» 3DPE » آموزش ویرایش و تعمیر فایل سه بعدی (برنامه تعمیر مدل سه بعدی فرمت STL)
آموزش تعمیر، ویرایش و تست فایل stl پرینت3بعدی

آموزش ویرایش و تعمیر فایل سه بعدی (برنامه تعمیر مدل سه بعدی فرمت STL)

در این مطلب، بهترین برنامه های رایگان ویرایش mesh فایل CAD را برای تعمیر مدل3بعدی STL معرفی می کنیم و با آموزش گام به گام به شما کمک می کنیم تا خطاهای 3DPrint مثل لبه های بدون منفذ (non-manifold)، دیواره های نازک و … را در کمترین زمان تعمیر کنید.

لیست ما از برنامه های CAD آماتوری مانند Tinkercad، FreeCAD یا 3D Builder تا نرم افزارهای پیچیده تر تعمیر فایل STL مثل Netfabb Repair(free)، SculptGL، Blender و MeshLab را شامل می شود. طبق تجربه کاربران در فرومهای تخصصی اغلب اوقات قدرت عملکرد برنامه های تعمیر فایل آماتوری به اطلاعات موجود در خود فایل محدود میشود. از طرف دیگر ویرایشگرهای قویتر مانند Blender و MeshLab که جایگزین بهتری برای تعمیر فایل های STL هستند، محیط کاربری ناآشنایی برای کاربران غیرحرفه ای دارد؛ بنابراین ما در این مطلب برای این دو نرم افزار نیز راهنمای کاربردی منتشر کردیم.

فایلهای چاپ سه بعدی را می توان با استفاده از دو نوع نرم افزار مدل سازی ویرایش کرد:

 • اول: بهترین روش بازطراحی در خود نرم افزار اصلی CAD
 • دوم: توسط ابزارهای ویرایش مِش.

پس وقتی فرمت باز فایل اصلی را در اختیار دارید، همیشه نرم افزار مدلسازی CAD بهترین گزینه محسوب می شود، اما گاهی اوقات تنها چیزی که در اختیار دارید یک مدل سه بعدی بسته آماده پرینت است که اغلب فرمت STL دارد (مثلا یک فایل سه بعدی آماده پرینت از یک مخزن رایگان دانلود کرده اید). این فایلها صرفاً پوسته ای توخالی هستند (بافت مش مثلثی) و اگر بخوبی ایجاد نشده باشند منجر به ایجاد دیواره های نازک، پرینت کم کیفیت و مشکلات دیگر می شوند. اگر به درستی به این مسئله رسیدگی نکنید، چاپ شما خراب خواهد شد و متریال فیلامنت یا رزین گرانقمیت خود را هدر داده اید.

عموما اگر فایل STL شما دچار مشکل باشد، نرم افزار اسلایسر چاپگر به شما هشدار می دهد (بخش پیش نمایش یا شبیه ساز پرینت یا هنگام ایمپورت فایل). اما گاهی مواردی بدتر پیش می آید که شما هیچ هشداری دریافت نمی کنید. همانند همیشه شروع به چاپ می کنید و زمان و پول خود را هزینه می کنید و در نهایت با یک پرینت سه بعدی خراب، کار را به پایان می برید.

هیچ چیز بیشتر از یک مدل سه بعدی که بدرستی پرینت نمی شود، اعصاب خرد کن نیست! فایلهای STL باید کیپ شده و دارای ضخامت دیواره مناسب و آماده پرینت شدن باشند.

حتی با تجربه ترین طراحان سه بعدی جهان هم با مشکل چاپ نشدن مدل برخورد می کنند (بجهت ناسازگاری نوع طراحی مدل برای پرینتر سه بعدی). پس به نرم افزار هایی برای تست خطا و تعمیر فایلهای STL نیاز داریم. خب در این حالت ها چه باید کرد؟ چگونه می توان به یک نرم افزار خوب و نحوه استفاده صحیح از آن دست یافت؟

اگر یک مدلساز هستید و با یک فایل خراب STL درگیر شده اید؟ پیشنهاد میکنیم اول مطالب زیر را مطالعه کنید:

چنانچه دسترسی به سورس قابل ویرایش مدل3بعدی ندارید این آموزش را ادامه دهید و یاد بگیرید که چگونه بوسیله برنامه های تعمیر STL، فایل را برای چاپ بهینه کنید. ما در این مقاله نرم افزارهایی را به شما معرفی می کنیم که هم می توانند مشکل فایل STL خراب را تشخیص دهند و هم این مشکلات جزیی را تعمیر کنند. در نتیجه یک قابل پرینت تولید می شود. 

نکته 1: معمولا نرم افزارهای سه بعدی حوزه گرافیک و انیمیشن مثل 3D Max یا Zbrush مشکل زیادی هنگام پرینت3بعدی ایجاد می کنند: فرضا حجم دایره هنگام چاپ بصورت چندضلعی چاپ میشود. بنابراین بررسی و اصلاح این خرابی ها قبل از چاپ الزامیست.

نکته 2: فرمت فایل STL، از مجموع حجمهای مثلثی پیچیده تشکیل یافته که در نهایت مدل سه بعدی شما را می سازد. با زوم زیاد روی بخشی از مدل خود در حال برداری می توانید این مثلثات را ببینید.

مقاله مرتبط: راهنمای گرفتن خروجی فرمت STL از نرم افزارهای طراحی سه بعدی

چگونه نرم افزار تعمیر STL خود را انتخاب کنیم؟

ما تمام نرم افزار های رایگان موجود برای تعمیر فایل STL را امتحان کردیم که از جمله می توان به نام های

3D Builder, Netfabb free, Meshmixer, MeshLab, sculptGL, FreeCAD, Blender اشاره کرد.

اگر تمرکزتان بیشتر بر روی ابزار بهینه سازی و تعمیر خودکار است، نرم افزارهای ساده تری مثل Microsoft 3D Builder و Free Netfabb با کمترین تنظیمات، اصلاح فایل را انجام میدهند درحالیکه در باقی نرم افزارهای لیست ما، بدون بررسی دقیق و دخالت دستی کاربر، نتیجه خوبی حاصل نمیشود. به همین دلیل، آموزش گام به گام این نرم افزارها را برایتان منتشر کردیم.

نرم افزار نت فب

 • نرم افزار Netfabb free download repair tool برای اصلاح فایل STL

https://github.com/3DprintFIT/netfabb-basic-download

لینک دانلود مسقیم نرم افزار نت‌فب رایگان

netfabb-free_7.4.0_win32

Netfabb free download linux & mac

راهنمای نصب و استفاده نت فب رایگان در ویندوز: فایل فشرده را در یک پوشه جدا اکسترکت کنید؛ سپس فایل netfabb.exe را اجرا کنید؛ بدون پر کردن فرم register، فقط تیک accept (قبول شرایط) را فعال و دکمه later را فشار دهید تا نرم افزار باز شود.

