» پرینتر3بعدی » فیلامنت PETG و طرح چوب پرینتر سه بعدی چیست؟
petg filament

فیلامنت PETG و طرح چوب پرینتر سه بعدی چیست؟

در این مقاله به بررسی دو نوع فیلامنت موسوم به PETG و Wood (طرح چوب) می پردازیم.

۱- راهنمای فیلامنت PETG توضیح، مقایسه و بررسی

فیلامنت پرینتر سه بعدی PETG‌، نوعی ترکیب پلی‌استر شبیه به فیلامنت PET‌ می‌باشد. در واقع فیلامنت PETG (co-polyester) از گلیسرین و ترکیبات فیلامنت PET ساخته می‌شود (PET-Glycerol). برخی از سازندگان تولیدکننده مواد شیمیایی آنرا Amphora AM1800 نیز نام نهاده‌اند (Eastman Chemical).  

در این راهنما، معرفی فیلامنت PETG با توضیح ومقایسه آن با مواد ABS و PLA برای انجام شده و همچنین تست و بررسی برند های معروف تولیدکننده فیلامنت PETG انجام گرفته است.

اکثر کاربران چاپ سه بعدی با مزایا و مضرات استفاده از مواد PLA و ABS آشنایی دارند. اما زمانی که صحبت در مورد تولید اجسام نسبتا انعطاف پذیر و با دوام می رسد، فیلامنت PETG در بین تولید کنندگان و کاربران پرینت سه بعدی طرفداران بیشتری دارد.

 • چه زمانی باید از فیلامنت PETG استفاده کرد؟

این یک ماده جامع است اما حقیقتا قابلیت انعطاف، استحکام و مقاومت در برابر ضربه و حرارت آنرا از بقیه فیلامنت ها جدا می کند. این ویژگی ها از این مواد گزینه ای مناسب می سازد تا از آن برای ساخت اجسامی که در معرض ضربه و شوک قرار دارند استفاده شود. اجسامی مانند قطعات مکانیکی، بخش های پرینتر سه بعدی و وسایل محافظتی. به علاوه، این فیلامنت ماده ای بسیار مناسب برای وسایلی است که با خوردنی ها و نوشیدنی ها در ارتباط هستند.

نکته: کاربرد فیلامنت PETG به جای ABS عاقلانه است؛ طبق تستهایی که روی دستگاههای چاپگر ایرانی با کیفیت متوسط سخت افزاری انجام دادیم، شرایط چاپ به مراتب راحتتر از abs بود و احتمال خطاهای پردردسر ترک خوردگی یا wraping بسیار کاهش می یابد. پس از چاپ نیز قطعه مقاومت abs با انعطاف بهتر را داراست. دقت کنید دستگاه باید بستر گرم شونده را داشته باشد. در ضمن چنانچه از اسلایسر simplify3d استفاده میکنید، در بخش تنظیمات حالت ooze shield را فعال کنید که با ساخت لایه ای احاطه شده دور قطعه، شرایط دمایی بهینه ای فراهم شود.

 • PETG در برابر PLA

PLA (Polylactic Acid)  یک ماده ترموپلاستیک است که به عنوان پلاستیک پلی استر طبقه بندی می شود. این ماده پرمصرف ترین ماده در چاپ سه بعدی است. کار با فیلامنت PLA بسیار ساده و همچنین این ماده پایه گیاهی، قابل تجزیه است. همچنین این فیلامنت دارای انواع و رنگ های مختلف است؛ ضمن این که تولید کنندگان بسیار زیادی در بازار مشغول عرضه محصولات PLA خود هستند. همینطور خواص این ماده امکان می دهد که بتوانیم مواد دیگری مانند پودر فلز، کنف، قهوه یا چوب را به آن اضافه کنیم تا فیلامنتهای موسوم به طرح چوب (در بخش بعدی مقاله توضیح مید هیم)، طرح فلز و طرح سنگ نیز برای پرینتر سه بعدی تولید شود.

 • مقایسه فیلامنت PLA با فیلامنت PETG

چاپ و کنترل فیلامنت PLA راحت تر است و همچنین خطاهای کمتری در زمان چاپ سه بعدی رخ می دهد.

هر دو ماده در زمان خنک شدن انقباض کمی از خود نشان می دهند.

