» 3DPE » قیمت بروز و خرید فیلامنت PETG + راهنمای چاپ
yousu filament

قیمت بروز و خرید فیلامنت PETG + راهنمای چاپ

petg yousu

فیلامنت اپکس

YOUSU PETG Filament  – Apex PETG Filament

فروش فیلامنت پت جی مارکهای یوسو و اپکس با قیمت مناسب و کیفیت خوب در رنگهای متنوع

***

How to 3D Print PETG Filament

راهنمای فیلامنت PETG توضیح، مقایسه و بررسی

Polyethylene terephthalate glycol

فیلامنت PETG‌، نوعی ترکیب پلی‌استر شبیه به فیلامنت PET‌ می‌باشد. در واقع فیلامنت PETG (co-polyester) از گلیسرین و ترکیبات فیلامنت PET ساخته می‌شود (PET-Glycerol). برخی از سازندگان تولیدکننده مواد شیمیایی آنرا Amphora AM1800 نیز نام نهاده‌اند (Eastman Chemical).  

در این راهنما، معرفی فیلامنت PETG با توضیح ومقایسه آن با مواد ABS و PLA برای انجام شده و همچنین تست و بررسی برند های معروف تولیدکننده فیلامنت PETG انجام گرفته است.

اکثر کاربران چاپ سه بعدی با مزایا و مضرات استفاده از مواد ABS آشنایی دارند. اما زمانی که صحبت در مورد تولید اجسام با دوام می رسد، فیلامنت PETG در بین تولید کنندگان و کاربران پرینت سه بعدی طرفدار پیدا کرده است.

 • چه زمانی باید از فیلامنت PETG استفاده کرد؟

petg

«پت جی» یک ماده جامع است که قابلیت استحکام و مقاومت در برابر ضربه و حرارت آنرا از بقیه فیلامنت ها جدا می کند. این ویژگی ها از این ماده گزینه ای مناسب می سازد تا از آن برای ساخت اجسامی که در معرض ضربه و شوک قرار دارند استفاده شود. اجسامی مانند قطعات مکانیکی، بخش های مکانیکی درون پرینتر سه بعدی و وسایل محافظتی. 

نکته: کاربرد فیلامنت PETG به جای ABS عاقلانه است؛ طبق تستهایی که روی دستگاههای چاپگر ایرانی با کیفیت متوسط سخت افزاری انجام دادیم، شرایط چاپ به مراتب راحتتر از abs بود و احتمال خطاهای پردردسر ترک خوردگی یا wraping بسیار کاهش می یابد. پس از چاپ نیز قطعه همان مقاومت abs با کمی انعطاف بهتر را داراست. دقت کنید دستگاه باید بستر گرم شونده را داشته باشد. در ضمن چنانچه از اسلایسر simplify3d یا Cura استفاده میکنید، در بخش تنظیمات حالت ooze shield یا Prime tower را فعال کنید که با ساخت لایه ای احاطه شده دور قطعه، شرایط دمایی بهینه ای فراهم شود.

 • PETG در برابر PLA

PLA (Polylactic Acid)  یک ماده ترموپلاستیک است که به عنوان پلاستیک پلی استر طبقه بندی می شود. این ماده پرمصرف ترین ماده در چاپ سه بعدی است. کار با فیلامنت PLA ساده و همچنین این ماده پایه گیاهی، قابل تجزیه است. همچنین این فیلامنت دارای انواع و رنگ های مختلف است؛ ضمن این که تولید کنندگان بسیار زیادی در بازار مشغول عرضه محصولات PLA خود هستند. همینطور خواص این ماده امکان میدهد که بتوانیم مواد دیگری مانند پودر فلز، کنف، قهوه یا چوب را به آن اضافه کنیم تا فیلامنتهای موسوم به طرح چوب، طرح فلز و طرح سنگ نیز برای پرینتر سه بعدی تولید شود.

 • مقایسه فیلامنت PLA با فیلامنت PETG

فیلامنت

چاپ و کنترل فیلامنت PLA راحت تر است و همچنین خطاهای کمتری در زمان چاپ سه بعدی رخ می دهد.