نسخه رایگان Netfabb از سال 2017 در «گیت هاب» دیگر بروزرسانی نشده ولی همچنان یک ابزار خوب تعمیر فایلهای STL برای کاربران آماتور است که حوصله تنظیمات پیچیده ندارند. قبلا این برنامه از سیستمهای ویندوز و لینوکس و مک پشتیبانی می کرد اما از زمانی که امتیاز آن توسط Autodesk خریداری شد آنها تصمیم گرفتند دیگر نسخه‌های لینوکس و مک را عرضه نکنند.

آموزش + دانلود نرم‌افزار اتودسک نت‌فاب پریمیوم

نسخهautoDesk Netfabb Premium/Ultimate فقط برای سیستم‌عامل دسکتاپی ویندوز موجود است و پس از دانلود و رجیستر کردن (این نرم‌افزار به کارت گرافیک و RAM بالا نیاز دارد)؛ یک نسخه پیشرفته ۳۰ روزه دارید که پس از گذشت دوره trial بحالت پایه محدود بر میگردد. توجه داشته باشید که شرکت اتودسک موانع زیادی برای استفاده کاربران ایرانی از نرم‌افزارهایش وضع کرده و همچنین این برنامه بیشتر مرتبط با فرآیندهای پرینت صنعتی متریال رزینی، فلزی و پودر پلیمری است؛ پس در اینجا درباره ورژن پریمیوم نت‌فاب آتودسک صحبت نمیکنیم و در عوض به سراغ همان نسخه کم‌حجم کاربردی قدیمی میرویم: شما هنوز می‌توانید نسخه‌های رایگان این برنامه را از unofficial GitHub repository دانلود کنید. (اگر بطریقی به اکانت نرم‌افزار آنلاین Fusion360 اتودسک، دسترسی دارید؛ بد نیست بدانید که ابزارهای برنامه نت‌فاب در آنجا هم قابل دسترس است).

مزایا و معایب نرم‌افزار «netfabb»:

 1. اگر ویندوزی هستید و نرم افزار ضعیف 3D builder (که در ادامه آنرا هم توضیح میدهیم) موفق به تعمیر فایل خراب نشد، ارزش دارد که Netfabb repair را امتحان کنید و نتیجه بهتری بگیرید.
 2. کاربران لینوکس و مک می توانند با نسخه غیررسمی آن کار کنند. 
 3. مسلما ابزار بهینه‌سازی Free Netfabb بسیار هوشمندتر از 3D builder مایکروسافت است و میتواند بخشهای مختلف را با جزئیات یا بدون جزئیات تشخیص دهد و ترمیم کند.
 4. عدم بروزرسانی نسخه‌های غیرویندوزی

netfabb

حالا روش اصلاح فایل سه بعدی STL خراب در نرم افزار NetFabb را توضیح میدهیم:

۱- وارد کردن فایل STL

برنامه Netfabb را اجرا کنید و در قسمت منو روی File و سپس Open Part کلیک کنید. یک پنل تنظیمات ظاهر خواهد شد که انتخاب های زیادی را برای وارد کردن فایل پیش روی شما می گذارد. شما از حالت پیش فرض استفاده کنید و روی گزینه Add Parts کلیک کنید.

اگر فایل STL معیوب باشد، در گوشه پایین سمت راست تصویر یک علامت تعجب بزرگ قرمز رنگ ظاهر می شود (همانطور که در تصویر بالا می بینید).  این یعنی شما باید فایل STL را تعمیر کنید. اگر علامت تعجب ظاهر نشد یعنی فایل هیچ مشکلی ندارد و شما می توانید بدون هیچ مشکلی آن را پرینت کنید.

۲- تعمیر فایل ها

برای تعمیر فایل های STL، ابزار تعمیر در نوار بالای صفحه قرار دارد. روی آیکون این ابزار که یک صلیب سرخ است کلیک کنید. با این کار Netfabb یک کپی از مدل می سازد. تعمیر را روی کپی اعمال کنید و اطمینان حاصل کنید که فایل اصلی دست نخورده باقی بماند.

در سمت چپ می توانید پنل تعمیر (Repair Panel) را ببینید. این پنل به شما اطلاعات مهمی در برخی موارد می دهد:

 • آیا مش بندی کاملا بسته و غیر قابل نفوذ است؟
 • آیا مش بندی به درستی جهت داده شده است؟
 • چند لبه مرزی وجود دارد؟ این ها لبه هایی هستند که در mesh با دو مثلث به اشتراک گذاشته نمی شوند.
 • چند مثلث آن طور که انتظار می رود جهت داده نشده اند (با توجه به مثلث های کناری)؟
 • چه تعداد سوراخ در مدل وجود دارد؟

در پنل تعمیرات، روی Run Repair Script کلیک کرده و از گزینه هایی که روی صفحه ظاهر می شود گزینه پیش فرض را انتخاب کنید. اگر تعمیر پیش فرض پاسخگو نبود، می توانید ازExtended Repair  استفاده کنید. برای شروع فرایند تعمیر روی Execute کلیک کنید.

اگر تعمیر به خوبی انجام شده باشد، بسته شدن و جهت دهی درست مش با ظاهر شدن دو تیک سبز رنگ در پنل تعمیر نشان داده می شود. همچنین می توانید دوباره چک کنید که لبه های مرزی یا جهت دهی اشتباه یا سوراخی در مدل نمانده باشد. این اطلاعات در پنل تعمیر موجود است. در بهترین حالت بعد از این فرایند شما مشکلی نخواهید داشت.

نت فب

۳- بهینه سازی فایل های بزرگ STL

برنامه Netfabb همچنین به شما این امکان را می دهد که فایل های بسیار بزرگ STL را بهینه سازی کنید. هنگامی که در Repair mode هستید، گزینه Mesh Edit را از منوی بالا باز کرده و Reduce Triangles را انتخاب کنید. این کار باعث باز شدن یک صفحه کوچک خواهد شد.

نکته: یادتان باشد که گزینه All Triangles را انتخاب کنید. در مورد بقیه تنظیمات حالت پیش فرض عموما کفایت می کند. بهینه سازی Netfabb در واقع بهتر از ۳D Builder است چرا که به صورت اتوماتیک بخش هایی با جزئیات کم یا زیاد را تشخیص داده و سپس آن ها را بهینه سازی می کند. این باعث می شود که شما مطمئن باشید در حین بهینه سازی هیچ جزئیاتی به صورت سهوی حذف نمی شود.