هر دو برای کار با مواد غذایی مناسب هستند.

فیلامنت PETG محکم تر و با دوام تر و در برابر ضربه قوی تر است.

فیلامنت PLA کمتر مستعد خراش و آسیب ها سطحی است.

فیلامنت PETG عموما گران تر از PLA است (در ایران نیز نایاب بوده و به سختی قابل خرید می باشد).

در کار با فیلامنت PLA دست شما برای تغییرات باز تر است.

PETG در برابر ABS

ماده Acrylonitrile Butadiene Styrene که به نام ABS شناخته می شود، دومین فیلامنت محبوب برای پرینت سه بعدی است. این ترموپلاستیک ارزان، با دوام، کمی انعطاف پذیر، سبک وزن بوده که همین باعث می شود این ماده برای پرینت سه بعدی مناسب باشد. این همان پلاستیکی است که از آن برای ساخت قطعات لگو و کلاه دوچرخه سواری نیز استفاده می شود.

اما در استفاده از فیلامنت ABS مضراتی نیز وجود دارد. این فیلامنت برای رسیدن به نقطه ذوب به دمای بیشتری ( معمولا بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد) نیاز دارد. علاوه بر این، به یک پلتفرم حرارتی حرفه ای هم نیاز است.

این کار مانع از این می شود که لایه اولیه به سرعت خنک شده و پلاستیک پیش از کامل شدن جسم شکل نمی گیرد (خطای ترک خوردگی و لایه اول پرینت). یکی دیگر از ایرادات استفاده از این فیلامنت برای چاپ سه بعدی، گاز هایی است که در زمان پرینت از آن متصاعد می شوند و می توانند برای افراد ( یا حیوانات خانگی) مشکلات تنفسی ایجاد کنند.

 • مقایسه فیلامنت ABS و فیلامنت PETG

هر دو ماده بسیار با دوام هستند و مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند.

هر دو ماده قابل بازیافت هستند اما قابل تجزیه نیستند.

فیلامنت ABS در استون قابل حل شدن است اما فیلامنت PETG اینگونه نیست.

فیلامنت ABS برای کار با مواد غذایی مناسب نیست اما اگر با PETG درست عمل شود، می تواند مناسب باشد.

فیلامنت ABS برای چاپ سه بعدی نیاز به صفحه چاپ حرارتی دارد، و شرایط چاپ سختی دارد.

هر دو ماده نوع فیلامنت در زمان خنک شدن دچار انقباض می شوند.

 • هزینه یک رول فیلامنت PETG چقدر است؟

معمولا قیمت آنها از دیگر مواد بیشتر است. شما برای خرید یک رول فیلامنت PLA همیشه در ایران با هزینه کمتری نسبت به بقیه انواع فیلامنتها خواهد بود. قیمت فیلامنت PETG بیشتر به شرکت سازنده آن مربوط می شود اما معمولا می توانید یک رولهای وارداتی با کیفیت PETG را در ایران پیدا کنید.

 • آیا فیلامنت PETG دارای رنگ های متنوع است؟

قطعا! تنوع رنگ شما به همان اندازه است که در فیلامنت های PLA و ABS وجود دارد. طیف رنگ هایی مانند سبز، قرمز، آبی، نارنجی و زرد وجود دارد و همچنین فیلامنت های شفاف و رنگی شفاف نیز موجود هستند.

 • تنظیمات مطلوب برای پرینت سه بعدی با فیلامنت پتجی چگونه است؟

باز هم همانند قیمت، تنظیمات مناسب برای هر فیلامنت PETG به کارخانه تولید کننده بستگی دارد. اما خواص عمومی و مشترکی در مورد این فیلامنت ها وجود دارد. درجه حرارت پرینت معمولا بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد است و کارخانه ها نیز عموما دمای ۵۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد را برای دمای صفحه پرینت پیشنهاد می کنند. البته معمولا می توان با این مواد در طیف حرارتی گسترده ای کار کرد.

از کجا باید بدانید که بهترین تنظیمات را برای پرینت با فیلامنت PETG انجام داده اید؟ چند راه برای این که از موفقیت و کیفیت بالای پرینت خود مطمئن باشید وجود دارد.

