» 3DPE » شش راه ایمن برای جدا کردن پرینت سه بعدی از بستر چاپ
آموزش چاپ سه بعدی

شش راه ایمن برای جدا کردن پرینت سه بعدی از بستر چاپ

قطعه ظریف ساخته شده با پرینتر سه بعدی به شیشه بستر چسبیده است و خیال جدا شدن ندارد؟ در این مقاله ۶ روش کاربردی برای جدا کردن مدل پرینت سه بعدی شده از پلیت را بدون صدمه زدن به پلتفرم بستر یا مدل شرح میدهیم؛ پس برای امتحان کردن یکسری روشهای غیرمعمول آماده شوید.

به عنوان یک کاربر تازه کار پرینتر سه بعدی FDM، اولین چالش شما تلاش برای چسبیدن لایه فیلامنت به بستر چاپ و پس از اتمام پرینت، جدا کردن لایه فیلامنت از پلیت است! متریالهای متفاوتی برای سطح بستر چاپ استفاده میشود: blue tape، چسب کپتون (polyamide film)، چسب ماتیکی، ورق شیشه نشکن (بوروسیلیکات) … از عمده ترین این مواد هستند.

اغلب افراد از چسب ماتیکی همیشه استفاده میکنند چون از خطای wrapping (جداشدن لایه‌های خارجی در گوشه مدل و خمیده شدن هنگام سرد شدن فیلامنت ABS) جلوگیری میکند. به علت اینکه مدل چاپ شده به طور معمول راحت از بستر جدا میشود، به ندرت کسی درباره شیوه مناسب جدا کردن قطعات سرسخت چسبیده به پلیت، بررسی بیشتری انجام داده است. پس این متن را تا آخر دنبال کنید و اگر خودتان روشی بهینه برای جدا کردن مدل پرینتی از بستر چاپ دارید در بخش نظردهی پایین این صفحه مطرح کنید.

 

  • جدا کردن پرینت سه بعدی با نیروی فشار متعادل:

یادگیری پرینتر سه بعدی

زور زدن،‌ معمولاً اولین کار برای جدا کردن قطعه است که اغلب افراد انجام میدهند. مدل سه بعدی چاپ شده را از چهار طرف در دستانتان میگیرید و با کمی حرکت پیچشی یا مستقیم سعی میکنید تا قطعه از پلیت کنده شوداگر با فشار اولیه، قطعه خیال جدا شدن ندارد باید کمی قدرت را بیشتر کنید، دستانتان را به پایین مدل ببرید و با فشار متناوب (از عقب به جلو) و با ثابت نگه داشتن پلیت، مدل را جدا کنید. دقت کنید این روش برای قطعات حجیم با سطح یکنواخت که دیواره محکمی دارند ایده آل است ولی برای مدلهای ظریفتر با سطح باریک، بدترین شیوه ممکن است، طوری که ناگهان مدل نازنینی که ساعتها برای چاپش وقت صرف کرده‌اید در دستتان چند تکه می‌شود!

نکته:‌ همیشه نیرو را به قاعده مدل وارد کنید که از شکستگی دیواره ها جلوگیری شود.

  • استفاده از یک ابزار تیز و تخت:

مقاله آموزشی چاپگر سه بعدی

این روش برای اغلب قطعات ظریف یا حجیم به خوبی جواب میدهد. ابزارهایی مثل کاردک پهن و لبه تیز را بین پلیت و قاعده مدل پرینت سه بعدی قرار میدهید و با کمی فشار لایه زیرین فیلامنت از بستر چاپ جدا میشود.

برخی افراد حرفه ای، یک تیغ بسیار تیز ریش تراشی را به کاردک متصل کرده و قطعات ظریف را بدین روش جدا میکنند (مدلهای سه بعدی چنین کادرکهایی برای دانلود و پرینت سه بعدی در اینترنت وجود دارد ولی از ابزارفروشی محل نیز براحتی میتوانید تهیه کنید).

