» 3DPE » 10 مدل برتر پرینترهای سه بعدی اکسترودر دوگانه جهان
3d printer

10 مدل برتر پرینترهای سه بعدی اکسترودر دوگانه جهان

در کشورهای صنعتی، چاپ سه بعدی چند متریال برای بسیاری از برندها، تبدیل به یک ویژگی استاندارد شده است. اینجا لیستی از بهترین دستگاه هایی که توان تزریق بیش از یک رول فیلامنت را دارند، معرفی می کنیم.

معرفی ده مدل از بهترین پرینتر سه بعدی دو نازل:

۱- معرفی چاپگر FlashForge Creator Pro

3d printer

 • پرینتری برای مبتدیان سرتاسر جهان

 • گزینه ای ارزان

 • کیفیت چاپ متوسط

 • محفظه ساخت محصور

 • قیمت به همراه نرم افزار Simplify3D: 1048 دلار

یک پرینتر سه بعدی اکسترودر دوگانه ارزان قیمت است که پروسه چاپ را به خوبی انجام می دهد. طراحی Creator Pro بسیار شبیه به خط تولید Makerbot Replicator است و در عمل کاملا قابل اعتماد نشان داده است. به خاطر وجود محفظه بسته و تنظیمات دمای هوشمند، این دستگاه برای کار با مواد حساس مانند پلی کربنات و ABS ایده آل است.

روی هم رفته، این پرینتر سه بعدی به دلیل قیمت پایین و دسترسی راحت در بازار کشورهای صنعتی می تواند گزینه مناسبی برای شروع کار و پیشرفت کاربران مبتدی باشد.

نکته: به همراه این دستگاه، یک نرم افزار اسلایسر رایگان هم نام نیز داده می شود.

۲- Prusa i3 MK3 Kit + Multi Material Upgrade

3d printer

 • آینده دار- پایدار – پرفروش
 • ۱۰۵۸ دلار (۱۳۶۰ دلار به صورت مونتاژ شده)
 • کیفیت چاپ فوق العاده
 • صفحه ساخت جداشدنی با روکش PEI
 • قابلیت استفاده از پنج ماده در یک چاپ

هر کاری که می کنید، در هر مرحله ای که هستید، هر چیزی که می خواهید بسازید، این پرینتر سه بعدی دو اکسترودر، گزینه ای مناسب است. مگر این که شما بخواهید گیره های رباتی بسازید که نیاز به مقاومت بسیار بالایی دارند و در این صورت بهتر است به آخرین گزینه از این لیست مراجعه کنید.

بیایید ابتدا به خود پرینتر نگاهی بیاندازیم، بدون در نظر گرفتن Multi Material Upgrade (MMU). این پرینتر یک سخت افزار هوشمند است. سطح شبکه های آن منحصر به فرد است، دقت فوق العاده بالا در مراحل مختلف دارد، دارای محافظ برق (UPS) است که باعث میشود مدل چاپی شما حتی اگر دچار قطعی برق شده باشید، همچنان عالی چاپ شود.

مطلب مرتبط: ۱۴ اسکنر سه بعدی پرفروش بازار ایران و جهان

صفحه چاپ انعطاف پذیری دارد که قسمت های اضافه را حذف می کند و این ویژگی ها به همینجا ختم نمی شود. تازه شما می توانید سخت افزار MMU یا همان Multi Material upgrade kit را نیز به آن اضافه کنید و پس از مونتاژ آن قادر خواهید بود تا سقف پنج فیلامنت را در چاپ استفاده کنید که از این لحاظ هیچ دستگاه دیگری در این لیست چنین توانایی ندارد.

حرف پایانی: این پرینتر سه بعدی به دلیل پایدار بودن و قابلیت به روز شدن برای شما کارایی بسیار زیادی خواهد داشت. شاید سخت ترین قسمت، انتقال این پرینتر سه بعدی از فروشگاه به خانه باشد، چرا که محبوبیت بالای آن باعث کمبود موجودی آن در بازار شده است!

۳- CEL Robox Dual

3d printer

 • اختراعی با ویژگی های عالی که جیب شما را خالی نمی کند.
 • ۱۵۰۰ یورو (۲۰۶۰ دلار)
 • محفظه کاملا محصور با قفل ایمنی
 • سیستم مدلار تعویض سرنازل
 • سنسور تشخیص خودکار فیلامنت

پرینتر سه بعدی Robox Dual یک دستگاه منحصر به فرد است که سیستم بارگیری خودکار فیلامنت را دارا است. همچنین یک قفل ایمنی حرارتی برای محفظه و قدرت تشخیص هوشمند نوع فیلامنت که توسط یک تراشه در داخل قرقره انجام می شود، از دیگر ویژگی های این دستگاه است. اگرچه عملکرد تشخیص خودکار متریال تنها در مورد فیلامت خاص CEL انجام می شود، با این حال شما می توانید از هر نوع فیلامنت معمول دیگری در این دستگاه استفاده کنید.

اما بهترین قسمت در مورد این پرینتر سه بعدی، سر ابزار های آن است: این یک سیستم مدولار است که در آن می توان سرابزار ها را به راحتی و با دست و بدون هیچ پیچ و سیمی جابجا کرد و از این راه کاربر می تواند از مواد مختلف در دستگاه استفاده کند. به این معنی که تعویض سر نازل ثانویه یا نازل پشتیبان (که هر دو به صورت جداگانه فروخته می شوند) بدون هیج دردسری انجام می شود.

مقاله مرتبط: ۳۶ پرینتر سه بعدی بزرگ و گرانقیمت جهان

کیفیت چاپ این دستگاه بالاتر از میانگین می باشد. توجه کنید که این پرینتر سه بعدی در برخی از موارد منحصر به فرد است. اگر نگرانی بابت امنیت کارتان دارید یا یک پلتفرم کوچک نیاز دارید این دستگاه گزینه ای مناسب برای کار شما است.

۴- Lulzbot Taz 6 with Dual Extruder v3

پرینتر سه بعدی

 • اگر سبز رنگ مورد علاقه شما است، یک انتخاب بزرگ پیش رو دارید.
 • ۲۷۹۵ دلار
 • بزرگ، محفظه ساخت باز
 • پرکار و پایدار
 • گزینه های متنوع اکسترودر

با وجود این که با این قیمت می توان دستگاه های مدرن تر و جدیدتری را تهیه کرد، پرینتر TAZ 6 هیچ چیز نسبت به آنها کم ندارد. این دستگاه یکی از بازترین طراحی ها را در این لیست دارد که باعث می شود دسترسی به فضای ساخت به راحتی امکان پذیر شود. دیدن چرخ دنده های سبز و قاب فلزی مشکی و مهره های بزرگ، حسی صنعتی را به شما القا می کند.

از نظر ما این دستگاه در خانه و در یک کارگاه کوچک دوست داشتنی در کنار ابزار کار و خاک اره که همه جا پراکنده شده، بسیار جالب به نظر می رسد. البته در زندگی واقعی این ایده چندان درست نیست، چون خاک اره می تواند باعث گرفتگی اکسترودر شود! طرفداران سایت ۳D Hubs با این تصویر موافق هستند و این دستگاه را پرینتر سه بعدی زحمتکش سال ۲۰۱۸ نامگذاری کرده اند.

این پرینتر سه بعدی، چند گزینه در مورد اکسترودر پیش روی شما می گذارد که Dual Extruder v3 از آن جمله است و همین نکته باعث حضور این دستگاه در لیست می شود. دیگر ویژگی هایی نیز وجود دارند که شامل ابزار پیشرفته خنک کننده و سرابزاری که برای رشته های قابل انعطاف طراحی شده است، می شود.

با توجه به قیمت بالای Taz 6، احتمالا فقط در صورتی که نیاز به استفاده کامل از اکسترودرهای مختلف (که جداگانه فروخته می شوند) دارید باید آن را بخرید. یا اگر Prusa i3 MK3  مشکی و نارنجی به دل شما نمی نشیند.