اکنون، هر موقع آماده بودید، روی Reduce کلیک کنید. حالا روی مدل زوم کنید و ببینید آیا از نتیجه کار راضی هستید.نت فب

۴- اعمال کردن تعمیر و بهینه سازی

آیا از نتیجه تعمیر و بهینه سازی راضی هستید؟ پس حالا زمان آن را رسیده که تغییرات را اعمال و تایید کنید. شما می توانید این کار را با کلیک راست کردن روی کپی که قبلا به صورت خودکار تهیه شده بود انجام دهید. می توانید این کپی را از قسمت Parts Menu در سمت چپ بالای تصویر  بیابید و رویApply Part Repair کلیک کنید.netfabb

در اینجا نیز شما چند انتخاب دارید. اگر می خواهید دو فایل را با هم مقایسه کنید، می توانید فایل معیوب اولیه را که در برنامه وارد کرده بودید نگه دارید. در این صورت، گزینه Keep Old Part را انتخاب کنید و اگر نیازی به نگه داشتن آن در فضای Netfabb ندارید، گزینه Remove Old Part را برگزینید.

حالا شما مدل تعمیر شده را در اختیار دارید. توجه کنید که علامت سوال بزرگ دیگر در صفحه وجود ندارد و این یعنی فایل شما به خوبی کار می کند.

۵- اکسپورت فایل تعمیر و بهینه سازی شده به صورت STL

بیایید مدل تعمیر شده را ذخیره کنیم. این کار به سادگی انجام پذیر است. خیلی ساده روی File از منوی بالای صفحه کلیک کرده و سپس گزینه Export Part را انتخاب کنید. چیزی که مورد Netfabb بسیار جالب است این ویژگی است که به شما امکان می دهد فایل تعمیر شده را به صورت فرمت های مختلف ذخیره کنید. در این مورد برای نمونه ما فایل را به صورت  STL ذخیره می کنیم. یادتان باشد که نام درستی برای فایل تعمیر شده انتخاب کنید تا فایل اصلی بعدا قابل تشخیص باشد.

****

نرم افزار تری دی بیلدر

 • نرم افزار 3D BUILDER برای تعمیر فایل STL:

https://www.microsoft.com/store/apps/9wzdncrfj3t6

برای کاربران ویندوز، برنامه 3D Builder احتمالا آسانترین نرم افزار برای تشخیص خودکار عیب و اصلاح فایلهای مشکل دار اس تی ال است.

در ویندوز ۱۰ این برنامه از قبل نصب شده و موجود است، پس نیازی به نصب هیچ چیز اضافه ای ندارید. تنها از طریق Cortana (ابزار جستجو) آنرا پیدا کرده و اجرا کنید.

حالا روش اصلاح فایل سه بعدی را با نرم افزار 3D Builder توضیح می دهیم:

۱- وارد کردن فایل خراب STL

در صفحه نمایش Open را انتخاب کنید و روی Load Object کلیک کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا فایل را از روی کامپیوتر خود انتخاب کنید.

در این مثال ما از یک فایل سه بعدی معیوب «هرم کولکان چیچن ایتزا» مکزیک استفاده می کنیم. به محض بارگذاری، فایل مورد نظر روی صفحه کار ظاهر می شود. ضمنا، من واقعا عاشق شکل و شمایل و حس کار کردن با صفحه ۳D Builder هستم.

تا این لحظه، فایل بارگذاری شده اما هنوز وارد نشده است. برای وارد کردن آن، در منوی بالای صفحه تنها بر روی گزینه Import Model کلیک کنید.3d printer

۲- تعمیر فایل ها

به محض وارد کردن فایل، برنامه به صورت خودکار و به وسیله یک پنجره Popup شما را از وجود نواقص مطلع می کند. در صورت وجود نقص، پنجره پیغامی با مضمون “یک یا چند ایراد تشخیص داده شد. برای تعمیر اینجا کلیک کنید” به شما نشان می دهد. به علاوه، یک مستطیل قرمز زیر مدل ظاهر می شود.

اگر هیچ پنجره ای باز نشد و دور مدل همچنان خط کشی آبی رنگ وجود داشت به این معنی است که فایل شما مشکلی ندارد و می توانید آن را همان گونه که هست پرینت کنید.

اگر پنجره با پیغام پیدا کردن ایراد ظاهر شد، با کلیک کردن روی پیغام، نرم افزار به صورت خودکار فایل STL را تعمیر می کند. به محض تعمیر شدن فایل، خط کشی آبی دور مدل ظاهر می شود.   

۳- بهینه سازی فایل STL

ممکن است زمانی بخواهید یک فایل STL را بهینه سازی کنید تا از این طریق تراکم مثلث های کمتر و در نتیجه حجم کوچک تری از فایل بدست بیاورید (دقت کنید که باعث کاهش کیفیت سطح پرینت نشوید). برنامه 3D Builder یک راه ساده و عینی را برای بهینه سازی فایل ها به شما پیشنهاد می دهد.

خیلی ساده در منوی بالای صفحه به قسمت Edit بروید و گزینه Simplify را انتخاب کنید. منوی Simplify در بالای صفحه ظاهر می شود. یک نوار Reduction Level وجود دارد که مقدار بهینه سازی را کنترل می کند. در تنظیم این بخش دقت کنید زیرا ممکن است با بالا بردن زیاد آن، جزئیات ریز مدل را از دست بدهید. بالا بردن کم آن نیز ممکن است باعث شود نتیجه کار در اندازه مناسب نباشد.

بسیار مهم است که با این نوار بازی کنید و با زوم کردن روی جزئیات بسیار کوچک مدل مطمئن شوید که بهینه سازی آن ها را از بین نخواهد برد. هر موقع که از کاهش حجم راضی بودید، به سادگی روی Apply کلیک کنید.

بخش بهینه سازی شده ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد و نیاز به تعمیر مجدد پیدا کند. اگر مستطیل قرمز زیر بخش تعمیر شده ظاهر شد، یعنی هنوز مشکلی هست و در این صورت پروسه تعمیر را دوباره تکرار کنید.

۴- ذخیره سازی فایل STL بهینه شده

حالا شما می توانید با کلیک کردن روی منوی و انتخاب Save as فایل تعمیر و بهینه سازی شده را ذخیره کنید. توجه داشته باشید که فرمت پیش فرض 3MF است (فرمت پیش فرض مایکروسافتی). اسلایسرهایی مانند Cura و Simplify3D قادر به پرینت کردن یک فایل 3MF هستند اما اگر میتوانید فرمت فایل خروجی را به STL تغییر دهید.

****

تینکرکد

 • ویرایش فایل STL با نرم افزار Tinkercad:

https://www.tinkercad.com

تینکرکَد یک برنامۀ CAD آنلاین با رابط کاربری آسان است که توسط کمپانی مشهور Autodesk پشتیبانی میشود. شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری رایگان در وب‌سایت Tinkercad یا ورود به حساب کاربری Autodesk (کاربران غیر ایرانی) به این ابزار دسترسی پیدا کنید. ویژگی اصلی این اپلیکیشن تحت وب، استفاده از اَشکال پایه بعنوان بلوک های سازنده برای ایجاد مدل سه بعدی است؛ قدرت بالای طراحی با تینکرکد هم در حوزه مهندسی مکانیک و هم حوزه هنری بکار طراحان تجربی می آید. یعنی ساخت یک قالب صنعتی نسبتا پیچیده تا یک تکه جواهر زیبا در این برنامه کاربرپسند تحت وب فراهم است (پیشنهاد میشود به گالری آنها سر بزنید تا از تنوع طرحهای به اشتراک شده کاربران آن شگفت زده شوید). همچنین، این ابزار به شما اجازه می دهد که لوگو یا فایلهای دو بعدی سازگار را به 3D Model تبدیل یا فایلهای3بعدی STL را ویرایش کنید. Tinkercad می تواند برای ویرایش های ساده مانند افزودن متن، حذف بخشی از طرح یا ترکیب دو فایل STL در یک مدل کارآمد باشد. بنابراین ارزشمند بود که آنرا به لیست این مطلب اضافه کنیم.

