» 3DPE » آشنایی با فیلامنت لیگنین
فیلامنت

آشنایی با فیلامنت لیگنین

ویژ‌گی‌های فیلامنت لیگنین (Lignin: bioFila)

فیلامنت Lignin: لیگنین یک پلیمر پیچیده ساخته شده از واحدهای مولکولی فنیل پروپان است که به شکل آمورف و مخلوط با هولوسلولز در نباتات بصورت لایه‌ای دور سلولز را فرا گرفته‌است. بعد از سلولز، لیگنین رایج‌ترین ترکیب در ساختار گیاهان آلی چوبی است. شرکت آلمانی «twoBEars» تولیدکننده پلیمرهای زیستی، انواع مختلفی از فیلامنت‌های تجزیه‌پذیر زیستی برای پر ینتر سه بعدی تولید می‌کند.

تمامی فیلامنت‌های این شرکت از منابع تجدیدشونده گیاهی است. برای دستیابی به بهترین ترکیب، این شرکت آلمانی از لیگنین، متریال‌های چوب، PLA و برخی افزودنی‌های دیگر در محصولات خود استفاده می‌کند تا مشخصات متمایزی را فراهم آورد. در حال حاضر شرکت twoBEars سه نوع فیلامنت بیوفیلا یا لیگنینن تولید می‌کند:‌ plaTec، Silk (ابریشم)، Linen (کتان).

 • فیلامنت bioFila plaTec: این فیلامنت به خوبی PLA می‌باشد و مقاومت دمایی خوبی حداکثر تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد را داراست: هر چه مدل پرینت ضخیم‌تر باشد، فیلامنت بیوفیلا plaTec تحمل‌پذیری دمای‌اش بالاتر می‌رود. البته برخی مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که مدل‌های باریک چاپ شده با قرار گرفتن در آب جوش، دفورمه می‌شوند. با این حال مزایای این فیلامنت گیاهی به این مشکلات جزیی می‌چربد؛ بطور مثال شکایتی از خطاهای تاب‌خوردگی یا جداشدن لایه‌ها حین پرینت سه بعدی مشاهده نشده است و استحکام خوبی نیز دارد. پیشنهاد می‌شود دمای نازل پرینتر سه بعدی بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد و دمای گرم‌کننده بستر ساخت ۶۰ درجه سانتیگراد تنظیم شود.
 • فیلامنت bioFila Silk: متریالی قوی با ظاهری ابریشمی جذاب و هیجان‌آور می‌باشد. این فیلامنت ابریشمی برای ساخت اشیایی که نیاز است گران‌قیمت و درخشان به نظر برسند کاملا ایده‌آل است. دمای اکسترودر باید بین ۱۷۰ تا ۱۹۵ درجه سانتیگراد و دمای بستر ۵۵ درجه سانتیگراد ‌باشد.

 • فیلامنت bioFila Linen: این فیلامنت ترکیب دقیقی از فیبر کتان نیست، بلکه به خاطر ظاهرش به نام کتان خوانده می‌شود. مصرف‌کنندگان از مقاومت خوب و برخی‌ ویژ‌گی‌های دیگر آن که مشابه فیلامنت PLA می‌باشد، رضایت داشته‌اند. بر طبق دستور‌العمل شرکت twoBEars دمای مناسب اکسترودر بین ۱۹۰ تا ۲۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. حرارت گرم‌کننده پلیت ۵۵ درجه سانتیگراد تنظیم شود.

bioFilla lignin لیگنین بیوفیلا فیلامنت پرینتر سه بعدی3

bioFilla lignin لیگنین بیوفیلا2 فیلامنت پرینتر سه بعدی

ویژ‌گی‌های فیلامنت لیگنین (بیوفیلا) پرینت سه بعدی:‌

 • دوستدار محیط زیست و تجزیه‌پذیر
 • میانگین دمایی بسته به نوع فیلامنت بین ۱۹۰ تا ۲۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.
 • دمای گرم‌کن بستر ساخت ۵۵ درجه سانتیگراد
 • ظاهر درخشان و جذاب
 • بافت کاملا صیقلی
 • با اکثر پرینترهای سه بعدی قابل استفاده است.

2 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با فیلامنت لیگنین»

 1. آرمین

  با سلام

  برای ساخت پروانه یک توربو فن سانتریفیوژ در قطر حدود ۲۵۰ میلیمتر که نیاز به دقت و استحکام نسبتا بالایی دارد ، چه متریال فیلامنتی مناسب تر است ؟

 2. آموزش پرینتر سه بعدی

  سلام
  برای قیمت خدمات پرینت متریال پلاستیک باید فایل سه بعدی بدهید که در نرم افزار گذاشته شود و تعیین قیمت گردد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.