ابتدا، به خوبی به لایه اول نگاه کنید. اگر مواد اکسترود شده به حد کافی شل نباشد احتمالا باید دما را کمی بالا ببرید. همچنین، همیشه پرینت خود را با سرعت پایین حدود ۱۵ میلیمتر در ثانیه شروع کنید تا مشخص شود بهترین حالت کار با مواد شما کدام است. زمانی که بهترین تنظیمات را کشف کردید آزادید که سرعت چاپ را بالا ببرید.

اگر پرینتر سه بعدی بستر چاپ گرم شونده نداشت، چه کار باید کرد؟

بستر چاپ حرارتی واجب نیست اما وجود آن مزیت محسوب می شود. خصوصا زمانی که می خواهیم از انقباض و چروک خوردن پرینت های سایز بزرگ جلوگیری کنیم. با این وجود ما اخیرا پرینتی را با فیلامنت PETG و دستگاه Ultimaker 2 Go  که بستر حرارتی ندارد انجام دادیم. البته مدتی طول کشید تا تنظیمات صحیح را برای این کار بیابیم.

هرچند که شما می توانید از ترفند های معمول اسپری یا نوار آبی استفاده کنید، برخی معتقدند که این روش ها روی این نوع فیلامنت پاسخگو نیست. مانند بسیاری موارد دیگر در چاپ سه بعدی، پیدا کردن بهترین راه نیاز به صبر و آزمون و خطا دارد.

مانند همیشه ابتدا ببینید آیا کارخانه دستورالعملی برای بستر حرارتی داده است؟ اگر کارخانه اشاره ای نکرده بود با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد شروع کنید و ببینید که آیا لایه اولیه به صفحه تخت می چسبد یا خیر.

 • چگونه از فیلامنت PETG نگهداری کنیم؟

این ماده باید در محیط خشک نگهداری شود. رطوبت هوا می تواند آن را تغییر دهد و باعث پرینت نشدن و یا خرابی در پرینت شود. این ماده Hygroscopic است به این معنی که رطوبت هوا را جذب می کند. از آنجا که این یک نکته منفی در پرینت محسوب می شود، حتما فیلامنت پرینتر سه بعدی خود را در جای خشک و خنک و داخل کیسه های سیلیکاتی نگهداری کنید.

فیلامنت PETG پرینتر سه بعدی آموزش

 ویژ‌گی‌های کلیدی فیلامنت پرینت سه بعدی PETG مقاومت بسیار بالاست که با انعطاف‌پذیری و استحکام نیز ترکیب شده است. این فیلامنت در حین پرینت مقدار جزیی بو تولید می‌کند، با این حال نقطه بالاتری نسبت به PLA دارد. فیلامنت PETG چسبندگی لایه بسیار مناسبی داشته و طبق استاندارد سازمان US FDA می‌توان برای تولید لوازم صنعت غذا نیز بهره برد. 

استفاده فیلامنت PETG مصارف غذایی پرینت سه بعدی

از مجموعه پلی‌استرها که PETG جز آن است اخیرا نوع جدیدتری بنام nGEN با شرایط پرینت سه بعدی آسانتری تولید گشته است (در اروپا و آمریکای شمالی).

ویژگی‌های عمومی فیلامنت PETG پرینتر سه بعدی:

 • مهمترین مزیت استحکام بالا، دوام، انعطاف‌پذیری و وزن کم است
 • ایده‌آل برای قطعات مکانیکی با عملکرد متحرک و تحت فشار
 • انعطاف‌پذیری فیلامنت PETG از نوع PLA، ABS و حتی PET نیز بالاترست
 • در دمای ۸۸ درجه سانتیگراد نیمه شفاف می‌گردد (برخی مدلهای خاص عرضه شده در کشورهای صنعتی).
 • غیر محلول
 • برای اهداف غذایی تا حدی مناسب است و به دستورالعمل تولیدکننده فیلامنت مراجعه شود
 • میانگین دمای استاندارد بین ۲۲۰ تا ۲۳۵ درجه سانتیگراد می‌باشد
 • ضریب انقباض (shrinkage) جزیی پس از پرینت سه بعدی
 • نیازی به بستر ساخت گرم‌شونده ندارند
 • سختی آماده‌سازی پرینتر سه بعدی برای فیلامنت PETG حد متوسط است. عمده تنظیمات عملکرد خوب بستر ساخت و کنترل دمای هوشمند نازل است.

