» 3DPE » پروژه آخر هفته: چاپ سه بعدی ماکت معماری
یادگیری پرینت3بعدی

پروژه آخر هفته: چاپ سه بعدی ماکت معماری

دلتان می ‌خواهد که چشم‌ انداز نورانی شهری باستانی را در خانه خود داشته باشید؟ در این مقاله نحوه ساخت یک ماکت نورانی از نمای شهر با استفاده از پرینتر سه بعدی را توضیح میدهیم.

  انواع مختلفی از پروژه های چاپ سه بعدی وجود دارد اما ساختارهای نوری، یکی از انواع پرطرفدار در این زمینه است که همیشه با استقبال روبرو می شود. یکی از جدیدترین و برجسته ترین نمونه ها که فایل سه بعدی آن در سایت Thingiverse رایگان به اشتراک گذاشته شده، شهر ژئودی است.

این پروژه که توسط طراح و سازنده‌ ای به نام «جیکوب سوروسکی»، با نام کاربری Sirofsky، در Thingiverse موجود است، شبیه به شهری است که در داخل یک سنگ حکاکی شده باشد. در حالی که کلمۀ «ژئود» اغلب در مورد سنگی به کار می رود که حفره هایش با کریستال یا مواد کانی پوشیده شده، در این مورد، به چشم اندازی جادویی از یک شهر کوچک اشاره دارد که در پایه ای سنگ‌مانند قرار دارد (نمای کریستالی با متریال ترموپلاستیک شفاف پرینتر سه بعدی ایجاد میشود).

در بخش پایۀ این پروژۀ پرینت سه بعدی از پنل LED استفاده شده که با تغییر رنگی که توسط کاربر کنترل میشود، رنگ های متنوعی از روزنه های کوچک به بیرون تابیده می شود. این شهر از ساختمان هایی پشته ای ساخته شده که از پایین تا بالای پایه امتداد می یابند. همچنین یک سازۀ شمع‌مانند در وسط آن قرار دارد.

مقاله مرتبط: پروژه آخر هفته: پرینت سه بعدی چراغ خواب

این یک پروژۀ آسان است که به تلاش کمی نیاز دارد. همچنین اجزای غیرچاپی خیلی زیادی هم لازم ندارد و همین موضوع این پروژه را به یک مورد مناسب برای کسانی تبدیل می کند که می خواهند کمی نور و زیبایی به خانه یا محل کار خود اضافه کنند. شما هم علاقه مند به ساخت این پروژه هستید؟ پس بیایید نگاهی کوتاه به وسایل مورد نیاز و چگونگی ساخت این پروژۀ سرگرم کننده داشته باشیم.

وسایل مورد نیاز و طرز ساخت ماکت نورانی

ما فایلهای STL مربوط به این پروژه را از سایت Thingiverse برداشتیم و اکنون میتوانید آنرا دانلود کنید. این سازه از سه بخش جداگانه تشکیل شده، اما طراح آن را به صورت یک قطعۀ واحد هم بارگذاری کرده است. با این حال، برای این که پروژه به بهترین شکل ساخته شود، باید از فیلامنت های متفاوتی استفاده کنید تا بخش پایه از حفره های داخلی متمایز شود.

برای اینکه نور LED در محدودۀ چشم انداز تابیده شود، باید بخش داخلی را با فیلامنت شفاف پرینت کنید. در حالی که برای بخش احاطه کننده پایه از فیلامنت مشکی معمولی یا هر رنگ تیره متضاد دیگری استفاده کنید تا تضاد بخش بیرونی با بخش درونی به خوبی نمایان شود.  البته این مورد بیشتر سلیقه ایست؛ همانطور که در عکسها میبنید حتی با فیلامنت سفید صدفی و مشکی معمولی بدون نور نیز، ماکت جلوه خود را دارد.

طراح در نمونۀ اصلی از 10 الی 15 درصد ضریب پرشوندگی و ارتفاع لایه گذاری 0.2 میلیمتر استفاده کرده است.

Resolution: 0.2 mm

Infill: 10% – 15%

این پروژه به شکلی طراحی شده که برای چاپ نیازی به استفاده از ساختار ساپورت ندارد اما در زمان ساخت باید به نکاتی توجه کنید. طراح پیشنهاد می کند که بخش ها را در همان جهتی پرینت کنید که در مونتاژ نهایی قرار می گیرند. همچنین مطمئن شوید که اسلایسر شما روی واحد اینچ تنظیم شده باشد.

بغیر از بخشهای چاپی، تمام آنچه نیاز دارید یک پنل LED با رنگ های متغیر و یک تفنگ چسب حرارتی است. همچنین، یک شکاف کوچک در مدل وجود دارد که از طریق آن می توانید شهر ژئودی را به یک چراغ خواب تبدیل کنید. همانطور که از لیست قطعات پیداست، مرحلۀ مونتاژ بعد از چاپ بسیار آسان است!

پس از پرینت سه بعدی قطعات، با استفاده از چسب حرارتی بخش درونی (Inner Geode) را به بخش بیرونی (Outer Shell) متصل کنید. پنل LED را وارد پایه کنید و دو قسمت به هم چسبیده را روی آن سوار کنید.

همین! ساده و جالب بود، نه؟ لطفا سوالات یا نظرات را در بخش کامنتینگ مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
telegram

مشاوره خرید و پشتیبانی مشتریان

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین