» پرینتر3بعدی » تاب خوردگی و جداشدن مدل سه بعدی از بستر – راهنمای عیب‌یابی پرینت سه بعدی
مشکلات پرینت سه بعدی

تاب خوردگی و جداشدن مدل سه بعدی از بستر – راهنمای عیب‌یابی پرینت سه بعدی

مشکل و راه‌حل پرینت سه بعدی – تاب‌خوردگی و جدا شدن:

شرح خطا: پایه طرح که جز اولین لایه محسوب می‌شود،‌ آنقدر رو به جلو خم می‌شود تا از سینی ساخت پرینتر جدا شود. این مشکل گاهی باعث ترگ خوردگی افقی در قسمت بالای مدل سه بعدی هم خواهد شد.

علت خطا: تاب خوردن و جداشدگی مشخصه‌ای ذاتی در پلیمرهای ABS و PLA است. این دو نوع پلیمر وقتی در حال سرد شدن هستند،‌ بسیار کند منقبض می‌شوند. بدترین حالت وقتی است که پلیمر خیلی سریع شروع به سرد شدن کند.

  1. پرینتر سه بعدی با سینی ساخت گرم‌شونده استفاده کنید: یکی از آسانترین راهها تنظیم دمای کف مدل سه بعدی از طریق بستر نگهدارنده آن است. پرینترهای سه بعدی جدید چنین امکانی را فراهم کرده‌اند. اصطلاح آن بستر ساخت با کف حرارتی شیشه‌ای است. دمای بهینه در این قسمت باعث خواهد شد که لایه اول مدل سه بعدی شما در تمام مدت ساخت مسطح باقی بماند. تنظیم دمای بهینه معمولا توسط امکانات سخت‌افزاری و نرم افزاری پرینتر سه بعدی محاسبه می‌شود.
  2. از چسب استفاده کنید: اگر نمی‌خواهید پرینتر سه بعدی خود را تعویض کنید،‌ می‌توانید از چسب‌های حرارتی مخصوص استفاده نمایید. چسب‌ نگهدارنده باعث می‌شود تا لایه اول طرح به کف ساخت چسبندگی داشته باشد.
  3. سینی ساخت خود را عوض کنید: گاهی بهتر است پلتفرم بستر ساخت پرینتر سه بعدی خود را تعویض نمایید مخصوصا با انواعی که برای ایجاد پیوستگی بهینه ساخته شده‌اند. برای مثال کمپانی Lulzbot از بستر ساخت مدل PEI (Polyetherimide) استفاده می‌کند که اختصاصا برای بهم چسبیدگی بهینه مدل به کف ساخت بدون چسب طراحی شده است. کمپانی XYZPrinting یک نوار پوشش با بافت ویژه به همراه پرینترهایش عرضه کرده است تا در کف ساخت قرار گیرد. کمپانیZortrax 3D printers نیز یک سینی ساخت اختصاصی طراحی کرده است که مشبک است و در هنگام ساخت کف مدل به این سطح ظریف مشبک جوش می‌خورد که مشکل جداشدن را به کلی رفع می‌کند.
  4. ارتفاع سینی ساخت را اصلاح کنید: بهتر است دوباره مراحل کالیبره کردن سینی ساخت پرینتر سه بعدی خود را طی کنید و نازل‌ها هم در موقعیت صحیح تنظیم شود.
  5. فشردگی را افزایش دهید: بهتر است میزان فشار بین مدل سه بعدی و سینی ساخت افزایش یابد. بیشتر پرینترهای سه بعدی دارای مکانیزمی نرم افزاری برای افزایش فشار پویا در بستر ساخت هستند.
  6. تنظیمات پیشرفته دمایی: اگر تمام مراحل بالا مشکل جداشدگی مدل سه بعدی را حل نکرد، بهتر است دوباره میزان حرارت‌دهی هم در پرینتر سه بعدی و هم نرم افزار طراحی با دقت اصلاح شود. مثلا می‌توانید دما را به میزان ۵ درجه افزایش دهید تا کف ساخت حرارت بیشتری داشته باشد. در برش‌دهنده‌های سه بعدی می‌توان دمای خنک‌کنندگی فن‌ها را کاهش داد، یعنی فاصله فن‌ها از طرح بیشتر شود تا دمای خنک‌سازی کمتر گردد. در اینجا هم بهتر است کالیبره‌سازی بستر ساخت یا چسب حرارتی استفاده گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image