پرینتر سه بعدی

فناوری پرینترهای سه بعدی DLP و SLA‌ چیست؟

Rating: 4.8/5. From 2 votes.
Please wait...

پرینتر سه بعدی (Digital Light Projector) یک چاپگر سازنده مدل سه بعدی با دقت بسیار بالاست است که بر اساس تابش نور کار می‌کند.

پرینتر سه بعدی

پروژکتور تابنده نور بر روی پلیمرهای خاص از خانواده رزین‌ها تابیده می‌‌شود. رزین با دریافت تابش، واکنش شیمیایی انجام داده و به تدریج حجم شکل می‌گیرد. (از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود). پرینترهای سه بعدی DLP در مقایسه با دیگر انواع پرینترها مخصوصا SLA (که محبوبترین نوع صنعتی پرینتر محسوب می‌شود)، دارای تفاوت و شباهت خاص خود هستند. به طور کل دو راه برای ایجاد واکنش در پلیمرهای حساس به نور وجود دارد:

تکنولوژی SLA: استفاده از پرتوی لیزر برای رسم متناوب لایه‌های مدل سه بعدی. بنام Stereolithography (استریولیتوگرافی) معروف‌اند.

تکنولوژی DLPدر این روش به کمک یک پرژکتور پیشرفته، برشی کامل از مدل سه بعدی، یکباره تابیده می‌شود. بنام (Digital Light Projector) معروف هستند.

فرآیند کار پرینتر سه بعدی رزینی دی ال پی تابنده نور

پرینتر سه بعدی DLP

صفحه تابنده نور پرینتر سه بعدی DLP

فرآیند ساخت پرینتر سه بعدی SLA

فرآیند کار پرینتر سه بعدی رزینی DLp تابنده نور

اولین و مهمترین تفاوت پرینتر سه بعدی DLP با SLA در ابعادشان است. به علت قرارگیری پروژکتور نوری در DLP، اندازه دستگاه بیشتر از نوع SLA خواهد بود. دومین تفاوت در میزان محبوبیت تکنولوژی است: پرینترهای سه بعدی SLA قدمت بسیار بیشتری نسبت به DLP دارند و در صنعت کاملا جاافتاده‌اند؛ تکنولوژی stereolithography در SLAها از دهه ۸۰ میلادی تجاری شده‌اند. بنابراین برخی صنایع قابل پیش‌بینی بودن آن را به DLP نوظهور و البته ارزان‌تر ترجیح می‌دهند.

هر دو نوع پرینتر سه بعدی DLP و SLA شباهت‌هایی نیز دارند. هر دو از تانک پلیمر حساس به نور به عنوان اصلیترین سازنده شی سه بعدی استفاده می‌کنند. اگرچه برخی کمپانی‌های خلاق به تازگی پرینتر سه بعدی DLP با متریال لاستیک و ترموپلاستیک نیز عرضه کرده‌اند.