» پرینتر3بعدی » رزین استاندارد و شفاف پرینتر سه بعدی چیست؟
پرینت سه بعدی

رزین استاندارد و شفاف پرینتر سه بعدی چیست؟

  • متریال رزین استاندارد:

این ماده برای مدلهایی بصری اصطلاحاً A-Side مناسب است. این نوع رزین سطح بسیار صافی را برای مدل فراهم میکند. رزین استاندارد، نیمه شفاف با ته رنگی زردفام میباشد. فرم مدلسازی با این نوع رزین کاملاً آزاد نیست چون با توجه به نوع طراحی، برای قسمتهای آویزان (Overhang) نیاز به ساپورت گذاری دقیق حین پرینت دارید.

رزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیسترزین استاندارد چیست

قیمت رزین استاندارد

هزینه این نوع رزین مثل دیگر انواع، بستگی به اندازه مدل دارد و بر حسب میلیمتر مکعب (mm3) قابل محاسبه است.

dlp 3dprint

 

کاربردهای معمول رزین استاندارد

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، این متریال برای نمایش مدلهایی با کیفیت بالا کاربرد خوبی دارد. طراحان، مهندسان و قالبسازان همیشه نیاز به یک نمونه اولیه (پروتوتایپ) از قطعه جهت معرفی و سنجش بصری دارند؛ یکی از بهترین متریالها،‌ رزین استاندارد است. این ماده برای مدلسازی اسباب‌بازی و کارکترسازی بسیار مناسب میباشد. ترکیب سطح کاملاً صاف و جزییات بالا امکان مقیاس سازی مدلهای رومیزی اسباب بازی، تندیس و قالبسازی را فراهم می نماید.

رزین استاندارد

حداقل ضخامت دیواره1-3 mm
حداقل جزییات قابل دستیابی0.5 mm
ضریب دقت (رزولوشن)±0.2% (lower limit of ±0.2 mm)
حداکثر اندازه قابل دستیابی250x250x220 mm
وضوح0.3 mm

اطلاعات تکمیلی Standard Resin

رزین استاندارد برای مدلهای فرم B-Side چندان مناسب نیست؛ زیرا در محل اتصال ساپورت به سطح،‌نقاط ریزی باقی خواهد ماند. پس احتیاج به پولیشکاری ظریفی با کاغذ سمباده خواهید داشت که البته ریسک خراش دهی را نیز افزایش میدهد.

دقت کنید که مدلهای ساخته شده با رزین استاندارد نسبت به نور خورشید حساس هستند و به مرور تغییر رنگ یا لک ایجاد میشود.

  • رزین شفاف (Transparent Resin):

مدلهای ساخته شده با رزین شفاف از ماده سختی شکل میگیرند. این متریال نسبت به دیگر انواع رزین‌ مستحکمتر، مقاومتر، سخت، مقاومت نسبی به رطوبت و آب دارد و البته در کنار این مزایا کاملاً شفاف نیز میباشد.

پرینت سه بعدی

رزین شفاف برای مدلسازی قطعات خوش فرم با سطح صاف و کیفیت بالا که باید حتماً داخل آن‌ها قابل دیدن باشد به کار میرود. پس بهترین ماده برای دموی مدلها، پروتوتایپهای دقیق و مدلهایی با عمل‌کرد محدود است. در رزین شفاف هم مثل نوع استاندارد نیاز به ساپورت گذاری دقیق دارید.

  • رزین شفاف پرینتر سه بعدی

قیمت رزین شفاف

هزینه در این متریال بستگی به سه عامل دارد:

اندازه مدل: که بر حسب متر مکعب محاسبه میشود.

سطح مدل: بر اساس کیفیت جزییات میباشد.

جهت گیری مدل: موقعیت مدل در پرینتر سه بعدی حین چاپ تأثیر بسیار مهمی در هزینه و میزان مصرف رزین شفاف دارد (مباحث ساپورت گذاری).

کاربردهای مرسوم رزین transparent

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم این متریال برای قالبسازی یا قطعات دمو که اجزای داخلی بخش مهمی را تشکیل میدهند، بسیار ایده‌آل است. همچنین به خاطر کیفیت بالای سطح نیز اقبال خوبی دارند.

رزین شفاف

حداقل ضخامت دیواره1-3 mm
حداقل جزییات قابل دستیابی0.5 mm
ضریب دقت (رزولوشن)±0.2% (lower limit of ±0.2 mm)
حداکثر اندازه قابل دستیابی2100x700x800 mm
وضوح0.3 mm

اطلاعات تکمیلی Transparent Resin

به طور معمول در این متریال، شفافیت ۱۰۰ درصدی همانند آب شفاف ندارید! اما وضوح خوبی بین نیمه شفافی و شیشه ایجاد میکند. البته افراد حرفه‌ای قادر هستند با ایجاد شرایط خاص پرینت، وضوحی ۱۰۰ درصدی همانند آب شفاف ایجاد کنند.

رزین شفاف برای سطوح کاملاً صیقلی با کیفیت بالا مناسب است. در صنعت از این متریال برای پروتوتایپ مدلها بدون نیاز به فرآیند پولیشکاری استفاده میگردد.

رزین ترنسپرنت، با یک روغن جلادهنده ترکیب شده است تا از کدر شدن بوسیله پرتوهای ماوراء بنفش (UV light) جلوگیری شود.

پرینتر سه بعدی
نحوه عملکرد پرینتر سه بعدی DLP

نکته: مسلماً این دو نوع رزین با فناوری پرینت سه بعدی «استریولیتوگرافی» که در پرینترهای سه بعدی DLP یا لیزری به کار میرود، کاربرد دارند.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote. Show votes.
Please wait...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image