۵- ZMorph 2.0 Sx

پرینتر سه بعدی

 • پلتفرم سه کاره برای سازندگان واقعی
 • ۲۸۸۰ دلار
 • CNC و حکاکی لیزری
 • قاب فلزی مستحکم
 • کاملا بی صدا و تمیز

این دستگاه چیزی بیشتر از یک پرینتر سه بعدی دو اکسترودر است. مهمترین ویژگی این دستگاه بسیار عالی، سیستم head چشمگیر آن است. شما با انتخاب های گسترده ای روبرو هستید. آیا نیاز به یک اکسترودر دارید یا اکسترودر دوگانه یا اکسترودر عریض ( برای تزئینات و سرامیک) یا CNC یا حکاکی لیزری؟

از آنجا که مقاله ما در مورد پرینت سه بعدی اکسترودر دوگانه است، بیایید در مورد عملکرد چاپ سه بعدی آن صحبت کنیم: فوق العاده است. ساخت و ساز بسیار محکم آن باعث ثابت نگه داشتن ابزار CNC می شود. به علاوه، شاسی محصور آن تمامی بخشهای سخت افزاری را در داخل خود احاطه کرده که باعث کاهش صدا در زمان چاپ نیز می شود.

لیست نوآوری ها در این محصول که با طراحی آن آغاز می شود، به طرز خاصی چشمگیر است زیرا از نظر برخی، فلز مسطح این دستگاه هیچ نکته زیبایی شناختی ندارد اما در این پرینتر سه بعدی، انحنای طبیعی آن با صفحه نمایش لمسی یکپارچه شده است. چیز دیگر قابل توجه این است که ZMorph در نرم افزار خود دارای تکنولوژی است که به کاربر اجازه می دهد از یک فایل هم برای چاپ سه بعدی و هم برای الگوی CNC استفاده کند.

این دستگاه به راستی یک پلتفرم واقعی برای کسانی است که می خواهند پروژه های مختلف چاپ را امتحان کنند. اگر شما در کارتان از کمتر از دو سرابزار بهره می برید، پس پیشنهاد می کنیم به دنبال دستگاهی کوچک تر و ساده تر و ارزان تر باشید.

۶- Raise3D N2 Dual

پرینترهای سه بعدی

 • چاپی صیقلی به صافی شیشه ای که دور دستگاه را گرفته است
 • ۳۰۰۰ دلار
 • محفظه شیشه ای همه چیز را مرتب نگه می دارد
 • محفظه ساخت بزرگ
 • صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی

این پرینتر سه بعدی بهترین دستگاه سال ۲۰۱۸ است و نکاتی دارد که آن را در هر لیستی از دستگاه های قابل احترام قرار خواهد داد. یکی از مهمترین دلایل، کیفیت چاپ بالای آن است؛ توانایی تولید مدل هایی با لایه ای با ارتفاع ۱۰ میکرون به همراه یک نرم افزار اسلایسینگ اختصاصی!

این دستگاه واقعا برای تحول آمده است. البته اگر می خواهید با این وضوح، مدل های بزرگ بسازید باید یکی چندین روز منتظر بمانید اما حداقل نیازی نیست نگران تکه و پاره شدن مدل خود باشید زیرا نازل هوشمند، صفحه چاپ و محفظه به خوبی گرم و نرم هستند و امکان خطا بسیار نادر است.

بالاتر از همه، این پرینتر سه بعدی دارای سنسور چاپ حین قطع و وصل برق است پس اگر گرفتار قطعی برق شدید، شما را نجات خواهد داد. به محض وصل شدن مجدد برق، معمولا چاپ بدون ایرادی از سر گرفته می شود.

در نظر داشته باشید که اگر می خواهید دستگاهی قابل اعتماد و قوی داسته باشید که با تمام متریال های چالشی کار کرده و به طور مداوم چاپ کند، N2 پیشنهاد خوبی است. اما به یاد داشته باشید که نباید زیاد آن را جابجا کنید زیرا صفحه تخت آن بسیار پیچیده و ظریف است و در آن کلید ها و پیچ های کوچکی به کار رفته است که موجب برهم خوردن کالیبراسیون پرینت شده و دردسر زیادی برایتان ایجاد می کند.