حالا به مقایسه برترین برندهای تولید کننده فیلامنت «پتجی» بازار کشورهای صنعتی می پردازیم. با مقایسه تصمیم گرفتیم بهترین و محبوب ترین برند های فیلامنت زیر را با هم مقایسه کنیم:

 • Innofil EPR InnoPET
 • Matterhackers PETG
 • InnoCircle rPET
 • Verbatim PET
 • ink PETG
 • ColorFabb XT-Black
 • Makershaper PETG

petg فیلامنت

بهترین در مجموع

وقتی ماده ای در ویژگی های اصلی خود، گزینه سازگار با محیط زیست را دارد به سختی می توان از توجه ویژه به آن چشم پوشی کرد. زمانی که ما به  نوع ساخت فیلامنت Innofil3D EPR InnoPet پرداختیم آن چه ما را هیجان زده کرد، وجود فلورسنت سبز و قابلیت بازیافت آن بود.

petg فیلامنتبا این وجود زمانی که برای اولین بار می خواستیم فیلامنتهای متفاوت را برای مقایسه امتحان کنیم، هنوز مطمئن نبودیم که این فیلامنت سبز از لحاظ فنی و ظاهری چگونه جواب خواهد داد. اما در عین ناباوری دیدیم که در تست فنی و ظاهری EPR InnoPETG از دیگر برندها معیار و عملکرد بهتری دارد.

در طول تست مدل سه بعدی Benchy، این فیلامنت سبز برتری محسوسی نسبت به بقیه داشت. اگرچه در انتها کمی ریش ریش شده بود؛ با این حال لایه ها بدون نقص بود و می توان گفت که تقریبا بی عیب بود.

همان طور که در نمودار بالا می بینید قلابی که با فیلامنت InnoPET پرینت شده بود توانست تا بیش از ۸۲۸ نیوتن (۸۴ کیلوگرم) مقاومت کند. در حالی که تعداد اندکی از مواد دیگر توانستند به این عدد نزدیک شوند، هیچ کدام موفق به عملکردی بهتر از  آن نشدند.

با توجه با جنبه نظری و عملکرد فوق العاده فنی، ما تصمیم گرفتیم که Innofil EPR InnoPET را به عنوان بهترین فیلامنت PETG معرفی کنیم.

تنظیمات پرینت

دمای پرینت: ۲۱۰ سانتیگراد

دمای صفحه تخت: ۶۰ سانتیگراد

petg فیلامنت

بهترین ظاهر پرینت

پس از اینکه تمام برندهای فیلامنتها را با ۳DBenchy آزمایش کردیم مشخص شد که بهترین نتیجه با استفاده از فیلامنت Matterhackers Translucent Blue PETG به دست آمد. این فیلامنت اشیا را تنها به رنگ آبی اقیانوسی و نیمه شفاف می سازد اما با این حال در زمینه کیفیت چاپ بی تردید نسبت به باقی موارد نتیجه بهتری حاصل شد.

فیلامنت Matterhackers در زمینه حلقه ها و برآمدگی ها  و پلبندی و مجموعا در کیفیت سطوح فوق العاده عمل کرد.  البته اکثر مواد دیگر نیز کیفیتی مناسب داشتند اما هر کدام در یک یا دو مورد دچار مشکلاتی بودند که فیلامنت Translucent Blue این مشکلات را نداشت. با این وجود نکته ای که نظر ما را جلب کرد این بود که در انتهای Benchy کمی خطای چاپ “پافیلی شدن” دیده میشد.

به این نکته توجه کنید که وضع ظاهری در فیلامنت Innofil EPR InnoPETG نیز بسیار مناسب بود و همین یکی از دلایل مهمی بود که ما آن را به عنوان بهترین فیلامنت در مجموع انتخاب کردیم. با این حال، زمانی که کار به کیفیت اولیه چاپ و رنگ شاداب و خیره کننده می رسد این فیلامنت Matterhackers Translucent Blue PETG است که در صدر قرار می گیرد.

