» پرینتر3بعدی » پرینت سه بعدی عکس با تری دی مکس
آموزش پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی عکس با تری دی مکس

یکی از مزایای پرینترهای سه بعدی، قابلیت ایجاد عکس سه بعدی از تصاویر گرفته شده با دوربینهای عکاسی و تلفن همراه هوشمند میباشد. در این آموزش، چگونگی پرینت سه بعدی تصاویر را با نرم‌افزار تری دی مکس شرکت آتودسک (Autodesk 3DS Max) توضیح میدهیم.

ترفند پرینت سه بعدی تصاویر در ضخامت لایه‌های متفاوت است که میزان عبور نور خورشید را متغیر خواهد کرد ( هر چه لایه نازکتر باشد، میزان نور شدیدتر میشود). بنابراین وقتی عکس پرینت سه بعدی شده در مقابل منبع نوری باشد،‌ حالت سه بعدی زیبایی پیدا میکند.

چون اغلب افراد عاشق فوتبال هستند، در این آموزش یکی از به یاد ماندنی ترین عکسهای مسابقات جام جهانی فوتبال را انتخاب کردیم: وقتی دیگو مارادونا، مدال قهرمانی جام جهانی ۱۹۸۶ را برای آرژانتین بالای سرش میبرد! این دوره جام جهانی را همه به یاد دارند، زیرا در مرحله یک چهارم نهایی آن سال، مارادونا گل جنجالی موسوم به «دست خدا» را وارد دروازه تیم انگلیس کرد که بریتانیا در عین شایستگی از رسیدن به فینال باز ماند. عکسی که می‌خواهیم پرینت سه بعدی کنیم مربوط به بازی فینال ۱۹۸۶ مکزیکوسیتی است؛ وقتی آرژانتین، آلمان غربی را شکست میدهد و قهرمان جهان میشود.

نکته: عکسهایی که برای پرینت سه بعدی انتخاب میکنید باید کیفیت بالایی داشته باشند، در غیر این صورت پس از چاپ آنطور که باید واضح نخواهند بود. همچنین برخی عکسهای خیلی شلوغ یا خیلی کم جزییات، امکان سه بعدی شدن نداشته یا گیرایی لازم را ندارند.

 • مرحله اول: آماده سازی در فتوشاپ:

عکس دلخواه (البته با کیفیت) را در نرم‌افزار photoshop باز کنید. (در آخر مقاله، عکسها و تمامی فایلهای ویرایش شده را میتوانید دانلود کنید). اندازه عکس را به یاد داشته باشید (منظور width و height و واحد اندازه گیری: مثلاً پیکسل یا سانتیمتر). در این آموزش اندازه عکس اولیه ۱۳۶۶x768 پیکسل است.

 • عکس سه بعدی
 • عکس سه بعدی
 • عکس سه بعدی
 • عکس سه بعدی
 • عکس سه بعدی
 • عکس سه بعدی

 

حالا از نوار ابزار بالا، بخش image و سپس mode را باز کرده و حالت Greyscale را انتخاب کنید. چون در چاپ سه بعدی عکس نیازی به رنگ در بافت آن نداریم، تنها مشخص شدن میزان تاریکی و روشنی کافی است. توصیه می‌شود میزان کانتراست و درخشندگی عکس را هم در فتوشاپ افزایش دهید: برای این کار در نوار ابزار بالا، گزینه image و سپس adjustment و brightness/contrast را انتخاب کنید. وقتی تنظیمات انجام شد،‌ خروجی بگیرید و آنرا در نرم‌افزار ۳dmax باز کنید.

نکته: تری دی مکس بسته به میزان درخشندگی نور در تصویر،‌ سطح بلندتر یا کوتاهتر را ایجاد میکند.

 

 • مرحله دوم: کشیدن یک سطح و افزایش مقطع هندسی (Draw a Plane and Increase Segments):

حالا زمان تعیین میزان بزرگی پرینت سه بعدی عکس است. نرم‌افزار تری دی مکس را باز کنید و یک سطح به میزان دلخواه در محیط کار بکشید، پیشنهاد می‌شود تناسب با اندازه عکس رعایت شود. ما اندازه ۲۷٫۳۴۷ در ۱۵٫۳۷۵ سانتی‌متر را در نرم‌افزار تعیین کردیم.

آموزش پرینتر سه بعدی

حالا برای اینکه دقت چاپ بالا رود، باید میزان سطح مقطع در طول و عرض افزایش یابد. بهتر است میزان segment برابر ۹۰۰ یا بالاتر باشد که ممکن است کامپیوتر شما هنگ کند! پس عدد ۶۶۶ را وارد کنید. طبق راهنمای زیر:

بخشModifier Parameters

Length Segs: 666

Width Segs: 666

نکته:‌ کلید f4 کیبورد را فشار دهید تا کمیتهای vertices/edges را مشاهده کنید.