بسیار احتیاط کنید:

 کار با تیغ دقت زیادی لازم دارد و در صورت اشتباه، تیغه کنده شده و به صورت یا دستانتان صدمه خواهد زد. پس استفاده از تیغ را بعنوان آخرین روش در نظر بگیرید، زیرا یک کاردک تیز معمولی، تمام احتیاجات شما را رفع میکند.

یکی از معایب استفاده از کاردک، خش افتادن و صدمه تدریجی به بستر چاپ است؛ زیرا به مرور سطح ساییده شده و پر از خط و خطوط خواهد شد. البته این صدمه جزیی و تدریجی است و پلیت همچنان قابل پرینت است و مدتهای بسیار زیادی زمان میبرد که غیرقابل استفاده گردد.

  • استفاده از تفاوت دمایی:

همیشه جایی برای پرینت سه بعدی در یخچال هست!

این روش غیرمعمول اصلاً به گوشتان هم نخورده است و برای قطعات ظریفی که شدیداً به بستر میچسبند به کارتان خواهد آمد. معمولا بعد از چاپ،‌ با اجازه دادن به خنک شدن پرینتر و بستر گرم شونده، با یک فشار جزیی، قطعه از بستر جدا میشود.

اگر با زور یا کاردک، قطعه ظریف و حساس قابل جدا شدن نیست؛ باید از تفاوت خواص دمایی متریال بستر چاپ (آلمینیوم، شیشه) و متریال (پلاستیک) بهره ببرید؛ وقتی ماده‌ای سردتر شود، فشرده تر خواهد شد و تفاوت انقباض دو ماده باعث انفصال چسبندگی میگردد. پس بستر چاپ را به همراه مدلها، نیم ساعت در فریزر یا یخچال قرار دهید! معمولاً پس از این کار راحتر جدا میشوند.

  • حلالهای پرینت سه بعدی هم یک راه حل هستند:

حلال پرینت سه بعدی

مایعات محلول مثل ایروپروپیل الکل (isopropyl alcohol) هنگامی که از blue tape در بستر چاپ استفاده میکنید، ترفند خوبی برای جدا کردن مدل از پلیت هستند. سعی کنید مقداری مایع ایزوپروپیل را در گوشه‌های قاعده پرینت بچکانید، طوری که توسط بافت blue tape جذب شود؛ مدل به راحتی از پلیت جدا خواهد شد. اگر قطعه خیلی سرسخت است، کل tape را خیس کنید!

نکته:‌ اگر از چسب کپتون یا ماتیکی استفاده میکنید کمی آب گرم استفاده کنید.

  • نخ دندان بکشید!

پرینت سه بعدی

مطمئناً خبر ندارید که نخ دندان علاوه بر پاک کنندگی دندانهایتان برای زدودن چسبندگی پرینت سه بعدی هم به کارتان می آید. سعی کنید نخ دندان بلندی را با حرکت اره وار به زیر مدل (معمولاً لایه Raft) ببرید. بسته به میزان چسبندگی و متریال این کار را ادامه دهید. این روش برای تمامی مدلها و بسترهای چاپ مناسب است.

نکته:‌ ابتکار دیگر این است که همزمان از حلال یا آب گرم به همراه نخ دندان استفاده کنید.

  • خریدن بستر چاپ منعطف (Flexible Build Platform):

 

اگر تمامی روشهای بالا جواب نداد، باید پلیتی ارتجاعی را برای چاپ بکار ببرید. این بسترهای چاپ با فشار کوچکی از دو جهت به راحتی مدل را جدا میکنند.

پلیتهای فلکسی بل را می‌توانید از سایت printinz.com (Zebra Printer Plates) تهیه کنید. انواع سایزهای مختلف و سازگار با پرینترهای با بستر گرم شونده قابل خریداری است.

رفرنس مشکلات پرینت سه بعدی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ phone تماس تلفنی چت آنلاین چت آنلاین
فهرست
پیمایش به بالا