اصلاح فایل پرینت3بعدی

وارد کردن سریع فایل در تینکرکد

وقتی حساب کاربری Tinkercad خود را ساختید و وارد آن شدید، می توانید فایل STL خود را تعمیر کنید. گام اول وارد کردن فایل است.

 1. یک طرح جدید را باز کنید.
 2. در گوشۀ راست بالای محیط کاربری روی Import کلیک کنید.
 3. Choose a File را انتخاب کنید.
 4. روی فایل STL مورد نظر کلیک کرده و سپس OK را بزنید.

آموزش تینکرکد

اعمال تنظیمات اندازه و مقیاس هنگام وارد کردن فایل

پیش از ورود به فضای کار، Tinkercad یک نمای کلی از فایل STL، از جمله ابعاد قطعه، به شما ارائه می دهد. اگر می خواهید طراحی خود را مقیاس بندی کنید، اکنون زمان انجام آن است.

 1. به سادگی درصد مقیاس یا ابعاد مورد نظر را در کادر مربوطه وارد کنید.
 2. روی Import کلیک کنید.

آپلود فایل در فضای کار، بسته به پیچیدگی و اندازۀ فایل، می تواند تا یک دقیقه طول بکشد.

نرم افزار تنیکرکد

ویرایش فایل STL

وقتی بارگذاری فایل به پایان رسید، می توانید از هر یک از اشکال اصلی، تولید‌کننده های هندسی یا احجام مختلف که توسط Tinkercad ارائه شده است، برای ویرایش فایل STL خود استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید فایلهای STL دیگر را وارد کنید و از آنها برای اصلاح، ادغام یا بهتر کردن طراحی خود بهره ببرید. همچنین می تواند اندازه و مقیاس را با استفاده از نقاطِ کشیدنی در فضای کاری تنظیم کنید.

مرحلۀ 4: صادر کردن فایل STL

وقتی ویرایش مورد نظر را روی طراحی اعمال کردید، می توانید آن را در قالب فایل STL صادر (اکسپورت) کنید.

 1. هرچیزی را که می خواهید صادر کنید، انتخاب نمایید.
 2. در گوشۀ راست بالای نوار ابزار روی Export کلیک کنید.
 3. دستورات را دنبال کنید تا طرح بعنوان یک فایل STL صادر شود.

مزایا و معایب Tinkercad

استفاده از Tinkercad آسان است، براحتی اجرا می شود و تمام ابزارهای اولیه مورد نیاز برای ایجاد مدل3 بعدی ساده یا نسبتا پیچیده، تبدیل یک فایل دو بعدی به سه بعدی را ارائه می دهد. با این حال، فاقد برخی از ویژگیهای کاربردی بعنوان ویرایشگر حرفه ای STL است بویژه ابزارهایی برای مدل سازی سطح و تعمیر مِش.

****

مدلساز آنلاین

 • اصلاح فایل stl با برنامه 3D Slash:

https://www.3dslash.net

تری دی اِسلَش، یکی دیگر از نرم افزارهای مدل سازی تحت وب کاربرپسند است که به شما امکان می دهد با استفاده از مفهوم سادۀ بلوک ساختمانی شبیه بازی Minecraft طراحی خود را انجام دهید. بهتر است به بخش گالری وبسایت آنها سر بزنید تا طراحی های جالب کاربران را مشاهده کنید و درک بهتری نیز از نوع طراحی خاص این برنامه آنلاین داشته باشید.

3D Slash گزینه ای برای علاقه‌مندان دنیای آماتور است که می خواهند گهگاه طرح های سه بعدی ساده خود را بدون تسلط بر پیچیدگی های نرم افزارهای CAD ایجاد کنند. با این حال، اگر مدلسازی تجربی هستید و می خواهید طراحی قویتری داشته باشید، بهتر است با برنامه ای مثل TinkerCAD کار کنید که امکانات بهتر و سازگارتری هم دارد.

تعمیر فایل3بعدی

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL

برای باز کردن فایل STL، به Start a new model بروید و From a 3D file را انتخاب کنید. می توانید فایل مورد نظر را پیدا کنید یا آن را بکشید و داخل مرورگر رها کنید.

نرم افزار تری دی اسلش

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

مش بطور خوکار به یک شی پیکسلی تبدیل می شود که می تواند با 3D Slash به روش خاص خودش ویرایش شود.

 1. ابزار خود را در گوشۀ سمت چپ بالای پنجره انتخاب کنید. برای شروع پروژه ای جدید، می توانید ابزارهای اولیۀ مختلفی را اضافه کنید و از میان ابزارهای موجود گزینۀ لازم را برای افزودن یا کم کردن مکعب های مش در اندازه های مختلف انتخاب نمایید:
  • Hammer: برای حذف مکعب ها.
  • Trowel: برای بازسازی مکعب ها.
  • Chisel: برای حذف بخشی از مکعب ها.
  • Wall: برای بازسازی بخشی از مکعب ها.
  • Drill: حذف هر چیزی در محدودۀ انتخاب شده.
 2. اندازۀ مکعب ها را با پالت سمت چپ تنظیم کنید.

مرحلۀ 3: صادر کردن فایل STL

 1. برای صادر کردن مش، روی آیکون فلاپی دیسک در گوشۀ راست بالای تصویر کلیک کنید.
 2. Save as STL file را انتخاب نمایید.

مزایا و معایب کار با 3D Slash

3D Slash برای افراد تازه کاری که می خواهند طرح هایی ابتکاری و ساده ایجاد کنند، راضی کننده خواهد بود. این برنامه تحت وب بیشتر برای ساخت مدل از پایه است و البته نوع طراحی آن با هندسه های ظریف منحنی ناسازگار است. همچنین امکانات ضعیفی بعنوان ویرایشگر فایل اس تی ال دارد. متأسفانه حتی 3D Slash به کاربران نسخۀ رایگان اجازه نمی دهد که طرح های سه بعدی اصلاح شده را در قالب STL ذخیره کنند! هرچند این امر محدودیت هایی جدی برای نسخۀ رایگان ایجاد می کند، اما ما معتقدیم که این برنامه همچنان یک STL ساز ارزشمند محسوب می شود.

