» پرینتر3بعدی » چگونه فیلامنت طرح فلز را پولیشکاری کنیم
metal filament

چگونه فیلامنت طرح فلز را پولیشکاری کنیم

فیلامنتهای  طرح فلزی پرینتر سه بعدی برای چاپ مجسمه و پیکره و دیگر مدل ها عالی هستند؛ گرچه چاپ با آنها بسیار سخت بوده و با استفاده مداوم نیز نازل دستگاه صدمه خواهد دید. اما برای به دست آوردن یک ظاهر واقعا فلزی، باید بدانید که چگونه پرداخت نهایی را به درستی انجام دهید.

قبلا در مقاله «آشنایی با دو نوع فیلامنت PLA و ABS طرح فلز» به معرفی این متریال پرداخته بودیم. اکنون در این مقاله جدید با تکنیکهای پولیش و اکسیداسیون فیلامنت طرح فلز آشنا شوید که باعث میشوند تا پرینت سه بعدی شما بدرخشد.

طیف وسیعی از فیلامنتها وجود دارد که هر کدام دارای ارزش های فنی و زیبایی شناختی منحصر به فردی هستند. یکی از عجیبترین متریالهای موجود «Metal-fill» نام دارد که ترکیبی از شبه پودر فلز و PLA است.

شرکت هلندی ColorFabb که تولید کننده فیلامنت است با راه اندازی خط تولید متریال فلزی خود، به موفقیت قابل ملاحظه ای دست پیدا کرده است. فیلامنتهای BronzFill، CopperFill، BrassFill و SteelFill نمونه هایی از این خط تولید است. از این فیلامنت ها به طور گسترده برای ساخت تندیس و مجسمه و پیکره و غیره استفاده می شود.

نکته 1:‌ در بازار ایران نیز بیشتر انواع فیلامنت طرح فلز برای فروش موجود است.

نکته 2:  حتما به این نکته توجه داشته باشید که برخی از فیلامنتها فقط رنگ متالیک دارند و در واقع شامل هیچ گونه پودر فلزی نیستند (انگار که یک فیلامنت معمولی رنگ silver خریده اید).

اکثر پرینتهای سه بعدی که با فیلامنت فلزی انجام شده اند پس از پایان پرینت، اصلا ظاهر و حس فلز را ندارند اگرچه وزن آنها نسبت به PLA کمی سنگین تر به نظر میرسد. بنابراین اعمال کمی پرداخت نهایی، قطعه شما را به یک جسم فلزی درخشان تبدیل می کند.

وسایل مورد نیاز برای پرداختکاری فیلامنت فلز:

اولین و مهم ترین چیزی که نیاز دارید، تهیه کردن فیلامنت فلزی مرغوب برای چاپ سه بعدی است. برند های تجاری کمی برای انتخاب وجود دارند ولی برخی از آنها مانند ColorFabb مشهور و معتبر هستند (در بازار ایران محدودیت بیشتری دارید). در حال حاضر، این شرکت چهار مدل مختلف از فیلامنت های فلزی را عرضه می کند:

  • ColorFabb SteelFill (فولادی)
  • ColorFabb BronzeFill (برنزی)
  • ColorFabb BrassFill (برنجی)
  • ColorFabb CopperFill (مسی)

به غیر از خود متریال، لوازم دیگری که برای پرداخت نهایی نیاز دارید عبارتند از:

  • کاغذ سمباده (درجه های مختلف از 150 تا 450)
  • سیم سمباده فولادی یا سیم ظرفشویی (درجه های مختلف)
  • حلال پولیش فلز براسو (Brasso Metal Polish)
  • اسپری اکریلیک یا اپوکسی

دستورالعمل پولیشکاری فیلامنت طرح فلز:

حالا که قطعه خود را با فیلامنت متال چاپ کرده اید و وسایل محیا شده، وقت آن رسیده که پولیشکاری را شروع کنیم؛ اما ابتدا، اجازه بدهید چند نکته در مورد بهینه سازی فرآیند پرینت با این متریال را ذکر کنیم:

1- از آنجا که فیلامنت فلزی دارای ترکیبی سنگین از شبه پودر فلز است، این متریال می تواند به نازل پرینتر سه بعدی آسیب وارد کند. بنابراین، اگر نازلی با کیفیت بهتر و مقاوم در برابر سایش دارید بهتر است از آن استفاده کنید. مقاله «راهنمای جامع انواع نازل هد و اکسترودر» به شما در انتخاب بهترین جنس نازل برای چاپ متریال شبه فلز چاپگر سه بعدی کمک میکند.