فیلامنت Matterhackers در آزمون مکانیکی نیز عملکرد خوبی داشت و (همانطور که در نمودار می بینید) تا ۶۳۴ نیوتن (۶۴ کیلوگرم) مقاومت نشان داد. اگر شما به دنبال موادی مقاوم و خوش رنگ می گردید، این فیلامنت پرینت سه بعدی احتمالا یکی از بهترین گزینه ها برای شما است.

تنظیمات پرینت

دمای پرینت: ۲۵۰ سانتیگراد

دمای صفحه چاپ: ۶۵ سانتیگراد

petg فیلامنتبهترین عملکرد فنی

شرکت Innofil رقابت خود را با عرضه فیلامنت InnoCircle rPET همچنان ادامه می دهد و با این محصول نیز در بالای جدول جا می گیرد. این ماده که از مواد بازیافتی بطری های PET تهیه شده با ظاهر شفافش برای کار با مواد غذایی نیز مناسب است. متوجه شدیم که پرینت با این ماده بسیار آسان و رنگ آبی زیبای آن بسیار چشم نواز است.

اگر چه EPR موفق شد در آزمایش کششی این ماده شفاف آبی را کنار بزند اما این ماده رقابت تنگاتنگی برای رده دوم داشت. قلابی که با این مواد ساخته شده بود توانست تا حدود ۷۲۲ نیوتن (۷۳ کیلوگرم) نیرو را تحمل کند.

فیلامنت InnoCircle rPET در جنبه ظاهری نیز عالی بود. مدل سه بعدی Benchy ساخته شده با این مواد هرچند در پلبندی و حلقه ها خوب بود اما در بالای مدل کمی رشته رشته و کمرنگی وجود داشت. با همه این ها، این ماده آبی روشن و شیشه ای که شبیه تصوری از آب زلال است می تواند جایگزینی شفاف برای فیلامنت Matterhackers که به آن اشاره شد، باشد.

تنظیمات پرینت

دمای پرینت: ۲۳۵ سانتیگراد

دمای صفحه تخت: ۶۰ سانتیگراد

بقیه فیلامنت های گروه

petg فیلامنتهرچند colorFabb بسته های به صرفه اقتصادی فیلامنت عرضه می کند، شرکت تولید کننده آنXT فیلامنت های مشابه با دوام بالا و آسان برای چاپ دیگری را نیز پیشنهاد می دهد. ما XT-Black را در کنار دیگر فیلامنت ها امتحان کردیم. فیلامنت های colorFabb_XT پلی استر، همه به وسیله پلیمر Amphora تهیه می شوند که این باعث می شود این فیلامنت ها کاربردی تر، مقاوم تر و موثر تر باشند.

ما به این نتیجه رسیدیم که مواد colorFabb از لحاظ ظاهری و فنی در میانه جدول قرار می گیرند. مدل سه بعدی که با این مواد ساخته شد در پلبندی و کیفیت کلی خوب بود ولی نقص هایی خصوصا در برآمدگی ها وجود داشت. رنگ مشکی آن باعث می شود مدل، ظاهری براق  داشته باشد و همچنین اختلالات جزئی پرینت به دلیل رنگ تیره دیده نشوند.

در تست کششی نیز این ماده توانست تا ۶۴۴ نیوتن (۶۵ کیلوگرم) را تاب بیاورد. با این که این فیلامنت از نظر ظاهری و فنی نتوانست رتبه بالایی کسب کند اما به نظر ما هنوز می توان از آن به عنوان فیلامنت مناسب نام برد.

دمای پرینت: ۲۵۰ سانتیگراد

دمای صفحه تخت: ۶۵ سانتیگراد

Makeshaper PETG (به صرفه ترین)

اگر در انتخاب فیلامنت PETG قیمت برای شما در اولویت قرار دارد پس بد نیست نگاهی به Makershaper بکنید. با قیمت کنونی ۲۴ دلار برای قرقره یک کیلویی، این ماده سبز تیره کیفیتی مناسب تحویل شما می دهد بدون آن که جیب شما را خالی کند.

