» پرینتر3بعدی » فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

۲ نوع فیلامنت رایج مورد نیاز برای پرینت سه بعدی

 

PLA (Poly Lactic Acid)

ABS  (Acrylonitrile Butadiene Styrene)

 

که هر دو از انواع پلاستیکهای قابل ارتجاع هستند که در برابر حرارت زیاد نرم و در برابر سرما سفت خواهند شد که این فیلامنت ها با رولهای یک کیلویی با حدود قیمت ۲۰۰ هزار تومان فروخته می شوند. 

 

Poly Lactic Acid) PLA)

 

PLA نوعی پلاستیک است که از نشاسته ذرت مشتق شده، که برای کسانی که می خواهند تازه شروع کنند بسیار عالی است. و همچنین برای ایجاد قطعات کوچک و لوازم خانگی ساده. ویژگی های دیگر عبارتند از:

سازگار با محیط زیست

به سرعت خنک شده که از ‍پیچیدگی مدل جلوگیری می کند.

در هر دو رنگ خالص و شفاف در دسترس هستند که به قطعات پرینت شده ظاهری شفاف می دهد.

در حرارت های بالا محدودیت دارند.

Acrylonitrile Butadiene Styrene) ABS)

 

ABS یک پلاستیک با پایه نفتی است که به دلیل قدرت و انعطاف پذیری آن انتخاب محبوبی برای کاربران پرینترهای سه بعدی میباشد- مانند آجرهای اسباب بازی های لِگو (که با پرینترهای سه بعدی قابل ساخت می باشند).

انعطاف آن بوجود آوردن قطعات بهم پیوستنی و کار با آنها را ساده تر می کند.

همچنین دارای نقطه ذوب بالاتری است که باعث می شود تولیدات شما در حرارت های بالا تغییر شکل ندهند.

نسبت به PLA دیرتر خنک می شود، و در زمان ‍پرینت بخاراتی تولید می کند.

 

چگونه فیلامنت مناسب را انتخاب کنیم

 

شما باید بدانید که چه موادی برای محصول نهایی شما مناسب است. از آنجا می توانید نوع پرینتری که می خواهید بخرید را انتخاب کنید. این مهم را باید به خاطر داشته باشید که همه پرینترها با هر دو مواد سازگار نمی باشند- بعضی از آنها فقط با یکی از این مواد کار می کنند.

وقتی به فیلامنت های با قطر ۱/۷۵ یا ۳ میلیمتر می رسیم- کیفیت قطعه تمام شده عامل مهمی نیست. بیشتر پ‍رینترها با فیلامنت های با این اندازه کار می کنند که بهتر است شما هم از این فیلامنت ها استفاده کنید.

 

در هنگام کار با پ‍رینتر سه بعدی باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 

بازی با حرارت

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما با پلاستیک حرارت دیده کار می کنید.

اکسترودر، پلاستیک و در بعضی از پرینترها، محفظه پ‍رینت به خودی خود می تواند خیلی گرم شده و اگر محتاط نباشید سوختگی های بدی ایجاد می کند. بعضی پرینترها هیچ محفظه ای دور قسمت پرینت ندارند و باید با این نوع پرینترها با احتیاط بیشتری کار کنید.

مواظب بخار ناشی از پرینت باشید

مهم است که پرینتر خود را در اتاقی با تهویه مناسب استفاده کنید. در طول فرایند پرینت با ABS احتمال ساطع شدن بخار وجود دارد. این دود ها به نسبت زیاد است اگرچه در هیچ تحقیقی از تاثیر آن بر روی سلامتی کلی افراد اشاره نشده است. اما بهتر است تا اقدامات احتیاطی لازم در هنگام کار زیاد با ‍پرینتر سه بعدی را رعایت نمایید.

پلاستیک های مواد غذایی

پرینترهای سه بعدی برای تولید انواع آیتم های خانگی مانند لوازم آشپزخانه استفاده می شوند. ABS  و PLA   هر دو برای مواد غذایی ایمن هستند اما اگر افزودنی به آنها اضافه شود آن مواد اضافه ممکن است ایمن نباشد.

نگرانی اصلی دیگر این است که محصولاتی که با ‍رینتر های اف دی ام تولید می شوند سطح متخلخلی دارند که ممکن است باکتری در آنها جمع شود. شما می توانید سطح قطعه را صاف تا آن را برای استفاده امن تر کنید اما بهتر است تا استفاده لوازم آشپزخانه با قطعات تولید شده از پرینتر سه بعدی را محدود کنید.

کتاب رایگان

 | دانلود رایگان کتاب جامع فیلامنت پرینتر سه بعدی |

 

برای تولید محصولات با کیفیت بالا، به دو چیز باید توجه کنید: رزولوشن و سرعت پرینت.

 

رزولوشن چاپگر سه بعدی به سطح جزییاتی که پ‍رینتر می تواند بدهد مربوط میشود،‌ که با مقیاس میکرون سنجیده می شود- هرچقدر کمتر باشد محصول با کیفیت تری می توانید تولید کنید. سرعت پرینت سنجش سرعت حرکت اکسترودر است- هرچقدر سرعت پرینت بالاتر باشد تولید قطعه سریعتر خواهد بود. توجه داشته باشید که ویژگی های دیگری مانند افزایش و کاهش شتاب هم بر روی سرعت پرینت تاثیر می گذارد، که از لرزش پرینتر جلوگیری می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image