro

flashforge.com/product-detail/flashforge-creator-pro-3d-printer

3d printer

قیمت: 600 تا 1050 دلار 

 • پرینتری برای آماتورهای سرتاسر جهان
 • محصول اقتصادی با بازدهی بالا
 • کیفیت چاپ متوسط
 • محفظه ساخت محصور

یک پرینتر سه بعدی اکسترودر دوتایی ارزان قیمت هست که پروسه چاپ را بخوبی انجام می دهد. طراحی Creator Pro بسیار شبیه نسل قدیم ولی محبوب Makerbot Replicator است و در عمل نیز کاملا قابل اعتماد گشته است. به خاطر وجود محفظه بسته و تنظیمات دمای هوشمند، این دستگاه برای کار با مواد حساس مانند پلی کربنات و ABS ایده آل است.

رویهم رفته، این محصول به دلیل قیمت پایین و دسترسی راحت  میتواند گزینه مناسبی برای شروع کار و پیشرفت کاربران مبتدی باشد.

نکته: بهمراه این دستگاه، یک نرم افزار اسلایسر رایگان همنام نیز داده می شود.

 1. چاپگر سه بعدی اکسترودر ثابت Ultimaker 3

ultimaker.com/3d-printers/s-series/ultimaker-s3

3d printer

قیمت: 3.495 دلار

 • از مشهورترین پرینترهای سه بعدی FDM جهان
 • هسته سخت افزاری چاپگر به راحتی قابل تعویض است
 • وای‌فای و دوربین داخلی
 • اکوسیستم اوپن سورس
 • عملکرد بدون نقصUltimaker

کمپانی هلندی «آلتی میکر» را همه عشاق دنیای چاپگر سه بعدی میشناسند. زمانی که Ultimaket 3 برای اولین بار به بازار عرضه شد، به دلیل دو نازله بودن آن مورد توجه بسیاری قرار گرفت. چاپ های تمیز چند متریال و بیکار ماندن یک نازل در حین کار، دلایل این توجه بود.

مهمتر از همه، اکسترودرها از هسته قابل تعویض بهره می برند که اساسا برای استفاده با فیلامنتهای مختلف طراحی شده است. این امر باعث می شود شما مواد را به راحتی تعویض کنید، فیلامنتهای جدید را قرار دهید و دستگاه به صورت خودکار تغییرات را تشخیص میدهد.

مطلب مرتبط: بررسی آلتیمیکر اس فایو

اما Ultimaker3 ویژگیهای جدیدتری هم دارد که از آن جمله می توان به دوربین داخلی، قابلیت اتصال به وای فای و صفحه کمکی چاپ اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی های خاص این دستگاه، اکوسیستم منحصر به فرد آن است. این پرینتر سه بعدی به همراه نرم افزار رایگان Cura (که خود طراح آن است) از پیشگامان معماری اوپن سورس است و در ورژنهای تازه، ویژگیهای اختصاصی زیادی برای راحتی کار به آن افزوده شده است.

قیمت بالای این دستگاه، آنرا جزو کالایی با قابلیت فروش دست دوم خوب قرار می دهد چون شهرت برند و کیفیت بالای پرینت آن برای همه کاربران حرفه ای زبانزد شده است. شما با دانستن اینکه اجزا و قطعات «آلتی مِیکِر» در کارخانه فولکس واگن تولید می شود، از کیفیت آن کاملا مطمئن خواهید شد و به راستی نیز اینگونه هست. در ضمن، آماده باشید که پول بیشتری برای خرید فیلامنتهای کمیاب و گران ۳ میلی آن و پک سخت افزاری تکمیلی آن هزینه کنید.

نکته: پرینترهای آلتی میکر با فیلامنتهای قطر تقریبی ۳ میلیمتر سازگار هستند، که نسبت به فیلامنتهای ۱٫۷۵ میلیمتر تفاوت دارد.

 1. Prusa i3 MK3 Kit + Multi Material Upgrade

prusa3d.com/product/original-prusa-i3-mk3s-3d-printer-kit

3d printer

قیمت: 1.100 تا 1.400 دلار (کیت مونتاژی یا پک آماده)

 • آینده‌دار- آپدیت مداوم – پرفروش
 • کیفیت چاپ خوب
 • قابلیت پرینت پنج رنگ با نصب ماژول کیت
 • صفحه ساخت جداشدنی با روکش PEI

هر هدفی که برای ۳D Print دارید یا در هر مرحله‌ای از سطح مهارتی هستید، فرقی نمی کند؛ چاپگرهای سه بعدی جوزف پروسا همیشه محبوب کاربران دنیا بوده است. 

