» پرینتر3بعدی » نکات مهم درباره گازهای مخرب متریال فیلامنت چاپگر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

نکات مهم درباره گازهای مخرب متریال فیلامنت چاپگر سه بعدی

یک تحقیق جامع موسسه ساجتام واقع در هلند، نگاهی به گازهای متصاعد شده از فیلامنتهای ABS، PET، PLA، Nylon پرینترهای سه بعدی حین چاپ داشته است.

این پژوهش در سطحی وسیع و تخصصی انجام شد. نتایج تحقیق اثبات میکند که در صورت وجود تهویه مناسب و حس خوشبینی، ذوب شدن متریال فیلامنت چاپگرهای سه بعدی همانند ABS، PET، PLA، Nylon آسیب قابل توجهی برای استفاده کننده نخواهند داشت.

اما با توجه به اینکه پلاستیک در پرینترهای سه بعدی حرارت دیده تا ذوب شود، دقیقا چه ترکیباتی از خود منتشر میکند؟

گازهای زیان آور فیلامنت چاپگر سه بعدی

پلاستیک از سوختهای فسیلی استخراج میشود، بنابراین ریسک ایجاد بخارات سمی هنگامی که در دمای بین ۴۶۰ تا ۶۰۰ درجه حرارت میبیند، قطعی است. با این وصف، حداکثر دمای اکستروژن یک پرینتر سه بعدی رومیزی باکیفیت بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد میباشد.

با پیشرفت بیشتر تحقیق، تیم پژوهشی به نکته ای مهم اشاره میکند: روند حرارتی پرینتر سه بعدی مشخصا کمتر از دمای تجزیه پلاستیک است که گازهای خطرناک CO: carbon monoxide  و  HCN: hydrogen cyanide را فرم میدهد.

تمامی نمونه های بررسی شده در تحقیق موسسه ساجتام در دمای ۲۴۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد برای بررسی دقیق این روند حرارت دیده اند و بخارات متصاعد شده به مدت ۱۰ دقیقه توسط سنجشگرهای بسیار دقیقی جمع آوری و آنالیز گردید.

فیلامنت پرینترهای سه بعدی یک تهدید محسوب نمیشوند

در نمودار زیر ترکیبات اصلی فراری که در فیلامنتهای پرینتر سه بعدی حین ذوب شدن منتشر میشود، نمایش داده شده است:

ترکیبات فیلامنت
نمودار انتشار گاز فیلامنت پرینتر سه بعدی

در یک چاپگر سه بعدی با بستر چاپ ۴۰۰ * ۳۹۰ * ۵۲۰ میلیمتر و حجم هوایی ۵۰ درصدی، تجمع گازهای فرار نمودار بالا برای فیلامنت ABS (بدترین نوع فیلامنت از نظر انتشار مواد سمی) به مدت یکساعت مقدار ۲۸۰ ذره در میلیون خواهد شد. پس نتیجه میگیریم که تجمع گازهای تشکیل یافته حین حرارت دهی، خیلی خطرناک نیست و آسیب جبران ناپذیری را به افراد وارد نمیکند، اگرچه گازهایی سمی در حجمی کم متصاعد میشود.

نکته: بررسی نشان میدهد که تجمع گازهای مضر در فیلامنت PLA با شرایط آزمایشی بالا نسبت به ABS، ۳۲ درصد کمتر میباشد.  همچنین گاز سمی متیل متا اکریلاتmethyl methacrylate  (MMA) که بیشترین بخار متصاعد شده از فیلامنت PLA میباشد، توسط سازمان جهانی بهداشت در درجه کم طبقه بندی شده است.

نکته:‌ نتیجه بالا نشاندهنده بی خطر بودن استفاده از پرینتر سه بعدی در شرایط معمول است اگر روزانه چندین ساعت با چاپگر سه بعدی مواجه هستید، موارد مرتبط با سلامتی را رعایت کنید.

هنگام کار با پرینتر سه بعدی پنجره باز باشد و فیلتر  یا هواکش جذب بخارات روشن شود

موسسه ساجتام برای تحقیقات تخصصی خود در زمینه انتشار گازهای سمی فیلامنت از پرینترهای سه بعدی کمپانی ۳Dkreator استفاده کرده است. همچنین تیمی تحقیقاتی از دانشگاه میلان نیز با این موسسه همکاری علمی را انجام دادند. 

پرینتر سه بعدی
فیلتر جذب گاز فیلامنت پرینتر سه بعدی

پژوهشگر ارشد این تحقیق که خود نیز آشنایی کاملی با فناوری پرینتر سه بعدی دارد، پیشنهاد میدهد تا هنگام کار با چاپگر سه بعدی از ماژول فیلتر بخارات پرینت سه بعدی که جدیدا به بازارهای جهانی عرضه شده، استفاده کنند. مطمئنا با گذشت زمان کمپانیهای سازنده چاپگر سه بعدی نیز متقاعد خواهند شد تا این بخش را نیز به پرینتر اضافه کنند.

پس تا آن زمان میتوانید خودتان دست به کار شوید و یک فیلتر جذب گاز را به اکسترودر پرینتر سه بعدی خود متصل کنید. یکی از شرکتهایی که این فیلتر فوتوکاتالیک را عرضه کرده zimple3d.com است.

یک شیوه دیگر هم این است که پرینتر سه بعدی در دستگاه تهویه قرار گیرد. البته با توجه به ابعاد چاپگر سه بعدی خود محدودیت خواهید داشت. همچنین با توجه به جریان شدید هوایی که دستگاه تهویه ایجاد میکند، ممکن است دمای بهینه چاپ را حین ذوب فیلامنت تحت تاثیر قرار دهد، پس نیاز دارید که با دقت پیکربندی پرینتر سه بعدی را تنظیم کنید.

تیم تحقیقاتی در آخر گزارش خود اذعان کرده اند که اگرچه چنین پژوهشی تاکنون انجام نشده و نتایج جامعی را دربرمیگیرد، با اینحال هنوز برخی متغیرها بررسی نشده اند: مثل ضخامت فیلامنت (۱٫۷۵ – ۳ mm)، تنظیمات پیکربندی پرینتر سه بعدی، حجم و شرایط دمایی اتاق …

با این وصف شرکتهای خلاقی در حال تحقیق در زمینه متریالهای غیرمضر پرینتر سه بعدی هستند و پروژه های جذابی در این زمینه در جهان در حال انجام هستند. البته پیشروترین تحقیق در این زمینه توسط اتحادیه اروپا در حال انجام است.

نتیجه گیری: 

مطمئنا چاپگر سه بعدی دستگاه بی خطری است و در عین حال ابزاری بسیار کاربردی محسوب میشود. این فناوری دنیای صنعت را دگرگون کرده و مشاغل پولسازی را نیز به ارمغان آورده است. نباید برای استفاده از آن نگران شوید؛ چاپگر لیزری کاغذ هم به اندازه خودش گاز پودر تونر را متصاعد میکند! تنها مثل هر وسیله صنعتی دیگری باید موارد مربوطه را رعایت کنید:‌

اول ایمنی، بعدی کار !

پس در صورتی که به صورت مداوم با پرینتر سه بعدی کار میکنید، حتما نسبت به عدم استنشاق گازهای فیلامنت هوشیار باشید. حرفه ای عمل کنید و شیوه ای برای عدم تجمع این بخارات سمی به کار ببرید: همانند اطمینان از تهویه مناسب یا استفاده از فیلامنتهای با سطح انتشار بخارات کمتر مثل PLA.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image