هر دو ماده PLA و PETG در زمان خنک شدن انقباض کمی از خود نشان می دهند.

فیلامنت PETG محکم تر و با دوام تر و در برابر ضربه قوی تر است.

فیلامنت PLA کمتر مستعد خراش سطحی است.

در کار با فیلامنت PLA دست شما برای تغییرات بازتر است.

 • مقایسه فیلامنت ABS و فیلامنت PETG

ماده Acrylonitrile Butadiene Styrene که به نام ABS شناخته می شود، زمانی دومین فیلامنت محبوب جهان برای پرینت سه بعدی بود. این ترموپلاستیک، با دوام بوده که همین باعث می شود این ماده برای پرینت سه بعدی مناسب شود. این همان پلاستیکی است که از آن برای ساخت قطعات لگو و کلاه دوچرخه سواری نیز استفاده می شود.

اما استفاده از فیلامنت ABS مضراتی نیز دارد: این فیلامنت برای رسیدن به نقطه ذوب به دمای بیشتری (معمولا بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد) نیاز دارد. علاوه بر این، به محیط بسته پرینت هم نیاز دارد (خطای ترک خوردگی و لایه اول پرینت). یکی دیگر از ایرادات استفاده از این فیلامنت برای چاپ سه بعدی، گازهایی است که در زمان پرینت از آن متصاعد می شوند و می توانند برای افراد (یا حیوانات خانگی) مشکلات تنفسی ایجاد کنند.

هر دو ماده بسیار با دوام هستند و مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند.

هر دو ماده قابل بازیافت هستند اما قابل تجزیه نیستند.

فیلامنت ABS در استون قابل حل شدن است اما فیلامنت PETG اینگونه نیست.

فیلامنت ABS برای کار با مواد غذایی مناسب نیست اما اگر با PETG درست عمل شود، تا حدی می تواند مناسب باشد.

فیلامنت ABS نیاز به شرایط چاپ سخت تری دارد در حالی که PETG کم دردسر تر میباشد.

هر دو ماده نوع فیلامنت در زمان خنک شدن دچار انقباض می شوند.

 • هزینه یک رول فیلامنت PETG چقدر است؟

در بازار ایران معمولا قیمت PETG گاهی بیشتر و گاهی کمتر از ABS میباشد. 

 • آیا فیلامنت PETG دارای رنگ های متنوع است؟

قطعا! تنوع رنگ شما به همان اندازه است که در فیلامنت های PLA و ABS وجود دارد. طیف رنگ هایی مانند سبز، قرمز، آبی، نارنجی و زرد طوسی، مشکی، صورتی، بنفش، ارغوانی …. وجود دارد و همچنین فیلامنت های نیمه شفاف و رنگین کمانی آن نیز موجود هستند.

 • تنظیمات مطلوب برای پرینت سه بعدی با فیلامنت «پت جی» چگونه است؟

باز هم همانند قیمت، تنظیمات مناسب برای هر فیلامنت PETG به کارخانه تولید کننده بستگی دارد. اما خواص عمومی و مشترکی در مورد این فیلامنت ها وجود دارد. درجه حرارت پرینت معمولا بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد است و کارخانه ها نیز عموما دمای ۵۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد را برای دمای صفحه پرینت پیشنهاد می کنند. 

از کجا باید بدانید که بهترین تنظیمات را برای پرینت با فیلامنت PETG انجام داده اید؟ چند راه برای این که از موفقیت و کیفیت بالای پرینت خود مطمئن باشید وجود دارد:

ابتدا، به خوبی به لایه اول نگاه کنید. اگر مواد اکسترود شده به حد کافی شل نباشد احتمالا باید دما را کمی بالا ببرید. همچنین، همیشه پرینت خود را با سرعت پایین حدود ۱۵ میلیمتر در ثانیه شروع کنید تا مشخص شود بهترین حالت کار با مواد شما کدام است. زمانی که بهترین تنظیمات را کشف کردید آزادید که سرعت چاپ را بالا ببرید.