بیایید ابتدا به خود این مدل پرینتر چند نازله پروسا نگاهی بیاندازیم، بدون در نظر گرفتن Multi Material Upgrade (MMU). این پرینتر یک پک سخت افزار حرفه ایست. سطح شبکه های آن منحصر به فرد است، دقت بالا در مراحل مختلف دارد، دارای محافظ برق (UPS) است که باعث میشود مدل چاپی شما حتی اگر دچار قطعی برق شده باشید، همچنان چاپ شود.

مطلب مرتبط: ۱۴ اسکنر سه بعدی پرفروش بازار ایران و جهان

صفحه چاپ انعطاف پذیری دارد که قسمت های اضافه را حذف می کند و این ویژگی ها به همینجا ختم نمی شود. تازه شما می توانید سخت افزار MMU یا همان Multi Material upgrade kit را نیز به آن اضافه کنید و پس از مونتاژ آن قادر خواهید بود تا سقف پنج رنگ فیلامنت را در چاپ استفاده کنید که از این لحاظ هیچ دستگاه دیگری در این لیست چنین توانایی ندارد.

حرف پایانی: این پرینتر سه بعدی به دلیل پایدار بودن و قابلیت به روز شدن برایتان کارایی بسیار زیادی خواهد داشت. شاید تنها مانع، نیاز به مهارت یافتن برای کار کردن با پنج رنگ، خرابی احتمالی و پیکربندی سخت آن باشد که باعث وحشت آماتورها میشود.

 1. پرینتر سه بعدی دو نازل ثابت CEL Robox Dual

cel-robox.com

3d printer

قیمت: 1500 یورو / 2.060 دلار

 • اختراعی با ویژگی های عالی که جیب شما را خالی نمی کند.
 • محفظه محصور با قفل ایمنی
 • سیستم مدلار تعویض سرنازل
 • سنسور تشخیص خودکار فیلامنت

پرینتر سه بعدی Robox Dual یک دستگاه منحصر به فرد است که سیستم بارگیری خودکار فیلامنت را دارا است. همچنین یک قفل ایمنی حرارتی برای محفظه و قدرت تشخیص هوشمند نوع فیلامنت که توسط یک تراشه در داخل قرقره انجام می شود، از دیگر ویژگی های این دستگاه است. اگرچه عملکرد تشخیص خودکار متریال تنها در مورد فیلامت خاص CEL انجام می شود، با این حال شما می توانید از هر نوع فیلامنت معمول دیگری در این دستگاه استفاده کنید.

اما بهترین قسمت در مورد این پرینتر سه بعدی، سر ابزار های آن است: این یک سیستم مدولار است که در آن می توان سرابزار ها را به راحتی و با دست و بدون هیچ پیچ و سیمی جابجا کرد و از این راه کاربر می تواند از مواد مختلف در دستگاه استفاده کند. به این معنی که تعویض سر نازل ثانویه یا نازل پشتیبان (که هر دو به صورت جداگانه فروخته می شوند) بدون هیج دردسری انجام می شود.

مقاله مرتبط: ۳۶ پرینتر سه بعدی بزرگ و گرانقیمت جهان

کیفیت چاپ این دستگاه بالاتر از میانگین می باشد. توجه کنید که این پرینتر سه بعدی در برخی از موارد منحصر به فرد است. اگر نگرانی بابت امنیت کارتان دارید یا یک پلتفرم کوچک نیاز دارید این دستگاه گزینه ای مناسب برای کار شما است.

 1. پرینتر دو نازله Lulzbot Taz 6 with Dual Extruder v3

lulzbot.com/store/lulzbot-taz-dual-extruder-v3-1-tool-head-kt-cp0162

پرینتر سه بعدی

قیمت: 2.800 دلار

 • بزرگ، محفظه ساخت باز
 • پرکار و پایدار
 • گزینه‌های متنوع اکسترودر

با وجود این که با این قیمت می توان دستگاههای مدرن تر و جدیدتری را تهیه کرد، پرینتر TAZ 6 هیچ چیز نسبت به آنها کم ندارد. این دستگاه یکی از بازترین طراحی ها را در این لیست دارد که باعث می شود دسترسی به فضای ساخت به راحتی امکان پذیر شود. دیدن چرخ دنده های سبز و قاب فلزی مشکی و مهره های بزرگ، حسی صنعتی را به شما القا می کند.

