» پرینتر3بعدی » مشکل پافیلی -محدب‌شدگی-تاب خوردگی-wrapping- پرینت سه بعدی
پرینت سه بعدی

مشکل پافیلی -محدب‌شدگی-تاب خوردگی-wrapping- پرینت سه بعدی

مشکل و راه‌حل در پرینت سه بعدی – پافیلی یا محدب‌شدگی:

شرح خطا: پایه طرح سه بعدی شروع به خم شدن به بیرون می‌کند، آنقدر که اصطلاحا گودی می‌آورد و پافیلی شکل می‌شود.

علت خطا: علت مشکل پافیلی در میزان فشاری است که لایه‌های بالایی طرح سه بعدی به لایه اول (پایینی) وارد می‌کند؛ چون لایه اول فرصت کافی برای خنک‌شدن و بازگشت به حالت اول را نداشته است. پافیلی در پرینترهایی با بستر ساخت حرارتی، تشدید هم می‌شود!

راه حل خطای پافیلی: 

  1. توازن نامناسب: اگر میزان خنک‌کنندگی بیش‌ از حد باشد، مشکل تاب‌خوردگی (جداشدن) ایجاد و اگر خنک‌سازی ناقص باشد با خطای پافیلی برخورد می‌کنیم. البته مسلم است که یافتن دمای بهینه سخت به نظر آید ولی بهتر است در هر مرحله مقداری جزیی دما کم یا زیاد شود تا اصطلاحا قلق کار دستتان بیاید. مثلا اگر ضخامت بالا و پایین طرحی ۶ میلی‌متر است، می‌توانید ارتفاع فن را در ارتفاع کمی کمتر میزان کنید.
  2. ارتفاع سینی ساخت و نازل:‌ مثل مشکل تاب‌خوردگی در اینجا هم باید در سطح ارتفاع سینی ساخت به میزان صحیح کالیبره گردد. معمولا هر نوع پرینتر سه بعدی تکنیک‌های مختص خودش را دارد و نمی‌توان برای همه یک روش محاسبه را تعمیم داد.
  3. بهتر است دستور العمل و راهنمای کارخانه سازنده پرینتر سه بعدی خود را بخوانید، سپس یک طرح مکعبی ساده برای چاپ قرار دهید و وضعیت ریزش فیلامنت مذاب را مشاهده کنید. در حالت صحیح لایه‌گذاری این مکعب باید در تمام قسمت‌ها مساوی باشد. در غیر این صورت با نزدیکی بیش از حد نازل، فیلامنت مذاب خراشیدگی داشته و در فاصله زیاد نازل،‌ اصطلاحا قطرات اضافه دیده خواهد شد. مطمئن شوید که ارتفاع نازل آنقدر هست که با سکوی ساخت، چسبیدگی نداشته باشد.
  4. میزان پخ‌شدگی پایه طرح:‌ اگر مراحل بالا را انجام دادید و مشکل پافیلی حل نشد، باید میزان خمش پایه طرح را در نرم افزار پرینت سه بعدی بررسی کنید. شاید زاویه پخ لبه‌ لایه اول را بد تنظیم کرده‌اید یا فایل اوریجینال دانلود شده اشکال دارد. مثلا مقدار ۵ میلیمتر و زاویه ۴۵ درجه را امتحان کنید تا اندازه صحیح را پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image