2- در ضمن برای جلوگیری از ایجاد گرفتگی توسط فیلامنت، باید مقدار ریترکشن یا بازکشش (retraction) را به وسیله نرم افزار اسلایسر کاهش دهید (مقاله «RETRACTION در چاپگر سه بعدی چیست» را مطالعه کنید). به علاوه، از آنجا که این متریال سنگینتر از فیلامنت PLA است، اغلب در چاپ برآمدگیها و اتصالات دچار ضعف می شود. برای حل این مشکل می توانید تعداد برآمدگیها را کاهش دهید و ارتفاع لایه گذاری را روی 0.1 و یا حتی کمتر تنظیم کنید.

مقاله مرتبط: روشهای پرداخت و پولیشکاری فیلامنت PLA

نکته:‌ اگر اولین بار است که پولیشکاری را تجربه میکنید، پیشنهاد میشود روی یک مدل سمپل اینکار را تمرین کرده و سپس به سراغ قطعات اصلی و حساس خود بروید.

metal filament

اکنون شروع پرداختکاری:

زمانی که جسم فلزی را پرینت کردید، اولین مرحله در پرداخت نهایی سمباده زنی است. کار خود را با کاغذ سمباده درجه 150 شروع کنید تا خطوط لایه ها را محو کنید و سپس برای صیقلی کردن سطوح از درجه های 300 و 450 استفاده کنید.

مقاله مرتبط: تکنیکهای پولیشکاری فیلامنت abs

در این نقطه، پرینت سه بعدی شما باید صاف و صیقلی باشد اما هنوز درخشندگی ندارد. سیم سمباده فولادی یا سیم ظرفشویی کمک می کند تا ذرات فلزی را از پرینت خود بیرون بیاورید و همچنین براقی متالیکی که به دنبال آن هستید به دست بیاید. کار خود را با سیم ظرفشویی زبر شروع کنید و به تدریج از سیم های نرم تر استفاده کنید. در اینجا، پرینت طرح فلزی شما دارای درخشندگی به صورت متالیک است.

اگر می خواهید یک قدم جلوتر بروید و حسی روستایی و قدیمی به پرینت سه بعدی خود بدهید، می توانید آن را به وسیله «محلول پولیش فلز براسو» اکسیداسیون کنید. این ماده اکسید کننده مبتنی بر آمونیاک باعث می شود پرینت شما تحت تاثیر نوعی واکنش شیمیایی قرار بگیرد.

مقاله مرتبط: آموزش پرداخت کاری پرینت سه بعدی رزینی

به سادگی نقاطی که می خواهید اکسید شوند را مشخص کنید و پولیش براسو را بر روی آنها اعمال کنید. ظاهر شدن نتیجه اکسیداسیون حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. این ماده می تواند برای سلامت مضر باشد، بنابراین در زمان استفاده از آن مراقب باشید (دستکش، ماسک و تهویه مناسب و دور از حرارت).

نکته:‌ به جای «محلول براسو» میتوانید از ترکیب «سرکه و نمک» برای اکسیداسیون قطعه پرینت استفاده کنید.

metal filament

پس از پایان اکسیداسیون پرینت، می توانید از سیم سمباده کاری برای اصلاح یا از بین بردن بعضی تاثیرات اضافه استفاده کنید. در نهایت، از اسپری اکریلیک یا اپوکسی برای ثابت کردن اکسیداسیون بر روی جسم استفاده کنید. همانطور که میبینید، با انجام چند فرآیند ساده در پرداخت نهایی، می توانید مدل پرینت سه بعدی خود را به یک اثر عتیقه متالیک تبدیل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image