از نظر ما این دستگاه در خانه و در یک کارگاه کوچک دوست داشتنی در کنار ابزار کار و خاک اره که همه جا پراکنده شده، بسیار جالب به نظر می رسد. البته در زندگی واقعی این ایده چندان درست نیست، چون خاک اره می تواند باعث گرفتگی اکسترودر شود! طرفداران سایت ۳D Hubs با این تصویر موافق هستند و این دستگاه را پرینتر سه بعدی زحمتکش سال ۲۰۱۸ نامگذاری کرده اند.

این پرینتر سه بعدی، چند گزینه در مورد اکسترودر پیش روی شما می گذارد که Dual Extruder v3 از آن جمله است و همین نکته باعث حضور این دستگاه در لیست می شود. دیگر ویژگی هایی نیز وجود دارند که شامل ابزار پیشرفته خنک کننده و سرابزاری که برای رشته های قابل انعطاف طراحی شده است، می شود.

با توجه به قیمت بالای Taz 6، احتمالا فقط در صورتی که نیاز به استفاده کامل از اکسترودرهای مختلف (که جداگانه فروخته می شوند) دارید باید آن را بخرید. یا اگر Prusa i3 MK3  مشکی و نارنجی به دل شما نمی نشیند.

 1. پرینتر سه بعدی دو نازل ثابت ZMorph 2.0 Sx

پرینتر سه بعدی
 • پلتفرم سه کاره برای سازندگان واقعی
 • CNC و حکاکی لیزری
 • قاب فلزی مستحکم
 • کاملا بی صدا و تمیز

این دستگاه چیزی بیشتر از یک پرینتر دو اکسترودر است. مهمترین ویژگی این دستگاه، سیستم head چشمگیر آن است. شما با انتخابهای گسترده‌ای روبرو هستید: آیا نیاز به یک اکسترودر دارید یا دو عدد یا اکسترودر عریض یا CNC یا حکاک دوبعدی لیزری؟

از آنجا که مقاله ما در مورد پرینت سه بعدی دو اکستروده میباشد، بیایید در مورد عملکرد چاپ آن صحبت کنیم: فوق‌العاده است. ساخت و ساز محکم آن باعث ثابت نگه داشتن ابزار CNC میشود. بعلاوه، شاسی محصور آن تمامی بخشهای سخت‌افزاری را در داخل خود احاطه کرده که باعث کاهش صدا در زمان چاپ نیز می شود.

لیست نوآوریها در این محصول که با طراحی آن آغاز میشود، چشمگیر است زیرا از نظر برخی، فلز مسطح این دستگاه هیچ نکته زیبایی شناختی ندارد اما انحنای طبیعی آن با صفحه نمایش لمسی یکپارچه شده است. چیز قابل توجه دیگر آنست که ZMorph در نرم افزار خود دارای تکنولوژی‌ای میباشد که به کاربر اجازه میدهد از یک فایل هم برای چاپ و هم برای الگوی CNC استفاده کند.

این دستگاه به راستی یک پلتفرم واقعی برای کسانی است که میخواهند پروژه‌های مختلف چاپ را امتحان کنند. اگر شما در کارتان از سر ابزارها هم بهره می‌برید، پس پیشنهاد می‌کنیم بدنبال این محصول باشید.

خرید پرینتر سه بعدی صنعتی اکسترودر دوگانه ساخت ایران با گارانتی و خدمات پس از فروش بلند مدت. 

 1. پرینتر سه بعدی اکسترودر ثابت Raise3D N2 Dual

raise3d.com

پرینترهای سه بعدی

قیمت: 3000 دلار

 • چاپی صیقلی
 • محفظه محصور زیبای شیشه‌ای دور دستگاه که همه چیز را مرتب نگه میدارد.
 • حجم ساخت بزرگ
 • نمایشگر لمسی ۷ اینچی

این پرینتر سه بعدی بهترین دستگاه سال ۲۰۱۸ شد و نکاتی دارد که آنرا در هر لیستی از دستگاههای قابل احترام قرار خواهد داد. یکی از مهمترین دلایل، کیفیت چاپ بالای آن است؛ توانایی تولید مدلهایی با لایه ای با ارتفاع ۱۰ میکرون به همراه یک نرم افزار اسلایسینگ اختصاصی.