اگر پرینتر سه بعدی بستر چاپ گرم شونده نداشت، چه کار باید کرد؟

بستر چاپ حرارتی واجب است اما اگر ندارید باید ترفندهای دیگری بکار ببرید؛ خصوصا زمانی که می خواهیم از انقباض و چروک خوردن پرینت های سایز بزرگ جلوگیری کنیم. مثلا در اینترنت نحوه چاپ با فیلامنت PETG و دستگاه Ultimaker 2 Go  که بستر حرارتی ندارد وجود دارد. 

هرچند که شما می توانید از ترفند های معمول اسپری مو، چسب ماتیکی یا نوار آبی BlueTape، لایه Raft … استفاده کنید. پیدا کردن بهترین راه نیاز به صبر و آزمون و خطا با توجه به ساختار دستگاه شما دارد.

در حالتی که بستر گرم شونده در دستگاه نصب شده است، ابتدا ببینید آیا کارخانه دستورالعملی برای بستر حرارتی داده است؟ اگر کارخانه اشاره ای نکرده بود با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد شروع کنید و ببینید که آیا لایه اولیه به صفحه تخت می چسبد یا خیر.

 • چگونه از فیلامنت PETG نگهداری کنیم؟

این ماده باید در محیط خشک نگهداری شود. رطوبت هوا می تواند آن را تغییر دهد و باعث پرینت نشدن و یا خرابی در پرینت شود. این ماده Hygroscopic است به این معنی که رطوبت هوا را جذب می کند. از آنجا که این یک نکته منفی در پرینت محسوب می شود، حتما فیلامنت پرینتر سه بعدی خود را در جای خشک و خنک و داخل کیسه های سیلیکاتی نگهداری کنید.

 ویژ‌گی‌های کلیدی فیلامنت پرینت سه بعدی PETG مقاومت بالاست که با مقدار کمی انعطاف‌پذیری نیز ترکیب شده است. این فیلامنت در حین پرینت مقدار جزیی بو تولید می‌کند، با این حال وضعیت بهتری نسبت به ABS دارد. فیلامنت PETG چسبندگی لایه بهتری نیز دارد.

پت جی شفاف

ویژگی‌های فیلامنت PETG:

 • مهمترین مزیت استحکام بالا، دوام، انعطاف‌پذیری و وزن کم است
 • تنوع رنگ خوب در بازار
 • امکان خرید PETG نیمه شفاف در بازار
 • ایده‌آل برای قطعات مکانیکی با عملکرد متحرک و تحت فشار
 • انعطاف‌پذیری فیلامنت PETG از نوع PLA، ABS و حتی PET نیز بالاترست
 • در دمای ۸۸ درجه سانتیگراد نیمه شفاف می‌گردد (در نوعی PETG با فرمول شیمیایی خاص).
 • میانگین دمای استاندارد بین ۲۲۰ تا ۲۳۵ درجه سانتیگراد می‌باشد
 • ضریب انقباض (shrinkage) پس از پرینت
 • به بستر ساخت گرم‌شونده نیاز دارد
 • سختی آماده‌سازی پرینت برای فیلامنت PETG حد متوسط است. عمده تنظیمات عملکرد خوب بستر ساخت و کنترل دمای نازل است.

حالا به مقایسه برترین برندهای تولید کننده فیلامنت «پت جی» می پردازیم. تصمیم گرفتیم بهترین و محبوب ترین برند های فیلامنت زیر را با هم مقایسه کنیم:

 • YOUSU
 • Innofil EPR InnoPET
 • Matterhackers PETG
 • InnoCircle rPET
 • Verbatim PET
 • ink PETG
 • ColorFabb XT-Black
 • Makershaper PETG

فیلامنت یوسو Y&S:

یوسو فیلامنت

یوسو (وای اند اس) در بازار ایران محبوبیت خوبی دارد و در صورتی که فورمولاسیون آن مربوط به سازنده اصلی باشد، کیفیت فیلامنت خوبی دارد.

petg فیلامنت

INNOFill : بهترین در مجموع

وقتی ماده ای در ویژگی های اصلی خود، گزینه سازگار با محیط زیست را دارد به سختی می توان از توجه ویژه به آن چشم پوشی کرد. زمانی که ما به  نوع ساخت فیلامنت Innofil3D EPR InnoPet پرداختیم آن چه ما را هیجان زده کرد، وجود فلورسنت سبز و قابلیت بازیافت آن بود.

petg فیلامنتبا این وجود زمانی که برای اولین بار می خواستیم فیلامنتهای متفاوت را برای مقایسه امتحان کنیم، هنوز مطمئن نبودیم که این فیلامنت سبز از لحاظ فنی و ظاهری چگونه جواب خواهد داد. اما در عین ناباوری دیدیم که در تست فنی و ظاهری EPR InnoPETG از دیگر برندها معیار و عملکرد بهتری دارد.