****

نرم افزار فری کد

 • تعمیر فایل اس تی ال با نرم افزار FreeCAD:

https://www.freecadweb.org

‌نرم افزار فری‌کد یک نرم افزار CAD منبع باز و رایگان است که ابزارهای مختلفی را برای مدل سازی سه بعدی ارائه می دهد. می توانید FreeCAD را رایگان از سایت اصلی یا مراجع فارسی دانلود کنید. نسخۀ مناسب سیستم عامل خود را انتخاب کرده و نصب را شروع کنید.

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL و تبدیل آن به یک مدل جامد و پایدار

 1. FreeCAD را باز کنید و با کلیک بر روی File > New یک داکیومنت جدید ایجاد کنید.
 2. روی File > Import کلیک کنید و مدل مورد نظر برای اصلاح را انتخاب نمایید. FreeCAD می تواند فرمت های دیگری مانند OBJ و AST را نیز باز کند.
 3. محیط کاری را به Part تغییر دهید.
 4. مدلِ وارد شده را در پنجرۀ Model انتخاب کنید.
 5. حالا روی Part > Create shape from mesh کلیک کنید. با این کار مدل شما به مثلث های کوچک زیادی تقسیم می شود. می توانید دقت موزائیک کاری (tessellation) را تنظیم کنید، اما مقدار 0.10 برای اغلب مدلها خوب است. اگر این مقدار کمتر شود، تبدیلِ مدل بیشتر طول می کشد.
 6. اکنون می توانید مش وارد شده را حذف یا پنهان کنید. این کار باعث می شود که مدل وارد شده را ببینید که از مثلث های بسیاری تشکیل شده است.
 7. برای ایجاد اَشکال روی ابزار Advanced کلیک کنید و گزینۀ Solid را انتخاب نمایید. حالا روی تمام مثلث های تشکیل دهندۀ مدل کلیک کنید و سپس روی Create بزنید. شما متوجه چیزی نخواهید شد چون شکلِ وارد شده همپوشانی دارد. برای پایان روی Close کلیک کنید.
 8. سپس، شکل قدیمی را حذف یا پنهان کنید. حالا یک مدل جامد و مستحکم از فایل مش خود را در اختیار دارید که آمادۀ ویرایش است.

آموزش نرم افزار فری کد

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

 1. محیط کاری را به Part Design تغییر دهید.
 2. روی هر وجهی که می خواهید چیزی به آن اضافه یا کم کنید کلیک نمایید تا به رنگ سبز بدرخشد.
 3. حالا روی Create Sketch کلیک کنید.
 4. با استفاده از ابزارهای رسم دایره، مستطیل یا خط، شکلی را ایجاد کنید که می خواهید استخراج کنید یا برش دهید.
 5. برای تأیید طرح روی Close کلیک کنید. اگر می خواهید طرح را ویرایش کنید، روی آن دبل کلیک کنید.

تعمیر فایل3بعدی stl

 6. حالا ویژگی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. می توانید از ابزار Pad برای استخراج یا ابزار Pocket برای برش اجزا استفاده کنید.

تعمیر فایل stl

مرحلۀ 3: تعمیر STL

FreeCAD همچنین از یک ابزار تعمیر مش عالی برخوردار است:

 1. مسیر Meshes > Analyze > Evaluate & repair mesh را طی کنید.
 2. اگر از عیوب مش اطلاع دارید، مورد مناسب را در لیست انتخاب نمایید و سسپس روی Analyze کلیک کنید. در غیر اینصورت، گزینۀ All above tests together را انتخاب کرده و سپس روی Analyze کلیک کنید.
 3. پس از اتمام فرایند Analysis، روی Repair کلیک کنید.

مرحلۀ 4: صادر کردن فایل STL

 1. آخرین بخش از مدل را در نمودار درختی انتخاب نمایید تا فایلِ تعمیر شده صادر شود.
 2. سپس روی File > Export کلیک کنید و Mesh formats را انتخاب نمایید.

مزایا و معایب استفاده از FreeCAD

وقتی صحبت از ویرایش فایل STL می شود، محدودیت اصلی FreeCAD در زمینۀ کار با ساختارهای متقاطع است؛ چون این ضعف فری­کد، می تواند منجر به خراب شدن لبه های متقاطع در مدل شما شود.

هنگام استفاده از FreeCAD بعنوان یک ویرایشگر STL، متوجه هدف اصلی آن می شوید: یک برنامۀ CAD ساده و رایگان برای ایجاد مدلهای نسبتا دقیق حوزه مهندسی مکانیک (کاربرد طراحی صنعتی). این نرم افزار برای ساخت اجسام فنی حوزه صنعت خوب است ولی وقتی حرف از مجسمه سازی و پیکرتراشی به میان می آید FreeCAD ناسازگار میشود؛ از آنجا که FreeCAD ویژگی حرکت آزادانه در نمای سه بعدی نامناسبی دارد، مجسمه سازی یا ویرایش فایلهای این حوزه تقریباً سخت میشود؛ پس اگر هنرمند انیماتور هستید و جدیدا پرینتر سه بعدی هم خریده اید، خواهشا بیخیال این برنامه شوید!

****

نرم افزار بِلِندِر

 • ویرایش فایل STL با نرم افزار Blender:

blender.org/download

برنامه بلِندِر یک برنامۀ بسیار متنوع و غنی است که می توان آنرا از خود سایت Blender یا وبسایتهای فارسی نرم افزار، دانلود رایگان کرد. طیف کاربرد این نرم افزار شگفت آور است: از طراحی دو بعدی و سه بعدی تا ساخت انیمیشن و تدوین جلوه های ویژه فیلم سینمایی همه در Blender قابل دستیابی است. همچنین اگر می خواهید مدلهای سه بعدی سنگین (پولیگان بالا) ایجاد کنید، این نرم افزار سه بعدی همه فن حریف به کار شما خواهد آمد.

این برنامه وارد کردن فایل STL، عیب یابی و آماده سازی آنها برای پرینت3بعدی را آسان کرده است. با این حال، به دلیل وجود حجم عظیمی از ابزارها و دستورهای مختلف، یادگیری و تسلط بر آن زمان‌بر است. همچنین نرم افزار بِلِندِر  برنامه ای سنگین سازگار با سیستمهای کامپیوتری قویست چون برای نمایش یا پردازش برخی از مدل های پیچیده به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارد؛ بویژه اگر مدلتان را به چند پارت کوچکتر تقسیم کنید.

آموزش نرم افزار بِلندر

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL

 1. مکعب را با نگه داشتن ماوس بالای آن و فشار دادن دکمۀ Del حذف کنید.
 2. مسیر File > Import > STL را طی کنید و بدنبال فایل مورد نظر بگردید و آنرا وارد کنید.

