» 3DPE » آموزش تنظیم چندگانه برای هر بخش مدل سه بعدی در نرم افزار سیمپلیفای
simplify3d

آموزش تنظیم چندگانه برای هر بخش مدل سه بعدی در نرم افزار سیمپلیفای

نسخه شماره ۴ نرم افزار simplify3D قابلیت ایجاد ویژگیهای متفاوت پرینت سه بعدی در هر قسمت مدل سه بعدی را فراهم کرده است. در این مقاله به مبحث Variable Settings Wizard در نرم افزار سیمپلیفای می پردازیم.

اگر از کاربران باتجربه و حرفه ای پرینترهای سه بعدی باشید، مطمئنا متوجه این نکته شده‌ اید که چاپ سه بعدی باکیفیت یک قطعه وابستگی مستقیمی با تنظیمات (setting) مناسب در نرم افزار اسلایسینگ دارد؛ چون این داده ها در طول فرآیند پرینت توسط چاپگر استفاده میشود. نسخه ۴ نرم افزار سیمپلیفای امکان بی همتای ایجاد تغییرات دلخواه در هر section از مدل سه بعدی را هنگام پرینت سه بعدی فراهم کرده است.

این ابزار قدرتمند به شما در گرفتن یک پرینت باکیفیت توسط چاپگر کمک شایانی می نماید. به طور مثال میتوانید برای یک قسمت، کیفیت پرینت را کاهش یا افزایش دهید، زمان پرینت را در هر قسمت دستکاری کرده یا خواص مکانیکی هر بخش مدل سه بعدی را ویرایش نمایید.

دانلود رایگان

برای آموزش فعال کردن این ویژگیهای در این مقاله از یک مدل سه بعدی مهره شطرنج که از سایت thingivers دانلود شده استفاده مینماییم. پس ابتدا این مدل سه بعدی را دانلود کنید.

دانلود مدل سه بعدی مهره شطرنج

تغییرات زیر در مدل سه بعدی فوق توسط ابزار تنظیمات متغیر (چندگانه) یا Variable Settings Wizard ایجاد خواهد شد:

• ایجاد بخش متراکم در پایه مدل (heavy base)

• پرینت سه بعدی سریعتر در بخش میانی مدل (fast-printing mid-section)

• بالا بردن کیفیت در سطوح کوچک قسمتهای بالایی مدلژ

همانطور که گفتیم این ویژگیها توسط ابزار گام به گام Variable Settings Wizard که اختصاصا در نرم افزار سیمپلیفای ۴ قرار دارد، تنظیم میشود.

کار با ابزار ویزاردی تنظیمات متغیر در نرم افزار سیمپلیفای

اسلایسر

ابتدا مدل سه بعدی این آموزش را در نرم افزار import کنید. حالا باید در بخش Edit Process setting یک process تعریف شده باشد. اکنون به بخش Tools در منوی بالای نرم افزار رفته و Variable Settings Wizard را انتخاب کنید. Process پیش فرضی که تعریف کرده اید در بالا فعال است، می توانید انواع دیگر را انتخاب کنید (اگر قبلا تعریف شده باشد):

• اکنون دکمه کشویی افقی را به طرفین حرکت دهید تا بر اساس ارتفاع، section دلخواهتان در مدل سه بعدی انتخاب شود. البته امکان وارد کردن ارتفاع دلخواه در کارد عددی Split Height نیز وجود دارد. فرضا اگر مدل سه بعدی شطرنج این آموزش ۱۰ میلیمتر باشد، ارتفاعهای دلخواه را در کارد وارد کرده تا چند بخش تفکیک پذیر داشته باشید.

• وقتی ارتفاع مناسب را پیدا کردید دکمه Add Location را بزنید تا ارتفاع ثبت شده و یک section در مدل تعریف شود (محل تفکیک به صورت لحظه ای پیش نمایش می یابد).

• در صورتی که بخشهای بیشتری برای مدل نیاز دارید مراحل قبل را تکرار کنید.

• پس از اتمام ایجاد location روی مدل سه بعدی، گزینه Split Process را فشار دهید تا تغییرات نهایی اعمال شود.

حالا که از ویزارد خارج شده اید، میبینید که به جای یک پارت مدل سه بعدی اوریجینال، اکنون مدل به چند پارت جداگانه اصطلاحا split شده است. هر پارت با توجه به تقدم زمانی جداسازی با نام process نرم افزار ترکیب گشته است. مثلا اگر نام process نرم افزار برابر process 1 باشد و چهار بار location در ویزارد تعریف شود؛ در انتها سه پارت:

process 1-1، Process 1-2، Process 1-3 و process 1-4 که بخش انتهایی مدل سه بعدی شطرنج را مدیریت می کند، خواهید داشت.

simplify3d

سفارشی سازی تنظیمات هر پارت مدل برای پرینت سه بعدی

اکنون با کلیک بر روی هر بخش، امکان تعریف تنظیمات دلخواه وجود دارد؛ فرضا روی پارت process 1-1 کلیک کرده تا تراکم دیواره در بخش پایین مدل سه بعدی شطرنج را تغییر دهید:

بدین صورت که در باکس نمایش process ها در نوار سمت چپ نرم افزار روی پارت دلخواه کلیک و مراجل تبهای Edit Process seting را مشاهده و تنظیمات دلخواه را اعمال کنید، فرضا ما در تب layer میزان Primary layer height را بیشتر میکنیم.

نکته:‌ در اینجا حتی میتوان محور Z را نیز به دقت تنظیم کرد، کافیست به تب آخر بنام advance رفته و بخش Start/Stop printing at height را ویرایش کنید.

بیشتر بخوانید: سرعت چاپ پرینتر سه بعدی تا چه حد است؟

پارتهای دیگر را نیز به دلخواه تنظیم کرده و تغییرات را اعمال نمایید. حالا پس از اتمام کار، روی دکمه Prepare to Print در سمت چپ و پایین کلیک کنید. در باکس تمامی پارتها با تغییرات نهایی اعمال شده توسط شما، نمایش می یابد میتوانید همه (Select All) یا برخی را به دلخواه در فرآیند چاپ قرار دهید.

سیمپلیفای
آموزش نرم افزار اسلایسر پرینت سه بعدی

در پایین این بخش دو حالت چاپ وجود دارد:

Continuous Printing: یعنی کل پارتها پشت سر هم چاپ شود تا در آخر یک مدل سه بعدی کامل و یک تکه ولی با ویژگی پرینت متفاوت در یکبار فرآیند چاپ ساخته شود.

Sequential Printing: در این حالت چند فرایند چاپ جداگانه برای ساخت هر پارت (object by object) تکمیل خواهد شد.

اکنون گزینه prepare to print را بزنید، پیش نمایش چاپ را مشاهده کنید؛ در این قسمت میتوان بررسیهای خوبی انجام داد: فرضا بخش coloring mode را به حالت Current Process ببرید که هر section از مدل با رنگ متفاوت نمایش می یابد (در واقع هر Process را در رنگ متفاوت خواهید دید). پس از اطمینان از صحت چاپ، فرآیند پرینت سه بعدی را شروع کنید!

نتیجه پرینت سه بعدی با شرایط چاپ متغیر سیمپلیفای

پرینت سه بعدی
ویژگی جدید نرم افزار simplify3D

پس از اتمام پرینت، مشخص شد که با ایجاد شرایط پرینت متفاوت برای هر پارت از مدل سه بعدی شطرنج به میزان ۲۲ درصد در زمان چاپ صرفه جویی شده و همچنین ساختار بهتری از این مدل ساخته شده است.

نرم افزار پرینتر سه بعدی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
پیمایش به بالا