در طول تست مدل سه بعدی Benchy، این فیلامنت سبز برتری محسوسی نسبت به بقیه داشت. اگرچه در انتها کمی ریش ریش شده بود؛ با این حال لایه ها بدون نقص بود و می توان گفت که تقریبا بی عیب بود.

همان طور که در نمودار بالا می بینید قلابی که با فیلامنت InnoPET پرینت شده بود توانست تا بیش از ۸۲۸ نیوتن (۸۴ کیلوگرم) مقاومت کند. در حالی که تعداد اندکی از مواد دیگر توانستند به این عدد نزدیک شوند، هیچ کدام موفق به عملکردی بهتر از  آن نشدند.

با توجه با جنبه نظری و عملکرد فوق العاده فنی، ما تصمیم گرفتیم که Innofil EPR InnoPET را به عنوان بهترین فیلامنت PETG معرفی کنیم.

تنظیمات پرینت

دمای پرینت: ۲۱۰ سانتیگراد

دمای بستر: ۶۰ سانتیگراد

petg فیلامنت

MakeShaper: بهترین ظاهر پرینت

پس از اینکه تمام برندهای فیلامنتها را با ۳DBenchy آزمایش کردیم مشخص شد که بهترین نتیجه با استفاده از فیلامنت Matterhackers Translucent Blue PETG به دست آمد. این فیلامنت اشیا را تنها به رنگ آبی اقیانوسی و نیمه شفاف می سازد اما با این حال در زمینه کیفیت چاپ بی تردید نسبت به باقی موارد نتیجه بهتری حاصل شد.

فیلامنت Matterhackers در زمینه حلقه ها و برآمدگی ها  و پلبندی و مجموعا در کیفیت سطوح فوق العاده عمل کرد.  البته اکثر مواد دیگر نیز کیفیتی مناسب داشتند اما هر کدام در یک یا دو مورد دچار مشکلاتی بودند که فیلامنت Translucent Blue این مشکلات را نداشت. با این وجود نکته ای که نظر ما را جلب کرد این بود که در انتهای Benchy کمی خطای چاپ “پافیلی شدن” دیده میشد.

به این نکته توجه کنید که وضع ظاهری در فیلامنت Innofil EPR InnoPETG نیز بسیار مناسب بود و همین یکی از دلایل مهمی بود که ما آن را به عنوان بهترین فیلامنت در مجموع انتخاب کردیم. با این حال، زمانی که کار به کیفیت اولیه چاپ و رنگ شاداب و خیره کننده می رسد این فیلامنت Matterhackers Translucent Blue PETG است که در صدر قرار می گیرد.

فیلامنت Matterhackers در آزمون مکانیکی نیز عملکرد خوبی داشت و (همانطور که در نمودار می بینید) تا ۶۳۴ نیوتن (۶۴ کیلوگرم) مقاومت نشان داد. اگر شما به دنبال موادی مقاوم و خوش رنگ می گردید، این فیلامنت پرینت سه بعدی احتمالا یکی از بهترین گزینه ها برای شما است.

دمای پرینت: ۲۵۰ سانتیگراد

دمای بستر: ۶۵ سانتیگراد

petg فیلامنتInnoFill: بهترین عملکرد فنی

شرکت Innofil رقابت خود را با عرضه فیلامنت InnoCircle rPET همچنان ادامه می دهد و با این محصول نیز در بالای جدول جا می گیرد. این ماده که از مواد بازیافتی بطری های PET تهیه شده با ظاهر شفافش برای کار با مواد غذایی نیز مناسب است. متوجه شدیم که پرینت با این ماده بسیار آسان و رنگ آبی زیبای آن بسیار چشم نواز است.