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

 1. از حالت Object به حالت Edit بروید. حالا می توانید تمام لبه های مدل را ببینید.
 2. سپس A را بزنید تا همۀ عناصر انتخاب شوند و مدل به رنگ نارنجی بدرخشد. همچنین می توانید نقاط، لبه ها یا سطوح را با کشیدن کادری روی آنها با استفاده از دکمۀ سمت چپ ماوس انتخاب کنید.
 3. برای تبدیل مثلث ها به مستطیل از Alt+J استفاده کنید.
 4. اکنون می توانید با جستجوی Subdivide یا Un-Subdivide، یا کلیک راست برای دسترسی به ابزار Sundivide، تعداد کاشیهایی را که مدل از آنها ساخته شده است، تغییر دهید. با این حال، این رویکرد فقط تعداد چندضلعی ها را از طریق درون‌یابی از چندضلعی های موجود افزایش می دهد، یعنی مدل شما در نهایت جزئیات بیشتری نخواهد داشت، بلکه از سطح بیشتری برخوردار خواهد شد. اگر می خواهید جزئیات، مثلاً انحنای سطح را افزایش دهید، باید به حالت Object برگردید و اصلاحگر Subdivision Surface را اعمال کنید و هندسۀ حاصل را یک بار دیگر بعنوان فایل STL صادر کنید.
 5. از سه گزینۀ Edge، Vertices و Face select برای بیرون کشیدن، جابجایی یا حذف قسمت هایی از مدل استفاده کنید.
 6. برای افزودن شکل های مختلف به مدل، مانند Cube، Plane یا Sphere باید آنها را جستجو کنید.
 7. دستور Extrude یک ناحیه را بیرون می کشد.
 8. از دستور Boolean برای برش یا ادغام یک شکل با شکل دیگر استفاده کنید.

مرحلۀ 3: تعمیر فایل STL

نرم افزار Blender یک ابزار تعمیر STL داخلی هم ارائه می دهد.

 1. 3D Print Toolbox را فعال کنید: مسیر Edit > Preferences > Add-Ons > Mesh: 3D-Print Toolbox را طی کنید.
 2. اکنون می توانید در نوار سمت چپ به جعبه ابزار دسترسی داشته باشید (مطمئن شوید که گزینۀ sidebar زیر دستۀ View فعال باشد، با فشردن دکمۀ N می توانید آنرا تغییر دهید).
 3. جعبه ابزار بِلندر به شما امکان می دهد که تمام مشکلات احتمالی در چاپ فایل STL را برطرف کنید، از جمله موارد زیر:
 • بخش های برآمده یا آویزان که هنگام چاپ FDM و سایر تکنیکها به ساختارهای ساپورت نیاز دارند.
 • ضخامت دیوارهایی را نشان می دهد که نمی توان آنها را چاپ کرد چون بسیار نازک هستند.
 • نقاط و لبه های بدون منفذی که پرینترهای سه بعدی آنها را با هندسۀ برآمده یا متقاطع اشتباه می گیرند.
 1. می توانید همۀ این مسائل را با فشار دادن Check All یا مرور یک به یک بررسی کنید.
 2. در پایینِ جعبه ابزار لیستی از خطاهایی دیده می شود که می توانید آنها را مرور کنید.
 3. برای تعمیر رئوس و لبه ها Isolated را فشار دهید.
 4. برای منیفولد مِش Make Manifold را فشار دهید.

مرحلۀ 4: صادر کردن فایل STL

برای صادر کردن مدل مسیر File > Export > STL را طی کرده و پیام ها را دنبال کنید تا فایل شما ذخیره شود.

مزایا و معایب استفاده از Blender

Blender یک ویرایشگر خوب STL است، بویژه برای ایجاد مدل های سنگین و پیچیده با پُلیگان بالا (Hi-Polygon mesh)، اصلاح کیفیت پایین بخشهای منحنی مدل که معمولا کیفیت پرینت بدی دارند، بهبود مِش و تعمیر خطاهای مرسومی مثل منافذ باز یا دیواره نازک و … . این برنامه ابزارهای زیادی برای مجسمه سازی روی جزئیات دقیق ارائه می دهد. با این حال، بعلت پیچیدگی رابط کاربری، مدتی طول می کشد تا به کار کردن با آن عادت کنید و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ممکن است برای مش‌های پیچیده به قدرت محاسباتی زیادی نیاز داشته باشد و کامپیوتر شما بخاطر سخت افزار ضعیف شدیدا هنگ کند!

****

مش میکسر

 • تعمیر مدل stl با نرم افزارMeshMixer:

Meshmixer یک برنامۀ ویرایش مش رایگان بود که توسط Autodesk Research توسعه یافت. استفاده از آن مثل Blender پیچیده است ولی از ابزار اسلایسر داخلی برای تمامی فناوریهای 3DPrint بهره می برد. این بدان معناست که می توانید مدل ویرایش شده را مستقیماً به پرینتر سه بعدی خود ارسال کنید تا چاپ آغاز شود (برای دستگاههای خاص و پیشرفته حوزه چاپ3بعدی). اگر می خواهید نحوۀ آماده سازی، تعمیر یا بررسی مدل سه بعدی خود را با MeshMixer بیاموزید، مطلب دانلود و آموزش نرم افزار مش میکسر را مطالعه کنید.

متاسفانه از سپتامبر 2021، کمپانی Autodesk دیگر از MeshMixer پشتیبانی نمی کند و این ابزار توسعه بیشتری نخواهد یافت (اتودسک امکانات آنرا به برنامه پیشرفته حوزه 3D Print بنام NetFabb GMbh منتقل کرده است. Netfabb additive manufacturing software در ورژن ویندوزی premium و ultimate ارائه میشود. این نرم افزار کارکردی صنعتی داشته و بیشتر برای فناوریهای پیشرفته چاپ سه بعدی مثل پودر پلیمر و فلز است. استفاده از این برنامه برای کاربران ایرانی تحریم شده و بعلت جدید بودن نرم افزار هم در وب فارسی نیز نسخه دانلودی شامل کرک یا فعالساز مناسب تا زمان انتشار این مطلب منتشر نشده است). در هر حال، برنامه مِش میکسر همچنان در وبسایت MeshMixer موجود است. خوشبختانه بسیاری از ویژگیهای محبوب این ابزار به برنامه Fusion 360 منتقل شده اند؛ نرم افزاری یکپارچه برای کار با CAD، CAM و PCB.

مش میکسر

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL

 1. برای وارد کردن فایل STL، به سادگی روی Import کلیک کرده و مدل مورد نظر را پیدا کنید.
 2. روی Edit > Make solid کلیک کنید.

مش میکسر

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

 1. حالا می توانید از Select برای علامت گذاری بخشهایی از مدل استفاده کنید.
 2. برای پاک کردن بخشهای علامت گذاری شده دکمۀ Del را فشار دهید.
 3. برای باز کردن اَشکال مختلف از Meshmix استفاده کنید. با تغییر اَشکال پایه می توانید به اَشکال بیشتری، مثلاً دست یا پا، دسترسی داشته باشید. شی مورد نظر را کشیده و رها کنید. از فلشهای رنگی مختلف برای جابجایی یا چرخش مدل بهره ببرید. از مربع کوچک در وسط فلش ها برای مقیاس بندی مدل استفاده کنید.
 4. روی Sculpt کلیک کنید تا بخشهای مختلف مدل را صاف یا استخراج کنید.