در تست کششی فیلامنت Makershaper نتیجه متوسطی داشت و توانست تا قبل از شکستن ۵۴۱ نیوتن (۵۵ کیلوگرم) را تحمل کند. در مقایسه با دیگر فیلامنت های آزمایش شده کمی نا امید کننده به نظر می رسد. با این وجود در تست ظاهری کیفیتی مناسب داشت و می توان گفت که ارزش قیمت پایینی که برای آن هزینه می کنید را دارد.

در حالی که می دانیم فیلامنت های قوی تر و با ظاهر بهتری در بازار موجود است، این فیلامنت سبز تیره مقرون به صرفه ترین آنها است.

 دمای پرینت: ۲۴۵ سانتیگراد

دمای صفحه تخت: ۷۰ سانتیگراد

Verbatim PET

ما همچنین فیلامنت روشن و شفاف Verbatim PET را نیز امتحان کردیم. در حالی که مدل سه بعدی تقریبا بی نقص و تست فنی کم نظیر بود، قلاب ساخته شده در تست کششی تنها ۴۸۴ نیوتن (۴۹ کیلوگرم) مقاوت کرد.

Rigid.ink PETG

در انتها ما فیلامنت rigid.ink Blue PETG را نیز تست کردیم اما متاسفانه در تست ظاهری دچار مشکلاتی بود. خود فیلامنت رنگی جذاب و منحصر به فرد دارد اما در مدل ساخته شده مقدار زیادی موج و چین و چروک وجود داشت.

 بررسی فرایند

فرایند تست ظاهری

زمانی که صحبت در مورد تست کیفیت مواد پرینت سه بعدی است، مدل ۳DBenchy به عنوان نمونه مشترک استفاده می شود. این مدل سه بعدی توسط “دنیل نور” طراحی شده است تا توانایی پرینتر های سه بعدی را در ساخت بر آمدگی ها و سطوح شیب دار به چالش بکشد.

مدل سه بعدی Benchy برای تست کیفیت ظاهری پرینتر های سه بعدی تبدیل به معیار شده است. با استفاده از آن می توانید دقت ابعاد، انحراف، تحمل و تاب برداشتن پارامترهای پرینت و مواد مصرفی را آزمایش کنید.     

البته اغلب از این مدل برای کالیبره کردن و امتحان توانایی دستگاه پرینتر سه بعدی استفاده می شود اما ما از آن برای آزمایش انواع مختلف فیلامنت های PETG استفاده کردیم تا ببینیم کدام قایق کوچک از بقیه بهتر از آب در می آید.

فرایند تست فنی

برای تست قدرت فنی فیلامنت ها تصمیم گرفتیم با پرینت قلاب های Strong Flex door Carabiner کمی خوش بگذرانیم. به توصیه طراح هر قلاب ۵۰ درصد با پرینت پر می شود. برای ما جالب بود که ببینیم آیا قلاب ها توانایی مقاومت در برابر ۱۵ تا ۳۵ کیلوگرم را که در توضیحات مدل گفته شده دارند یا خیر.

ماشین مورد استفاده ما دستگاه تست کشش Thumler Z3 بود. این دستگاه ۳ کیلونیوتون (۳۰۰ کیلوگرم) نیرو و ۰٫۱ نانو دقت دارد. تست کششی جزو تست های اساسی مواد محسوب می شود و ماده ای را به عنوان نمونه می گیرد و کششی کنترل شده به آن وارد می کند تا زمانی که جسم از فرم بیفتد یا شکسته شود. از نتایج این آزمایش برای تعیین کیفیت و قدرت مواد استفاده می شود.

در طول آزمایش متوجه شدیم که طراحی قلاب در برخی نقاط ضعیف و معیوب است و می تواند در نتیجه آزمایش موثر باشد. با این وجود مقاومت فیلامنت PETG هنوز به عنوان یکی از فاکتور های اصلی وجود داشت و دیدیم که هر فیلامنت مقاومتی متفاوت از خود نشان داد. تنظیمات فیلامنت

برای اینکه آزمایش ما هماهنگ و منصفانه باشد، دمای اکستروژن و دمای صفحه تخت را برای هر فیلامنت نسبت به توضیحات تولید کننده آن تنظیم کردیم. به طور مثال برای مواد colorFabb XT دمای پیشنهادی بین ۲۴۰ تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد است که ما آن را به طور میانگین روی ۲۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم کردیم.