۷- BCN3D Sigma R17

چاپگر سه بعدی

 • سیستم مشهور اکسترودر دوگانه مستقل
 • ۲۶۹۵ دلار
 • منبع باز (open source)
 • بدنه فلزی مشکی به همراه چراغ LED

وقتی شما از پرینتر سه بعدی با اکسترودر دوگانه حرف میزنید، بسیاری از افراد مبتدی تصور می کنند شما در مورد این دستگاه صحبت می کنید. ویژگی شگفت انگیز این چاپگر، سیستم اکسترودر دوگانه مستقل آن است: فرضا زمانی که یک نازل در حال چاپ کردن است، دیگری بیکار (در حالت پارک) باقی می ماند و این کار به دلیل جلوگیری از خطاهایی مثل oozing  یا  stringingاز متریالهای اضافی است. این یک استراتژی بسیار عالی است زیرا متریالهای مکمل بدون خطا و بهینه از اکسترودر خارج می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های خوب این پرینتر سه بعدی، دو نگهدارنده قرقره جداگانه است که در قاب آلومینیومی قرار دارند و به شما امکان این را می دهند که یک قرقره را بدون مزاحمت برای دیگری تعویض کنید (کار با متریال فیلامنت حساس به رطوبت می تواند یکی دیگر از دلایل قرار دادن قرقره در محفظه باشد).

به دلیل درخواست بسیاری از استفاده کنندگان، این شرکت فایل های طراحی خود را در دسترس عموم قرار داده است تا دیگران نیز بتوانند ایده های خود را برای پیشرفت و بهبود ارایه بدهند.

این چاپگر برای اضافه کردن به کارگاه یا دفتر کار بسیار مناسب است و به طور قطع در بین پرینترهای اکسترودر دوگانه، یکی از بهترین هاست. به هر حال، اگر شما بر روی میزتان جایی برای این دستگاه فلزی خوش قیافه باز کرده اید، احتمالا بیشتر به فکر سبک آن هستید (چاپ های چندرنگ) تا عملکرد حرفه ای آن.

نکته:‌ اخیرا شرکت BCN3D دستگاه Sigmax را عرضه کرده است که مدل به روز شده ای از Sigma محسوب می شود.

۸- Makergear M3 Dual Extrusion

چاپگرهای سه بعدی

 • عضلاتی قوی و سنگین
 • ۳۲۹۹ دلار
 • دو اکسترودر مستقل
 • طراحی سبک و باز
 • مجهز به وای فای داخلی و Octoprint

وقتی شما دستگاه M3 را با اکستروژن دوگانه خریداری می کنید، در واقع یک اثر مهم و قابل تحسین مهندسی را خریداری کرده اید. این محصول ترکیبی از فضای باز Prusa i3 با اکسترودرهای مستقل و قابل اعتماد BCN3D Sigma است. یک ریل خطی بسیار قوی، هرگونه نیاز به قاب بزرگ را از بین می برد.

اما نگذارید ظاهر ساده آن فریب تان دهد. این پرینتر سه بعدی اکسترودر دوگانه، توانایی چاپ با وضوح ۲۰ میکرون را دارد و صفحه تخت شیشه ای آن امکان چاپ آسان را فراهم می کند. در زمان خرید، داخل جعبه یک مجوز Simplify3D به ارزش ۱۵۰ دلار نیز دریافت می کنید.

در مجموع، ما فکر می کنیم  M3 دستگاهی است که عملکرد را به سبک طراحی ارجحیت می دهد. تست چاپ آن نتایج عالی را نشان می دهد. تنها چیزی که شاید باعث شود افراد از خرید آن منصرف شوند؛ تناسب غیر معمول اندازه و برچسب قیمت آن است!

۹- Ultimaker 3

3d printer

 • سازنده مشهورترین پرینترهای سه بعدی FDM جهان
 • هسته سخت افزاری چاپگر به راحتی قابل تعویض است
 • وای فای و دوربین داخلی
 • اکوسیستم بدون درز Ultimaker

کمپانی هلندی «آلتی میکر» را همه عشاق دنیای چاپگر سه بعدی می شناسند. زمانی که Ultimaket 3 برای اولین بار به بازار عرضه شد، به دلیل اکسترودرهای دوگانه آن مورد توجه بسیاری قرار گرفت. چاپ های تمیز چند متریال و بیکار ماندن یک نازل در حین کار، دلایل این توجه بود.