 

 • مرحله سوم:‌ ابزار جابجایی و جایگزینی بافت (Displace Modifier):

از این ابزار در نرم‌افزار تری دی مکس برای بهبود بافت و ساختار هندسی (terrane) استفاده میشود. بنابراین از این تکنیک ساده و کاربردی برای بهبود ساختار عکسمان استفاده خواهیم کرد.

به لیست Modifier رفته و گزینه Displace را انتخاب کنید. Bitmap را پیدا کرده و عکس مورد نظر را کلیک نمایید.

 • آموزش چاپ سه بعدی
 • آموزش چاپ سه بعدی
 • آموزش چاپ سه بعدی
 • آموزش چاپ سه بعدی

 

حالا قادرید ارتفاع تصویر را با پارامتر Strength تغییر دهید؛ کم شدن یا افزایش بستگی به میزان تیرگی و روشنی عکس است (برای همین در مراحل قبل گفتیم تا درخشندگی در فتوشاپ تغییر یابد). در زیر فایلهای تغییر mesh از ۰٫۲ تا ۰٫۴ و ۰٫۰۳۵ سانتی‌متر، قابل دانلود است. ما برای پرینت سه بعدی میزان ۰٫۴ را انتخاب کردیم که ضخامت ۴ میلیمتری آن به نظر کافی میرسد.

دانلود فایل سه بعدی مش: تصویر سه بعدی دیگو مارادونا

اکنون فایل حالت mesh را دارید و باید آنرا به حالت solid تبدیل کنید. Export یا save as را انتخاب و فرمت STL خروجی بگیرید.

 

 • مرحله چهارم: واردسازی در نرم‌افزار Rhino و ایجاد حالت solid:

برای ساختن حالت سالید از بافت مش، ما از نرم‌افزار راینو استفاده کردیم. (با خود نرم‌افزار تری دی مکس یا هر نرم‌افزار سه بعدی دیگر هم می‌شود این کار را انجام داد). یک باکس با اندازه کمی بزرگ‌تر از عکس بسازید (ابعاد پرینت). برای چاپ سه بعدی، میزان ارتفاع حداکثری ۴ میلیمتر وارد شود:

ارتفاع ۴ میلیمتر = بیشترین ارتفاع = تاریکترین بخش

ارتفاع ۰٫۵ میلیمتر = نازکترین بخش = روشنترین بخش

 • آموزش پرینت سه بعدی
 • آموزش پرینت سه بعدی

 

تبدیل حالت solid کمی زمانبر است و پردازش زیادی را با توجه به ساختار عکس به کامپیوتر وارد میکند. پس صبور باشید. پس از تکمیل فرآیند، خروجی فرمت STL بگیرید.

دانلود فایل سه بعدی حالت solid: عکس سه بعدی دیگو مارادونا

 

مرحله پنجم: پرینت سه بعدی عکس

حالا عکس شما برای چاپگر سه بعدی آماده شده است. در نرم‌افزار slice دلخواه، تنظیمات پایه را انجام دهید و فایل را به پرینتر سه بعدی بدهید. اگر مراحل را صحیح طی کرده باشید و چاپگر خطا ندهد،‌ در پایان با برداشتن قطعه و گرفتن در مقابل نور، لذت زیادی خواهید برد!

 

مرحله ششم:‌ چاپ سه بعدی یک حباب لامپ با بافت مجازی

در پایان بد نیست پرینت یک مدل استوانه ای با سطحی سه بعدی را نیز امتحان کنید. بهترین حالت این است که درون آنرا یک لامپ قرار دهید، که زیبایی خیره کننده ای برایتان به ارمغان می آورد.

 • مدل سه بعدی
 • بافت سه بعدی
 • مدل سه بعدی

 

همانطور که قبلاً گفتیم، ابزار Displace modifier در نرم‌افزار تری دی مکس، بسیار کاربردی بوده و شما را قادر میکند تا بافت و حجمهای هندسی متنوعی را بایکدیگر ترکیب کنید. در پایان این آموزش ما فایل یک حباب استوانه ای لامپ را با بافت پوست درخت ترکیب کرده و آماده پرینت سه بعدی کرده ایم. اگر مبتکر باشید، میتوانید به جای بافت درخت،‌ عکس دیگو مارادونا را به این استوانه بدهید!

دانلود مدل سه بعدی استوانه و فایل بافت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image