برای حفظ ثبات ما برای تمام مراحل از دستگاه Lulzbot Mini استفاده کردیم. تمام مدل ها و تنظیمات با Cura Luzbot Edition انجام شد. سرعت پرینت را به صورت استاندارد روی ۴۰ میلیمتر در ثانیه تنظیم کردیم و برای این که مطمئن شویم هر فیلامنت فرصت برابری برای رقابت داشته باشد شرایط را برای همه آنها برابر گذاشتیم.

جمع بندی

اگرچه هنوز PLA و ABS در صدر فیلامنتهای پرطرفدار پرینت سه بعدی قرار دارند اما فیلامنت PETG نیز به سرعت به عنوان ماده ای شناخته می شود که ترکیبی از اطمینان اولیه و دوام ثانویه را عرضه می کند.

در طول آزمایش به موارد جالبی برخورد کردیم از جمله نقص هایی که در طراحی قلاب وجود داشت. همچنین قدرت هر کدام از مواد شگفت انگیز بود که البته این مورد در برند Innofil از همه چشمگیر تر بود.

نیازی به گفتن نیست که این مواد به عنوان جایگزینی محبوب برای کسانی که از بو و دردسر های کار با ABS خسته شده اند معرفی می شود. همچنین برای کسانی که می خواهند از کار با PLA پا را یک قدم فراتر بگذارند.

۲- فیلامنت پرینتر سه بعدی طرح چوب (Wood):

فیلامنت2 طرح چوب Wood PLA پرینت سه بعدی

نکته:‌ فیلامنت طرح چوب همانطور که از نامش پیداست فقط ظاهری نسبتا چوبین به کار میدهد (عملا یک فیلامنت پلاستیک قهوه ای رنگ است) و دردسرهای چاپ زیادی دارد و تنها به افراد حرفه ای پرینترهای سه بعدی توصیه میشود. به علت ذرات ناخالص مخلوط با پلاستیک،‌ باعث گرفتگی نازل شما هم میشود. پس باید یک نازل جداگانه برای چاپ با این فیلامنت پردردسر استفاده کنید. فراموش نکنید عکسهای فریبنده ای که از این نوع فیلامنت مشاهده میکنید، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

هدف از استفاده از فیلامنت‌های پلیمری طرح چوب ساخت وسایلی است که احساس چوبی‌بودن را در شخص ایجاد نماید. به طور معمول فیلامنت PLA با طرح‌های چوبی متنوع در بازار وجود دارد: بامبو، غان، سرو، گیلاس، نارگیل، چوب‌پنبه‌ای، آبنوس، زیتون، کاج و بید. هر کدام از طرح‌های فیلامنت‌، ترکیبی از PLA و فیبر چوب هستند که بافت‌های متفاوتی را بوجود خواهند آورد. توجه کنید به خاطر این ترکیبات، فیلامنت طرح چوب انعطاف و استحکام کمتری دارد ولی به خاطر زیبایی بصری بالای آن کاربرد خوبی در پرینت سه بعدی داشته و برخی انواع گران‌قیمت آن حتی عطر چوب نیز از خود ساطع می‌کنند!

فیلامنت طرح چوب Wood PLA پرینتر سه بعدی

فیلامنت طرح چوب عکسWood PLA پرینت سه بعدی

ویژگی‌های عمومی فیلامنت طرح چوبی پرینتر سه بعدی:

 • مهمترین مزیت حس بصری چوبی بودن است
 • برای دکورسازی خانگی، مجسمه‌سازی و نمای چوبی با کارایی فیلامنت PLA
 • دوام نسبتا قابل قبول با توجه به شکل هندسی طرح
 • انعطاف‌پذیری معمولی
 • غیر محلول
 • ذرات ناخالص شبه چوب (احتمال انسداد نازل)
 • عمده کاربرد در معماری و قطعات هنری
 • جهت اهداف غذایی مناسب نیست
 • میانگین دمای استاندارد بین ۱۹۵ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد می‌باشد
 • ضریب انقباض (shrinkage) پرینت سه بعدی
 • نیازی به بستر ساخت گرم‌شونده ندارند
 • سختی آماده‌سازی پرینتر سه بعدی بالاست. عمده تنظیمات شامل کنترل هوشمند نازل است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image