این دستگاه واقعا برای تحول آمده است. البته اگر می خواهید با این وضوح، مدل های بزرگ بسازید باید یکی چندین روز منتظر بمانید اما حداقل نیازی نیست نگران تکه و پاره شدن مدل خود باشید زیرا نازل هوشمند، صفحه چاپ و محفظه به خوبی گرم و نرم هستند و امکان خطا بسیار نادر است.

بالاتر از همه، این پرینتر سه بعدی دارای سنسور چاپ حین قطع و وصل برق است پس اگر گرفتار قطعی برق شدید، شما را نجات خواهد داد. به محض وصل شدن مجدد برق، معمولا چاپ بدون ایرادی از سر گرفته می شود.

در نظر داشته باشید که اگر می خواهید دستگاهی قابل اعتماد و قوی داسته باشید که با تمام متریال های چالشی کار کرده و به طور مداوم چاپ کند، N2 پیشنهاد خوبی است. اما به یاد داشته باشید که نباید زیاد آن را جابجا کنید زیرا صفحه تخت آن بسیار پیچیده و ظریف است و در آن کلید ها و پیچ های کوچکی به کار رفته است که موجب برهم خوردن کالیبراسیون پرینت شده و دردسر زیادی برایتان ایجاد می کند.

 1. پرینتر سه بعدی اکسترودر ثابت Markforged Mark Two

markforged.com/3d-printers/mark-two

3d printer

قیمت: 17.490 دلار

 • اگر می خوهید قطعات پروتوتایپ صنعتی خود را پرینت کنید، این دستگاه، بهترین فرصت شما است.
 • کاربرد خاص صنعتی مهندسی با متریالهای ویژه
 • طیف گسترده ای از مواد حرفه‌ای
 • منحصربفرد، صاحب امتیازمتریال مقاوم فیبر
 • چاپ از طریق Wi-Fi

هیچ دستگاهی شبیه به این وجود ندارد. نقطه کلیدی فروش این دستگاه، تکنولوژی ساخت با ماده فیبر مداوم CFF است. اساسا، یک اکسترودر، پوسته مدل شما را توسط متریال خاص Onyx مخصوص Markfoged، یعنی کامپوزیت نایلون فیبر کربن میسازد که بسیار سبک و قابل انعطاف است و داخل آنرا با رشته های مقاوم فیبر کربن، فایبرگلاس قوی و با درجه حرارت بالا، نوعی فیبر به نام کیولار و یا فایبرگلاس معمولی پر می کند.

شما در زمان خرید دستگاه کمی از هر کدام از این مواد که شامل Onyx نیز می شود را رایگان دریافت می کنید. بخش دوم، توسط اکسترودر دوم انجام می شود که باعث محکم شدن بخش های پرینت شده می شود.

از این پرینتر دو نازله برای ساخت وسایل مقاوم در برابر فعل و انفعال شیمیایی یا آفتاب استفاده شده است. وسایلی مانند گیره‌های رباتیک که توانایی نگه داشتن فولاد سخت برای ورق کاری و برشکاری بدون افتادن یا جابجا شدن را دارا بوده‌اند. چیزهای دیگری هستند که زیر سایه تکنیک اکستروژن CFF قرار گرفته اند و از جمله می توان به صفحه مخصوص محلول منحصر به فرد، قطعات زیبای مهندسی و دستگاه برش متصل به Wi-Fi اشاره کرد.

خلاصه که این پرینتر، کاربردی خاص در مهندسی و صنعت دارد و برای استفاده کاربرهای معمولی نیست. این دستگاه، هزینه پایین چاپ سه بعدی را با فرایند های دیگری مانند ماشین سازی ترکیب می کند. برای گروه هایی که از این دستگاه استفاده می کنند، این گزینه ای با ارزش است که نسبت به گزینه های مشابه به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارد.

اکسترودر چندگانه آیدکس در چاپگرهای سه بعدی

جمع‌بندی

در این مطلب گلچینی از محبوبترین پرینترهای سه بعدی اکسترودر چندگانه مستقل (IDEX: Independent Dual Extruder – آیدکس) و غیرمستقل (DDEX: Dependent Dual Extruder) بازار را معرفی کردیم. در لیست فوق هم محصول رومیزی دیدید و هم دستگاههای چند نازلی بزرگ صنعتی. نظر شما چیست و کدامیک را ترجیح میدهید؟ خوشحال میشویم محصول انتخابی خود را با کامنت مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
فهرست
پیمایش به بالا