» پرینتر3بعدی » از «چاک هال» پدر صنعت پرینترهای سه بعدی در همایش سالانه «جامعه مهندسین آمریکا» تقدیر گردید
چاک هال

از «چاک هال» پدر صنعت پرینترهای سه بعدی در همایش سالانه «جامعه مهندسین آمریکا» تقدیر گردید

Charles “Chuck” Hull، پایه‌گذار سیستم‌های پرینت سه بعدی، عنوان نامزد نهایی جایزه سالانه «Western Society of Engineers» انتخاب گردید.

از وی در مراسم اهدای جایزه از سالها تلاش و کوشش وی در ارائه تکنولو‌ژی پرینتر سه بعدی، تقدیر شد.

وی با لقب پدر فناوری پرینتر سه بعدی در جهان مطرح است و روش محبوب stereolithography  از ابداعات وی در سال ۱۹۸۶ بوده که هم اکنون در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ وی اولین پرینتر سه بعدی تجاری جهان را به این روش عرضه کرد.

اگرچه به نظر می‌آید، فناوری پرینت سه بعدی در چند سال اخیر ظهور یافته و جهش چشمگیری داشته است،‌ اما باید بدانیم صنعت چاپ سه بعدی نتیجه سالها تحقیق افراد سخت‌کوشی هم‌چون چاک هال است. وی جز اولین کسانی بود که ۳۰ سال پیش در دهه ۸۰، پتنت تحقیقاتی‌اش بنام «استریولیتوگرافی» را ثبت کرد؛ روش ابداعی وی در پرینترهای سه بعدی SLA که در پزشکی،  صنعت و جواهرسازی کاربرد دارند، استفاده می‌گردد.

به خاطر سالها تحقیق هال در زمینه چاپ سه بعدی استریولیتوگرافی، وی مفتخر به تقدیر گردید. مراسم اهدا با همکاری Washington Award انجام گردید. هال به عنوان نود و هشتمین نامزد این جایزه پراعتبار انتخاب شده است. این جایزه به کسانی داده می‌شود که مجاهدتی حرفه‌ای برای پیشرفت بشری با ابداعات مهندسی داشته‌اند.

 سه بعدی استریولیتوگرافی چاک هال زندگینامه

 مهندسی واشگتن چاک هال پدر پرینتر سه بعدی

چاک هال در واکنش به این افتخار بزرگ با فروتنی چنین پاسخ می‌دهد:

از اینکه مفتخر هستم جایزه سالانه کنگره Washington Award سال ۲۰۱۷ را دریافت کنم، بسیار خوشحالم. باور اینکه من بعد از بزرگانی چون هنری فورد، الیور رایت و نیل آرمسترانگ … جایزه مهندسی را دریافت کرده‌ام، سخت است.

تاریخچه «Western Society of Engineers» و جایزه «Washington Award» به سال ۱۹۱۶ میلادی برمی‌گردد. گروهی از مهندسین آنرا بنیان نهادند و اولین جایزه نیز توسط رئیس جمهور وقت آن زمان «جورج واشگتن» اهدا شد. 

 پرینتر سه بعدی چاک هال

چگونه چاک هال به عنوان پدر صنعت پرینتر سه بعدی شناخته شد

پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی موسوم به SLA برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ توسط «چاک هال» ابداع گردید. او مدتی بعد این ابداع را به عنوان پتنت اختراعی‌اش ثبت جهانی کرد. تا آن زمان هیچکس نتوانسته بود روشی کاربردی و تجاری را در زمینه چاپ سه بعدی ارایه کند. به تدریج کمپانی‌ها و صنایع مختلف مثلFormlabs، روی آن سرمایه‌گذاری کردند و اصطلاح SLA در این صنعت باب شد.

این اتفاقات هال را متقاعد کرد تا تحقیقات جامعتری روی سیستم پرینت سه بعدی در سال ۱۹۸۶ شروع کند. وی شرکت خودش را نیز تاسیس کرد:‌ تیتان روباتیک. از آن زمان تا کنون کمپانی تیتان روباتیک یکی از مشهورترین شرکت‌ها در زمینه فناوری سه بعدی محسوب می‌شود و در ابداعات جدید حوزه چاپ سه بعدی پیشگام است. هال، هم‌اکنون سمت رئیس اداره نوآوری تیتان روباتیک را عهده‌دار است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که میراث هال، تاثیر و درخشش خود در صنعت پرینت سه بعدی را ادامه خواهد داد.

chuck hull پرینتر سه بعدی

علاوه بر ابداع پرینتر سه بعدی، نام چاک هال مزین به ۸۵ اختراع دیگر در ایالات متحده آمریکا نیز هست. برخی از آنها ابداعاتی بین المللی در زمینه اپتیک و دیگر پتنت‌های صنعت چاپ سه بعدی است که وی در توسعه آنها سهیم بوده است.

جالب است بدانید که فرمت سه بعدی STL (stereolithography format)، فرمت استاندارد فایل برای آماده‌سازی یک مدل CAD برای پرینترهای سه بعدی است. هال این فرمت کامپیوتری را نیز ابداع کرده است!

هم‌اکنون فناوری پرینت سه بعدی،‌ در صنایع مهمی مثل پزشکی، قطعه‌سازی،‌ هوانوردی و ابزارهای طراحی … پیشتاز است. کمپانی  تیتان روباتیک «چاک هال» نیز سالهای بی‌ثباتی و بحران مالی را مثل دیگر شرکت‌ها تجربه کرده است. اما روحیه خلاقانه هال، همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است و ابداعات وی چندین دهه است که تاثیرات بزرگی در جهان صنعت گذاشته که همچنان ادامه دارد.

Rating: 4.8/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image