» 3DPE » 6 نرم‌افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی متریال فیلامنت
آموزش پرینت سه بعدی

6 نرم‌افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی متریال فیلامنت

می‌خواهید بهترین نتیجه را از پرینت سه بعدی بگیرید؟! در این مقاله ۶ نرم‌افزار برای اسلایسینگ و آماده سازی مدل طراحی شده در چاپگر سه بعدی را معرفی و لینک سایت سازنده برای دانلود این نرم‌افزارها آورده میشود:

(Cura – Simplify3d – repetier – octoprint – slic3r -mattercontrol) 

فناوری ابداعی و محبوب پرینت سه بعدی شامل چندین مبحث ضروری است؛ قطعاً شما مدل سه بعدی و چاپگر سه بعدی خود را دارید؛ اما یک تکه مهم پازل را بین این دو مسیر فراموش نکنید: نرم‌افزار slicing به عنوان یک واسط بین مدل سه بعدی و پرینتر سه بعدی عمل میکند و در کیفیت نهایی تأثیر عمیقی می گذارد.

برای کسانی که اطلاع کاملی ندارند،‌ نرم افزار اسلایس، مدل سه بعدی را آماده چاپ کرده، خروجی Gcode (فرمت چاپ توسط پرینتر سه بعدی) را آماده میکند و برخی موارد دیگر. انواع نرم افزارهای slice وجود دارد: پولی و رایگان. در اینجا ما جدیدترین، محبوبترین و پلتفرم رایگان پنج نرم‌افزار اسلایس پرینت سه بعدی را معرفی میکنیم.

 

  • نرم‌افزار اسلایس Cura:

آموزش پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار توسط کمپانی قدرتمند Ultimaker که خود برند محبوبی در دنیای چاپگرهای سه بعدی FDM میباشد، توسعه و پشتیبانی میشود. به علت استراتژی متن باز بودن این کمپانی، نرم‌افزار ابداعی آن‌ها نیز رایگان میباشد. کمپانی «آلتی میکر» مدتهاست که با استفاده از این نرم‌افزار، تکنیک و قدرت فناوری خود را به رخ رقبا کشیده است.

نرم‌افزار کیورا (Cura)، فرمتهای STL – ۳MF – OBJ و برخی فرمتهای دیگر را پشتیبانی میکند. افراد حرفه‌ای با این نرم‌افزار قادر هستند برخی مشکلات مدل سه بعدی را نیز اصلاح کنند. این نرم‌افزار فرآیند چاپ، زمان پرینت و نوع متریال را قابل تنظیم نموده است.

چه چیز آن عالیست: هم برای افراد مبتدی و هم حرفه‌ای ها، نرم افزاری کاملاً راضی کننده است. در حالت پیش‌فرض،‌ به راحتی مهمترین تنظیمات قابل بررسی بوده (برای افراد حرفه ای، ۲۰۰ فاکتور قابل تنظیم وجود دارد). رابط کاربری خوبی داشته و میتوانید تنظیمات پرینتر سه بعدی دو نازل را با آن هندل کنید. در صورتی که کامپیوتر نسبتاً قدرتمندی داشته باشید،‌ میتوانید فایلهای حجیم فرمت STL را نیز با Cura مدیریت کنید.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: برخی خوره های پرینت سه بعدی اعتقاد دارند با این نرم‌افزار عملکرد خوب را میگیرید و نه عالیترین نتیجه. همچنین برخی ویژگیها مثل ساپورت گذاری در مقایسه با رقبا ضعیفتر است. در برخی مدلها ممکن است زمان تخمینی پرینت حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد با نتیجه واقعی تفاوت داشته باشد.

برای چه کسانی مناسب است: افراد تازه کار و تا حرفه ای.

پلتفرم رایگان – آماده برای ویندوز و مک و لینوکس

وبسایت سازنده نرم‌افزار Cura

 

نکته: متاسفانه وبسایت Cura Ultimaker به روی IP کاربران ایرانی مسدود شده است؛ بنابراین سرویس VPN سیستم خود را فعال کنید.

  • نرم‌افزار اسلایسر Simplify3D:

این نرم افزار نیز قدرتی همانند Cura دارد ولی پلتفرم آن تجاری میباشد. در ایران نیز محبوبیت خوبی دارد.

چه چیز آن عالیست: نرم‌افزار اسلایسینگ بسیار قوی با  امکانات حرفه ای.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: اگر از سیستم عاملی غیر از ویندوز استفاده میکند، برای نصب فعالساز به مشکل برخواهید خورد چون کرکهای غیرویندوزی برای کاربران ایرانی وجود ندارد. برخی نیز حوصله کرک کردن این نرم افزار را ندارند.