اگر چه EPR موفق شد در آزمایش کششی این ماده شفاف آبی را کنار بزند اما این ماده رقابت تنگاتنگی برای رده دوم داشت. قلابی که با این مواد ساخته شده بود توانست تا حدود ۷۲۲ نیوتن (۷۳ کیلوگرم) نیرو را تحمل کند.

فیلامنت InnoCircle rPET در جنبه ظاهری نیز عالی بود. مدل سه بعدی Benchy ساخته شده با این مواد هرچند در پلبندی و حلقه ها خوب بود اما در بالای مدل کمی رشته رشته و کمرنگی وجود داشت. با همه این ها، این ماده آبی روشن و شیشه ای که شبیه تصوری از آب زلال است می تواند جایگزینی شفاف برای فیلامنت Matterhackers که به آن اشاره شد، باشد.

دمای پرینت: ۲۳۵ سانتیگراد

دمای صفحه تخت: ۶۰ سانتیگراد

petg فیلامنتcolorFabb

بسته های فیلامنت متنوعی تولید می کند، ما XT-Black را در کنار دیگر فیلامنت ها امتحان کردیم. فیلامنت های colorFabb_XT پلی استر، همه به وسیله پلیمر Amphora تهیه می شوند که این باعث می شود این فیلامنت ها کاربردیتر، مقاومتر و موثرتر باشند.

ما به این نتیجه رسیدیم که مواد colorFabb از لحاظ ظاهری و فنی در میانه جدول قرار می گیرند. مدل سه بعدی که با این مواد ساخته شد در پلبندی و کیفیت کلی خوب بود ولی نقص هایی خصوصا در برآمدگی ها وجود داشت. رنگ مشکی آن باعث می شود مدل، ظاهری براق  داشته باشد و همچنین اختلالات جزئی پرینت به دلیل رنگ تیره دیده نشوند.

در تست کششی نیز این ماده توانست تا ۶۴۴ نیوتن (۶۵ کیلوگرم) را تاب بیاورد. با این که این فیلامنت از نظر ظاهری و فنی نتوانست رتبه بالایی کسب کند اما به نظر ما هنوز می توان از آن به عنوان فیلامنت مناسب نام برد.

دمای پرینت: ۲۵۰ سانتیگراد

دمای بستر: ۶۵ سانتیگراد

Makeshaper PETG 

قیمت ۲۴ دلار برای رول یک کیلویی، این ماده سبز تیره کیفیتی مناسب تحویل شما می دهد. در تست کششی، فیلامنت Makershaper نتیجه متوسطی داشت و توانست تا قبل از شکستن ۵۴۱ نیوتن (۵۵ کیلوگرم) را تحمل کند. در مقایسه با دیگر فیلامنت های آزمایش شده کمی نا امید کننده به نظر می رسد. با این وجود در تست ظاهری کیفیتی مناسب داشت و می توان گفت که ارزش قیمت پایینی که برای آن هزینه می کنید را دارد.

در حالی که می دانیم فیلامنت های قوی تر و با ظاهر بهتری در بازار موجود است، این فیلامنت سبز تیره مقرون به صرفه ترین آنها است.

 دمای پرینت: ۲۴۵ سانتیگراد

دمای صفحه: ۷۰ سانتیگراد

Verbatim PET

ما همچنین فیلامنت روشن و شفاف Verbatim PET را نیز امتحان کردیم. در حالی که مدل سه بعدی تقریبا بی نقص و تست فنی کم نظیر بود، قلاب ساخته شده در تست کششی تنها ۴۸۴ نیوتن (۴۹ کیلوگرم) مقاوت کرد.

Rigid.ink PETG

در انتها ما فیلامنت rigid.ink Blue PETG را نیز تست کردیم اما متاسفانه در تست ظاهری دچار مشکلاتی بود. خود فیلامنت رنگی جذاب و منحصر به فرد دارد اما در مدل ساخته شده مقدار زیادی موج و چین و چروک وجود داشت.