مرحلۀ 3: تعمیر و آماده سازی STL برای پرینت سه بعدی

 1. Analysis را در نوار کناری انتخاب نمایید. در اینجا مجموعه ای گسترده از ابزارهایی را پیدا می کنید که در آماده سازی فایل STL برای چاپ به شما کمک می کنند؛ از جمله Inspection و Overhangs.
 2. یکی دیگر از روشهای محبوب برای تعمیر مدل های STL در Meshmixer این است که به تبِ Edit رفته و Make Solid را انتخاب کنید تا هندسۀ منیفولد ایجاد شود. توجه: این تنظیمات می تواند شکل مدل را به کلی تغییر دهد، بنابراین پس از استفاده از کارکرد آنها مطمئن شوید وگرنه هندسه طرحتان شدیدا دفورمه یا متفاوت خواهد شد.
 3. سپس، اگر می خواهید ساختارهای ساپورت را همیجا بجای بردن به اسلایسر دیگری در Meshmixer ایجاد کنید، Overhangs را در تب Analysis انتخاب نمایید. برای تجزیه و تحلیل و ایجاد ساختارهای ساپورت سفارشی یا از پیش تعیین شده، مقادیر خود را اعمال کنید و روی Generate Support کلیک نمایید.
 4. وقتی از مدل رضایت داشتید، تب Printer و سپس Send to Printer را انتخاب کنید. اگر برای اولین بار از Meshmixer استفاده می کنید، باید چاپگر سه بعدی خود را از فهرست انتخاب نمایید (فقط پرینترهای برندهای مطرح جهانی) یا پروفایل جدید اضافه کنید و نرم افزار پرینتر خود را به Meshmixer مرتبط کنید.

آموزش مش میکسر

مرحلۀ 4: صادر کردن فایل STL

برای صدور فایل به File > Export بروید و فرمت فایل STL را انتخاب نمایید.

مزایا و معایب استفاده از Meshmixer

Meshmixer زمانی از بهترین و جامع ترین ابزارها برای ویرایش فایل تمامی تکنیهای 3D Print بود. این برنامه عیب یابی مدل مانند دیواره های نازک، منافذ باز، تراکم داخلی و … را ارائه می کند. اگر می خواهید پهنا یا ارتفاع مدل خود را تغییر دهید، احتمال خرابی فایل را تست کنید، برخی قسمتها را دستکاری کنید، ویژگی هایی خاص به طرح اضافه نمایید یا هدفتان پرینت با متریال پودر پلیمرهاست؛ Meshmixer بعنوان ویرایشگر STL پیشنهاد می شود ولی با توجه به عدم بروزرسانی و توقف پروژه، راحتی نه چندان بالای رابط کاربری، ناسازگاری و امکان تغییر ناخواسته هندسه برخی مدلها چندان هم آنرا توصیه نمی کنیم و امکانات آن نیز به پای برنامه خوشنام، بسیار قویتر و بروز Blender نمیرسد.

****

نرم افزار مجسمه سازی اسکالپت

 • اصلاح فایل چاپ3بعدی با نرم افزار SculptGL:

نرم افزار آنلاین تحت وب:

  https://stephaneginier.com/sculptgl

افزونه گوگل کروم: https://chrome.google.com/webstore/detail/sculptgl/nekbajpiaklffelkfhkjgfbggpehnpcp

sculptGL یک برنامۀ ساده تحت وب برای مجسمه سازی سه بعدی است. این برنامه برخلاف پسرعموهای حرفه ای خود مانند ZBrush یا Mudbox، با رابط کاربرپسندی فقط ابزارهای اساسی لازم را در بر می گیرد و همچنان حس محیط کاری مجسمه سازی را به شما القاء می کند – همۀ این کارها نیز در مرورگر اینترنتی انجام می شوند؛ پس دغدغه سخت افزار قوی نداشته باشید.

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL

 1. روی Scene > Clear Scene کلیک کنید تا المان پیش فرض اولیه حذف شود.
 2. با کلیک کردن روی File (import/export) > Add (obj, sgl, ply, stl) فایل STL خود را بارگذاری کنید.

نرم افزار اسکالپ جی ال

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

بخشهای بزرگ mesh (بازوها، سرها و اندام ها) را با یک ابزار بزرگ مشخص کنید. برای جزئیات ظریف تر به برس های کوچک تر نیاز دارید.

اسکالپ چی ال

 1. اندازۀ ابزار را در نوارابزار Sculpting & Painting در بخش Radius تنظیم کنید.
 2. یکی از ابزارها را برای شروع مدل سازی انتخاب نمایید.
 3. برای صرفه جویی در زمان می توانید دکمۀ Symmetry را فعال کنید. این امر به شما امکان می دهد که روی نیمی از مش کار کنید، در حالی که نیمۀ دیگر تغییرات شما را آینه‌وار اعمال خواهد کرد.
 4. اگر متوجه شدید که سطح فایل STL در حال تخریب است یا می خواهید جزئیات ظریف تری را اضافه کنید، باید وضوح را افزایش دهید. دو گزینه برای این کار وجود دارد: می توانید مش را تقسیم کنید: مسیر Topology > Multiresolution > Subdivide را طی کنید. یا می توانید مش را مجدداً مش‌بندی کنید: یک رزولوشن را در بخش Topology > Voxel Remeshing > Resolution انتخاب کنید و سپس روی Remesh کلیک نمایید.

تعمیر فایل پرینت3بعدی

مرحلۀ 3: صادر کردن فایل STL

 1. روی File (import/export) > Save stl کلیک کنید.

مزایا و معایب کار با SculptGL

یکی از مشکلات جدی SculptGL برای چاپ3بعدی آنست که گهگاه رأس‌های بدون منفذ (غیرمنیفولد) تولید می کند. با این حال، اگر به تازگی وارد عرصۀ 3D Printing شده اید، این برنامه می تواند یک ویرایشگر رایگان حوزه هنر برای شروع کار باشد. این ویرایشگر برای افراد کنجکاو دربارۀ مجمسه سازی سه بعدی نسبتا خوب و رضایت بخش خواهد بود. اما هنگامی که ZBrush یا Mudbox را امتحان کنید، متوجه می شوید که امکانات جذاب تری نیز برای مدل سازی و ویرایش STL در آنها وجود دارد که اسکالپ جی  ال را کنار میزنند.