برای چه کسانی مناسب است: مناسب همه افراد از مبتدی تا حرفه ای های چاپگر سه بعدی

لینک دانلود: Simplify3d software و آموزش

  • نرم‌افزار اسلایسر MatterControl:

یادگیری پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار همانند همتایش repetier (در ادامه توضیح میدهیم) مثل یک هاست پرینتر سه بعدی روی کامپیوتر شما عمل میکند: بدین معنی که قادرید کل فرآیند پرینت را مدیریت کنید. با این حال امکان خروجی گرفتن فرمت جی کد را روی SD Card خواهید داشت. رابط کاربری آن ساختار قابل قبولی دارد. در این نرم‌افزار امکان واردسازی چند فرآیند پرینت پشت سرهم و تعریف queue (یعنی کدام فایل زودتر از دیگری چاپ شود) را با موس دارید: منتها باید به پرینتر وصل باشید.

نرم‌افزار MatterControl از ساختار موتور پردازشی سه نرم‌افزار قدرتمند MatterSlice,Curae,  Slic3r بهره برده است: بنابراین برای آزمایش و مقایسه بسیار ایده‌آل است. در حالت پایه، کاربر قادر است تا layer height – ضخامت لایه داخلی – متریال ساپورت – raft و غیره را تنظیم کنید. این تنظیمات قابل ذخیره سازی نیز هست تا از تکرار مراحل جلوگیری شود. برای افراد حرفه‌ای امکانات جالبی مثل auto mesh repair و مدیریت اکسترودرهای چندگانه فراهم شده است. در نرم‌افزار MatterControl امکان پیش نمایش کل فرآیند چاپ به دقت بالا و لایه به لایه فراهم میباشد.

چه چیز آن عالیست: نرم‌افزار اسلایسینگ کار راه انداز برای آماده سازی و رفع خطاهای معمول. برای افراد خبره نیز به عنوان تست فرآیندهای چاپ کاربرد دارد.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: در برخی مدلهای ارزان‌ قیمت پرینتر سه بعدی، ممکن است نتیجه متفاوتی با آنچه در نرم‌افزار مشاهده شده، مواجه شوید.

برای چه کسانی مناسب است: از افراد مبتدی تا حرفه‌ای که زیاد با پرینت سه بعدی سروکار دارند.

پلتفرم رایگان – آماده برای ویندوز و مک و لینوکس

وبسایت سازنده نرم‌افزار MatterControl

  • نرم‌افزار پرینت سه بعدی OctoPrint:

پرینت سه بعدی

این نرم‌افزار تنها به slice خلاصه نمیشود، در‌واقع یک ماشین هوشمند و هاست ریموت کنترل پرینتر سه بعدی است. امکانات آن واقعاً غیر قابل باور و شگفت انگیز است! با OctoPrint به راحتی امکان مدیریت و مانیتور و هندل پرینترهای سه بعدی روی مرورگر اینترنت شما فراهم خواهد شد. این نرم‌افزار روی مدار  Raspberry Pi نیز نصب میشود، طوری که امکاناتی مثل استفاده از وب کم و دیگر پلاگینهای اضافه فراهم میشود.

| آموزش نرم افزار OctoPrint |

بدین طریق فرآیند چاپ (۳D printing job) از هر مکان با مرورگر روی دستگاههای متصل راه اندازی می‌شود و نیازی به SD Card ندارید. ویژگیهای بسیار جذاب دیگری هم هست که در اینجا معرفی نمیکنیم و خودتان در سایت سازنده ببینید. این نرم‌افزار از موتور Cura بهره میبرد: بنابراین حتی نیاز ندارید فایل را روی کامپیوتر جداگانه اسلایس کنید، تنها کافیست مدل STL را در این نرم‌افزار لود کرده و کل کارها انجام میشود.

چه چیز آن عالیست: نرم افزاری تمام‌عیار و کاربردی آنهم با پلتفرمی رایگان که بر تعداد استفاده کنندگان آن روز به روز افزوده میشود.

چه چیزی در آن چندان جالب نیست: حیف است که عیبی بر آن بگذاریم!

برای چه کسانی مناسب است: افراد متوسط تا حرفه‌ای.

پلتفرم رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس و مدار Raspberry Pi !

وبسایت سازنده نرم‌افزار OctoPrint

  • نرم‌افزار Repetier:

چاپ سه بعدی

اگر این آمادگی را در خود میبینید که از مرحله پایه slicing پرینت سه بعدی فارغ شده و قدم در سطح پیشرفته‌تری بگذارید ولی همچنان یک پلتفرم رایگان را دنبال نمایید، نرم‌افزار رپیتیر یکی از بهترین انتخابهای شماست. نرم‌افزار Repetier یکی از پیشکسوتان این حوزه است و اولویت اول جامعه بزرگ سازندگان RepRap میباشد.

نکته مهم درباره این نرم‌افزار میانبر بودن آن از سطح متوسط به پیشرفته است. ریپیتیر همچون نرم‌افزار OctoPrint اپلیکیشنی اصطلاحاً All-in-One محسوب شده و هاست پرینتر سه بعدی شما خواهد بود. با این نرم‌افزار، امکان مدیریت اکسترودر چندگانه تا ۱۶ عدد فراهم است! پشتیبانی از Slice چندگانه با پلاگین و همچنین سازگاری قابل قبولی با اکثر پرینترهای سه بعدی FDM را نیز داراست.

آموزش نرم افزار Repetier Host |

علاوه بر این، نرم‌افزار Repetier Host امکان ارتباط از راه دور را به سرور رپیتیر (همانند OctoPrint) میدهد: یعنی اگر این اپلیکیشن را روی مدار Raspberry Pi نصب کنید قادر خواهید بود تا در هر زمان و مکانی پرینتر سه بعدی خود را بوسیله یک مرورگر اینترنتی (تبلت،‌موبایل و کامپیوتر) مدیریت کنید.

چه چیز آن عالیست: یکی از محبوب‌ترین اسلایسرهای سازندگان RepRap و از بهترین نرم افزارهای پرینتر سه بعدی.

چه چیزی چندان در آن جالب نیست: برخی ادعا کرده‌اند در مدلهای سه بعدی خاص، کیفیت پرینت در مقایسه با نرم افزارهای جدیدتر مثل Cura، پایینتر است.

برای چه کسانی مناسب است: افراد متوسط که از پیشرفت کردن ترسی ندارند.

پلتفرم نیمه رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس و مدار Raspberry Pi !

وبسایت سازنده نرم‌افزار Repetier

  • نرم‌افزار Slic3r:

نرم افزار چاپگر سه بعدی

این یکی هم از انواع متن باز اسلایسر پرینتر سه بعدی است. شهرت آن در اضافه کردن ویژگیهای انحصاری مربوط به حاشیه یا bleeding edge میباشد که در هیچ نرم‌افزار دیگری قابل تنظیم نیست. این نرم‌افزار قابلیت multipleView را نیز داراست، پس پیش نمایش بهتری از مدل سه بعدی برای کاربران فراهم میشود.

یک ویژگی جذاب دیگر نرم‌افزار Slice3r فرم تراکم داخلی لانه زنبوری با سه وجه خاص است: اولین الگوی مدل infill با توجه به لایه ها قابلیت تنوع پذیری دارد و از تکرار متناوب یک طرح جلوگیری شده است، بنابراین در کیفیت نهایی پرینت سه بعدی و مقاومت لایه داخلی تأثیر مثبتی خواهد داشت.

در بخشهای قبل درباره نرم‌افزار قدرتمند OctoPrint صحبت کردیم، نرم‌افزار Slic3r سازگاری خوبی با OctoPrint دارد: وقتی یک مدل با Slic3r اسلایس شود با چند کلیک ساده امکان انتقال به OctoPrint box فراهم میشود.

طی سالها، کاربران تجربه زیادی با تنظیمات، متریالها و اخبار پرینتر سه بعدی داشته اند، تمامی این دانشها در نرم‌افزار Slice3r لحاظ گردیده است: اکسترودر چندتایی، میکرو لایه گذاری، bridge هوشمند، Brim (حاشیه – لبه)، command line slicing ، امکان تعریف layer heights متنوع، ترتیب پرینت یا sequential printing: one object at a time ، honeycomb infill ، mesh cutting ، object splitting into parts و غیره.

چه چیز آن عالیست:‌ باید بر اسلایسینگ در لحظه یا real-time 3D slicing آفرین گفت: اگر سیستم ضعیفی نیز دارید، با Slic3r به ندرت با مشکل مواجه خواهید شد. اگر یک تنظیم را تغییر دهید،‌ این نرم‌افزار تنها محدوده مورد نظر را تحت تأثیر قرار میدهد. این نرم‌افزار تمامی ویژگیهای زیر را به صورت Real time ارائه میکند:

slicing, 3D preview, toolpath preview in 2D and 3D, 3D honeycomb infills

همچنین این نرم‌افزار قابلیت تنظیم سفارشی بستر چاپ را داشته و هماهنگی بسیار خوبی با نرم‌افزار قدرتمند OctoPrint نیز دارد.

چه چیزی چندان در آن جالب نیست:‌ گویا در این نرم‌افزار خبری از تخمین زمان پرینت و میزان متریال مصرفی درست و حسابی نیست!

برای چه کسانی مناسب است: کارشناسان پرینت سه بعدی و هواداران. افراد مبتدی ممکن است در اولین بار استفاده از آن دچار هراس شوند!

پلتفرم رایگان – آماده نصب روی ویندوز – مک – لینوکس

وبسایت سازنده نرم‌افزار Slic3r

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.