 بررسی فرایند

فرایند تست ظاهری

زمانی که صحبت در مورد تست کیفیت مواد پرینت سه بعدی است، مدل ۳DBenchy به عنوان نمونه مشترک استفاده می شود. این مدل سه بعدی توسط “دنیل نور” طراحی شده است تا توانایی پرینتر های سه بعدی را در ساخت بر آمدگی ها و سطوح شیب دار به چالش بکشد.

مدل سه بعدی Benchy برای تست کیفیت ظاهری پرینتر های سه بعدی تبدیل به معیار شده است. با استفاده از آن می توانید دقت ابعاد، انحراف، تحمل و تاب برداشتن پارامترهای پرینت و مواد مصرفی را آزمایش کنید.     

البته اغلب از این مدل برای کالیبره کردن و امتحان توانایی دستگاه پرینتر سه بعدی استفاده می شود اما ما از آن برای آزمایش انواع مختلف فیلامنت های PETG استفاده کردیم تا ببینیم کدام قایق کوچک از بقیه بهتر از آب در می آید.

فرایند تست فنی

برای تست قدرت فنی فیلامنت ها تصمیم گرفتیم با پرینت قلاب های Strong Flex door Carabiner کمی خوش بگذرانیم. به توصیه طراح هر قلاب ۵۰ درصد با پرینت پر می شود. برای ما جالب بود که ببینیم آیا قلاب ها توانایی مقاومت در برابر ۱۵ تا ۳۵ کیلوگرم را که در توضیحات مدل گفته شده دارند یا خیر.

ماشین مورد استفاده ما دستگاه تست کشش Thumler Z3 بود. این دستگاه ۳ کیلونیوتون (۳۰۰ کیلوگرم) نیرو و ۰٫۱ نانو دقت دارد. تست کششی جزو تست های اساسی مواد محسوب می شود و ماده ای را به عنوان نمونه می گیرد و کششی کنترل شده به آن وارد می کند تا زمانی که جسم از فرم بیفتد یا شکسته شود. از نتایج این آزمایش برای تعیین کیفیت و قدرت مواد استفاده می شود.

در طول آزمایش متوجه شدیم که طراحی قلاب در برخی نقاط ضعیف و معیوب است و می تواند در نتیجه آزمایش موثر باشد. با این وجود مقاومت فیلامنت PETG هنوز به عنوان یکی از فاکتور های اصلی وجود داشت و دیدیم که هر فیلامنت مقاومتی متفاوت از خود نشان داد. تنظیمات فیلامنت

برای اینکه آزمایش ما هماهنگ و منصفانه باشد، دمای اکستروژن و دمای صفحه تخت را برای هر فیلامنت نسبت به توضیحات تولید کننده آن تنظیم کردیم. به طور مثال برای مواد colorFabb XT دمای پیشنهادی بین ۲۴۰ تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد است که ما آن را به طور میانگین روی ۲۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم کردیم.

برای حفظ ثبات ما برای تمام مراحل از دستگاه Lulzbot Mini استفاده کردیم. تمام مدل ها و تنظیمات با Cura Luzbot Edition انجام شد. سرعت پرینت را به صورت استاندارد روی ۴۰ میلیمتر در ثانیه تنظیم کردیم و برای این که مطمئن شویم هر فیلامنت فرصت برابری برای رقابت داشته باشد شرایط را برای همه آنها برابر گذاشتیم.

جمع بندی فیلامنت پِت جی:

اگرچه هنوز PLA و ABS در صدر فیلامنتهای پرطرفدار پرینت سه بعدی قرار دارند اما فیلامنت PETG نیز به سرعت به عنوان ماده ای شناخته می شود که ترکیبی از اطمینان اولیه و دوام ثانویه را عرضه می کند.

در طول آزمایش به موارد جالبی برخورد کردیم از جمله نقص هایی که در طراحی قلاب وجود داشت. همچنین قدرت هر کدام از مواد شگفت انگیز بود که البته این مورد در برند Innofil از همه چشمگیر تر بود.

نیازی به گفتن نیست که PETG بعنوان جایگزینی محبوب برای کسانی که از بو و دردسر های کار با ABS خسته شده اند معرفی می شود. همچنین برای کسانی که می خواهند از کار با PLA پا را یک قدم فراتر بگذارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
فهرست