****

مش لب

 • ویرایش فایل چاپ3بعدی با نرم افزار MeshLab:

https://www.meshlab.net

مِش لَب، یک برنامۀ منبع باز رایگان است که به شما امکان مشاهده، ادغام، تبدیل یا تعمیر فرمت هایی مانند STL، PLY، OFF، OBJ، 3DS و چند پسوند دیگر را می دهد. مِش لَب، گزینه ای برای ایجاد اشیاء جدید ارائه نمی کند، اما همچنان ابزاری مناسب برای ترکیب و تعمیر mesh  مدل محسوب می شود. شما می توانید مش حاصل از یک اسکن سه بعدی را تعمیر کنید یا حتی با ادغام آنها مدل های جدیدی بسازید. MeshLab رایگان از سایت این پروژه  قابل دانلود است یا میتوانید به مراجع وب فارسی سر بزنید.

مرحلۀ 1: باز کردن فایل STL

برای باز کردن فایل مش به File > Import Mesh بروید و مدل خود را انتخاب نمایید.

آموزش نرم افزار مش لب

مرحلۀ 2: ویرایش فایل STL

دوباره میگوییم MeshLab ابزاری برای ایجاد رئوس یا اشیاء ندارد. با این حال، این برنامه وسیله ای خوب برای ترکیب دو مش اسکن سه بعدی است. همچنین می توانید قسمت هایی از مش را جدا کرده و سوراخ های مدل را تعمیر کنید.

آموزش نرم افزار مش لب

چگونه دو Mesh را با هم ادغام کنیم:

 1. ابتدا، هر دو مدل را بارگذاری کنید.
 2. روی Show Layers کلیک کنید. مدلها را در محیط کاری انتخاب کنید.
 3. برای تبدیل، چرخاندن یا مقیاس‌بندی یک شی، ابتدا آنرا در منوی Layer انتخاب کنید و سپس بر روی ابزار Manipulator کلیک نمایید.
 4. اکنون می توانید با فشار دادن دکمۀ T گزینۀ Transform را انتخاب کنید. برای چرخاندن مدل روی دکمۀ R و برای شروع مقیاس‌بندی روی S کلیک کنید.
 5. جهتی که به مدل نگاه می کنید، سیستم مختصاتی کار شما را مشخص می کند. کافی است فلشها را بکشید و رها کنید تا مدل را در یک جهت حرکت دهید یا مقیاس بندی کنید. دایره را دور شیء بچرخانید تا شیء چرخانده شود. اگر می خواهید نمای دید خود را بچرخانید، Escape را فشار دهید و هنگامی که نمای مورد نظر را داشتید، مجدداً دکمۀ Escape را فشار دهید تا فرایند تبدیل ادامه پیدا کند. برای تأیید محل قرارگیری دکمۀ Enter را بزنید.
 6. وقتی همۀ قسمتها را در جای خود قرار دادید، روی هر بخش از مش ترکیبی خود کلیک راست کرده و سپسFlatten Visible Layers را انتخاب نمایید. سه کادر اول را تیک بزنید و روی Apply کلیک کنید.

چطور بخشی از مدل را حذف کنیم:

 1. برای حذف کردن بخشی از مش، روی Select Face در یک ناحیۀ مستطیلی کلیک کنید.
 2. سپس Delete the Current Selected Face and Vertices را بزنید.

چگونه مدل را تعمیر کنیم یا دنبال سوراخ ها بگردیم:

 1. روی Fill Hole کلیک کنید. مدل شما برای این گزینه باید منیفولد (دارای منفذ) باشد.
 2. پنجره ای باز می شود و تمام سوراخ های مدل را به شما نشان می دهد. اکنون می توانید سوراخ های مورد نظر برای پر کردن را انتخاب کنید. پس از انتخاب به رنگ سبز می درخشند. برای اتمام روی Fill و سپس روی Accept کلیک کنید.

آموزش نرم افزار مش لب

مرحلۀ 3: تعمیر STL

 1. برای بررسی آب‌بندی فایل STL مسیر Filter > Quality Measures and Computations > Compute Geometric Measures را طی کنید. اینجا باید حجمی برای فایل یا گزارش خطا در کادر سمت راست را مشاهده کنید.
 2. در صورتی که فایل STL شما آب‌بندی نشده است، مسیر Filters > Cleaning and Repairing > Merge Close Vertices را طی کرده و سپس روی Apply کلیک کنید. سپس، مسیر Filters > Cleaning and Repairing > Remove Duplicate Faces را طی کرده و روی Apply کلیک کنید. در نهایت، مسیر Filters > Cleaning and Repairing > Remove Duplicated Vertices را بروید.
 3. دوباره فایل STL خود را بررسی کنید.

مرحلۀ 4: صادر کردن فایل STL

برای صادر کردن مدل، به File > Export Mesh بروید.

مزایا و معایب استفاده از MeshLab

حتی با اینکه MeshLab گزینه ای برای ایجاد اشیاء جدید ارائه نمی دهد، همچنان ویرایشگری قابل قبول برای تعمیر فایل های STL محسوب می شود. استفاده از MeshLab راهی آسان برای بهبود بافت مِش حاصل اسکن سه بعدی یا ایجاد طرحی جدید با ادغام آنها است.

حواستان باشد که نام مناسبی برای فایل تعمیر شده بیابید. مثلا یک پسوند “_repair” در ادامه اسم اصلی اضافه کنید تا بعدها در مورد اینکه کدام فایل اصلی بود، دچار تردید نشوید!

جمع بندی:

فایل های خراب STL واقعا می توانند اذیت کننده باشند؛ اما حداقل حالا می دانیم که چطور با استفاده از ابزارهای رایگان آنها را تعمیر کرده و دوباره قابل چاپ سه بعدی کنیم. بد نیست که عادت نماییم پیش از پرینت کردن، فایلهای STL را در یکی از برنامه های معرفی شده این آموزش تست کنیم؛ از این راه می توانید در زمان و هزینه چاپ صرفه جویی کنید.

در حالی که این آموزش روی شیوه تست سلامت فایل و تعمیرات جزیی مدل STL بصورت خودکار و رایگان تمرکز کرده است، یادآوری میکنیم بهترین روش اصلاح مدل ناسازگار چاپ سه بعدی، ویرایش آن در نرم افزار CAD توسط یک مدلساز حرفه ایست؛ مخصوصا وقتی هدفتان از پرینت قطعه استفاده در فرآیندهای دقیق صنعتی است.

هم اکنون نرم افزار هایی مانند MakePrintable, Materialize Cloud, Limitstate FIX, Cur3D, Emendo نیز وجود دارند که برای سرمایه گذاری های بالا توسط افراد تجاری یا شرکتهای کوچک و بزرگ در کشورهای پیشرفته استفاده میشوند.

خب، به پایان این آموزش رسیدیم و امیدواریم خواندن این مطلب برایتان مفید باشد. خوشحال میشویم که برنامه ها یا نرم افزارهای دیگری که برای اصلاح و ویرایش فایل چاپ سه بعدی بکار میروند را در بخش کامنتینگ معرفی کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ویرایش و تعمیر فایل سه بعدی (برنامه تعمیر مدل سه بعدی فرمت STL)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست
پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین