» پرینتر3بعدی » کاهش 40 درصدی قیمت متریال رزین پرینتر سه بعدی
رزین

کاهش 40 درصدی قیمت متریال رزین پرینتر سه بعدی

کمپانی Carbon سازنده پرینترهای سه بعدی با استفاده از یک فرمولاسیون جدید موفق به کاهش دادن قیمت پلیمر رزین مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی DLP و SLA شده است.

صنعت پرینت سه بعدی پیشرفت چشمگیری داشته است ولی هزینه مواد اولیه آن هنوز موضوعی قابل بحث است. این مورد بیشتر در چاپ سه بعدی متد فلز بیشتر ملموس است ولی دیگر متریالها مثل فیلامنت و رزینها نیز تا حدی شامل این مبحث میشوند.

به همین دلیل شرکت Carbon برنامه متریال سازی ارزان خود را برای رزین فرمولاسیون کرده است. طبق پروژه، سه مدل پرینتر سه بعدی با حجم پلیمر رزین بزرگ برای ساخت در حجم بالا را تجاری سازی شده است. این اولین بار است که رزین پلی رتان۷۰ (PRU) با نام polyurethane 70 که کاربردی چندگانه دارد با قیمتی پایین عرضه میشود.

کمپانی اعلام کرده که هر لیتر از این رزین را به قیمت ۱۵۰ دلار میفروشد که نسبت به قیمت بازار با میانگین ۲۵۰ دلار، کاهش قیمت قابل توجهی است. بر طبق پیش‌بینی های این شرکت، قیمت از این هم کمتر شده و به ۱۰۰ دلار در هر لیتر تا سال آینده خواهد رسید (طبق مساعدت همکاران زنجیره تولید).

دکتر دسیمون،‌ مدیرعامل و پایه گذار شرکت Carbon میگوید: برنامه‌ریزی برای توسعه چنین حجم متریالی به شرکای بزرگ ما همچون آدیداس اجاز میدهد بدون دغدغه هزینه مواد اولیه، صدها قطعه را پرینت سه بعدی کنند که در مقایسه با دیگر روشهای تولید همچون مدلسازی تزریقی هزینه کمتر و دقت بالاتری را ممکن کرده است.

پرینتر سه بعدی

طبق پیش‌بینی ها، رقبای تجاری این شرکت فعلاً قادر به عرضه پروژه مشابه Carbon نیستند زیرا سیستم یکپارچه و پیچیده‌ای شامل فرمولاسیون اختصاصی متریال و دستگاه بهینه شده با آن را عملی نکرده اند. متریال کمپانی Carbon گرچه ارزان است ولی درجه اول بوده و امکان ساخت لایه افزایشی با مقیاس پذیری دقیق را فراهم کرده است؛ همه ویژگیهای فوق در یک پکیج کامل عرضه میشود.

علاوه بر موارد بالا،‌ این کمپانی یک ابزار اختصاصی و پیشرفته با نام meter mix and dispense (MMD) device را برای بازیافت و کاهش هدررفت رزین حین چاپ در این پکیج توسعه داده است. این فناوری جز سیستم اختصاصی Carbon بنام SpeedCell manufacturing system میباشد.

پرینتر سه بعدی
مدلهای بهینه شده با رزین ارزان

Speedcell در سال ۲۰۱۷ اعلام رسمی گردید و جزیی از فناوری پیشرفته پرینت سه بعدی CLIP با سرعت و تکرارپذیری بالاست. حالا این تکنیک با ابزار MMD و متریال PRU70 ارزان ترکیب شده است.

طبق اظهارات کمپانی Carbon برای توسعه بازار صادرات خارجی با شرکتهای بزرگ اروپایی نیز وارد مذاکره شده اندقرار است این فناوری در نمایشگاه اختصاصی پرینتر سه بعدی شهر بیرمنگام به صورت رسمی اعلام گردد.

Rating: 5.0/5. From 1 vote. Show votes.
Please wait...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image