مهم تر از همه، اکسترودرها از هسته قابل تعویض بهره می برند که اساسا برای استفاده با فیلامنتهای مختلف طراحی شده است. این امر باعث می شود شما مواد را به راحتی تعویض کنید، فیلامنتهای جدید را قرار دهید و دستگاه به صورت خودکار تغییرات را تشخیص میدهد.

اما Ultimaker3 ویژگی های جدیدتری هم دارد که از آن جمله می توان به دوربین داخلی، قابلیت اتصال به وای فای و صفحه کمکی چاپ اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی های خاص این دستگاه، اکوسیستم منحصر به فرد آن است. این پرینتر سه بعدی به همراه نرم افزار رایگان Cura (که خود طراح آن است) از پیشگامان فضای باز است و در ورژنهای تازه، ویژگی های اختصاصی زیادی برای راحتی کار به آن افزوده شده است.

قیمت نسبتا بالای این دستگاه، آن را جزو سرمایه گذاری های جدی قرار می دهد و به همین ترتیب باعث بالا رفتن شهرت آن در کیفیت کار شده است. شما با دانستن این که اجزا و قطعات آن در کارخانه فولکس واگن تولید می شود، احتمالا از کیفیت آن کاملا مطمین خواهید شد و به راستی اینگونه نیز هست. در ضمن، آماده باشید که پول بیشتری را برای خرید فیلامنتها و قطعات افزودنی مانند هسته های پرینت هزینه کنید.

نکته: پرینترهای آلتی میکر با فیلامنتهای قطر تقریبی ۳ میلیمتر سازگار هستند، که نسبت به فیلامنتهای ۱٫۷۵ میلیمتر تفاوت دارد.

۱۰- Markforged Mark Two

3d printer

 • اگر می خوهید خودرو بعدی خود را پرینت کنید، این دستگاه، بهترین فرصت شما است.
 • کاربرد خاص صنعتی و مهندسی با متریال ویژه
 • ۴۹۹ دلار
 • طیف گسترده ای از مواد حرفه ای
 • منحصر به فرد، صاحب امتیاز تقویت مداوم فیبر
 • چاپ بدون اصطکاک از طریق Wi-Fi

هیچ دستگاهی شبیه به این وجود ندارد. نقطه کلیدی فروش این دستگاه، تکنولوژی ساخت با ماده فیبر مداوم CFF است. اساسا، یک اکسترودر، پوسته مدل شما را توسط متریال خاص Onyx مخصوص Markfoged، یعنی کامپوزیت نایلون فیبر کربن می سازد که بسیار سبک و قابل انعطاف است و داخل آن را با رشته های مقاوم فیبر کربن، فایبرگلاس قوی و با درجه حرارت بالا، نوعی فیبر به نام کیولار و یا فایبرگلاس معمولی پر می کند.

شما در زمان خرید دستگاه کمی از هر کدام از این مواد که شامل Onyx نیز می شود را دریافت می کنید. بخش دوم، توسط اکسترودر دوم انجام می شود که باعث محکم شدن بخش های پرینت شده می شود.

از این پرینتر سه بعدی اکسترودر دوگانه برای ساخت وسایل مقاوم در  برابر فعل و انفعال شیمیایی استفاده شده است. وسایلی مانند گیره های رباتیک که توانایی نگه داشتن فولاد سخت برای ورق کاری و برشکاری بدون افتادن یا جابجا شدن را دارا بوده اند. چیزهای دیگری هستند که زیر سایه CFF قرار گرفته اند و از جمله می توان به صفحه مخصوص محلول منحصر به فرد، قطعات زیبای مهندسی و دستگاه برش متصل به Wi-Fi اشاره کرد.

خلاصه که این دستگاه، کاربردی خاص در مهندسی و صنعت دارد و برای استفاده کاربرهای معمولی نیست. این دستگاه، هزینه پایین چاپ سه بعدی را با فرایند های دیگری مانند ماشین سازی ترکیب می کند. برای گروه هایی که از این دستگاه استفاده می کنند، این گزینه ای با ارزش است که نسبت به گزینه های مشابه به سرمایه گذاری بسیار کمتری نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.